opzigt van een hunner, naar Amsterdam geweest. Behalve tot het bezoe ken der tentoonstelling, het eigenlijke doel van den togt, werd hun ook de gelegenheid geschonken de diergaarde te bezigtigen. liet genoegendat zij op dezen dag mogten genieten, en niet minder de zoo onbekrompen verzor ging, die hun van wege liunnc patroons te beurt viel, zal nog lang bij hen in gedachtenis blijven. lieden namiddag had aan den Nieuwen Rijn een treurig ongeluk plaats. Bij het lossen van steenen platen uil een vaartuig zijn, terwijl er een daar van naar boven werd geheschende overigen, vermoedelijk door het niet nemen der noodige voorzorgen, gekanteld. Een der werklieden werd daar door zoodanig getroffendat hij weinige oogeiblikken daarna overleed. Nog een ander persoon kwam er als door een wonder met belangrijke kneuzingen af. De overledene, de Brander genaamd, laat eene weduwe met drie kinderen 11a. Op een door het ministerie van kol. openbaar gemaakten staal van nalaten- schappen afkomstig van militairen, behoord hebbende tot de landmagt in Ned.- Indië. waarvan de saldo's door de reg (hebbenden bij het dep. van koloniën moeten ingevorderd worden, komt voor de nalatenschap van P. II. J. van den Bergli, geboren te Leyden en op den 17llcn Mei 1806 te Salatiga over leden, ten bedrage van ƒ4.25. - De commissie tot bevordering van nationale stoomvaart op Nederl. O.-Indièonder bescherming van Z. K. H. prins Hendrik, is Woensdag 11. bij den koning ontboden. Z. M. heeft verklaard, dat eene geregelde stoom vaart op onze bezittingen reeds sedert een aantal jaren tot zijne ernstige 1 wenschen heeft behoord, en dat het Z. M. daarom zeer aangenaam is, dat Z. K. 11. prins Hendrik het initiatief heeft genomen, hetwelk tot de vorming dezer commissie onder des prinsen bescherming en medewerking heeft geleid. Na een langdurig onderhondwaarin Z. M. zich heeft verdiept in de uit- eenzettting der plannen en uitzigten dezer commissie, heeft Z. M. de verze kering gegevendie gaarne te zullen ondersteunen. Door den minister van binnenl. zaken zijn benoemd tot leeraren aan de Twenlscbe industrie-handelsschool te Enschedé: in de staathuishoudkunde, staatsinrigtingstatistiek en hel handelsregt de heer mr. C. 11, Moens; in de Nederl. taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde en schoon- schrijven de heer II. II. van Witsenburg, cand. in de letteren; tot leeraar j aan de hoogere burgerschool te Groningen is door den minister benoemd de heer A. Hagedoorncand. in de letteren. Men meldt uit Woubrugge aan de iV. li. C.: Onze landbouwers hebben een allergunstigst jaar. De weiden leveren zooveel gras, en de koeijen daardoor zooveel melk, dat de boeren over het algemeen driemaal zooveel kaas en boter als verleden jaar maken. De binnengehaalde boomvruchten leveren een ruim beschot, en het weder om ze binnen te halen is zoo gunstig, dat een landbouwer in onze nabuurschap in de verledene week 180 voer in berg en schuur bijeenbrengen kon. Bij de eergisteren te Hillegom, bij gelegenheid der kermis, gehouden harddraverij werd des morgens de prijs behaald door bet paard Dora van den heer J. Bos le Zevenhuizen, en de premie door het paard de Rus van den heer W. Preuyt te Haarlemmermeer. Des namiddags werd de prijs be haald door het paard Johanna van den heer L. van Rossum, en de premie door het paard de Boer van den heer J. Metz. liet feest is in de beste orde afgeloopen. Zondag aanst. zullen aldaar volksvermakelijkheden plaats hebben. De eergisteren te 's Ilage gehouden 32"1' algemeene vergadering der j vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen werd geopend met eene beschouwing van den voorzitter betreflende de tentoonstelling voor den werk man waarin hulde werd gebragt aan den ijver der ontwerpers, aan de tentoonstelling op zich zelve, doch waarin tevens werd aangetoond, dat et- van het oorspronkelijke plan der tentoonstelling was geweken, en zij dien tengevolge. hoe verdienstelijk overigens, niet mogt gezegd worden haar doel te hebben bereikt. Wat was haar doel Den werkman voor te lichten omtrent hetgeen hier of elders voer zijn bedrijf en huishouding van nut tige toepassing zoude zijn. Maar z. 0. is er geen ander middel te zoeken noch te vinden om onzen werkmanstand langzaam en zeker te verheffen, dan de middelen van onderwijs, die steeds op breeder schaal worden aan gewend, en een gemoedelijker streven bij regering en bij wetgeving 0111 het kapitaal van den werkman te beveiligen, d. i. den nationalen arbeid in eere te houden, niet slechts door hem voor oneerlijken afbreuk te behoedenmaar ook en meer nog hem steeds nieuwe uitwegen te openen. Het driemaan- delijksch verslag van den secretaris gaf een overzigl van de voornaamste bemoeijenissen der vereeniging en van haar bewind in het afgeloopen tijd- vak Eindelijk had de discussie plaats over de punten van behandeling: a. Gemeentebesturen-gasfabriekanten. Werd besloten lot een krachtig beroep op de tusschenkomst der wetgevende magt, ten einde de regering van haar dwaalspoor af te brengenhetwelk de vrije nijverheid met eene oneerlijke mededinging en onberekenbare verliezen bedreigt; b. over de middelen tot uitbreiding van de markten voor onze voortbrengselen in den vreemde, j Deze vraag werd tweedledig beschouwd; eerstelijk in betrekking lot Eu- j ropa's vasteland; vervolgens in betrekking tot nieuwe markten daar buiten, j inzonderheid met het oog op den eerlang te openen nieuwen handelsweg door het kanaal van Suez; de bespreking leidde tot eene nadere behandeling wat het eerste punt aangaat, en ten aanzien van het tweede tot een voor stel 0111 voor gezamenlijke rekening door de leden der vereeniging, eene zending van goederen naar zekere nieuwe haven uit te rusten, waaromtrent eerlang eene buitengewone vergadering zal gehouden worden. Eindelijk werd, naar aanleiding van het programma voor het eerstdaags te houden statistisch congres de waarde der handelsstatistiek en van de zoogenaamde bandelcijfers besproken. De vergadering was zeer geanimeerd. Bij de opening van de gisteren le Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad werden door den voorzitter, in een woord tot de leden, de wanordelijkheden ter sprake gebragt, die aldaar in den laatsten tijd weder hebben plaats gehad. Hij was op het eerste berigt van hetgeen gabeurd was huiswaarts gekeerd en betuigde 1111 zijnen warmen dank aan allen, die i medegewerkt hadden om die wanordelijkheden in de geboorte le stuiten. Er moest een einde komenzeide hijaan die pogingen tol rustverstoring. Bij den raad en bij hem was steeds een open oor voor billijke klagten, maar verstoring der orde zou met kracht en spoed, des noods met geweld, worden tegengegaan. Ieder mogt dus toezien, ouders voor hunne kinderen, dat zij zich op straat ordelijk gedroegen, nieuwsgierigen, dat zij het ge drang niet vermeerderden. Zij, die dit verzuimden, zouden de nadeelige gevolgen aan zich zeiven te wijten hebben. Hij vertrouwde dal de pogin gen ijdel zouden zijn van hen, die het er op schenen toe te leggen oni, hetzij door openbare geschriften, hetzij door verzet tegen de openbare magt, de rust te verstoren. Door de raad werd lot heelmeester bij het ziekenhuis aan den Coolsingel benoemd de heer dr. J. van der Hoeven. Uit Gouda meldt men dat Maandag jl. zich heimelijk uit die stad heeft 1 verwijderd een kassiersbediende, zekere G. v. d. G. VVz., met zich nemende het bedrag van eenige gcincasseerde wissels en daarenboven ecnige nog on betaalde doch geteekende pretentiën. I Dingsdag avond is de persoon van Jan Veening, machinist aan den zaag molen van den heer Iloogerdijk ter genoemde plaatse, tusschen het jagt- i wiel van de machine geraakt, waarbij hem het eene been afgerukt en het j andere zwaar verwond werd. Na een kort iijden is de man bezweken. I Te Amsterdam had gisteren de vroeger aangekondigde bijeenkomst plaats ter bespreking van de zaak der volksvoordragten. De vergadering werd door den voorzitter, den heer P. II. Testas, met een hartelijk woord van welkomst geopend, waarbij de spreker vooral wees op de wenschelijk- heid van zamenwerking voor het schoone doel, waartoe men was te zameii gekomen. Op uitnoodiging der vergadering verklaarde de heer Testas zich bereid den voorzittersstocl te blijven innemen en werden de leden van liet uilnoodigend bestuur benoemd tot centraalbureau met assumtie van den lieer jhr. mr. J. F. de Jong van Beek en Donk, thans advocaat-generaal te Zwolle, en den heer mr. F. J. K. van Hoogstraten uit Haarlem. Nadat over de volksvoordragten en hare doelmatige inrigting van gedachten was gewisseld en onderscheidene behartigenswaardige wenken waren gegeven werd op voorstel van den heer A. lluet, uit Delft, besloten tot het uitspreken van den wensch, dat overal waar hoogere en andere burgerscholen van dien aard gevestigd waren de docenten zouden worden uitgenoodigd tol het hou den van een cursus voor de werklieden en de volksklasse in het algemeen. De voorsteller ging nit van het denkbeelddat het volk behoefte had aan meerder elementaire kennis, en dat de docenten de aangewezen personen waren .V om die op populaire en bevattelijke wijze te verspreiden. De heer dr. Ilubrecht, directeur der openbare school van handel en nijverheid alhier, ondersteunde dit voorstel met den meesten nadruk, terwijl ook dr. Loge man, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem, daaraan zijn bijval schonk. Na de goedkeuring van dat voorstel, werd besloten aan het cen traalbureau op te dragenzich voorloopig met de leiding dezer zaak te be lasten en een volgend jaar een reglement ter tafel te brengen, om de grond slagen eener vereeniging voor volksvoordragten vast te stellen. Vervolgens kwam in discussie de vraag: of het wenschelijk was rondreizende sprekers te committeeren en de vertooning van «dissolving views" te bevorderen. Op voorstel van den heer M. W. Scheltema van Dokkum werd besloten de wen- schelijkheid uit te spreken, dat het centraalbureau een of meer sprekers zou uitnoodigen. om tegen vergoeding van reiskosten en zoo mogelijk legen een billijk honorarium daar voordraglen te houden, waar dit begeerd werd, terwijl voorts mede werd besloten dat bureau te verzoeken middelen te beramen voor «dissolving views", platen en andere tot aanschouwelijke voor stelling van behandelde stoffen dienende zakenalsmede omzoo noodig, van hoogere burgerscholen en andere corporatiën ten behoeve dezer volks voordragten kaarteninstrumenten en dergelijke ter leen te verkrijgen. Over een en ander werden verschillende belangrijke mededeelingen gedaan. De zaak der volksvermakelijkheden werd door den heer mr. Vorstman, van Rotterdamtoegelicht. Vermits echter de door hem behandelde onderwer pen. zooals kermis, tooneel en concert, tot gedachtenwisseling schenen le zullen aanleiding geven, werd besloten dit belangrijke punt nog tot een vol gend jaar aan te houden. De vergadering besloot tot die vergadering ook de Vlaamsche vereenigingen voor de volksvoordragten uit te noodigen. De burgemeester van Alkmaar, de heer A. Maclaine Pont, ontving dezer dagen bet eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven tegen Bali in 1846. Hij was destijds adelborst le klasse aan boord van de schooner Argo, en werd op zijn verzoek aangewezen tot detachements-kommandant van de matrozen, deel uitmakende van de landings-divisie. Uit Zwolle meldt men dat het onderzoek omtrent den vermoedelijk geplecgden moord te Staphorst het gevolg heeft gehad dat een timmerman van daar, de gewezen minnaar der ver-slagene. gbvankelijk te Zwolle is binnengebragt. 's GRAVENHAGE, 3 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan F. Schweighard, W. van de Velde en G. Andreae, allen te Bath, tot het dragen van de medaille 2<le kl. voor burgerlijke verdiensten, bun door de Belgische regering geschonken. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Limburg is benoemd de heer mr. M. V. Nijst, thans regter in dc arrond.-reglbank te Maastricht, en tot griflier bij het kantongeregl te Rauwerd de heer mr. K. Klein, advocaat te Groningen. Tot notaris le Rotterdam is benoemd de heer M. Dijkman, cand.-nota- j ris aldaar, in de plaats van den heer F. Dijkman, op zijn verzoek als zoo danig eervol ontslagen. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemdte Etten en j Leur de heer J. W. Hoefnagels, thans te Loon op Zand; te Loon op Zand de heer A. F. M. van Thiel, thans^commies ter directie te Eindhoven.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2