LEÏDSCHE COURANT. iV. 128. 1800. VRIJDAG 27 AUGUSTUS. ST A DS-BER1GTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. as M De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. GjC'ents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEYDEN, Gezien de adressen van a. Hendrik vax der Wijxgaard, fabriekant, wo nende alhier, waarbij hij verzoekt om twee verwketels, staande in zijn huis aan de Oranjegracht, wijk VIII n°. 568. te mogen verplaatsen naar het perceel n". 569; en b. C.orxelis Paardekooperstalhouder, mede alhier woonachtig, houdende verzoek om op een open erf achter zijne perceelen aan de Haven, geteckend wijk VIII n". 117119, eene verzameling van meststoffen te mogen houden; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staats blad n". 19); Doen te wetendat lot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 30slen Augustus aanst., 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, z(j gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leydex, 26 Augustus 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 26 Augustus. Ongeveer 120 werklieden van de lakenfabriek van de heeren J. J. Krantz en Zoon alhier zijn dezen morgen onder geleide van eenen der firmanten, den directeur der fabriek en eenige andere heeren, aan de fabriek werk zaam, met eene opzettelijk daartoe afgehuurde stoomboot van hier naar Am sterdam vertrokken. De dag is op allczins nuttige wijze verdeeld tusschen het bezoek aan de tentoonstelling en dat aan Natura Artis Magistra. De restauratie voor den handwerksman op het voorplein heeft het met dit aan tal gasten druk genoeg gehad. liet hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en hand- werksnijverheid in Nederland, hiervan mededecling doende, heeft zijn lof te kennen gegeven voor den leider eener industriële zaak, die de behoefte en het belang van zijne werklieden zoo goed toont te kennen, en hun op zoo onbekrompen wijze de gelegenheid verschaft om hun voordeel te doen met de gelegenheid te Amsterdam den handwerksman nagenoeg kosteloos aangeboden. Moge dit goede voorbeeld ook bij andere industriëlen navolging vinden, dan kan de tentoonstelling de vruchten dragen, die men daarvan mag ver wachten. en zal zij ook nog jaren voortleven in de herinnering van hen, in wier materiëel belang zij is lot stand gebragt. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij micilien-vcrlofgangers van de ligting van 1865, die in de eerste da gen der volgende maand in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen vrijstelling van die opkomst verzoekenheeft ter kennis van de adressan ten gebragt, dal de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid is dien miliciens herinnerd: 1". dat zij, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te ko men, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis belmoren te geven aan den burgemeester hun ner woonplaats, waarna zij ééne maand lang hunne herstelling kunnen afwachten, alvorens eene nieuwe geneeskundige verklaring in te dienen 2'. dat zij. wier tegenwoordigheid te huis bepaald noodzakelijk is, hetzij als eenige kostwinner van hun gezin of van hunne naaste betrekkingen, hetzij uithoofdevan gevaarlijke ziekte van de laatslcn of wegens andere ernstige redenenwel gehouden zijn zich naar hun corps te begevendoch voor zooveel zij door den burgemeester hunner woonplaats afgegeven of door hem gelegaliseerde bewijzen van dien toestand medebrengen, van den kommandant van het corps een tijdelijk verlof zullen bekomen of, daartoe termen zijnde, zoodra doenlijk met groot verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. Men schrijft ons uit Leeuwarden, dd. 25 Augustus. lieden morgen ar riveerde alhier Z. E. de minister van binnenl. zaken ter inspectie van het terrein enz., onlangs voor het rijk aangekocht om daarop een post- en tele graafkantoor te stichten. De minister werd aan het station opgewacht en vertrok vervolgens per rijtuig naar liet gouvernementshuiswaar hem eenige ververschingen werden aangeboden. Nadat genoemd terrein door hem was in oogenschouw genomen en hij aan het gouvernementshuis was terugge keerd, werden ook eenige bureaux ter provinciale griffie, zoomede de ambte naren daar aanwezigaan hem voorgesteld. Hij werd rondgeleid door den waarnemenden commissaris des konings, den lieer mr. van Welderen baron Rengers, en den griffier der staten, den heer mp. van der Laan. Ten slotte deed hijvan genoemde heeren vergezeldeen rijtoertje door de stad en vervolgeus naar Marssum, Dronrijp, Menaldum Beetgum, en keerde over eerstgenoemd dorp terug. Na nog eenig oponthoud ten gouvernementhtiize verliet hij Leeuwardenzich begevende naar 's Gravenhage. Gisteren ver toefde de minister bij den heer S. Ilingst, lid van de tweede kamer der staten-generaalte Ilarlingenom de haven aldaar te Moge 's ministers bezoek nu maar voor Friesland de gunstigste gevolgen hebben. Volgens nadere opgave, door het U. D., zijn van 1621 Augustus langs den cenlraal-spoorweg van Utrecht naar de Bilt en terug gereisd on geveer 24000 personen en daarenboven nog naar de Bilt p. m. 10000 per sonen. Er zijn nimmer wagons te kort gekomen. Op Donderdag 19 Augus tus werden 5200 entre'es voor het kamp afgegeven. Uit Maassluis meldt men de aankomst aldaar van twee haringschepen, met 124 ton haring. De berigten van de vloot luiden nog niet gunstig. Het aanhoudend stormachtige weder bemoeijelijkte het visschen. Er waren zelfs schepen, die nog geene haring aan boord hadden. Op Texel werd dezer dagen eene edele daad verrigt door zekeren koopman A. Dras, Hij kocht in publieke veiling de gedeeltelijke lading tarwe, aanwezig in het wrak van het alhier gestrande schip Titia Suzanna, en wel geheel ten behoeve van arme daglooners. Na aftrek nu van de koopsom hebben die lieden ruim ƒ1000 gewonnen, en konden zjj na een arbeid van weinige dagen ieder 50 bekomen. Van het Nieuwe Diep meldt men het overlijden, in 77-jarigen ouder dom van den heer van der Sterrin leven opzigter van den waterstaat al daar. De heer van der Sterr, die zijne loopbaan als timmermansknecht heeft aangevangen, en langzamerhand tot de bovenvermelde belangrijke be trekking, welke hij tot zijnen dood toe met ijver vervulde, is opgeklom men, heeft zich daarenboven ten opzigte van meteorologische waarnemingen, waarmede hij belast was, o. a. door het uitvinden van een groot aantal instrumenten, in hooge mate verdienstelijk gemaakt. De heer van der Sterr was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, en een der oudste leden van het kon. instituut van ingenieurs. Uit Nijkerk en uit Zalt-Bommel meldt men dat de ziekte in de aard appelen in die streken onrustbarend toeneemt. Onder Zwollcrkerspel zijn eenige koeijen wegens dolheid afgemaakt; vermoedelijk moet zich in die streek een dolle hond ophouden. Te Kampen had eergisteren een persoon uit de gemeente Grafhout, een man van omstreeks 50 jaren, terwijl hij bezig was een voer hooi van een wagen te laden, het ongeluk den boom op het hoofd te krijgen, met het gevolg dat hij oogenblikkelijk dood was. Hij laat eene weduwe met zes kinderen achter. Te Venlo hebben Zondag 11. op nieuw ernstige vechtpartijen tusschen militairen en burgers plaats gehad. Een wachtmeester van het garnizoen werd door burgers omsingeld en mishandeld; men bragt hem eene groote menigte slagen en kneuzingen op het lijf en in het aangezigt toe en beet hem in het linkeroor. Maandag avond wilden de militairen de mishandeling van hunne makkers wreken, verscheidene korporaals trokken op straat hunne sabels, waarmede zij eenige burgers slagen en een hunner zelfs eene ernstige verwonding toebraglen. Volgens berigt uit Batavia van 6 Ang. waren aldaar aangekomen de volgende schepen: J. Enthoren, kapt. A. Kooy; Hoek van Holland, Schroder: Ida Elisabeth, W. DoorenHollands Trouw, F. de Vos: Juno, TV. A. F. StokhuizenMaria, G. J. Sluik; Mentor, H. W. Butenuth; Mi nister Franssen van de Putte, J. Bouwmeester; Vier Gezusters. Otto; BaliT. van Itossem; Jan Pieterszoon Koen, C. Iluyser van Recnen. In het verslag omtrent den staat der hooge-, middelbare en lagere scho len over 1867/68 wordt, wat betreft de kosten van bet middelbaar onder wijs, het volgende medegedeeld:

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1