LLi Bisciia; COURANT. VRIJDAG 3 SEPTEMBER. BiNNENrLANDSCHE BEKIGTEN. N-. 134. Dc Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De pr|js der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 2 September. II. M. de koninginZ. K. II. prins Alexander en Z. K. II. prins Hendrik hebben lieden de Kweekschool voor Zeevaart met een bezoek vereerd. Door de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogcschool alhier is bekend gemaakt dat het admissie-examen zal plaats hebben Zaturdag en Maandag 18 en 20 September aanst. Men moet zich daartoe aanmelden bij den pedel Blanken, vóór of op den lldcD September. De Nederl. handelmaatschappij, daartoe gemagtigd door het ministerie van koloniën, zal op den 10cn September aanst. aanbesteden de levering van 8450 Ned. ellen grijs keperlaken; de inschrijvings-billetten moeten des mid- •dags ten 12 ure van dien dag aan het lokaal der maatschappij te Amster dam ingeleverd worden. Aanstaanden Dingsdag zullen al de gemeenteraden in het rijk vergade ren, ten einde, ingevolge artt. 27 en 80 der gemeentewet, 1". het derde gedeelte van den raad, in Julij benoemd, te doen zitting nemen, en 2". de wethouders te benoemendie dit jaar moeten aftreden. De minister van financiën heeft bij resolutie van 17 Aug. i860 goed gevonden te bepalen: a. dat er in het jaar 1870 zal worden aangesteld een surnumerair bij het vak der directe belastingen en van het kadaster; b. dat in dc maand 1870, op een nader te bepalen plaats en dag, zal worden af genomen het bij art. 1 van het kon. besluit van 13 Junij 1860 ingestelde vergelijkend examen, en c. dal vóór of uiterlijk op den len Februarij 1870, bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen de verzoekschriften om toelating tot voormeld examen, voorzien van de stukken bedoeld bij art. 3 van gemeld kon. besluit. Bij resolutie van den 17co Aug. 1869 lrëefc de minister van financiën, gelet op het kon. besluit van 19 April 1859, goedgevonden te bepalen: a. dat er in het jaar 1870 zullen worden aangesteld tien surnumerairs der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsenb. dat in de maand Maart 1870, op nader te bepalen plaats en dag. zal worden afgenomen het bij art. 1 van bovengemeld kon. besluit ingestelde vergelijkend examen; en c. dat vóór of uiterlijk op den len Februarij 1870 bij het dep. van finan ciën moeten zijn ingekomen de verzoekschriften om toelating tot voormeld examen, vergezeld van de stukken in art. 5 van meergemeld besluit om schreven. Door het Weekblad van hel liegt worden heeren advocaten herin nerd aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrij vende. dat zij ieder jaar in de maand September hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie, waarbij zij zijn inge schreven. Ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Am sterdam is door den heer W. II. van Meukeren, als concessionnarisgede poneerd het waarborg-kapitaal groot 300,000 voor den spoorweg van Boxtel over Gennep en Goch naar Wezel met eenen zijtak naar Kleef. Deze spoorlijnen worden gebouwd door de Noordbrabantsch-Duitsche spoorweg maatschappijgevestigd te Rotterdam, zijnde het gehcelc kapitaal, voor den bouw en de exploitatie benoodigd, geplaatst. De algemeene vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal op 28 en 29 September te Amsterdam worden gehouden. Tot leeraar in de staats- en handelswetenschappen aan de hoogere bur gerschool te Dordrecht is benoemd de heer J. II. Dijkmancand.-notaris en werkzaam in den buitenlaudschen commissiehandel te Rotterdam. Tot predikant bij de Ncd. herv. gemeente te Arnhem is beroepen d'. ten Harmsen van der Beek, pred. te Reitzum en Lichtaard. Gisteren is nabij Overschie een landbouyversknechtdie spoeling van Schiedam had gehaald, 'doorhet uitschieten van den boom van zijne schuit in het water gevallen. Daar niemand op dat oogenblik tegenwoordig was, bleef hij zonder hulp en is hij eerst eenige oogenblikken later dood opge haald door den landbouwer Veenman, wonende te Overschie, die daar met een spoelingwagcn voorbijkwam. Genoemde Veenman weder op zijn wagen willende stappen, had het ongeluk er af te vallen, ten gevolge waarvan hij onder een rijtuig geraakte, dat daar juist voorbij reed en niet dadelijk kon stilhouden. De paarden en de wielen van het rijtuig gingen hem over de borst. Hij werd in een toestand, die voor het behoud van zijn leven doet vreezen, naar zijne woning gebragt. Uit Dordrecht meldt men dat de monitor lleiligerlee, in den mond van den Noordaan den grond is vastgeraakt. De arrond. reglbank te Amsterdem heeft uitspraak gedaan in het regts- geding tusschen het bestuur van Amstelland en den burgemeester van Am sterdam, betreffende het regt van waterloozing door de stad Amsterdam. De vordering van Amstelland strekt o. a. tot opbreking der drooggemaakte Achtergracht en herstel in den vorigen toestand, des noods met behulp van den sterken arm. Dc regtbank heeft de ingestelde vordering ontvankelijk verklaard en de door Amsterdam voorgestelde exceptie verworpen dat dijk graaf en hoogheemraden van Amstelland niet bevoegd zouden zijn, als ver tegenwoordigende de waterschapin regten op te treden. De regtbank heeft échter tevens beslist dat de vordering niet gold een onderwerp van privaten of burgerrcgteljjken maar van publieken of staatsregtelijken aard en zich mits dien onbevoegd verklaard van dit geschil kennis te nemen, met compen satie der kosten. Omtrent het bezoek van den lord-mayor van LondenDingsdag 11. aan de tentoonstelling te Amsterdam gebragt, meldt men het volgende: De lord- mayor bragt het bezoek in semistate en droeg het teeken zijner waardigheid de prachtige diamanten ster, aan een blaauw lint. Zijn lordschap had den vorigen dag incognito het grootste deel der tentoonstelling bezigtigd en een luncheon gebruikt in een der restauraties. Thans gebruikte hij een col lation. door de commissie aangeboden, in de nieuwe hulp-restauratiezaal, die als hulpzaal een pronkstuk ismet smaak en comfort ingerigt. Na bij tien burgemeester gedineerd te hebben, woonde de lord-mayor hetr^Bbncert en vuurwerk in het Paleis voor Volksvlijt bjj. Het slotstuk, een prachtige tempel, toonde in vlammend schrift: Welcome here. Hoogst tevreden over beide dagen verliet de mayor het paleis. Door den gemeenteraad van Tiel is in beginsel de wenschelijkheid uit gesproken van de oprigting eener hoogerè burgerschool aldaar, en het dage- lijksch bestuur gemagtigdaan de regering een subsidie te vragen tot op rigting van zoodanige school, voor het geval, dat daartoe besloten wordt. Uit Deventer meldt men dat, even als in het vorige jaar, eenige heeren zich bereid hebben verklaard gedurende het aanstaande winter-saizoen weder lezingen te houden over moderne godsdienst-beschouwing. Als sprekers hebben zich bereid verklaard de lib. prof. A. D. Loman, te Amsterdam; dr. J. Hooykaas, te Schiedam; ds. J. 11. Maronier, te Utrecht; prof. L. W. E. Rauwenhoff, té Leyden; d». T. Modderman, te Amsterdam, end8. P. R. Ilu- genholtz. te Amsterdam. In eene te Groningen gehouden vergadering van aandeelhouders in de maatschappij "de Landhuishoudkundige School" is besloten, aan gedep. stalen te kennen te gevendat de maatschappij genegen is aantenemen het door de prov. staten gedane aanbod eener jaarlijksche bijdrage van 6000 voor eene hoogere landbouwschool, onder de voorwaarden, gesteld bij staatsbe- sluit van 21 Nov. 1865. Die voorwaarden luiden als volgt: a. dat het on derwijs zuiver wetenschappelijk en niet praktisch zal zijn; b. dat de kolo niale landbouw, de levende talen, de aardrijkskunde en geschiedenis niet zullen worden onderwezen; c. dat de school afgescheiden zal zijn van de boerderij te Haren; d. dat er een driejarige cursus zal zijn-, e. dat het plan van inrigting, de verdeeling der lessen, de bezoldiging der docenten, de tax van het schoolgeld door gedep. staten bepaald worden; dat een lid van gedep. staten zitting zal hebben in het bestuur der landbouwschool; g. dat het rijk een subsidie van 7000 jaarlijks verleene. De Gron. Cour. deelt het volgende berigt uit Winschoten mede: Ter teregtzitling van de arr.-regtbank alhier werd heden eene zaak behandeld, die op velen een pijnlijken indruk maakte; zij was deze: Een geëmployeerde bij den staats-spoorwegte Nieuwe Schans gestationeerd, gehuwd en vader van drie kinderen, werd eenigen tijd geleden vervolgd wegens hel niet- betalen van schoolgeld, door hem aan de gemeente Nieuwe Schans verschul digd. Die vervolging had echter geene betaling ten gevolge; de schuldige beriep zich op zijne geringe bezoldiging (90 cent per dag), welke, volgens hem, werd vereischt om hem en de zijnen dagelijks van het noodige levens onderhoud te voorzien, en derhalve ontoereikend was om daarvan het on derwijs zijner kinderen te bekostigen. Ten einde nu den weerspannige tot betaling te noodzakenwerd een krijgsman ontboden en bij hem ingelegerd die spoedig tot de overtuiging kwam, dat zijn tijdelijke hospes het vette der aarde slechts bij name scheen te kennen, doch wicn in tusschen dezelfde spijzen werden toegediend als waaraan de overige huisgenooten zich verza digden. Bij het naderen van den avond werd den soldaat te kennen gege-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1