GELOOF EN BELIJDENIS. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. K I ESTER E E I G I JN G vanwaar zijn roem zich weldra in liet buitenland verspreidde. Sedert liet jaar 1855 wijdde hij zich aan het historie-schilderen. Op de groote wereld tentoonstelling te Parijs in datzelfde jaar verwierf hij de groote gouden medaille en de stad Antwerpen vereerde hem een gouden lauwerkrans. Na de Londensche tentoonstelling van 1862, waar hij zjjn roem handhaafde, werd hij verheven tot baronen op de tentoonstelling te Parijs in 1867 verwierf hij op nieuw de gouden medaille Hij bekleedde verscheiden belang rijke betrekkingen op administratief en politiek gebied en was lid van vele binnen- en buitenlandsche maatschappijen voor wetenschap en kunst. Leys was als kunstenaar» als burger en als huisvader algemeen geacht en geëerd. Ë1VGELAND. LONDEN27 Augustus. De vrees dat de staatkunde der regering ten opzigte van de koloniën, om die voor zich zelve te laten zorgen en door zich zelve te laten beheeren tot verbreking der banden met het moederland zal leidenheeft een aantal ingezetenen uit die koloniën, thans hier aanwezig, doen beslniten cene poging te doen om dien in hun oog niet wenschelijken afloop te verhoeden te dien einde hebben zij de onderscheiden koloniën en hare regeringen uit- genoodigd afgevaardigden herwaarts te zenden, ten einde tegen den aan vang der volgende parlemenlszitting te beraadslagen over de betrekking der Britsche koloniën onderling en met het moederland en voorstellen dienaan gaande aan de regering te doen. De Times geeft in scherpe bewoordingen zijne afkeuring te kennen over de handelwijze van het publiekdat roem draagt op ecnen verfijnden smaak en toch vermaken najaagt, die met den circus der oude Romeinen al het gruwelijke gemeen hebben, maar den heldhaftigen strijd en de moe dige daden missen, welke daar werden aanschouwd. Met vromen afschuw slaat de natie, zegt dit blad, de handen ineen, wanneer zij denkt aan dat ongelukkige paapsche volk in Spanje, dat stierengevechten bijwoont; maar zoodra de eene of andere vrouwelijke Blondin zich vertoont, die op het slappe koord een kruiwagen met twee kinderen naar het plafond van den hoogstelt schouwburg stuwt, verdringt men zich. om dit schouwspel te ge nieten en zit met open mond te bewonderen. Intusschen wordt dit kunst stuk alleen belangrijk door de groote kans, dat de vrouw met haar krui wagen en met de kinderen naar benéden zal storten; de toeschouwers in den bak zijn dan ook op dergelijk ongeluk voorbereiddaar zij de plaatsen die zich vlak onder het koord bevindenonbezet laten. Alleen die kunste naars worden toegejuicht, die halsbrekende kunsten verrigten en op een haarbreedte afstands van den dood zijn. Evenzoo is het gesteld met de kunstverrigtiugen van dierentemmers. Al die voorstellingen, zegt de Times zijn slechts geschikt om den verstompten smaak te prikkelen van lieden, voor welke alles wat zuiver, schoon en goed is geene bekoorlijkheid heeft, eene schande voor onze beschaving. -- Er is een ontwerp verschenen tot herstelling van de gefailleerde levens- verzekering-maatschappij Albert. Velen gelooven dat het niet wenschelijk is daartoe over te gaan; liever zag memeene geheel nieuwe maatschappij ver rijzen. liet tekort der gefailleerde maatschappij wordt, ofschoon nog geene volledige inlichtingen zijn gegeven, op 986,432 geschat. Dagbladen in de Vereenigde Staten melden dat de Erie-spoorwcg-maat- schappij het plan heeft opgevat des nachts hare gehcele lijn en al de locomotiven met electrisch licht te doen verlichten. Aan den heer E. C. Morse is de uitvoering van het plan opgedragen, en hij zegt, verscheidene belangrijke verbeteringen met betrekking tot electrische verlichting te heb ben uitgedacht. Zoo zegt hij onder anderen, een middel te hebben gevon den om de kool-spitsen maanden lang onverteerd te doen blijvenen eene uitvinding te hebben gedaan, waardoor het draaijen der wielen van de locomotief electriciteit ontwikkelen zal, die tot verlichting zal worden aan gewend. Een en ander zou, naar de overtuiging van den heer Morse, ook in den donkersten en meest benevelden nacht eene botsing van twee spoor treinen bijna onmogelijk (maken. F RA lï KR IJ K. PARIJS, 27 Augustus. Het rapport van den lieer Devienne, betreflende liet bekende senaats besluit, wordt door de meeste dagbladen besproken; enkele uitgezonderd toonen zij zich daarover weinig voldaan; alle zijn het daarover eens dat hij eene groote bekwaamheid heeft aan den dag gelegd, ten einde den wei nig liberalen zin van den senaat in het algemeen getrouw weder te geven. De rede, waarmede de lieer Emile Ollivicr den raad van het dep. du Var heeft geopend, heeft velen teleur gesteld. Er Werd niets in gevonden dat hij niet reeds vroeger had verkondigd. Alleen deelde hij mede dat hijhoe wel steeds van meening dat de groote vertegenwoordigende ligchamen zei ven hunnen president moeten benoemenhet presidentschap van een der departementale raden, waartoe hij bij keiz. besluit benoemd was, had aan genomen. omdat hij vertrouwen stelde in de beloofde hervormingen, en alzoo openlijk eene ondubbelzinnige goedkeuring had willen geven aan de nieuwe staatkunde der regering. In de laatste jaren is te Berlijn en elders door geleerden voorgesteld den meter en het kilogram, die in de archiven van Frankrijk als de vaste grondslag voor het metrieke maten- en gewigtenstelsel bewaard wordenop nieuw te toetsen, ten einde te zien of zij de juiste uitdrukking zijn van de uitgestrektheid en de zwaarte, welke in der tijd in Frankrijk door eene internationale commissie tot eenheid van de lengtemaat en van het gewigt zijn aangenomen. De akademie van wetenschappen heeft den 23ste0 dezer, op het door den heer Dumas, namens eene commissie gedane voorstel, een stemmig en zonder discussie besloten te verklaren; dat de bedoelde meter en kilogram juist en onvatbaar voor wijziging zijn en als een gemeenschap pelijk goed van al de natiën onveranderd bewaard moeten worden. Het officiële blad meldt dat op 17 Mei te Tien-tsin, in tegenwoordig heid van de Chinesche burgerlijke en militaire overheden der stad, aan het hoofd waarvan zich de mandarijn Tchong Keou, gouverneur der drie noor derhavens bevond, de eerste steen is gelegd van de kerk Notre Dame des victoires, welke de paters Lazaristen aldaar zullen stichten. Deze plegtig- heid mag als eene gewigtige gebeurtenis worden aangemerkt. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat de pauselijke minister van oorlog, de ge neraal Kanzier. vergunning heeft gevraagd om naar eene Fransche bad- j plaats te gaan, maar geen verlof tot afwezigheid heeft kunnen verkrijgen. Voorts dat de genie van het pauselijke leger nieuwe fortificatiewerken onder- neemt, nadat zij onlangs de verschansingen aan de poorten van Rome had weggeruimd. Voor den Engelsburg worden aardwerken opgeworpen, die met schietgaten voorzien en met geschut van het zwaarste kaliber gewapend zullen worden. PRIIiSEN. BERLIJN, 27 Augustus. Uit Elbing meldt men dat zeer velen van de aanzienlijkste doopsge- zinden, in gemelde stad gevestigd, weldra hun vaderland zullen verlaten, ten einde hunne zonen te onttrekken aan de militaire dienst. Zij zullen zich naar Candia begeven, om aldaar een nieuw vaderland te zoeken. De Russische vloot heelt een zwaar verlies geleden. In den nacht van 17 Aug. is het sehroef-stoomfregat O leg door een gepantserd fregat aange varen en in den grond geboord in de nabijheid van het eiland Hochland, in de golf van Finland. De bemanning, bestaande uit 600 koppen, is op 16 na gered. PARIJS, 27 Augustus. De koers ter beurze was lager, doch is gerezen op het démentidat de commissaris der beurs gegeven heeft aan de geruch ten betrekkelijk de gezondheid des keizers. In officiële kringen wordt ver zekerd, dat de gezondheid der keizers verbeterd is, vooral sedert de drie laatste dagen. De prefect van policie is heden ochtend naar St. Cloud ge gaan om met den keizer te werken. De beweringen van Figaro omtrent chirurgicale operaties die de keizer zou hebben ondergaan, worden ten stelligste tegengesproken. PARIJS, 28 Augustus. Het Journ. Off. bevat de volgende verklaring: //Over den gezondheidstoestand des keizers zijn onrustbarende geruchten ver spreid; deze geruchten zijn onjuist. De rhumatische pijnen, waaraan Z. M. lijdt, zullen, naar hetgeen iederen dag blijkt, weldra verdwijnen. Een on derzoek is ingesteld, ten einde te geraken tot de ontdekking van de ont werpers en de verspreiders van eene tijding, die aan niets anders dan aan betreurenswaarde listen en kwade praktijken kan toegeschreven worden." De keizer is gisteren avond ten 9 uur naar Bastia vertrokken. Bevallen van eene Dochter J. J. Levden, 27 Augustus 1869. Eenige kennisgeving. LUBERTl WILHELM. Tot diepe droefheid harer kinderen en behuwd-kinderen overleed den 20,ltn Augustus 11., in den ouderdom van 71 jaren, Vrouwe MARIA KOPS, Weduwe D'. PETRUS JOHANNES 1SAACUS DE FREMERY, in leven Hoog leeraar te Utrecht. JVegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden overleedna een langdurig en smartelijk lijdentot diepe droefheid van mij en mijne kinderenin den ouderdom van 56 jarenmijn geliefde Echtgenoot JEAN HENRI CORONEL. in leven Inspecteur van Politie alhier. Ieder diefden overledene gekend heeft, zal mijn groot verlies beseffen. Leiden, 27 Augustus 1869. J. F. ELSMANN, Wed. J. H. Coronel, mede namens mijne Kinderen en Behuwd-zoon. Voor de blijken van deelnemingontvangen ter gelegenheid van ons 25-jarig huwelijksfeest, betuigen wij ook namens onze kinderen dank. J. E. GOUDSMIT. Leiden, 28 Augustus 1869. Mevrouw GOUDSMIT, geb. Vos. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de voltrekking van ons huwelijk, betuigen wij, ook namens wederzijdsche familie, onzen innigen dank. A. J. JONGMANS. Levden, 28 Augustus 1869. M. W. S. JONGMANS, M.idi,ener. Ter vervulling van tien vacatures, ontstaan door bedanken, in het te vormen College van Notabelen bij de Ned. Ilerv. Gemeente alhier, worden bij de stemming op aanst. DIngsdag en Woensdag door deze Kiesver- eeniging aanbevolen, de HIl. F. C. ONNEKINK. J. F. LA RIVIÈRE. H. A. DE SWAAN. J. VAN DER TOGT. J. E. VLAANDEREN. Namens de Kiesvereenigins voornoemd, M. JAPIKSE, L. Voorz. B. CORTS, L. Secret. Jhr. W. I. C. RAMMELMAN ELSEVIER. W. II. GILLISSEN. A. KOK. T. LOS. C OFFENBERG. neemt gelden a dépot: dagelijks opelschbaar a 3 pCt. rente; voor een maand vast tegen prolongatlekoers; geeft gelden In prolongatie; In voorschot onder behoorlijken waarborg; belast zich met het koopen en verkoopen van: effecten en coupons; papier op 't buitenland; vreemde munt- en bankpapier; belast zich met het doen van incasseringen en verleent hare tusschenkomst voor het sluiten van hypotheek. De reglementen der dépositokas en de voorwaarden voor Rekening-Courant houders zijn gratis verkrijgbaar aan het Kantoor, Breêstraat, Wijk IV, N". 313.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2