B UIT \i N L A IN DSC ib RKUIGÏTËn". geschiedenis der Christelijke godgeleerdheid volgens de boeken des N. T. en de geschiedenis der oude wijsbegeerte als eerste deel van de geschiedenis der wijsbegeerte over God. De hoogl. Rauwenhoff gaf wederom een collegie over encyclopaedic en methodologie der godgeleerdheiddat in de beide vo rige jaren was achterwege gebleven. De lessen over de geschiedenis van de Israëlitische godsdienst, ten vorigen jare door den hoogl. Kuenen gehouden, werden thans gesplitst in een collegie over de geschiedenis van het 0. T. en een over de bijbclsche geschiedenis. De hoogl. Prins behandelde met 13 stu denten mondeling belangrijke bijzonderhedenvooral tot de exegese van het N. T. betrekkelijk. Op de vlijt en het gedrag der studenten werden geene aanmerkingen gemaakt. Regtsgelecrdheid. De collegiën waren dezelfde als in den vorigen cursus, behalve dat de hoogl. Buys nog een collegie gaf over slaatsregt voor meer gevorderden. Onder den hoogl. Goudsmit werden wets-explicatiën, door enkele studenten bewerkt, op een der collegiën nader behandeld. De "debating-society" voor studenten der verschillende facultei ten, onder voorzitterschap van den hoogl. Buys, mogt zich in toenemenden bloei verheugen. De verklaringen omtrent de vlijt en het gedrag der stu denten luiden gunstig. Ook over hunne vorderingen waren de hoogleeraren over het algemeen tevredenechter wordtvolgens den hoogl. Goudsmit het maken van meer vorderingen in het Romeinsche regt belet door de steeds achteruitgaande kennis der Latijnsehe taal en der klassieke Ietteren. Geneeskunde. IlcL collegie over bijzondere pathologie, ten vorigen jare door den hoogl. Evers gehoudenbleef achterwege. Behalve die van het vorige jaar gaf de hoogl. Heynsius nog een collegie over physiologie van het ge- zigt voor candidaten, de hoogl. Krieger een over oogheelkunde en een over verbandleer. Even als ten vorigen jare gaf de hoogl. Zaaijer een collegie over methodus secandi. Deze laatste leidde nog te zamen met den hoogl. Krieger heelkundige oefeningen op het lijk, en de hoogl. lleynsius practi- sclie oefeningen in physiologie en microscopische anatomie. De hoogl. Evers klaagde over het gebrek aan geschikte zieken voor het klinisch onderwijs, vooral ook veroorzaakt door het klein getal beschikbare bedden in het aka- deraisch ziekenhuis, waardoor belangrijke gevallen moesten worden afgewe zen. De ijver der studenten, vooral hel eigen zelfstandig onderzoek, leed hieronder. De polikliniek werd uitgebreid en ijverig waargenomen. De bc- rigten omtrent het gedrag en de vlijt der studenten zijn gunstig; de theo retische lessen van de hoogll. Suringar en Simon Thomas werden echter minder goed bezocht dan de practische. Wis- en natuurkunde. De hoogl. van Geer gaf dit jaar collegiën over stereometrie en bolvormige driehoeks- meling, over analytische meetkunde en over beschrijvende meetkunde. De hoogl. Bierens de liaan over integraal-rekening en een over differentiaal vergelijkingen. De hoogl. Rijke verving het afzonderlijk collegie over de leer der warmte door dat over de optica en het collegie over de physische gcographie door dat over de meteorologie. Door den hoogl. van der Boon Mesch werden kosteloos collegiën gegeven over de scheikunde toegepast op de industrie en op den landbouw, die ieder door ruim 300 toehoorders met belangstelling werden gevolgd. Door de ziekte en het daarop gevolgd over lijden van den hoogl. van der Hoeven werden zijne lessen gedurende een groot deel van den cursus niet gehouden. De hoogl. Ivaiser gat een collegie, ten einde ecnige studenten voorloopig te doen kennis nemen van de wer kingen der sterrewacht en bood daarenboven de gelegenheid aan tot oefe ningen in het waarnemen; geen der studenten gunde zich echter den tijd voor dit laatste gevorderd. Onder de leiding van den hoogl. Suringar wer den practische oefeningen in de microscopie gehouden en hadden in de zo mermaanden botanische exeursiën plaats. De berigten omtrent de vlijt, de vorderingen en het gedrag der studenten luiden gunstig. Bespiegelende wijsbegeerte en letteren. De collegiën van den hoogl. Dozy, over de bron nen vaii de geschiedenis der middeleeuwen en over Arabische schrijvers, en dat van den hoogl. Kern, over de Zend-Avesta, in den vorigen cursus gegeven, bleven ditmaal achterwege. Daarentegen gaf de hoogl. de Goeje collegiën over de beginselen der Arabische taal, ook afzonderlijk voor meer gevorderden en behandelde met een student verschillende plaatsen uit hand schriften van juridischen inhoud. Nog gaf de hoogl. CobeL een collegie over paedagogick en de hoogl. de Vries een over het Angel-Saksisch. Practische stijloefeningen werden door den hoogl. de Vries gehouden. De vlijt, de vor deringen en het gedrag der studenten werden door de hoogll. Frninen Dozy "voldoende" genoemd, door den hoogl. Rutgers "zeer verschillend"; de ove rige hoogleeraren gaven hieromtrent geen berigt. De boekenverzameling der Leydsche hoogcschool is vermeerderd met 940 nommers, waarvan 350 geschenken. Het getal handschriften is toegenomen met 12, waarvan de helft ten geschenke werd ontvangen. Van de biblio theek werd druk gebruik gemaakt. De conservator du Rieu heeft een voor- loopige» alphabetisclien catalogus van alle handschriften vervaardigd. Verder is door hem ecn inventaris opgemaakt van alle stukken, die tot nu toe niet beschreven waren. Vermits echter de catalogus der handschriften nog niet beantwoordt aan de tegenwoordige eischen der wetenschap, bestaat het voornemen eene geheel nieuwe volledige beschrijving van alle handschriften te vervaardigenmet de daartoe noodige voorbereidende werkzaamheden hield de heer du Rieu zich reeds bezig. De conservator Tielc heeft de nieuwe bewerking van den catalogus van drukwerken voortgezet. Na de theologi sche werken zijn die over bihliographie en een groot deel der werken over geneeskunde op nieuw beschreven en gecatalogiseerd. Met de beschrijving dier boeken gaat eene nieuwe ordening in de kasten en eene vernommering gepaard, lie verzameling Oostersche handschriften is met 7 nommers ver meerderd, zoodat zij nu 1901 handschriften telt. Verscheidene werken zijn in het licht gegeven, waartoe de codices der verzameling de bouwstoffen leverden; o. a. Djawaliki's al Mo'arrab door dr. Sachan te Leipzig bewerkt en een gedeelte van den Kamil van al-Mobarradmet welks uitgave dr. Wight te Londen zich bezig houdt. Hier te lande verscheen het 2de deel der Anecdota Syi'iaca van den hoogl. Land. Nog was ter perse een werk getiteld: Fragmeuta Historica, uil twee der codices van de verzameling be werkt waarvan reeds verscheidene bladen waren afgedrukt. Met den aanbouw van het nieuw akademisch ziekenhuis was een begip gemaakt; wegens de gesteldheid van het terrein heeft het voorbereiden! heiwerk meer kosten en tijd vereischt dan voorzien was. De anatomisch verzameling werd wederom verrijkt met een honderdtal praeparalen uit j, bijzondere collectie van wijlen den hoogl. van Lidlh de Jeude te Utrecht. Dt toevoer van lijken voor het anatomisch onderwijs bleef nog gebrekkig was er ook eenige verbetering. Het physiologisch laboratorium is dit jan voortdurend in gebruik geweest en bleek doeltreffend te zijn, liet natuur kundig kabinet werd voortdurend uitgebreid. De waarnemingen aan sterrewacht waren minder talrijk dan vroeger, hetgeen toe te schrijven is aan de talrijke werkzaamheden van den hoogl. Kaiser en ook aan de om. standigheid, dat een der observatoren zich, wegens eene oogziekte, eenigen tijd aan de werkzaamheden heeft moeten onttrekken. De werkzaamheden voor de uitgave van de jaarboeken der sterrewacht werden met ijver voort gezet. Het gebouw is in goeden staat en de werktuigen zijn goed onder houden. De verzameling instrumenten werd dit jaar belangrijk uitgebreid. Het museum van natuurlijke historie verkeert over hel algemeen in goeden staat. De betrekkingen met buitenlandsche musea gaven ook weder dii jaar goede vruchten door het aangaan van ruilingen. Eene bezending van den heer D. S. Hoedt is ontvangenzij bestond uit 6 kistenbevattende 7IXi vogels, 26 zoogdieren, 33 flesschen met amphibien en visschen en 210 in secten. Wederom was van dezen reiziger eene bezending voor het museum i onderweg, die echter waarschijnlijk de laatste zou zijn, daar de heer Hoedt, ten gevolge van tusschen hem en den resident van Amboina gerezen ge schillen zijne betrekking als natuurkundig reiziger heeft nedergelegd. Ook van den reiziger C. II. B. baron van Rosenberg waren geene voorwerpen meer te wachten, daar voor de verdere uitvoering der plannen van deze geene gelden op de Indische begrooting waren beschikbaar gesteld. Van den heer Sala. die voor eigen rekening eene onderzoekingsreis naar Midden- West-Afrika heeft ondernomen, is eene kleine bezending aangekomen, ter wijl het berigt is ontvangen dat hij op nieuw twee kisten met voorwer pen had afgezonden. Door tusschenkomst van den heer C. J Botte-1 manne Mz. is het museum in het bezit gekomen van verschillende dceta van walvisschen. De toestand van den kruidtuin was gunstig en de verza meling planten in goeden staat; de betrekkingen met buitenlandsche inrig- tingen geven gelegenheid de verzameling door ruil aan te vullen of uit te breiden. Door den heer Kouwels werden vele zeer doelmatige afbeeldingen vervaardigd van planten en plantendeelenwaardoor menig voorwerp, dat anders wegens den korten bloeitijd slechts eene voorbijgaande waarde zou hebben gehadvan blijvende waarde werd voor het onderwijs. Door een geschenk van den hoogleeraar Goeppert te Breslau aan den hoogleeraar Su ringardat door dezen aan den hortus werd aangeboden, is die inrigtin» met een£ collectie fossile planten verrijkt. Aan het rijksherbarium werd het onderzoek en de beschrijving der onbekende soorten met meerderen spoed dan in vorige jaren wegens vele andere werkzaamheden mogelijk was, voortgezet. Met buitenlandsche geleerden werden wederom nieuwe betrek kingen aangeknoopt, die belangrijke aanwinsten voor het museum deden verwachten. 's GRAVENHAGE. 25 Augustus. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning-groothertog den| kapitein Bolken, van de'genie, kommandant van de in het kamp bij Zeist verblijt houdende mineurs, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Bij besluit van 18 Jnlij jl. is de koninklijke bewilliging verleend op het door den heer W. II. van Meukeren, te Rotterdam, en consorten bij verzoekschrift overgelegd authentiek afschrift der acte van oprigting der naamlooze vennootschap: Noordbrabautsch Duilsche spoorwegmaatschappij, tot het aanleggen en exploiteren van een spoorweg van Boxtel naar Wezel. De minister van binncnl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor ver- leenen. De verjaardag van Z. Iv. H. prins Alexander wordt heden door dc vorstelijke familie, in de residentie aanwezig, op het Huis ten Bosch ge vierd. Ten 2 ure is aldaar ecn bal champêtre gehouden. Heden middag is er familiediner. Op den middag werd eene groole parade door het garnizoen in de Malie baan gehouden, die door eene groote menigte nieuwsgierigen werd bijge woond. Na de inspectie werd er een carré gelormeerdte midden waarvan zich de staf en de aanwezige officieren schaarden. Onder eenige toepas selijke woorden en gelukwenschenwerd toen door den kolonel Mac Leod aan den kapitein der grenadiers Schade van Westrum het onlangs door Z. M. de koning ingestelde eerelceken voor de belangrijke krijgsbedrijven in Oost-Indie 1859—1863 uitgereikt. Heden zou voor het prov. geregtshof in Zuidholland hebben gediend de zaak vau M. B. van der Velden, beschuldigd van moedwilligen dood slag. De behandeling dier zaak is echter uitgesteld tot Donderdag 2 Sep tember aanst. EUfdELASTD. LONDEN24 Augustus. Naar men verneemt bestaat er in den boezem van het kabinet groot verschil van gevoelen ten opzigte van de quaestie van het grondbezit in Ierland, eene quaestie, die thans in de eerste plaats aan de orde komt. De heer Bright staat het beginsel voor, dat de staat aan de huurders geld zal voorschieten om hen in staat te stellen gronden aan te koopen; anderen verlangen dal de huurder de landen zoo lang in huur zal kunnen houden als hij de overeengekomen pacht kan en wil betalen, en eindelijk zijn er ministers, die slechts verlangen, dat de regering de huurders in bescherming zal nemen tegenover de grondeigenaren. Het eskader, hetwelk van Plymouth tot liet doen van een kruistogtin zee gaal, kan, zegt de Times, in getalsterkte gering schijnen; doch zoo

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2