LfiïDSCHE COURANT. DONDERDAG 2 SEPTEMBER. BIN N EN LA N DSCI1E BERIGTEN. 1809. N-. lo5. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 1 September. gij kon. besluiten van 13 en 14 Aug. jl. zijn goedgekeurd de door de prov. staten van Zuidholland vastgestelde wijzigingen van de bijzondere reglementen voor de Groole-, Kleine- eu Kalkovensehe polders (gem. Ouds hoorn), den Vosse- eu Weerlanerpolder (gem. HiUegom), en den Kooipolder (gent. Warmond); en het besluit den 3'" Julij door de staten der provincie Zuidholland genomentot wijziging in hel reglement voor het hoogheem raadschap van den Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe. Men meldt ons uit katwijk aan Zee dd. 31 Augustus: De heer F. A. van Loenen, predikant te Wohjum, beeft het beroep naar de lierv. gemeente alhier aangenomen. In het kerkgebouw van genoemde gemeente is nog weder eene gaanderij gemaakt voor meerdere zitplaatsen, en om daarop tevens te plaatsen een orgel, dat aangekocht is met vrijwillige giften der gemeente eu welwillende hulp van eenige belangstellenden buiten de ge meente. Voor de tentoonstelling van voorwerpen lot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden zijn geschonken de volgende medailles: door Z. M. den koning 3 gouden, 3 zilveren en 3 bronzen; door 11. M. de koningin 2 gouden; door Z. K, 11. den prins van Oranje 1 gouden, 1 zilve ren en 1 bronzen; door Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden 1 gouden, 4 zilveren en 6 bronzen; door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden 1 gouden, 2 zilveren en 6 bronzen; door het'gemeentebestuur van 'sGra- venhage 1 gouden; door mevrouw douairière van der Oudermeulen 1 gouden cn 2 zilveren; door den vice-admiraal jhr. van Karnebeek 1 gouden, 2 zil veren en 8 bronzen; verder zijn door vele belangstellende personen zoowel zilveren als bronzen medailles aangeboden. Door de commissie voor de tentoonstelling is ten behoeve der jury eene instructie vastgesteld. Thans ziet van wege het dep. van financiën het licht het tweede stuk der statistiek van het koningrijk der Nederlanden, en wel bescheiden be treffende de geldmiddelen. Dit stuk is gesplitst in vier afdeelingen, als: 1°. directe belastingen; 2°. indirecte belastingen; 3°. accijnsen; en 4®. over- zigt van de opbrengst der belastingen enz. over de dienstjaren 18311868 en toelichtingen aangaande dit onderwerp. Die toelichtingen betreffen de heffing dezer middelen en de wijzigingen, die deze in gemeld tijdstip heeft ondergaan. De opgaven, voorkomende in de drie eerste afdeelingen, sluiten zich aan aan die, welke in 1861 in het licht zijn gegeven, onder den titel van: «bescheiden voor de statistiek van het koningrijk der Nederlanden n". 1." Van wege het Belgisclie gezantschap te 's Ilage is het verlangen van het comité voor den te Luik en te Spa te houden schietwedstrijd kenbaar gemaaktdat vóór den 4dfl1 September aanst. aan dat comité mededeeling worde gedaan van het juiste getal dergenen, die zich voorstellen aan dien wedstrijd deel te nemen, opdat het comité in slaat zij hun tijdig de uit- noodigingskaarlen daartoe te doen toekomen en de verder tot hunne ont vangst noodige maatregelen te nemen. Naar men verneemt is de heer J. W. Kaiser, graveur te Amsterdam, ■door den keizer van Frankrijk benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. -- Naar men verneemt zou er door de bh. A. Deeslon, te Londen, en G. S. Pieters, te Rotterdam, concessie zijn aangevraagd voor een spoorweg van Rotterdam, langs Delfshaven, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis naar den hoek. van Holland, en van daar langs 's Gravcsande, Monster en Loosduinen naar Scheveningen. Rij de Ned. lierv. gemeente te llillegersberg is tot predikant beroepen ds. vaa Son, pred. te Warmond. Dr. A. G. Duker, pred. te Geervliet, heeft zijn eervol ontslag aangevraagd. Mandag middag is er, ten gevolge van het brocijcn van iiooi. brand uitgebarsten in de boerenwoning bewoond door W. Clay Wz.aan den 'Jweg, gemeente Haarlemmermeer, liet aanzienlijke gebouw is geheel ver brand, benevens de tarwe van 3 bunders en het hooi van 10 bunders land, alsmede een tal van gereedschappen. Alleen het gebouw was verzekerd. De bewoner lijdt een verlies van p. m, ƒ3000. Ter correctionele teregtzitting der reglbank te Rotterdam stond 11. Ringsdag teregt een gepensioneerd majoor van het Oost-Indische leger, rid der van de Militaire Willemsorde, begiftigd met een eeresabel door Z. }I. den koning: aangeklaagd van in den loop van het laatste jaar en ook in dit jaar herhaaldelijk en moedwillig zijne 13-jarige dochter mishandeld en verwond te hebbenvoor welke feiten door het openbaar ministerie eene gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van 8 werden gere- qtiireerd. Bij het op gisteren uitgesproken vonnis heeft de regtbank als bewezen aangenomen, dat de beklaagde, wanneer hij redenen van ontevre denheid over zijne dochter meende te hebben, wegens hare onreinheid en halsstarrig gedraghaar nu en dan gekastijd en geslagen heeft met een rot- Tfngje, zoogenaamde kleerenklopper, zoodat daarvan de striemen op haar «igchaam en aangezigt soms zigtbaar warenja zelfs eens met eene ijzeren tang, welke de beklaagde toevallig in zijne hand had, toen hij haar over hare onreinheid onderhield, in drift ontstoken haar één slag op den schou der heeft toegebragt. De regtbank oordeelde dat het toebrengen van zulke slagen met dergelijke voorwerpen aan een 13-jarig kind verre de ouderlijke tucht overschrijdt en de ouderlijke kastijding niet in mishandeling mag ontaarden. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden, daarin be slaande, dat de beklaagde, als gepensioneerd officier van een beperkt inko men moetende leven, zuinigheid en netheid bij zijne huisgciiooten en ook van zijne dochter verlangde, welke hij geenszins in acht genomen zag, waardoor hij in drift ontstak, is hij tot eene geldboete van 25 ver oordeeld. (N. R. C.) In de vorige week is aan schipper II.te 's Boschvarende van 's Bosch op Leyden, een treffend ongeluk overkomen; op de reis moet zjju dochtertje van 9 jaren in den Noord bij Dordrecht over boord zijn gevallen en ver dronken. Men veronderstelt althans dal het ongeluk op die hoogte plaats hadomdat men aldaar van den oever der rivier den schipper iets heeft toegeroepen, doch wegens liet leven der machine was het voor hem onver staanbaar. Te Gorinchem gekomen, miste het gezin, dat zich aan boord bevond, het meisje. Omtrent de persoon, die verdacht wordt van bij L. de Geus onder Mijnsheerenland brand te hebben gesticht, wordt gemeld, dat deze verdachte zjjnde de in dat gezin dienende 22-jarige dienstbode Jannigje Vermaes, eerst na eenige aarzeling bekentenis gedaan heeft aan den brigadier J. Wempe en aan den rijksveldwachter T. Wayfort, en vervolgens door den officier van justitie te Dordrecht ondervraagd, deze bekentenis beeft herhaald. De oorzaak van de misdaad schijnt toe te schrijven aan eene soort van wraak neming over vermeende verongelijking. Naar men uit Arnhem meldt heeft de op vermoeden van kindermoord in hechtenis genomen dienstmaagd, hoewel eerst hare bevalling hardnekkig ontkennende, hare misdaad beleden, daar zij verklaarde dat zij niet wist waar zij met hel kind blijven zou. Uit Blokzijl meldt men dat aldaar eenige Engelschen verwacht worden, die met den ingenieur, die onlangs aan de kust opmelingen heeft gedaan, een bestek zullen maken van het werk voor de indijking van een gedeelte der Zuiderzee, door het leggen van een dijk-van Kuinre op de Voorst bij Vollenhove. Te Middelburg hebben in den nacht van Zalurdag op Zondag vecht partijen plaats gehad tusschen polderwerkers. Een dier vechterijen liep zoo erg af dat een der polderwerkers eene belangrijke beenbreuk en bloedige kneuzingen bekwam. Nabij Kruiningen is een Belgisch vaartuig, met steenkolen geladen en van Lobith naar Antwerpen bestemd, gezonken. De bemanning heeft zich met de boot kunnen redden. Uit Venlo meldt men, dd. 39 Aug.: Heden middag keerde de processie van Kcvelaar ten 6 ure hier terug. 'tWas, ouder gewoonte, druk op den weg, dien de bedevaartgangers volgden: tal van kinderen waren op de ledige karren geladen. Een dier karren kwam in dien drom van mensehen in botsing met een wagen met ijzererts beladen. Door den schok valt het 6-jarig zoontje van zekeren bootsman van Reynwiens moeder er met nog een harer kleinen en een 25-tal andere kinderen plaats in had genomen, voorover uit de kar, komt onder het rad en is onmiddellijk een lijk. De vrouw van 11. Schuts ziet het kind vallen en snelt er op toe, maar struikelt over eene andere eveneens gevallen vrouw, die ook ter hulpe was aangeloo- pen. Een harer bekomt door den val eene armkneuzing. aan de andere rijdt het rad over de dijen. Tot overmaat van ramp raakt het paard, ver schrikt van het geschreeuw cn geraas, dat men zich kan voorstellen, op hol; de voerman, magteloos tegen het voortrennend ros, wordt tien schre den ver voortgesleept; in die verwarring valt nog een kind, waaraan twee vingers door het rad worden afgesneden. Juist tijdig genoeg om nog meer-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1