LEYDSCHE COURANT. 1869. N°. 130. MAANDAG 30 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENL NBSCIIE BEBIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaarsr buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels I.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 28 Augustus. Wij vernemen dat in cene onlangs gehouden vergadering van hli. commis sarissen der maatschappij voor toonkunst alhier besloten is gedurende de aanstaande wintermaanden te doen plaats hebben vier quartet-avondenen dat hiertoe de medewerking zal worden gevraagd van de hh. A. J. Wetrens, benevens de hh. de Groot, Achthoven en Giessen, uit 's Hage. Inleekenlijs- ten tot deelneming hieraan zullen in het laatst der maand September bij alle leden worden rondgezondenen bij laag te stellen prijzen van toegang is het te verwachten dat de deelneming hieraan voldoende mag zijn. daar anders commissarissen deze onderneming zullen moeten beschouwen als we derom niet te kunnen doorgaan. Wanneer wij acht slaan op hetgeen er op het gebied van kunst en industrie belangrijks voorkomt, kunnen wij niet nalaten met lof te gewagen van de Katholieke Illustratie, een tijdschrift, dat door zijne voortreffelijke uitvoering reeds een bijna ongeloofclijk getal inteekenaren heeft verkregen. Over de innerlijke strekking zelve, die overigens door den titel genoegzaam wordt aangewezenzullen wij hier niet spreken. Het is genoeg te zeggen dat dit tijdschrift zich onderscheidt door zijne heerlijke gravuren boven alles wat van dien aard in Nederland werd voorgebragt. In het eerste nommer van den derden jaargang vinden wij een keurig, wel gelijkend portret van II. M. de koningin, door Pannemaker gegraveerd. De prijs van slechts 7 ets. per week moet 'voorzeker aan een aantal inteekenaren gelegenheid verschaffen de administratie in hare pogingen te ondersteunen. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 120 tot 135 volwassen personen en 58 tot 66 kinderen. Het Polittèblad behelst cene opgave van zestien gouden en zilveren cylinder-, anker- en repetitie-horologiëndie hij gelegenheid der scherp- schutlersfccstcn, in de gemeente Utrecht, door middel van zakkerollerij zijn ontvreemd. Te Rotterdam was gisteren avond weder ecne menigte menschen op de been, bijna allen nieuwsgierigen, die rondwandelden om te zien of er iets gebeuren zou. Door een deel der schutterij is gepatrouilleerd. Slechts mi en dan is het noodig geweest de verzamelde menigte uiteen te drijven, hetgeen in de meest volkrijke buurten is geschied door patrouilles der po- licie. op de Kaasmarkt en in de nabijheid van het stadhuis door de van de hoofdwacht uitgezonden mariniers. De bevolking gedroeg zich rustig; de gestelde magten zijn op geenerlei wijze door het publiek beleedigd of lastig gevallen. Ten 11% uur waren de stralen ontvolkt en bleef de rust ongestoord. Z. K. 11. prins Frederik heeft gisteren de tentoonstelling te Amsterdam bezocht. De prins was slechts als een eenvoudig burger gekleed. Dit gaf. volgens hel Ilbl.aanleiding tot de volgende bijzonderheid. Toen Z. K. II. ile goudsmederij van den heer Jacob Citroen naauwkeurig bezigligde, drong een Friesch boerinnetje zich aan zijne zijde en het kostte veel moeite haar te beduiden, dat er eenige reden bestond, om dezen heer. die er zoo een voudig uitzag, met eenigen meerderen eerbied te behandelen. Op de in deze week te Abcoude gehouden paardenmarkt is een schip per. door een slag van een paard tegen de borst, zoodanig getroffen dat hij levenloos werd weggedragen. De man laat vrouw en kinderen na. Naar men verneemt is beden bij lleilo. door den spoortrein van Haarlem naar den Helder, een wagen die over den weg reed omgeworpen, waarbij twee menschen het leven hebben verloren. Men verneemt dat voor het Oranje-weeshuis te Huizen, onder het. post merk Amsterdam, bij den heer J. L. Bernhardi te Utrecht van een onbe kende is ingekomen ecne som van ƒ10000. Gelijk men weet werd genoemd weeshuis gesticht uit de overgeschoten gelden van den in 1862 aan den koning aangeboden prachtbjjbel. De regenten te Huizen zullen op die wijze een vast fonds verkrijgen om met vrucht hunne roeping te kunnen vervullen Uit Zwolle meldt men, dd. 26 Aug.: Naar aanleiding cener kennis geving des burgemeesters van Staphorst, dat aldaar vermoedelijk in den afgeloopcn nacht een moord was gepleegd, begaven zich heden ochtend de t'egter-commissarisofficier van justitie en griffier der regtbankbenevens de doctoren van Raalte en Meiness derwaarts, ten einde een regterlijk on derzoek in te stellen. Wij vernemen daaromtrent, dat de 23-jarige dochter van een welgesteld landman heden ochtend levenloos in eene schuur hij de ouderlijke woning gevonden is, met een dik touw, dal aan eene egge was bevestigd, om den hals. Te oordeelen naar de wonden aan hoofd en aan- gezigt, schijnt zij zich met kracht verweerd te hebben. Uit de rcglerlijke lijkschouwing is gebleken, dat zij zich in zwangeren toestand bevond; dat het touw. waarmede de verslagene geworgd is, niet aan haren vader be hoort en dat haar minnaar, die terstond in verhoor genomen is, ontkent gisteren avond haar bezocht te hebben, ofschoon hij anders gewoonlijk kwam. Te Maastricht kwamen Donderdag avond terug de officieren, onder officieren en verdere manschappen van het 2llc reg. infanterie, die aan den nationalen wedstrijd aan de Bilt hadden deelgenomen en aldaar den prijs voor schijfschieten hadden behaald. Aan het station werden zij opgewacht door het muziekcorps van het regiment, en trokken van daar, meL fakkel licht, onder toeloop van cene onafzienbare menigte volks, naar het Vrijthof, alwaar het gehecle reg. hunne komst verbeidde. Hier werd hun door den heer Weitzel, kolonel van het reg., met de behaalde overwinning geluk gewenschtwaarop zij door de vergaderde menigte met daverende toejuichin gen werden begroet. 's GRAVENHAGE, 28 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. P. II. Giero te Maastricht, en aan J. Reinders te Didam. tot het dragen van het kruis fidei et virtutien aan den eersten ook van de gouden medaille 2llt grootte, hun door den Paus geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan den heer mp. J. J. van Deinse, als president der arrond.-regtbank te Goes, onder dankbetuiging voor de in regterlijke betrekkingen aan den lande bewezen diensten; aan den heer mr. F. .1. Tijndall de Veer, als substituut-griffier bij genoemde regtbank, en aan jhp. V. A. Heringa van Haersma de With, als plaatsvervangend kantonregter te Bergum. Voorts zijn door Z. M. be noemd tot president der arrond.-regtbank te Goes de heer mr. W. G. de Rnokke van der Mculenthans officier van justitie bij die regtbanktot officier van justitie bij voormelde regtbank de heer mr. J. A. van Hoek thans substituut-officier, en tot substituut-officier bij die regtbank de heer mr. A. M. 1!. Hanlo, advocaat te 'sGravenhagc. Aan den heer mr. P. Tonckens is vergund zijne notariële standplaats over te brengen van Gieten naar Meppelen tot notaris te Mèppel is be noemd de heer mr. J. A. Sluis, cand.-notaris aldaar en burgemeester van Nijcvecn. Door Z. M. zijn benoemd tot controleur der directe belastingen enz.: te Cocvorden, de heer II. A. Toewater, thans adjunct-controleur te Dordrecht; te Ooslburg, de heer A. O. J. Scliindler, thans adjunct-controleur te Am sterdam; en verplaatst de volgende adjunct-controleurs: de hh. J. 11. de Bruyn. van Schiedam naar Rotterdam; A. Merens, van Zutphen naar Schie dam; W. F. J. Pastoors, van Eindhoven naar Nijmegen; B. H. J. F. Endtz, van Amsterdam naar Leyden F. W. Thorbccke, van Nijmegen naar Am sterdam, en S. N. Hoek. van Rollerdam naar Dordrecht. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Monniken dam de heer J. W. van der Noordaa, thans controleur te Middelharnis; te llardinxvcld de heer J. Hempclmaiithans adjunct-commies ter directie te Rotterdam, en te Brakel de heer G. J. Middelbergh, thans adjunct-commies ter directie te Zutphen. Z. M. de koning heeft lieden den lord-mayor van Londen ten gelioore ontvangen. H. M. de koningin is gister ochtend uit de residentie naar Velzcn ver trokken, lot het brengen van een bezoek aan jhr. Roreel. 11. M. is des avonds in de residentie teruggekeerd. Gisteren verbreidde zich het gerucht van ecne heugelijke gebeurtens in den boezem der koninklijke familie, de ophanden verloving van 11. K. II. prinses Marie, tweede dochter van IIII. KK. 1111. prins en prinses Frederik der Nederlandenmet een Duitschen prins. Dit gerucht bevestigt zich en naar men van goederhand verneemt is de aanstaande van genoemde Neder- landsche vorstin prins Willem Adolph Maximiliaan Karei von Wied, dezer dagen zijn 25c jaar ingetreden, luitenant in het 4e reg. grenadiers der Pruis- sische garde, garnizoen houdende te Coblentz. De vader van Z. I). H. de prins Willem von Wied (prins Hermann) is in Maart 1864 overleden; hij volgde dezen op, onder de voogdij van zijne moeder, prinses Marie, dochter van wijlen den hertog Willem van Nassau, zoodat de beide hooge geslach ten verwant zijn. Zoo men weet behoorden de prinsen von Wied tot de prinsen des voormaligen Duitschen rijks, die volgens het besluit der Duitsche bondsvergadering het regt tevens hebben op den titel van Doorluchtige Hoogheid. Naar men verzekert, zon het uitzigt bestaan, dat het jonge vorstelijke paar zich alhier vestigen zou. Aan het diner, dat gisteren door Z. M. den koning werd gegeven, ter herinnering aan den onlangs nabij Utrecht gehouden wedstrijd, namen deel Z. K. 11. de prins van Oranje, 1111. KK. H11. prins Frederik en Alexander, de ministers van oorlog en marine. Aan een vijftigtal couverts waren ver tegenwoordigd de hoofd- en verdere officieren der verschillende wapens van het leger, der schutterij, en der weerbaarheid, voor zoover die aan den wedstrijd hebben deelgenomen. Gisteren heeft de openbare verkoop plaats gehad van de lading pla ten geborgen uit de op 12 dezer alhier gestrande brik Alfred van Fre- derikhall. De lading, die in haar geheel gekocht is door den heer van Zan ten, heeft opgebragt, met inbegrip van het rantsocngeld, de belangrijke som van ƒ5500.20. BELGIË. De beroemde schilder baron Ilenri Leys, den 2G!ttn Aug. te Antwerpen overleden, was geboren in 1815. Hij genoot zijn onderrigt aan de academie te Antwerpen en op het atelier van zijn zwager. F. de Braekeleer. in 1833 stelde hij voor de eerste maal te Antwerpen ecne schilderij ten toon, zijnde een gevecht tusschen een grenadier en een kozak, lljj deed daarna ecne kunstreis dooi' Frankrijk en Nederland en vestigde zich te Antwerpen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1