uvirsciii COURANT. N°. 155. ZATURDAG 4 SEPTEMBER. BINNEN L ANDSC11E BE BIGT E N. Jp- De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 3 September. Wij zijn door eenc vriendelijke band in staat gesteld bet volgende verslag te geven betreffende bet bezoek, gisteren door II. M. de koningin aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier gebragt. Gisteren wapperde van de gebouwen en de kanonneerboot der kweek school voor zeevaart alhier de nationale vlag en zag men ook gedurende een geruimen tijd de koninklijke vlag gehescheu Daarenboven waren onder scheidene buizen aan den ingang der stad bij de Wittepoort met de drie kleur versierd. Geen wonder! want Nederlands koningin werd verwacht. Hare Majesteit bad hel verlangen te kennen gegeven om met prins Alexan der de genoemde kweekschool te komen bezigtigen, en in spijt van de min gunstige weersgesteldheid verzamelde zich voor bet bek en rondsom eenc talrijke schare, die uit de verte getuige wenschte te zijn van dit eervolle blijk van belangstelling. Omstreeks 3 ure in den namiddag stapten de vorstelijke personen aan de trappen van het kweekschoolgebouw af, en genoot men tevens de .aange name verrassing onder de hoogaanzienlijkendie II. M. overigens nog verge zelden, ook te mogen zien den hooggeachten en veelbeminden prins Frede- rik der Nederlanden. Door de commissie werd het hooge gezelschap naar de directiekamer ge leid en hier gaf de koningin op minzame wijze het doel harer komst te kennen en werd door de commissie, wier tegenwoordige leden aan 1L 31. waren gepresenteerd, eerbiedig gegroet en verwelkomd. Intusschen had zich in de groote leerzaal het gansche personeel der in- rigting verzameld en geschaard in de orde zijner verschillende afdeelingen, en werd bij het intreden der hooge gasten in dezen kring aan H. M. voor gesteld. Voorts verzocht en verkreeg de voorzitter vergunning namens de commissie een woord te spreken en na vooraf het een en ander in 't alge- gemeen gezegd te hebben over den in- en uitwendigen toestand der kweek school, vervolgde hij zijne rede ongeveer in deze bewoordingen: «Toch, hoe vreemd hel moge klinken, toch verkeert deze eenvoudige stichting in groot gevaar. Immers, zij mag zich reeds beroemen Z. M. onzen geëerbiedigden koning tot beschermheer en prins Hendrik der Neder landen tot eere-voorzitter te hebben. En nu zij op dezen dag daarenboven het voorregt geniet 's lands veelgeliefde koningin binnen hare muren te zien met haren beminden jongsten zoonwiens geboortedag ook hier onlangs met vreugde herdacht werd; en nu bij dit alles nog komt de surprise der tegenwoordigheid van prins Frcderik, wiens naam als bevorderaar van al wat goed is in Nederlandheinde en verre den liefelijlcsten klank heeft. Wat dunkt Uwe Majesteit, zou onze eenvoudige, kleine kweekschool door al deze dingen geen gevaar loopen van haar schoonste sieraadde nederig heid, te verliezen?" «Niet te min, mevrouw, is 't voor ons allen een heuchelijke, langverbeide feestdag. Voor onze commissie is 't eene streelcnde voldoening U. M. bij deze gelegenheid de persoonlijke hulde van haren dank te kunnen brengen voor vroegere blijken van belangstelling, ook van sloffelijken aard. Maar wat oneindig meer zegt, U. M. verschijning in ons midden en geheel dit door luchtig bezoek 'l is ook nog iels anders dan hoogvereerendhet belooft voor de toekomst de meest gewenschte zedelijke vrucht. U. M. zal weten dat deze instelling een eigenaardig zedelijk doel beoogt, namelijk om kna pen, voor een gedeelte nog kinderen, die door gebrek aan werkzaamheden en vooruitzigtenligtelijk voor de maatschappij konden verloren gaanzoo mogelijk nog te behouden, door ze niet alleen op te leiden tot geschikte zeelieden, maar ook op te voeden tol brave menschen, tot nuttige burgers en trouwe dienaren van vaderland en koning. Welnude komst van U. M. der plaatse, waar men dit beproeft, drukt het schoonste zegel op onze po gingen en kan niet nalaten onzen moed en onzen ijver ten sterkste aan te vuren." »De hooge waardij der opvoeding van zulk eene jongelingschap wordt door een edel vrouwenhart 't best begrepen en 't meest gewaardeerd. Maar dan vragen we nu, wie zou er een klaarder begrip en een dieper gevoel van hebben dan de koningin der Nederlanden, die al de kinderen van haar volk lief heeft? Welk gunstig oordeel kan bij deze knapen en hunne be trekkingen en bij geheel het vaderlandsche publiek meer gezag hebben dan dat der koningin, die als moeder het voorbeeld is der Nederlandsehe moe ders, en als koningin de moeder zelve des vaderlands." "Daarom, mevrouw, dankt de commissie U. M. op de meest eerbiedige wijze voor dit koninklijk-moederlijke bezoek en verheugt zich dat daarvoor de gunst van U. M. den nijd van het afgunstige weder heeft willen trotseren. Deze dag bezit hierom in onze oogen nog hoog ere waarde; als een zonnige dag zal hij aangeteekend worden in de gedenkbladen der kweekschool." "En gij, jongens, loont dat gij eene zoo eervolle onderscheiding waardig wilt zijn. Het treft voor ulieden bij uitstek gelukkig dal gij juist in dezen tijd hier zijt. De kweekelingen die na u komen zullen en de vele hon derden kameraden die u van hier naar de vloot zijn vooruitgegaan, wanneer zij te eeniger tijd in Oost of West van dezen feestdag hooren gewagen, zullen jalocrsch op u worden. Wat hun misschien nooit wedervaart is thans uw voorregt. Begrijpt het wel. Gij ziet onze koningin, en de koningin kwam om u te zien. Stelt dit op Imogen prijs. Laat het indrukwekkende gelaat dezer eerbiedwaardige vrouw u steeds voor den geest staan, en bij de moeijelijke pligten aan uwen stand verbonden en onder de veelvuldige gevaren en verzoekingenwaaraan uw levenslot en uwe deugd zal zijn blootgesteld, u een prikkel zijn tot kloekmoedige volharding op het pad van eer en pligt. En wanneer later aan boord het leve de Koning, en leve het vaderland! van tijd lot tijd en het moge dikwerf geschieden! zal wor den aangeheven, laat daarvan toch altijd in uw binnenste de weerklank zijn: leve de Koningin! leve prins Alexanderleve prins Frederik der Nederlanden Nadat deze toespraak door een driemaal herhaald hoera der kweekelingen en het zingen van een vers uit het volkslied achtervolgd was, werd zij be antwoord floor Z. K. II. prins Alexander, die op de meest ondubbelzinnige en hartelijke wijze, mede namens zijne koninklijke moeder, de verzekering gaf van belangstelling en ingenomenheid, gepaard met den wensch dat het groote doel der opleiding en opvoeding van Nederlandsehe jongelingen tot den zeemanstand meer en meer mogt bereikt worden tot voldoening der commissie die zich deze taak gesteld had. Met groot welgevallen werden die woorden van den jeugdigen prins vernomen. Daarna verdeelden zich de kweekelingen in hunne verschillende klassen van onderwijs en instructie, ten einde overeen komstig het verlangen van II. M. eenige proeven te geven van hunne ge schiktheid --of liever van de wijze waarop hunne vorming tot geschikte zeelieden hier werd beproefd. MeL bijzondere naauwkeurigheid en opmerk zaamheid werden hunne verrigtingen door het doorluchtig gezelschap gade geslagen, waarbij men uit den mond der vriendelijke vorstin menig vleijeml woord van goedkeuring mogt hooren, zoowel tot de jongens en hunne onderwijzers als tot de commissie gerigt. Klaarblijkelijk maakte het schoolonderwijs, met de proeven die de jongens gaven van hunne snelle vordering in lezen, schrijven en aardrijkskunde, een bijzonder gunstigen indruk. Maar ook de overige instructie in schip en tuig, splitsen en knoo- pen, vlaggekaart, enz. vond bijval. Niels ontging de aandacht, zelfs niet in de eet- en slaapzaal. Ja ook de buiten-oefeningen op de boot met de zeilen en het geschut, alsmede de exercitie in den tuin met het geweer, en op het Galgewater met roeijenwaaraan het prins Alexander behaagde zelf deel te nemen alles werd naauwkeurig in oogenschouw genomen en beoordeeld zoodat, toen het doorluchtig gezelschap na ongeveer twee uren vertoefd te hebbende inrigting verliet en H. M. afscheid nam met de be tuiging dat zij met belangstelling alles gezien had, op dit woord wel eenige nadruk mogt gelegd worden om de waarde te verhoogen van de aangename woorden die II. M. verder nog sprak tot lof der kweekschool. Toen het vorstelijk gezelschap zich naar de rijtuigen begaf, werd door een gedeelte der kweekelingen in het want geparadeerd, terwijl de overi gen beneden in het gelid stondenen zoodra II. M. hare plaats had ingenomen trad fluks een knaapje voor het nog geopende portier met een bouquet in de hand, dat door de geliefde landsmoeder met een allervriendelijkst woord werd aangenomen als een bewijs van de erkentelijke hulde van al zijne makkers. Dit gaf natuurlijk het sein tot een nieuw algemeen hoera, het welk, zoolang de rijtuigen in het gezigt waren, bleef voortduren en ten slotte overging in allerlei nationale levenswenschen door elkander gemengd waarvan echter tot den einde toe de grondtoon bleefleve de Koningin! Het spreekt van zelf dat van dit gejuichaan den avond van dezen onver- gctelijken dag, door al de kweekschoolbewoners en de equipage der boot nog eens groote repetitie gehouden werd, onder een goed glas bier en eene lekkere sigaar en wat verder strekken kon om den feestdag ook feestelijk te doen eindigen. Gisteren zijn ook de werklieden van de zoutziederij van de firma AVeyland en de Fremery alhier, op kosten van hunne patroons en onder

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1