LKÏDSCHE COURANT. DINGSDAG 24 AUGUSTUS. BI N N li N LA N DSC 11E BERIGTEN. N". 125. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de cxpediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs dér Advertëntïên is Van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 23 Augustus. Bij kon. besluit van 10 Aug. 11. zijn de statuten goedgekeurd van d'e Vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs te Hazerswo'ude, en is die vcreeniging als regtspersoou erkend. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 22 Aug.: In de afgcloopen week zijn weder 21 schuiten naar de liaringvisscherij vertrokken; binnen eenige dagen zullen er nog meer uitgaan. Terwijl de kustvisScherij nog met voordeel wordt uitgeoefend, blijven acht schuiten nog eenigen tijd de markt van verschen visch voorzienwaarvoor hooge prijzen worden besteed. Ten gevolge van de gunstige weersgesteldheid blijvenzoowel op bet bad huis als bij ingezetenen, alle plaatsen nog bezet, ten einde dc zeebaden te gebruiken. Op van verschillende zijden uitgedrukt verlangen en met het oog op het belang der zaak heeft het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van den Javaan zich genoopt gevonden om. uithoofde van het van 611 Sep tember te houden statistisch congres te 's Hagede algemeene vergadering der maatschappij te houden op Donderdag 16 September in plaats van op den 9llrn. Naar men verneemt heeft het bestuur der maatschappij voor den wer kenden stand. afd.volksvoordragtente Amsterdam, bij circulaire, alle bestuurders van Nederlandsche volksvoordragten, zoowel als allen die ge woon zijn in uie voordrag ten als sprekers op te treden, of die als populaire schrijvers bekend zijn geworden, uilgenoodigd lol het bijwonen eener za- menkorast ter gemeenschappelijke bespreking van hel onderwerp der volks voordragten, op Donderdag 2 September e. k, te Amsterdam. Het overlijden van den ouden loods van de kanonneerboot van van Speyk, M. van de Velde, wordt tegengesproken. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht is eervol emeritaat verleend aan d!. J. Westrikpred. te Driebergendoor dat van Gelderland aan d8. N. Naeff, pred. te Opijnen, en door dat van Zuidholland aan d8. G. C. Montijn, pred. te Ooltgensplaat. Bij de Ned. herv. gemeente te Docsborgh is tot predikant beroepen ds. Rappard, pred. te Sexbierum; bij die te Ingen d8. van Veen jr.pred. te Spijk; bij die te Ilierden d8. Callenbach, pred. te Ilillegersberg; bij die te Giessen-Oudkcrk d'. de Boer, pred. te Ooslerwolde; bij die te Kockengen d\ Koelman, pred. te Nieuwerkerk a/d IJsel; bij die te Ter Aar d\ Ver houw, pred. te Voorthuizen; bij die te Woudsend d\ Meerdink, pred. te Vriezenveenbij die te Nieuwveen de cand. J. A. F. van der Meer van Kuffcler. Aan de diaconie der herv. gemeente te Hilversum zijn vermaakt twee obligation Ooslcnr. schuld, 5 pCt.een van 1000 en een van 500. Volgens den Stoompost is bij het dezer dagen geheerscht hebbend stormweder eenige niet belangrijke schade ontstaan aan den kop van den noordelijken dam op den Hoek van Hollandbestaande in het wegslaan van ongeveer 40 el lengte rijslaag en misschien ook een deel van het bovenste vijszinkwerk daar ter plaatse. De toestand der zee heeft echter tot dusver belet dit laatste naauwkeurig na te gaan. -- Te Rotterdam heeft men Vrijdag nacht uit het kantoor van de hh. J. Harlinghuis en Zoonaan de Lchvehavenontvreemd p. m. 600 aan specie. Vele papieren heeft men doorgesnuffelddoch als gevaarlijk of zonder waarde voor den dief of dieven laten liggenzoo ook de geldzakkenwaarin de medegenomen specie zich bevond. Te Sliedrecht is in de vorige week eene boerenhofstede afgebrand met al het hooi. dat in de schuur geborgen was, benevens een voorraad kaas, een groot gedeelte van den inboedel, alsmede een schelf hooi, die bij het huis stond. De brand is in de schuur ontstaan, en door den wind aange wakkerd stond het geheele pand, door vier huisgezinnen bewoond, in vlam en heeft men slechts met groote inspanning de belendende huizen kunnen behouden. Tc 's Gravendeel isdoor het brocijen van hooimede een bouwschuur aigebrand. Omtrent den nalionalen schietwedstrijd aan de Bilt is, wat betreft den uitslag van den strijd op Donderdag, alleen medegedeeld de uitslag van liet schieten op 600 passen. De uitslag van den wedstrijd op 300 passen was als volgt: U prijs, zilveren medaille met 200 van de stad Utrecht, de heer P. Visser, van Schiedam, met 48 punten: 2e en 3e prijs, zilveren bokaal van baron van lloetzelaer. en zilveren theeservies van jhr. Mock, de heer A. van Brockhuyzen, van Utrecht, en de soldaat Mulder, van het 5,lc reg. inf., beiden met 45 punten, zoodat over die prijzen kamp moest gescholen worden; 4e, 5e, 6' en 7e prijs, porseleinen vazen van de Leydsche studenten- vereeniging, Remmington-geweer van jhr. ltcpelaar, bokaal met zilver van jhr. de Gasembroot, en bureaustoel van graaf van Hogendorp, de sergeant der grenadiers Nauta, de heer IJzerdraad, van 'sHage, de heer S. van Mens van Rotterdam, en de heer J. J. Becht, van 'sllage, allen met 44 punten, zoodat ook over deze prijzen kamp moest geschoten worden; 8' prijs, bier glas met zilveren deksel van dr. Vinkhuyzende scherpschutter Niedcrbron- ner, van de grenadiers en jagers, met 43 punten; 9C en 10c prijs, bierglas met zilveren deksel van jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, en revolver van mr. van der Graali', de hh. Haring, van het kon. corps-scherpschutters, Da vid, van 's llertogenboschen Becht, van 'sHage, allen met 42 punten, zoo dat over deze prijzen mede kamp moest geschoten worden. De zilveren bokaal m étuivoor den schutter die in de wedstrijden op 300 en 600 passen de meeste punten verkreeg, uitgeloofd door prins Hen drik, werd behaald door den Heer Becht, van 's Hage, met 85 punten. Van den wedstrijd C. was de uitslag als volgt: le prijs, medaille met ƒ100 van de stad Utrecht de heer Doorman, uit Gorinchem, met 55 pun ten; 2e prijs, bokaal met zilver van Z. K. II. prins Frederik, de heer van Ittersum. van 'sllage, inet 52 punten; 3e prijs, jagtgeweer van Z. K. H. den prins van Oranje, dc heer Vreede, lid der Utrechtsche studenten-veree- niging, met 51 punten; 4e, 5' en 6e prijs, bronzen groep van de ofïicieren van den Esch en Wentzel, marmeren pendule van de hh. van der Sandt, en pendule met kandelabres van de vereeniging de Zwijger, de hh. E. P. C. Bosch, van Utrecht, C. J. Locver, van Gorinchem, en G. ten Sande, lid van de Leydsche scherpschultersvereenigingallen met 50 punten; 7e en 8eprijs, zilveren tafelmilieu met vazen van de Utrechtsche weerbaarheid en twee kristallen fruitschalen met zilveren voet van baron van Ilardenbrock van Bergambacht, de hh. Janssen, van Arnhem, en Schilling, van Delft, beiden met 49 punten; 9C. 10", llc en 12e prijs, een revolver met toebehoorenvan baron van Hardenbroek van Biljoen, een zilveren tafelbel van den heer Scliif- fer van Bleiswijk, een zilveren vischschepper van mevr. douair. Engelberts, geb. Quarles van Ufl'ord, en een revolver van den heer Becht, de hh. van Iloytema, lid der studenten-vereeniging te Utrecht, G. W. lvemna en C. Rntte, van 'sllage, M. A. Polvliet en L. Burgers, van Gorinchem, allen met. 48 punten. Over de prijzen 4 tot 12 moest dus kamp worden geschoten. De heer Becht. uit 'sllage, die 50 punten behaalde, kon voor een prijs niet in aanmerking komenaangezien hem in wedstrijd B. een prijs was ten deel gevallen. Vrijdag was het kamp niet zoo druk bezocht als de vorige dagen. Op de schietbanen was liet echter even druker waren zooveel scherpschutters dat een aantal hunner, begrijpende niet aan de beurt te zullen komen, het opgaven. Z. M. de koning en de prins van Oranje schoten op nieuw. Z. M. die den vorigen dag op 600 pas 45 punten maakte, schoot toen op 600 pas 54 punten, alzoo behoorende tot hen die prijzen behaalden; de hh. luit. Wenzel en de korporaal van der Leeuw moesten met Z. M. kampen. Toen Z. M. in het kamp kwam, stond aldaar geschaard het corps inva liden van Bronbeek, dat onder bevel van den kolonel Smits een bezoek aan het kamp kwam brengen. Z. M.met den kreet Leve de koning! ontvan gen bragt het corpsals vertegenwoordigende het Indische legereene warme hulde, nam het in oogensehouw. en sprak enkele leden in hel bij zonder aan. In een der kon. tenten werden de invaliden feestelijk onthaald. Z. K. H. reikte, in tegenwoordigheid van Z. M.in den loop van den morgen de prijzen uit aan de winners in den schermwedslrijd. Te Utrecht nam, hoe meer de avond naderde, de drukte toe, en eene tallooze menigte vreemdelingen was in de stad gekomen. Tegen 7 ure be gaven Z. M. en de prinsen zich van het gouvernements-gebouw naar het gebouw van kunsten en wetenschappen, alwaar het diner plaats had van wege de stad Z. M. aangeboden. Z. M. in de uniform van kommandant der jagers en de prinsen werden met gejuich door hel volk begroet. In het gebouw werd Z. M. door den burgemeester ontvangen, liet diner duurde tot 10 ure en werd opgeluisterd door de muziek der schutterij. Bij het dessert bragt de burgemeester dc hulde der stad aan Z. M. en dronk op het welzijn van Z. M. en van zijn huiswelke feestdronk door Z. M. be antwoord werd met bet uitbrengen van een toast op den bloei der stad Utrecht.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1