E V G E L A Ik. FRAN8IUJ K. SPAKJE PltUISiES. Door den minister van binnenl. zaken zijn bevorderd: tot opzigter van den waterstaat 2de kl. J. van der Harst, thans opzigter 3de kl.tot opzigter van den waterstaat 3d' kl. J. A. van der Kallen, thans opzigter 4de kl.tot opzigter 4de kl. W. P. Stralingh, te Groningen. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne funcliën zullen uitoefe nen als volgt: de commiesen 2dc kl. \V. J. Snellen ten postkantore te Delft en A. Rijser ten postkantore te Gorinchemde commies 3,|c kl. L. H. Balfour van Burleigh, ten postkantore te Amsterdam. Door den minister van koloniën is 11. C. Schilperoort. werkman der 2-x kl. (smid) bij de artillerie stapel- en eonstructie-magazijnen te Delft, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te wor den geplaatst als opziener over de smederij en den koper- en blikslagers- winkel bij den artillerie constructie-winkel te Soerabaya. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland werd gisteren weder eene treurige zaak behandeld. Martinus Bernardus van der Velden, ond 36 jaren, geboren te Schiedam en laatst woonachtig te Delfshavenstond te regt we gens moedwilligen doodslag. Reeds vroeger is gemeld dat op 6 April jl. in de herberg van Ghesquière in de Coolstraat te Delfshaven twist is ontstaan over een latje van eene chiffonnière tusschen den beschuldigde, die door het gebruik van sterken drank was opgewonden, en zekeren van der Meyden, een bekend dronkaard. Die twist ontaardde in eene worsteling; door een duw van den beschuldigde viel van der Meyden achterover op straat, be kwam eene hersenschudding en eene schedelbreuk en stierf aan de gevolgen j van dien val. Uit het getuigengehoor bleek uit meer dan eene omstandig- i heid dat de beschuldigde geen ongeschikt man was en dat bij door louter toeval in den toestand was gebragt, waarin hij nu verkeerde. Niet hij had twist gezocht, maar de verslagene. Het oordeel over den laatste was hard, hij stond bekend als een dronkaard; maar, zeide de ambtenaar van het openbaar ministerie, hij was toch lid van de maatschappij, met vrouw en kinderen. In zijn leven had hij aanspraak op bescherming der wel en waar het dan bewezen wordt dat zijn leven afgesneden is door een ander, daar heeft hij aanspraak op de regten, die ieder lid van de maatschappij heeft. De zaak zelve, zeide de adv.-gen. Terpstra, levert wederom een voorbeeld, een indrukwekkend voorbeeld van de schromelijke gevolgen der dronken schap. Al wilde Z. E. G. A. den besch. niet harder vallen dan noodig was, ook hij had geofferd aan den drank, wel is waar in mindere mate dan de verslagene, maar die ellendige drank was ook voor hem niet vreemd. Van daar zijne strafbare handelingen, die z. i. wettig en overtuigend bewezen waren en blijk gaven van opzet en moedwil. Het mogt voor den besch. te betreuren zijn, Z. E. G. A. kon geen ander dictum vinden dan te eischcn de schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag en veroordeeling tot tucht huisstraf van 5 tot 20 jaren. Ook het hof was diep begaan met het onge lukkige der zaak, want de voorzitter voegde den besch. eveneens woorden toe van diep medelijden. Wat ook den uitslag van dit geding moge zijn, zeide de president, laat het voor u bcsch. een les voor hel vervolg zijn om u niet te verslaven aan den drank, maar daaraan vreemd te blijven. Zie nu eens de gevolgen. Als gij nuchter waart geweest, zoudt gij niet ge daan hebben, wat nu door u volvoerd is. Ik hoop dat er weinig mogen zijn, die zich zullen behoeven tc spiegelen aan dit zwak van twee mannen, beide huisvaders met kinderen, en ik hoop in ieder geval dat deze zaak, hoe zij ook moge afloopenvoor u een les moge zijn om steeds voor oogen te houden. De verdediger van den besch., mr. E. II. Karslen, wees met al de middelen die de verdediging bij zulk een treurig onderwerp ten dienste staanop het ongelukkige der zaak, maar bepleitte met veel nadruk dat het O. M. ten eenenmalc in gebreke was gebleven bet opzet of den moedwil te bewijzen, redenen waarom pleiter op vrijspraak van den besch. aandrong. Het hof zal aanst. Donderdag ten 11 ure uitspraak doen. BIJ ITIN L N DSC 11G BEUIG TE>È LONDEN2 September. Prins Arthur is, volgens hier ontvangen berigt, op het l'rins-Eduard eiland, een der Brilsche koloniën in Noord-Amerikaaangekomen en er har telijk ontvangen. De aartsbisschop van Dublin en die van Armagh hebben eene kerke lijke synode belegd tegen den 10den September; aldaar zal men zich trach ten te verstaan over de grondslagen eener nieuwe kerkinrigting, gebouwd op het beginsel van vrijwillige zamenwerking en van vrijwillige opofferingen. In bet kamp van Aldershot worden proeven genomen met een door zekeren luitenant Nolan uitgevonden werktuig, dat bij het vuren der artil lerie den juisten afstand aanwijst tusschen het kanon en het voorwerp dat men wil treffen. De tijd, tot de waarneming noodig, bedraagt hoogstens eene minuut. Dit werktuig moet aanvankelijk voldaan hebben. De Daily News kondigt de vorming aan eener maatschappij tot het aanleggen eener reglstreeksche telegraaf-gemeenschap tusschen de Ierschc kust en de kust van Nieuw Schotland. Zij zal, zoo zij tot stand komt, berigten tusschen de onde en de nieuwe wereld overbrengen voor de helft ran hetgeen daarvoor thans op de twee bestaande lijnen betaald moet j worden. De Daily News geeft lucht aan zijne verontwaardiging over de ver- schrikkelijke speculatie-woede, welke zich in handelskringen openbaart en rergezeld gaat van eene verkwistende buitensporige levenswijze, die daarom i vooral zoo schadelijk is, omdat eene zekere levenswijze, eene zekere wijze van verteringen te maken, mode wordt, welke menschen van een zekeren j sland het voor zich zeiven een zekeren pligt rekenen na te volgen. Het is k hopen, zegt dit blad, dat die verbazende weelde, die zucht om te schit- I teren en boven anderen uit te blinken eindelijk eens naar verdienste zal gebrandmerkt worden als bet toppunt van vulgariteit, en dat verkwistende speculanten als de paria's der maatschappij zullen worden vermeden. Het is tegenwoordig onmogelijk te zeggen wie rijk is en wie niet. De millionair van heden is de bankroetier van morgen, en de weder herrezen speculant van overmogen. PARIJS, 2 September. In de eerste bijeenkomst van den senaat ter beraadslaging over de voorgedragen grondwetswijzigingen hebben de leden Boulay, Quentin-Bau- eliart, de Larue, Monnier de la Sizeranne, Larabit en prins Napoleon bel woord gevoerd, en meestal, vooral de laatstgemeldein liberalen geest ge- J sproken. De minister van binnenl. zaken heeft de rede van den prins, die aanmerkingen op de handelingen en den geest der ministers bevatte, be antwoord. Prins Napoleon wenschte de maires door de gemeenteraden en de helft der senatoren door de departementale raden benoemd te zienvoorts wilde hij de bepaling, volgens welke de consLitulie geen onderwerp van discussie of polemiek mag uitmaken, afgeschaft hebben. De minister van binnenl. zaken verklaarde dat, zoo die inzigten in 's keizers raad de over hand kregenhij zijne portefeuille zou neerleggen. Men verzekert dat de keizerin bij haar plan blijft eene reis naar Kon- stantinopel en Suez te doenin de onderstelling echter dat 's keizers ge zondheid gunstig genoeg zal zijn om haar eene uitlandigheid van geruimen tijd te veroorloven. Zoowel het Journ. des Dcb. als de Constit. geven hunne teleurstel ling tc kennen over den alloop der zittingen van de algemeene raden. Laatstgenoemd blad had daarvan groote verwachting en had gehoopt dat de algemeene raden op hun standpunt zouden doen wat de 116 ondertcekena- ren der interpellatie van het linker centrum bij het wetgevend ligchaam hebben gedaan namelijk de regering aanmoedigen en ondersteunen op den weg der liberale hervormingen. Doch met uitzondering van acht of tien hebben de algemeene raden zich allen laten weerhouden door eene strikte opvatting van de wettelijke omschrijving hunner bevoegdheid. De algemeene raad van het dep. Calvados heeft een besluit genomen, het welk tegen de liberale handelsstaatkunde des keizers is gerigt. Hij heeft namelijk den wenseh uitgesproken, dat het handelsverdrag met Engeland worde opgezegd en vervangen door verdragsbepalingen, die gunstiger voor de kwijnende kantoenfabrieken van Frankrijk zijn. Aan het ministerie van buitenl. zaken heeft tusschen de gevolmagtig- den van Brazilië, Denemarken, Frankrijk, Haïti, Italië en Portugal de uit wisseling plaats gehad van de aden ter bekrachtiging eener op 16 Mei 1864 alhier onderteekende overeenkomst, strekkende tot het verbinden van Europa en Zuid-Amerika door eene onderzecsche telegraaphlinie. Die telegraaphlinie is eene reeds lang beraamde onderneming, die thans, nu het aanleggen van onderzcesche telegraaphdraden door de opgedane ondervinding eene minder moegelijke zaak is geworden, tot uitvoering schijnt te zullen komen. De concessie is, naar gemeld wordt, verleend aan eenen ltaliaanschen inge nieur, den heer Balestrini, dien een Fransch fabriekant, de heer Aubert. voor het financiële gedeelte der onderneming ter zijde slaat. De lijn zal van Lissabon over Cadix naar Zuid-Amerika worden gelegd. In het dep. des Landes zijn 3800 bunders dennenbosch in ecnige uren afgebrand. I)e oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Men schrijft uit Madrid: Het aantal menschen, aan weerszijden gedood in den tijd eener maand, gedurende welken er Carlistcn-benden op de been zijn geweest, wordt op ruim 300 geraamd; daaronder belmoren 20 a 25 personen die met of zonder vonnis gefusilleerd geworden zijn. In de hos pitalen liggen omstreeks 600 gekwetsten, en in de gevangenissen van i Ciudad-Real, Valencia, Leon, Pampeluna en Barcelona zitten nagenoeg 2000 personen, ongerekend het groote aantal lieden, die te Madrid en in andere I steden gegrepen en gevangen gezet zijn als deel hebbende genomen aan de onder scheiden zamenzweringen van Carlistische strekking, welke er ontdekt wa ren geworden. In de laatste dagen der Carlistische beweging hebben er eenige zeer bedroevende voorvallen plaats gehad. Zoo heeft eene colonne troepen, BenasaI in de Maeztrazgo binnenrukkende, in de straten als blin delings gevuurd, onder voorwendsel dat er Carlisten aanwezig moesten zijn; dat kostte het leven aan verscheiden onschuldigen. waaronder een gepen sioneerd kolonel, die vroeger in den burgeroorlog onder de liberale vlag tegen de Carlisten gevochten had; bij werd door eenen kogel getroffen ter wijl hij aan de deur zijner woning kwam zien wat er gaande was. Een dagblad van Arragon berigt dat de bevelhebber van Jaca in hechtenis is genomen, omdat hij die vesting aan don Carlos wilde overleveren. Zekerlijk was het hem nog onbekend, dat de Carlisten-beweging overal mislukt was. i Zoo is het ook in die weinige plaatsen alwaar sommige lieden nog trachten manschappen tot vorming van gewapende benden aan te werven. Zoo zijn er nog gendarmes gezonden naar Galizano, alwaar een bezoek verwacht werd van een 25-tal Carlisten, die de naburige dorpen afliepen om er man- j schappen en paarden te verkrijgen. De dagbladen verzekeren dat de minister van financiën zich bezig houdt met éene financiële operatie, waardoor aan de schatkist eene ontvangst van 500 millioen realen verzekerd wordt en wel op zeer voldoende voorwaarden. BERLIJN, 2 September. Omtrent de togten des konings ter gelegenheid van de najaarsoefenin- gen wordt het volgende medegedeeld. Den 3 c" September keert de koning van Homburg terug en gaat den 5de" naar Stettin, waar de manoeuvres tot den 8slen duren; van den 9d<» tot den lldrn zal Z. M. de oefeningen bij Star gard en van den I2d"> tot den 15drn die bij Koningsberg bijwonen. Daarna vertrekt de koning naar Elbing om den 18d<,n te Berlijn terug te keeren.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3