PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. gedragen grondwetswijzigingen in het algemeen het woord te voeren; de meeste van de dusver ingeschreven sprekers willen de aanneming der voor drag! aanbevelen. De discussie moet den ls,en September aanvangenen zal, naar men denkt, minstens eene weck aanhouden Het rapport van den heer Devienne is, toen het den senaat voorgelezen werd, door vele leden toegejuicht. Er zijn op nieuw geruchten in omloop betreffende eene wijziging in het kabinet. De minister van buitenl. zaken La Tour d'Auvergne zou af treden en, naar men wil, vervangen worden door den heer Benedetti, Fransch gezant te Berlijn. Berigten uit Lyon en Toulon geven hoog op van de geestdrift, waar mede de keizerin in die plaatssn is ontvangen. H. M. en de keiz. prins hebben te Lyon de inwijding bijgewoond van den nieuwen boulevard, die op last des keizers op het terrein van de vroegere fortificatiewerken is aan gelegd. Daarna heeft de keizerin de tentoonstelling van zijdeii stoffen en borduurwerken bezocht, waar zich meer dan duizend Lyonsche dames vcr- eenigd hadden om H. M. te ontvangen. Vervolgens zijn H. M. en de prins bij eene te hunner eere gehouden wapenschouwingdoor manoeuvres ge volgd, tegenwoordig geweest. Op het raadhuis is een groot diner gegeven. Te Toulon is de ontvangst mede buitengewoon hartelijk geweest. Na een bezoek aan de kathedraal gebragt te hebben, waar 11. M. en de prins door den bisschop, aan het hoofd zijner geestelijken, zijn opgewacht, en na het houden van eene groote dames-receptie en de ontvangst van den algemeenen raad en de stedelijke autoriteitenhebben 11. M. en de keizerlijke prins zich, onder het gebulder van het kanon der artillerievan de schepen en van de forten, naar het keizerlijk stoomjagt de Arend begeven, om aan boord daarvan te vernachten. Eerst bij de terugkomst van 11. M. en den prins te Toulon, op 31 Augustus, zal aldaar het spiegelgevecht van het ge pantserde eskader plaats hebben. De keizerin wordt op hare reis naar Corsica gevolgd door een schilder, een teekenaar en verscheidene dagblad schrijvers. De maarschulk Print bevindt zich alhier. Zijne komst heeft voorname lijk ten doel, om met den heer Olozaga te beraadslagen over verschillende punten, welke met den tegenwoordige!) toestand van het Spaansche schier eiland in verband staan. Volgens de Pays zal hier ter stede het geven van voorstellingen met wilde dieren verboden worden. i In Griekenland is de slruikrooverij laatstelijk weder zoo zeer verer gerd, dat de regering besloten heeft al de beschikbare manschappen des legers tot bestrijding daarvan te bezigen. Het ergste is dat de rooverbenden een groot deel der bevolking tot medepligtige schijnen te hebben. ITALIË. Te Rome is men ijverig bezig met hel maken van toebereidselen voor de tentoonstelling, welke van 1 Februarij lot 1 Mei 1870 aldaar zal plaats hebben. Zij zal worden gehouden in het klooster van Santa Maria degl'An- geli, op de plaats van de oude baden van Diocletiaan. Het ministerie van koophandel, openbare werken en schoone kunsten is door den Paus belast met het nemen van al de maatregelen, welke op deze tentoonstelling be trekking hebben, die alle voortbrengselen van gewijde kunst zal omvatten, zoowel wat betreft de schilderijen en beeldhouwwerkenals bronzen en andere voorwerpenborduurselsgeweven goederenenz. Eene door den Paus benoemde commissie is belast met het opmaken der reglementenhet aanwijzen der voorwerpen, welke kunnen worden toegelaten, en de toe wijzing der prijzen, liet doel dezer tentoonstelling is eene vergelijking te maken tusschen de voortbrengselen der verschillende landen in dit vak en de middelen op te sporenom daarin meer eenheid van vorm te brengen. SPANJE Als candidaat voor den troon wordt thans weder genoemd de broeder van den koning van Portugal, die verloofd is met eene dochter van den her tog van Montpensier. Serrano, de tegenwoordige regent, zou weinig ge neigdheid hebben geloond eene eventuele aanbieding van de kroon aan te nemen. PRUISSEN. BERLIJN, 29 Augustus. De koning is van zijne inspectie-reis in Hessen en Saksen teruggekeerd. Binnen kort vertrekt hij weder van hier om de najaars-manoeuvres der troepen bij te wonen. De runderpest is thans ook in de districten Dantzig en Mariënwerder uitgebroken. Het vervoer van rundvee, schapen en geiten is langs den ge- heelen oostelijkeu spoorweg verboden en verder zijn alle maatregelen geno men om de verspreiding zooveel mogelijk tegen te gaan. In de hoop daar door de ziekte tot den regteroever van den Weichsel beperkt te houden, is men evenwel te leur gesteld, daar zij zich thans ook aan den linkeroever heeft vertoond. In de omstreken van Frankfort aan den Oder zijn enkele plaatsen weder geheel vrij van de ziekte. In het district Potsdam hebben zich geene verdere kenteedenen der ziekte voorgedaan. Het achtste congres van Duitsche regtsgeleerden is te Heidelberg ge opend. Er waren 800 personen tot deelneming aan de vergadering opgeko men. De stad was bij deze gelegenheid overal versierd met Duitsche, Ba- dtnsche en andere vlaggen. De jaarlijksche vergadering der Gustaaf-Adolf-Vereeniging te Bayreuth is den Augustus afgeloopen. Het bestuur had een protest ontworpen tegen de uitnoodigingwelke de Paus gerigt heeft aan de protestanten om in den schoot der moederkerk terug te keeren. De meerderheid der verga dering achtte zulk een protest overtollig, omdat het bestaan en de toene mende werkzaamheid der vereeniging een krachtiger protest vormen tegen deze uitnoodiging dan men in woorden kon uitdrukken. De mededeelingen aangaande den toestand der protestanten in Oostenrijk en de nieuwe Evan gelische gemeenten in Spanje maakten de beraadslagingen bijzonder be- langrijk. De heer Stollwerk, vervaardiger der bekende borst-bonbons had on langs eene vervolging ingesteld tegen den apotheker E. Dietrich te Dresden, omdat deze in de Gartenlaube een aantal geneesmiddebnwaaronder ook de borst-bonbonsin een ongunstig licht stelde. Stollwerk eischte vernieti ging van het bedoelde nummer der Gartenlaube en eene schadevergoeding van 100 tli.op grond dat hijsedert de openbaarmaking van het bedoelde stuk, in den tijd van zes maanden 50000 pakjes borst-bonbons minder had verkocht dan gewoonlijk. In de beide eerste instantiën is de genoemde apotheker daarop veroordeeld tot eene boete van 10 tb. en de helft dei- kosten; doch thans heeft het hooge hof van appèl te Dresden die uitspraken vernietigd en hem van alle vervolging ten deze vrijgesteld. OOSTENRIJK. Er wordt veel gesproken van eene reis, welke de kardinaal aartsbis schop van VVeenen, de heer Rauscher, in de volgende maand naar Rome zal doen en welke met de hier te lande lieerschende tweespalt tusschen slaat en kerk in verband zou staan. Op den Saksisch-Silesischen staatsspoorweg is op 24 Augustus een ernstig ongeluk voorgevallen. Bij Langebriick. niet ver van Dresden, waai de weg eene vrij sterke helling heeft, is de locomotief gederailleerd en met den tender, den goederenwagen en drie personen-waggons van eene hoogte van 30 a 40 voeten naar beneden gestort. De postwagen en verscheidene personen-waggons zijn blijven staanmaar zijn sterk beschadigd. Van de vele passagiers heeft eene dame den arm gebroken en anderen hebben slechts ligle kwetsuren bekomen. Het personeel van den treinhetwelk uit 9 man bestond, was niet zoo gelukkig. Één was terstond dood; de machinist, die onder de locomotief geraakte, is den volgenden nacht na hevig lijden be zweken; den stoker moet hel been worden afgezet. De Presse deelt mede, dat in de nabijheid van Fiuihe een haai is ge vangen een feithetwelk tot de zeldzaamheden behoort. Hel monster had eene lengte van 18 voet en woog ruim 3000 pond. Gedurende verscheidene weken had de vreemde bezoeker der Middellandsche Zee zijne verwoestingen in de omstreken van Fiume ongestoord voortgezet; al de pogingen, om zich van hem meester te maken, bleven gedurende dien tijd vruchteloos, en de schade, door den vraatzuchtigcn haai aangerigt, werd zoo groot, dat de visschers, wier middel van beslaan bijna niets meer opleverde, zich ten slotte vereenigden, om den gemeeiischappelijken vijand aan te tasten en zoo mogelijk te verslaan. Men had het geluk hem spoedig naar een ondiep ge deelte der Adriatische Zee te lokken, waar hij eindelijk werd bemagtigd. Als een bewijs van de verbazende kracht van het dier wordt medegedeeld, dat het den steel van eene bijl in een oogwenk had doorgebeten. PARIJS, 30 Augustus. Het Journ. Off. zegt dat de gezondheidstoestand des keizers steeds meer voldoende wordt. De keizerin en de kroonprins zijn gisteren morgen te Ajaccio aangekomen. PESTH29 Augustus. Bij de bewoners van het gebied der militaire gren zen wordt gewerkt op verzet van hunne zijde tegen de vereeniging van dit gebied met Hongarije. IN»EZON»EN. Mijnheer de Redacteur. Een werkmensch heeft in de regel niet veel uitspanning omdat het na tuurlijk geld kost en het zuur verdiende geld heeft hij te veel noodig voor zijn vrouw en kinderen, om die eten en drinken te bezorgen. Als er dus iemand zoo menschlievend is om ons een uitspanning te bezorgen, dan ge loof ik ook dat het niemand ons kwalijk zal nemen als wij u weledelen heer beleefd verzoeken een dankbaar woord in de krant Ie zetten. Verleden Zaterdag zijn wij met ons twee en dertiggen voor rekening van onze heeren patroons na Amsterdam geweest. Een van de heeren is met ons mee ge weest en beeft ons na de tentoonstelling gebragt en toen na de beeslentuin. Wij hebben lekker gegeten en gedronken en zijn met de laatste spoor w eer na Leiden teruggereden. Wij konden het maar niet uitspreken hoeveel ple zier of wij gehad hebben, wij waren allemaal uitgelaten van pret en wij hadden toch volstrek geen sterke drank gedronken. Nog nooit in ons heele leven hebben wij zoon dag beleefd. En daarom weledel heer wenschen wij wel een dankbaar woord te vermelden aan onze edele patroons, en wensch dat alle werkmenselien zulke patroons mogen hebbendie niet enkel profijt willen trekken maar er ook wat voor over hebben ons een genoeglijke dag te bezorgen. De werklieden van de fabriek van JAN ZUURDEEG en Zn. burgerlijke £»tanD. ONDERTROUWD: J. A. van Hengst, jm. 34 j. en J. B. C. G. Baronesse van Heemstra, jd. 25 j. P. Dozyjm. 28 j. en C. van Tertholenjd. 26 j. H. Dries- sen jm. 29 j. en F. J. Franse, jd. 31 j. N. Taverne, jm. 25 j. en C. M. Goeber- tus, jd. 28 j. J Overdijk, wedt 56 j. en F. Ramakers, wede. 47 j. J. Koet, jm. 23 j. en C. M. Gans, jd. 30 j. I'. van der Wijngaard, jm. 19 j. en E. van dei- Zeeuw, jd. 19 j. P. N. L. Franchimont, jm. 23 j. en S. M. E. Niermeijer. jd. 29 j. II. W. Sevenhuysenjm. 28 j. en I'. W. Didama, jd. 22 j. Bevallen van eene Dochter J. J. LUBERTI WILHELM. Leyden, 27 Augustus 1809. Eenige kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van G9 jaren, Vrouwe MARIA CATHA- RINA VAN BERGEN, Wed' Mr. G. P. VAN OUTEREN. Uit aller naam, Vookschoten 20 Augustus 1809. P. VAN OUTEREN.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3