PER TELEGRAAF" het dep. van de Manche is door een lid voorgesteld den wensch te uiten, dat de toestemming der wetgevende kamers tot vereischte voor eene oor logsverklaring worde gesteld. Aan eene spoedige bijeenroeping van het wetgevend ligchaam wordt door velen gedacht, echter alleen op grond dat de bouwmeester, belast met het doen van eenige herstellingen in de vergaderzaal, aanzegging heeft be komen te zorgen dat bij tegen half September daarmede gereed is. Door onderscheidene dagbladen wordt nadrukkelijk staande gehouden hetgeen door hen reeds vroeger met opzigt tot het vraagstuk Ledru-Rollin in het midden is gebragt. Zij beweren, dat de nota in het Journ. officiel j de quaestie in geenen deele oplosten met name niet aantoontdat Tibaldi en zijne medebeschuldigden niet wegens het. smeden van een komplot, maar wegens moord veroordeeld zijn geworden, /.e Siècle verklaart, dat, be halve in de zaak Tibaldi-Ledru Rollin, alle wegens deelneming aan aansla gen tegen het leven van den souvereiu veroordeelden niet bij wijze van individuele gratie, gelijk de officiële nota beweert, maar uit kracht der in j 1859 uitgevaardigde amnestie op vrije voelen zijn gesteld. Een brief uit Cherbourg, door het officiële blad en andere bladen op genomen, zegt: «Sedert een tiental dagen lag het Amerikaansche fregat j Sabine op onze reede. Een scheepsjongen, door eenen officier met eene j taak in het ruim belast zijnde, vond er eene lont, aan het eene eind aan- j gestoken en met het andere einde in de kruidkamer reikend. De lont werd tijdig gebluscht; eenige minuten later zou het schip in de lucht gevlogen i zijn. Bij onderzoek bleek van eene zamenzwering tot vernieling van het j vaartuig; de zamengezworenen wilden wraak oefenen ten koste ook van hun eigen leven. Deswege werden 22 matrozen in boeijen geslagen, en 7 veroordeeld om dadelijk te worden opgeknoopt. De bevelhebber van het 1 fregat vroeg van de overheid te Cherbourg vergunning om dit vonnis bin nen het Fransche zeegebied uit te voeren; deze werd geweigerd. De Sabine ligtte toen het anker; en naauwlijks was zij buiten de reede of er hingen zeven matrozen aan de ra. Van deze strenge strafoefening zijn eenige hier te huis behoorende schippers getuigen geweest. Le Pays meldt, dat de Parijsche nationale garde bij den internatio nalen schiet-wedstrijd te Luik en te Spa vertegenwoordigd zal worden door j een geheel bataillon, met tamboers en muziek, hetwelk, bij vrijwillige aan- gifte, uit al de bataillons der Parijsche burgerwacht zal worden gevormd, j Uit Reims wordt gemelddat een der grootste fabriekende wolspin- nerij van de hh. Villeminot-Huard-Rogelet C".in den nacht van Zaturdag op Zondag, bijna geheel door brand vernield is. De etablissementen waren voor 2 millioen verzekerd. In het kolendistrict van de Loire, en wel in de mijn Monterrad, niet verre van het door de jongste onlusten onder de mijnwerkers bekende Fir- miny, beeft weder eene gas-ontploffing plaats gehad, waardoor 19 personen zijn gedood en enkele zwaar gekwest werden. Uit Konstantinopel meldt men dat, olschoon het antwoord des onder- konings, wat den vorm betreft, voldoende wordt geacht, hem echter door 1 den grootvizier een nader schrijven zal worden gezonden, waarin van hem gevorderd wordt, dat hij voortaan de Egyptische land- en zeemagt binnen de grenzen, bepaald bij den firman van 1841, houde; dat hij elk vierendeel- jaars eenen staat van inkomsten en uitgaven aan de Porte inzende, geene nieuwe belasting invoereen zich van regtstreeksch verkeer met de vreemde j regeringen onthoude. SPANJE. Voordat de minister van oorlog, de generaal Prim, Madrid verliet, j heeft hij eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij zegt: //Van de gewapende bendendie op onderscheiden punten des lands waren verschenenis niets meer overig dan het treurige aandenken aan hare komst onderbevolkingen, die, de worstelingen en beroerten moede, niet anders begeeren dan rustig te leven in het genot van vrede en vooruitgang. Tot dien snellen en vol doenden afloop heeft de uitstekend goede geest der bevolking bijgedragen, alsmede de ijver en het beleid van de burgerlijke en de militaire overheden en van al de onderscheiden deelen der gewapende magt. Z. H. de regent gelast mij zijnen dank te beluigen aan allendie tot hel herstel des vredes hebben bijgedragen, zich voorbehoudende belooningen toe te kennen aan hen, die zich het meest onderscheiden hebben. Aan generaal Prim isvóór zijn vertrekeen brief van den heer Mar- tos, dcmocraliseh-gezind afgevaardigde en vice-president der cortes, gewor den, waarin de ondoelmatigheid van de doodstraf in gevallen van politieke misdrijven wordt beioogd. Generaal Pierrad, een der chefs van de republikeinsche partij, heeft zich aan het hoofd eener commissie naar den president van den minister raad begeven, om gratie voor de veroordeelde Carlisten te vragen, ook uit eerbied voor de Septembcr-revolutiedie zich verklaard heeft tegen de doodstraf voor staatkundige misdaden. De Esperunza deelt een treffenden afscheidsbrief mede, dien de Car- listische partijganger Ralanzateguykort voordat hij gefusilleerd is gewor den, aan zijne vrouw heeft geschreven. Hij verklaart daarindat de poli tiek ten eenemale vreemd is geweest aan zijne daden, en dat hij alleen de wapenen heeft opgevat ter verdediging van het katholieke geloof, met hetwelk hij de zaak van Don Carlos als onafscheidelijk vereenzelvigd be schouwde. P K r 1 K V. BERLIJN, 30 Augustus. De ministers maken het der stedelijke regering van Berlijn zeer lastig met de inning der inkomsten-belasting. Reeds vroeger heeft de minister van oorlog eenige hoofd-officieren op non-activiteit in werkelijke dienst her steld alleen met het oogmerk hun vrijdom van stedelijke belastingen te j bezorgen; thans heeft de minister van binnenl. zaken ook de ambtenaren hij het postwezen en de telegraafdienst aan de belasting onttrokken. De bonds-president beweert dat ook de bonds-ambtenaren van stedelijke belas ting behooren vrijgesteld te worden. Het stedelijke bestuur is voornemens deze quaestie aan het oordeel der regters te onderwerpen. De Frank/. Beob. deelt den volgenden brief mede van een dergenen, die hunne zonen Zwitsersche burgers lieten worden»Ik heb zes zonen en geen van allen zal ik Pruissisch soldaat laten worden; niet om een last op de schouders van anderen te leggen of om al de andere aangevoerde rede nen, maar omdat de geheele inrigting. zooals wij die hier hebben, ieder denkend mensch tegen de borst moet stuiten. Zoolang vrede en oorlog niet van de vrije beslissing des volks afhangen, zoolang de soldaten een af zonderlijken stand vormen, en onder afzonderlijke wetten en regters staan, zoo lang is het ons geen wenschelijke eer om tot dien stand te be hooren. Houden deze gebreken eenmaal op te bestaandan zal het geen Frankforter meer invallen, te emigreren om zicb aan den militairen dienst te onttrekken. Is de soldaat niet meer dan hij zijn moet, alleen verdediger van zijn vaderland, wanneer het bedreigd wordt, dan laat ik mijne zonen gaarne in dienst treden." Eene daling, op de Parijsche beurs voorgevallen, heeft hier een pani- schen schrik veroorzaakt. Op de plaats onder de Linden, waar de avond- beurs wordt gehoudenhield men zich reeds overtuigd van Napoleons dood. Duizenden kwamen van alle zijden toestroomen om het laatste nieuws te vernemen. De gansche breedte der straal was met menschen gevuld, zoodat het rijtuig van den koning, die naar het paleis terugkeerde, zich naauwlijks een doortogt kon banen. Te vergeefs trachtten sommige handelshuizen, die bijzondere berigten ontvangen badden, hunne geruststellende tijdingen in gang te doen vinden. Ieder trachtte zich van zijne fondsen te ontdoen. Groote sommen zijn verloren en gewonnen. Naar men verneemt kan de geschutgieterij van de hh. Krupp le Essen nog jaren werken, alvorens al het bij die fabriek door verschillende mo gendheden bestelde geschut te hebben afgeleverd. OOSTENRIJK. De heer Plankenstein. afgevaardigde ter rijksdag, heeft eene hem door den keizer verleende ridderorde teruggezonden, onder verklaring dat hij zich verpligt achtte, de belooning voor zijne werkzaamheden alleen te zoe ken in de tevredenheid zijner kiezers. De oordeelvellingen van het publiek over die handeling loopen zeer uiteen. De een meent dat de heer Planken stein dit bepaaldelijk uit overtuiging heeft gedaan; maar er zijn er ook velen, die zeggen dat zij maar al te duidelijk bij hem in dit geval de zucht opmerken om van zich te doen spreken, te meer daar de keizer hem niet gedecoreerd had om zijne politieke verdiensten, maar wel, op voordragt van den minister van landbouw, ter erkenning zijner verdiensten op econo misch gebied. Uit Gratz meldt men dat het Duitsch-democratisch verbond eene cir culaire of petitie beeft ontworpendie ter teekening in omloop zal worden gebragt, en vervolgens bij het ministerie zal worden ingediend. Daarbij wordt van de regering verlangd, dat er bij de vertegenwoordiging een wets-ontwerp zal worden ingediend tol geheele opheffing van alle geeste lijke stichtingen en kloosters, onder bepaling dat de goederen en bezittin gen dezer instellingen zullen worden bestemd ten nutte van volksbeschaving en volksontwikkeling. OOST-INDIE. BATAVIA, 19 Julij. Tot vice-president van het hoog gereglshof in Ned. Indië is benoemd de heer mr. II. W. dn Perron, thans president van den raad van justitie te Batavia; tot resident van Kadoe, de heer P. L. van Bloemen Waanders. ambtenaar op non-activiteit; tot resident van Kediri de heer R. G. van Prehn Wiese, thans adsistent-resident van llodjoncgoro. Tot directeur der Javasche bank is benoemd de heer G. A. de Lange. Met de Fransche mail is de kommandant van het Ned. Ind. leger aan gekomen en met de gewone eerbewijzen heden morgen aan wal geslapt. Men leest in het TV. B. Met evenveel leedwezen als verbazing ver neemt men de inhechtenisneming van den gewezen procuratie-houder dei- vroegere firma's von Ilemert C". en B. Kopersmit C", die sedert onge veer 30 jaren bij beide die firma's werkzaam was en het meeste vertrouwen genoot. Men beweert, dat de ontdekking van sedert jaren door hem ge- pleegde bedriegelijke handelingen daartoe zoude hebben aanleiding gegeven. Omtrent den dood van den heer de Neve. adsistent-resident van Mon- trado, schrijft men uit Pontianak: Den 17c" Februarij 11. werd de adsistent- resident van MonlradoE. K. A. de Nevehet slagtoffer van een gruwelijken en verraderlijken aanslag. Den 22en Mei daaraanvolgende verscheen in het Bat. Hbl. een artikel, geteekend door zekeren II., hetwelk bij het vreese- lijk physick lijden van den gekwetste, een nog grievender morele smart moest voegen. In het laatst van Junij kwam het bestaan van dat stuk ter oore van den heer de Neve. die niet rustte, voor dat hem de inhoud werd medegedeeld, en bij het hooren voorlezen bewusteloos nederzonk. Van dat oogenblik af verergerde de toestand van den heer de Neve van dag tot dag en weldra moest alle hoop worden vaarwel gezegd. Den 10,n Julij was de heer de Neve overledenzijne echtgenoote weduwe en zijne kinderen weezen. De staat van het rijstgewas is over het algemeen gunstig. NEW-YORK, 30 Augustus. De regering zal in de maand September voort gaan met wekelijks voor twee millioen dollars aan bonds in te koopen en om den anderen week een millioen besteden tot amortisatie. PARIJS, 31 Augustus. Het Journ. off. deelt mede, dat de keizerin haar verblijf te Ajaccio nog een dag zal verlengen en den 3'len Sept. hier terug zal komen. De keizerin en de keizerlijke prins waren ook te Ajaccio met groote geestdrift ontvangen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3