Ten 10 ure begaf Z. M. zich met tie prinsen naar het balkon. Na ge- ruimen tijd de verlichting van den Domtoren te hebben bezigtigd. die uit stekend voldeed, reed Z. M. met de prinsen, II. K. H. prinses Hendrik, en Z. lv. 11. prins Alexander, die reeds vroegtijdig waren aangekomenin open rijtuig de stad door, om de verlichting en het vuurwerk op het Vreeburg te bezigtigen. Overal werd Z. M. met uitbundig gejuich door het volk be groet. Met moeite kwamen de rijtuigen soms door de opeengedrongen me nigte heen. Op het Vreeburg nam het hoog gezelschap plaats op eene smaakvolle tribune. Het vuurwerk voldeed uitermate, vooral de slot-deco- ratie, een hulde aan het huis van Oranje, die weder tot gejuich en gejubel ter eere van de hooge bezoekers aanleiding gaf. De illuminatie was aller prachtigst. In de eerste plaats mag het stadhuis worden genoemd, dat met de winkels van de lih. Sinkel, v. d. Sandt, Schliiler, Wille, Vos, de Beer, VerkerklioschHonig en C\Boele enz.als een zee van licht van gas- en lampions-pitten vormdenluisterrijk was ook de illuminatie van het gou vernementshuisde sociëteit Sic Semper en omgeving, vervolgens de beide kanten van het Muntgebouwde tempel van de bewoners van Buiten de Waard, die Z. M. van de Zandbrug bezigtigde, en waarover Z. M. zeer zijne tevredenheid te kennen gaf. Zaturdag morgen is het kamp opgebroken en zijn de weerbaarheidscorp sen en de detachementen schutterij en infanterie naar Utrecht opgerukt om uit handen van Z. M. de behaalde prijzen te ontvangen. Z. M. bragt na het dejeuner een bezoek aan de Oranje-Koning- en Willemstraten. Ten 1 ure verzamelden zich het bataillon schutterij, de weerbaarheids- corpsen en de detachementen uit het kamp, 2 batterijen artillerie en twee divisiën infanterie op het Vreeburg; te 2 uur kwam aldaar de stoet rijtui gen, waarin Z. M., de prinsen van Oranje en Hendrik, prinses Hendrik en een talrijk gevolg gezeten waren, die, benevens verschillende autoriteiten, plaats namen op de estrade, die vlak voor de schouwburgzaal was opgerigt. Z. K. 11. de prins van Oranje las het proces-verbaal van den uitslag van den scherpschutters-wedstrijd voor, waarop Z. M. in persoon de prijzen aan elk der overwinnaars ter hand stelde. Met luid gejuich werd Z. K. H. de prins van Oranje begroet, toen hij het proces-verbaal aan den vice-voorzitter, jhr. Spengler, hebbende overhandigd, van Z. M. den ls,en prijs voorliet schieten op de pistool aannam, terwijl nog luider gejuich zich deed hooren en het Wilhelmus weldra weerklonk, toen de prins voorlas, dat Z. M. de koning een prijs als scherpschutter op G00 pas had gewonnen, maar wel willend dien prijs had afgestaan. De prins overhandigde Z. M. echter daar voor een lauwerkrans. Nadat al de prijzen waren uitgedeeldbeklom Z. M. weder de estrade, defileerden de corpsen uit het kamp voor den koning en trokken deze af. Daarop trad Z. M. de trappen af van de estrade, nam een prachtig nieuw regiments-vaandeldat gereed stond, in de hand, trad daarmede, gevolgd door de prinsen en al de heeren van zijn gevolg, naai den kapitein-waarnemenden kommandant der schutterijMijsbergen over reikte dezen de banier met een krachtige en welsprekende toespraak, waarbij Z. M. dien standaard aan de Utrechtsche schutterij aanbood als een bewijs zijner tevredenheid en als eene gedachtenis aan de nationale week, waarin de tweede wedstrijd van den weerbaarheidsbond plaats had. De kommandant Mijsberg bragt Z. M.in gepaste bewoordingen, den dank der schutterij. Het vaandel is van oranjezijde; aan de eene zijde staat het kon. wapen met de spreuk; Je maintiendraiaan de andere: Utrechtsche ste delijke schutterij; het doek is met zilveren franje omzet, een zilveren koord met kwasten hangt boven, terwijl een zilveren, rustende leeuw, met het zwaard in de klaauwop den stok is geplaatst. Ten 6 ure had het diner plaats, door de prov. stalen Z. M. den koning aangeboden. Na afloop van dat diner vereerde Z. M. het feest in Tivoli met zijne tegenwoordigheid en bleef aldaar tot half 12 ure. Gisteren morgen heelt Z. M. de koning en later Z. K. II. de prins van Oranje de stad Utrecht verlaten. Z. M. heeft den griffier der prov. staten Y. J. II. de Koek benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, en den heer mr. G. A. van Doorn, commies ter prov. griffie, tot ridder dier orde. De burgemeester heeft, namens Z. M.den ingezetenen van Utrecht 'sko- nings .ingenomenheid en tevredenheid betuigd voor de uitstekende wijze waarop hij is ontvangen geworden. Een aantal ingezetenen van Arnhem heeft een adres gcrigt aan den gemeenteraad aldaar, waarin zij verzoeken, dat de raad in ernstige over weging neme de uitbreiding van het onderwijs der vrouwelijke jeugd binnen die gemeente, en zijne bijzondere aandacht wijde aan de vraag, of Arnhem gecne behoefte heelt aan eene middelbare school voor meisjes. De veldescadrons van het 4,le reg. huzaren, te Deventer in garnizoen, zullen van 25 tot 28 Aug. op de heide bij Milligen bivouacqueren. Vrijdag 11. zijn van Zwolle eenige huisgezinnen die door den Mormo nen priester Ilollich tot het Mormomisme zijn overgehaald, naar Amsterdam vertrokken, vanwaar zij zich over Rotterdam naar New-York begeven, om verder naar Utah te trekken. De reiskosten worden door den Amerikaan- schen Mormoiienstaat betaald, die de emigranten ook ter bestemde plaats van het noodige voorziet. De proselietenmaker Ilollich is nog achterge bleven, om zijn werk voort te zetten. Voor het prov. geregtshof in Zeeland stond Zaturdag 11. teregt de per- j soon van C. F. de Bruine, een van de polderwerkers, die heeft deelgenomen aan de gepleegde ongeregeldheden op Walcheren in de maand April 11. Hij werd beschuldigd van een der Belgische werklieden zoodanig te hebben ge- slagen en mishandeld, dat deze gedurende ruim vier weken verhinderd is J geweest zijn beroep uit te oefenen. Het 0. M. eischte eene tuchtlinisstraf van vijf tot vijftien jaar. De advocaat van den bescli.mr. A. E. Donkers. concludeerde tot vrijspraak, op grond dat het feit niet wettig bewezen was. Het hof heeft den besch. veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf j van 3 jaren en eene geldboete van ƒ25. Er zijn geen menschen bij deze j ramp omgekomen. 's GRAVENIIAGE, 23 Augustus. Z. M. heeft vegunning verleend aan de hh. J. G. F. Riedel, adsistenl- resident van Gorontalo (resid. Menado) en L. D. W. A. van Renesse van Diuvenbode, woonachtig te Menado, tol het aannemen der onderscheidings- teekenen van ridder van de l8te kl. der orde van Philips den Grootmoedige, hun door den groot-hertog van Hessen geschonken, en aan G. J. S. Becker, te Rotterdam, en S. Romijn, te Delft, tot het dragen van het kruisfidei et virtutihun door den Paus geschonken. Z. M. de koning wordt morgen ten 1 ure in de residentie terug verwacht. De residentie viert heden feest. De bekroonde scherpschutter en schut ters in den wedstrijd aan de Bilt, alhier teruggekeerd, zijn luisterrijk ont vangen. Aan het station werden toespraken gehouden door d'. Wap, kolonel Macleod, majoor van Willes en kommandant van llardenbroek. Met bloemen en lauwerkransen werden de overwinnaars vereerd. Er had een feestelijke optogt door de stad, onder den geestdrift der bevolking en de uitvoering der muziek plaats. Op de hoogte van het Tournooiveld was aan de kampstrijders eene groote verrassing bereid. H. M. onze geliefde koningin bevond zich daar in haar rijtuig en begroette de corpsen met hare gewone minzaamheid. Zij defileerden dan ook langs H. M., die in het rij tuig opstaande aanhoudend met de hand groette, middellerwijl de muziek de vaderlandsche liederen aanhief en de lucht weergalmde van het: Leve de koningin! Eene ontelbare menigte was op de been en heerlijk weder heeft het feest opgeluisterd, Heden avond feest in den acclimatatie-tuin. Maandag 6 September aanst. zal voor den hoogen raad worden behan deld het beroep in cassatie van L. S. de Heer en A. E. Rueb, die bij arrest van het prov. geregtshof in Zuidholland van 16 Junij jl. tot eene tuchthuis straf van 7 jaren zijn veroordeeld, wegens de ongeregeldheden te Rotter dam (het vierde der Rotterdamsche regtsgedingen). De reünie van afgevaardigden der Waalsche kerken heeft heden hare werkzaamheden ten einde gebragt. De leden hebben zich vervolgens aan een broederlijk afscheids-diner op het badhuis te Scheveningen vereenigd. De reünie was zamensteld als volgt: Leden der Waalsche commissie: de hh. van Goens, president, Gerlacli, secretaris, Stoop, de Greef, Buys Ballot en Plate. Als afgevaardigden de volgende hh.'s GravenhageVust, pred.. Raseh, oud., en van Citters, diaken; Utrecht, Nolst Trenité, pred., en Cal- koen, oud.: MiddelburgLuti, pred., en de Sloppelaar, oud.; Zwolle, Faure, pred. en de Lille Hogerwaard, oud.; Groningen, Segers. pred. en Gratama, oud.; Amsterdam, Guye, pred. en van der Voort, oud.; Ley den, van Ha mel, pred., en deBruynKops, oud.; Breda, Perk. pred., en Chappius, oud.; Dordrecht, Bonet, pred.; Nijmegen, Stoop, pred.en Gerritsenoud Haar lem Laatsman^ pred.; Leeuwarden, van Hamel, pred., en Telting, oud.; Arnhem, Hane^raaff, oud.; Delft, Bost, pred., en Soulendam, diakenRot ter dam Collins, pred., en Baelde, oud.; 's Hertogenbosch, Roulet, pred.en de Savornin Lohman, oud.; Maastricht, de Greef. pred., de Koek, oud.; Voorburg, Hoffman, oud. Als commissaris van de verschillende administra- tiënde heer P. C. Lezwynvan Leyden. BUITENLANDSCHE BE BIGTEN. EKGELASfS. LONDEN22 Augustus. Op den grooten Noordelijken spoorweg te Barnet heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een sneltrein is in botsing gekomen met een goede rentrein. De rijtuigen waren met gas verlicht en de gasmeter, die zich in den goederenwagen bevondontplofte door den schok. Zes wagens verbrand den en twee conducteurs ondergingen hetzelfde lot. F R AIV li R I.Ï K. PARIJS, 22 Augustus. De senaats-commissie heeft van de ministers mondelinge verklaringen ontvangen omtrent de strekking der hoofdbepalingen van het aanhangig senaatsbesluit, alsmede omtrent de daarop ingediende amendementen. liet is gebleken dat de regering eene liberale opvatting aan die bepalingen geeft, inzonderheid ook aan art. 2, waarvan het de volle verwezenlijking der mi nisteriële verantwoordelijkheid verwacht, maar dat het de door de com missie aanbevolen wijzigingen, den vorm meer dan den inhoud van het senaats-concult rakende, onraadzaam of althans onnoodig acht. Wat art. 2 betreft zou eene meer bepaalde redactie, zooals in de commissie door ver scheiden leden was aanbevolen ter onderscheiding van de verantwoordelijk heid des souvereins en der ministers, naar het oordeel der ministers be zwaarlijk vast te stellen zijn zonder in strijd te geraken met eene grond wetsbepaling, die enkel bij volksbesluit gewijzigd kan worden, namelijk de bepaling dat de keizer verantwoordelijk aan de natie is. Na deze verkla ringen van de ministers ontvangen te hebben, heeft de commissie besloten de aanneming van het senaats-consult zonder wijzigingen vaq wezenlijk ge- wigt aan te bevelen. Bij keiz. besluit is de generaal Leboenf benoemd tot minister van oor log. Zijne benoeming zal, meent men, door het leger met welgevallen worden vernomen. Hij moet, even als de maarschalk Niel, een goed rede naar zijn. Aan de weduwe van den maarschalk Niel zal een pensioen van 20000 frs. worden toegelegd. De reis der keizerin naar het Oosten wordt weder twijfelachtig. Haar vertrek naar Corsica blijft bepaald. Dr. Conneau, 's keizers geneesheer, is haar derwaarts vooruit gereisd, om te zorgen dat aan de ontvangst dei- keizerin niets zal ontbreken. De regering zal, naar men zegt, een kapitein ter zee naar Amerika zenden, die als militair attaché bij de legatie te Washington zal optreden en aan wien de taak zal opgedragen worden om de vorderingen, door de Amerikanen in den laatsten tijd in hunne marine gebragt, na te gaan, en

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2