LEÏDSCHE COURANT. 1869. MAANDAG 23 AUGUSTUS [SINNENLANDSCHE DEK1GTEN. N°. 124. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 21 Augustus. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor liet verkrijgen van acten van bekwaamheid tot hel geven van schooi en van huis-onderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag den (S'len October, voor Zeeland den 27slt" October aanst. en volgende dagendat zijdie een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 22>ten September e. k.voor Zeeland den ]3'len October, behooreu aan te melden bij den schoolopziener van het dis trict waarin zij wonen, of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 117 tot 130 volwassen personen en 59 tot 67 kindereu. Gisteren avond had aan den Morschweg, bij de voormalige hontzaag- molenwerf. een ongeluk plaatsdat treurige gevolgen had kunnen hebben. De bleekerswagen van den heer Dingjan, komende van het Haagsche Schouw was op genoemde hoogtetoen de spoortreinten G u. 9 m. van hier ver trokken daar langs reed. Het paard schrikte van het geraas van de stoom fluit of wel door het zien van den trein, lloe het zij, het dier deed eenige zijwaardsche sprongen en geraakte met den wagenwaaropbehalve de jeugdige voerman, ook eene vrouw was gezeten, in de vrij diepe sloot. Gelukkig zijn beide personen spoedig, door dadelijk ter hulp gesnelde arbei ders en eenige werklieden van den spoorweg, gered, zoodat zij er met den schrik zijn afgekomen. Ook liet paard werd met eenige inspanning gered cn de wagen was niet noemenswaardig beschadigd. Men meldt ons dat men dit jaar, meer dan in andere jaren, het vlas uit de omstreken dezer stad naar elders ziet wegvoeren, hetgeen door de vele arbeiders, die gedurende den winter door de bewerking van dat pro duct hun brood verdienenzeer wordt betreurd. Het water en de daaron der zijnde modder zou hier minder geschikt zijn voor de bewerking van het vlas, als de grond voor den groei. Ware dat het geval niet, men zou al de voordeelen kunnen genieten, die het verbouwen van vlas oplevert, Wanneer ook de bewerking zich vereenigde met den teelt. Het Ovcrmaassche schijnt, bij uitnemendheid, het oord te zijn, waar men. door de natuur ge holpen, het vlas derwijze weet te bereiden, dat het aan de markt 25 a 30 pCt, meer waarde heeft dan datgene, wal in deze streken bewerkt wordt. De Staatscourant beval hel verslag der commissie, belast met het af nemen van de examens B, volgens art. GO, en van de examens C, volgens artt. 61—G5 van de wet tot regeling van bet middelbaar onderwijs. De uitslag van dit examen is geweest dat aan 15 van de 23 eandidaten het diploma is uitgereikt en wel aan: 11 als civiel-ingenieurs1 als bouwkun dig ingenieur of architect; 1 als werktuigkundig ingenieur eu 2 als mijnen- ingenieur. Bij besluit van den min. van binnenlandsche zaken van 17 dezer heb ben bij de ambtenaren der staatsspoorwegen onderscheidene bevorderingen zoo in rang als in bezoldiging plaats gehad. Tevens meldt men dat volgens 's ministers voornemen dat personeel geene uitbreiding meer zal ondergaan en de bevorderingen tot adjunct- en sectie-ingenieurs of bouwkundigen, met het oog op den tegenwoordigen omvang der werken in aanleg, voor het vervolg zullen worden beperkt, zoo niet geheel opgeheven. Ook aan andere afdeelingcn van het departement van binnenl. zaken zouden dergelijke reor- ganisatrën worden verwacht. Door den minister van binnenl. zaken is aan de commissarissen des konings in de provinciën gerigt de navolgende circulaire: «liet ontstaan der veepest in Pruissen maakt enkele voorzieningen noodig tegen het overbren gen van besmetting. Het zou kunnen gebeuren, dat van die ziekte verdacht of daaraan lijdend vee op schepen of sloombooten over boord werd gewor pen en aan onze kusten aanspoelde. Onverwijlde begraving is in die geval len noodzakelijk. Ik heb de eer u uit te noodigende burgemeesters van kustplaatsen te gelasten, wanneer een runderlijk mogt komen aanspoelen, de begraving onmiddelijk onder policie-toezigtter behoorlijke diepte en met aanwending van eene genoegzame hoeveelheid chloorkalk, te doen plaats hebben." Aan de militairen van de Israëlitische godsdienst, dienende bij de verschillende corpsen des legers, zal in de volgende maand verlof verleend worden voor de in dat tijdvak invallende feesten. De inzinking van de laatst vervaardigde werkkamer voor de groote overbrugging van het Hollandsch Diep heeft zonder stoornis van belangrij ken aard plaats gehad. Met belangstelling ziet men den reuzenarbeid vor deren. Donderdag 11. zijn de werken door den heer jhr. Klerck, chef der staats-spoorwegenin gezelschap van eenige ingenieurs, geïnspecteerd. Men schrijft uit Botterdam: Hoe onaangenaam ook, is het een feit, dat vermeld dient te wordendat de bekende ziekte in de aardappelen in de laalste twee dagen zich meer onrustbarend heeft vertoond. In de van Gelderland alhier aangevoerde aardappelen zijn partijenwelke voor het ge bruik zelfs ongeschikt zijn. Ook uit het Overmaassche verneemt men, dat de zigtbare sporen van bederf in het loof zich ook nu bepaaldelijk in den knol hebben vertoond, na de vele plasregens der laatste dagen. Droogte, meent men, zoude zeer gewenscht zijn, daar men anders vreest, dat de opbrengst van vele akkers onbruikbaar zal worden voor de consumptie. Gisteren had te Rotterdam de schippersknecht Bastiaan de K.oud 22 jaargeboren en wonende te Goudabet ongeluk van bij het doorvaren onder door de Vlasmarkt tusschen andere schuiten in het water te vallen en te verdrinken. Alle pogingen om hem te redden mislukten. Uit Yelscn meldt men dat de minister van binnenl. zaken eergisteren de binnen- en buitenwateren van het Noordzee kanaal heeft in oogenschouw genomen. In hel kamp aan de Bilt werd de nationale scherpschutters-wedstrijd Donderdag morgen ten 6 ure reeds aangevangen, ten einde den op den vo- rigen dag afgebroken wedstrijd B. voort te zetten; de wedstrijd C. moest ten 9 ure aanvangen. Het getal bezoekers in het kamp was op dien dag uitermate groot. De uitslag van den wedstrijd B.afstand 600 passenwas als volgtle prijs, twee kristallen kannen met zilver, van Z. M.de adjudant vaandeldrager Demminck, van Apeldoorn, met 51 punten; 2e prijs, kruidenvat met zilver, van den prins van Oranjede heer Blommensteynvan Delftmet 50 pun ten; 3e prijs, zilveren bouillonkop, van prins Frederik, de 2Je luit. der Haagsche scherpschutters Ewijk, met 49 punten; 4e prijs, kist met theezil ver, van den commissaris des konings van Doorn, de heer Koek, van Arn hem, met 48 punten; 5'' prijs, jagtgewecr, van baron van Ilardenbroek de luit. der grenadiers en jagers Hanckar, met 47 punten; Gc prijs, Rem- mingtongeweer, van den minister Roest van Limburg, de heer Gysberli Ilodenpijl, van Delft, met 44 punten. Voor den 7eD, 8eD en 9'" prijs (een Yit- terligeweer van jhr. du Quesne, een wijnkoelkan van mevr. Besier, en een Riflemen-telescopevan de bh. Raballio te Rotterdam) schoten de heer Schip pers, van 'sHage, de sergeant van het bat, mineurs van der Toorn en de luit. der normaal-schietschool Heldring elk 43 punten, zoodat door hen kamp werd geschoten voor deze prijzen. Z. M. de koning en de prins van Oranje bezochten de verschillende banen en namen nn en dan aan bet schijfschieten deel. Ten 10 ure begon de scherm wedstrijd, waarvoor zich een 20 lal scherm meesters hadden aangemeld; met warmte werd ook daarbij de kamp ge- slreden. De aandacht van de vorstelijke personen en van het in het kamp aanwezig publiek was voorts in het bijzonder gevestigd op den strijd tus schen een cavalerist en een infanterist. De onder-adjudant-pikeur bij de veld-artillerie Groeneveld, hoe vlug en vaardig ook in het berijden van zijn paard en in het hanteren van de sabel, kon het, niettegenstaande hij zijn tegenstander, den sergeant Sterk, van het 2e bat. 7de reg. inf., een paar fiksche sabelslagen toebragt, niet volhouden. Sterk trok van eene wending met het paard partij om den cavalerist van achteren een bajonetsteek toe te brengen, welke de overwinning in het voordeel van den infanterist be sliste. Z. M. drukte den verheugden overwinnaar hartelijk de hand. Tegen 5 ure verlieten Z. M. de koning en de prins van Oranje het kamp om deel te gaan nemen aan het diner door Z. K. H. prins Hendrik op Soestdijk Z. M. aangeboden. Na afloop van het .diner werd aldaar eenig vuurwerk afgestoken en het terrein met Rengaalsch vuur verlicht. In het kamp bleef inmiddels drukte en vrolijkheid heerschen, vooral des avonds bij het concert van de kapel der veld-artillerie. Gisteren morgen hebben Z. M. en de prins van Oranje bij bun vertrek naar het kamp, in open rijtuigen gezeten, verschillende straten van de

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1