PER TELEGRAAR langs de rivier tot Clinton, alwaar hij de boot vermeesterde en 40 hout vlotters naar de gevangenis deed brengen. F B A 51 H111.F K. PARIJS, 15 Augustus. Bij besluit des keizers is, bij gelegenheid van den honderdsten verjaar dag der geboorte van Napoleon Ieene volledige amnestie verleend voor alle veroordeelingen wegens staatkundige misdrjjyen, dagblad-delicten, geschrif ten, openbare vergaderingen enz. Bij verschillend» andere besluiten wordt amnestie verleend aan verscheidene militairen en deserteurs. Bij de commissie van den senaat, belast met het onderzoek van het be kende ontwerp senaats-bcsluit, moet de vraag, hoe de verantwoordelijkheid des keizers of het personele gouvernement en de verantwoordelijkheid dei- ministers zouden overeen te brengen zijn, belangrijke discussièn hebben uit gelokt. De heer Rouher meende dat er van ministeriële verantwoordelijkheid eeen sprake kon zijn, aangezien bij volksbesluit van 11151 alle verantwoor delijkheid op den keizer was gelegd. - Van de verschillende en soms nog al diep ingrijpende voorgestelde wij zigingen van het ontwerp-senaatsbesluit zal door den rapporteur, den heer Devienne, een overzigt worden opgesteld; de commissie zal alzoo eene schets van de verschillende rigtingen en zienswijzen in haar geheel ontvangen, en daarna definitive besluiten omtrent de onderscheiden bepalingen nemen. De keiz. prins is naar liet kamp van Clialons vertrokken. De keizer heeft zijn plan, om zich derwaarts te begeven, moeten opgeventen gevolge van een hernieuwden aanval van rhumatiek. De maarschalk Niel, minister van oorlog, is overleden. De maarschalk was in 1802 te Muret (Haute Garonne) geboren. In 1831 werd hij kapitein, en na de inneming van Constantine majoor. In 1849 nam hij deel aan de expeditie naar Borne. In den oorlog met Rusland (18541850) had men de inneming van Bomarsund bijna alleen aan zijn krachtig handelen te danken. In den Italiaanschen oorlog tot kommandant van het vierde legercorps be noemd, overlaadde hij zich, volgens de uitdrukking des keizers in eene dé- pêche aan de keizerin, in den slag van Solferino met roem, en daaraan had hij den maarschalkstaf te danken. De Fransch-Allantische tclegraaf-maatschappij is door de regering ge- magtigd om eenen telegraafdraad van Brest naar de Engelsche kust te leggen. Dezer dagen is te Marseille een huwelijk tusschen twee katholieken, in plaats van kerkelijk, in het openbaar door den president cener vrijmet- sclaars-Ioge ingezegend, in het bijzijn van een groot aantal familiebetrekkin gen en leden der orde. Deze zaak heeft veel opziens verwekt. SPANJE. Het gevaar der Carlistische beweging mag men als voorbij gegaan be schouwen. De toestand des lands is echter verre van voldoende. De mis noegdheid groeit van dag tot dag aan. en de oneenigheid tusschen de unio nisten, de progressisten en de democraten wordt allengs grooter. Overal beslaat spanning en gisting in de gemoederen. De taak van het bewind is dus niet gemakkelijk. Alle bisschoppen, kanunniken en andere voorname geestelijken hebben eene circulaire van don Carlos ontvangenwaarin hij hunne ijverige mede werking vraagt voor «het herstel van den legilimen troon en het aanzien van de katholieke godsdienst." De pretendent doet een beroep op de '/va derlandsliefde" der geestelijkheid en op haar godsdienstig gevoel. De handelingen van een luit.-kolonel der karabiniers, don José Casa- lis, in de omstreken van Barcelona met het vervolgen der Carlisten belast, heeft groote verontwaardiging verwekt. Te Fiana gekomen, vroeg hij aan iemand, die aan de deur zijner woning slond, of er ook gewapende lieden in het dorp waren geweest, waarop de man antwoordde dit niet te weten. De kolonel verzocht daarop den man hem lot gids te dienen, waarin deze bewilligde. Na een logt van drie kwartier uurs zagen zij acht mannen met jaglgeweren gewapend in de schaduw van een bosch uitrusten. Ofschoon de kolonel niet wist of zij tot de Carlisten behoordenliet bij hen twee aan twee vastbinden en fusilleerenzonder op hun smeeken om lijfsbehoud te letten. De kolonel gaf ook last den gids te fusillerenomdat deze hem zou hebben misleiddoor te zeggen dat hij niet wist of er gewapende man nen door het dorp waren gekomen. De gids behoorde tot de partij der pro gressisten. De maarschalk Prim heeft aan de weduwe van den gids een jaargeld toegezegd. FBUISSEA. BERLIJN, 15 Augustus. Gedurende de krijgsoefeningen', die, te beginnen met 22 Augustus, in den omtrek van Frankfort zullen plaats hebben, zal de koning zijn hoofd kwartier vestigen in het Iandgrafelijk paleis te Homburg. De runderpest is in de Pruissische provincie Brandenburg uitgebroken. De ziekte is verspreid door een transport ossenuit Miililhausenin Oost- Pruissen, die bij het station Vicz, ten noorden van Kustriri, afgeladen en naar verschillende plaatsen verzonden zijn. Op die wijze is de besmetting in de districten Landsberg en Lebus ecnige mijlen in het rond verspreid. De regering heeft voor het district Boven-Barnim den handel in en heL ver voer van vee en veevoeder verboden. Ook uit Warschau zijn berigten ont vangen, waaruit blijkt dat' zich aldaar gevallen van runderpest hebben voorgedaan. Gedurende de maand Julij is het aantal vreemdelingen te Ems grooter geweest dan men immer te voren heeft gezien. Ale natiën waren aldaar vertegenwoordigd. De koning heeft 10000 th. geschonken voor den bouw eener r. k. kerk le Enis. - De commissie te Dresdendie zich belast heeft met de inzameling van gelden voor de nagelalen betrekkingen der in de mijn bij Platten om gekomen arbeiders, ontvangt van alle zijden bijdragen. Men verneemt dat de eigenaar der mijnen, in welke hel onheil heeft plaats gehad, aan de na gelaten betrekkingen der verongelukten het volle loon over de maand Augustus heeft doen uitbetalen. OOSTENRIJK. De minister van oorlog, bij de rijksraads-delegatie zijne begrooting verdedigende, achtte in Europa's tegenwoordige gesteldheid vermindering der legermagt onraadzaam. Hij zeide dat Oostenrijk thans in staat is bin nen eenige dagen 500 a 600,000 soldaten marschvaardig op de been te brengen, hoewel het thans weinige soldaten onder de wapenen had. In Hongarije wordt eene petitie aan het ministerie gereed gemaakt, waarbij wordt aangedrongen op de opheffing der kloosters. - Te Glina, een stadje in Croatië, zijn 50 huizen afgebrand. PARIJS, 16 Augustus. Het Napoleonsfeest is hier gisteren goed afgeloo- pen. Eene tallooze volksmenigte was op de been. MADRID, 14 Augustus. De Impartial zegt dat blijkens depêches van ge neraal Castellan te San-Mateo een Carlistiseh oproer uitgebarsten, en de burgerwacht op de vlugt geslagen is. De muitelingen hebben de spoorweg rails opgenomen en bij Alfalu den telegraafdraad afgesneden. MADRID, 15 Augustus. Een hier ontvangen telegram van den gouverneur van Cadix meldt dal gisteren te Paterne vier republikeinsche afgevaardigden zijn aangekomen. Hunne komst bragt eene groote gisting onder de be volking te weeg, en men vernam de kreten: »Leve de republiek! Weg met de monarchie!" IAGEZOADEN. Mogt men le eeniger lijd aan de Leidsche hoogeschool een professor in de sophistery willen aanstellendan verdient X.die gisteren in de Lcydsche Courant over de candidatuur van dr. J. D. Frenay schreef, in aanmerking te komen. Om Catholieke stadgenooten met zulke praatjes te durven aanko men, moet men met een tamelijke dosis onbeschaamdheid zijn toegerust. X. heeft al een heel geringen dunk van het verstand der Catholieken, wanneet- hij zich verbeeldt hen te vrede te stellen door de kwakzalvers-redenering, waarmede hij het aan den heer Sanders gepleegde verraad weg wil was- schen door eenvoudig aan dien heer populariteit te ontzeggen. Daargelaten de bekrompenheid der meeningdat men bij verkiezingen be wijzen van welwillendheid heeft te geven door candidaten van zekere gods dienstige belijdenis te stellen, is het pleidooi van X. voor dr. F. zoo diep onzinnig, dat men X. voor hersenkrank zou houden, wanneer niet het gansche artikel met die soort van sluwheid overgoten was, welke altijd den stijl kenmerkt van onoprechte lieden, wien het te doen is om een doel te bereiken waarvoor zij niet durven uitkomen. Er wordt gecoquelteei'd met woorden en namen die een gemoedelijken glimp aan het stuk moeten geven en door uitdrukkingen als: //zegenend aandenken geestverwanten, shibboleth" enz.brengt men de zwakke broeders in twijfel of zy het hoofd van den een' of de staart van den ander zien. De verklaring van dr. F. dat hij, wat zijne bekwaamheid betreft, niet in de schaduw kan staan van iemand anders, dat hij overigens dezelfde begin selen is toegedaan als de tegen hem overgestelden candidaat, is eenvoudig onzin. Dergelijke ongevraagde en ongemotiveerde verklaringen bewijzen veeleer het tegendeel van bescheidenheidzij zijn de ergste bluf. Maar wij willen ons niet vermoeijen met le raden naar de bedoeling van dr. Frenay. Het kan zijn dat de man een genie isdaardoor ontsnapt hij dan van zelf aan de beoordeeling van het publiek, dat niet uit geniën bestaat, hij is dan een uitzondering onder de mensehheid. Men vergete echter niet uat onze ge- heele maatschappelijke inrichting door en voor de massa, niet voor de .uil zonderingen is gemaakt. Tot hiertoe wordt dr. F., door den bank, voor een zonderling gehouden, voor iemand die geen kwaad doet. maar die jagt maakt op effect, door heel anders te werk te gaan dan anderen. Wanneet- het publiek zich hiermede vergist, dan heeft d'. F. de voldoening zich on der de miskende geniën le kunnen rangschikken. Wel bekome het hem! Maar wij vreezen zeer dat het Leiden's gemeenteraad niet goed zou beko men wanneer zoo'n excentriek man er zitting in kreeg. Verstandige lieden zullen niet wankelen, wanneer er voor een praktische zaak gekozen moet worden tusschen een miskend genie en een gewoon mensch die in ons ge woon dagelijksch bestaan gelegenheid vond om overvloedig le bewijzen dat het hem noch aan verstand, noch aan kennis, noch aan ijver ontbrak om nuttig werkzaam te zijn in het wezenlijke belang zijner stadgenooten. M'. P. C. LEZWYN, een man die in geen uitersten vervalt, die de stad en de belangen der burgerij in vele betrekkingendie hij steeds naauwgezet waarneemt, heeft leeren kennen, zal zeer zeker een heel geschikt lid zijn in onzen gemeenteraad. D. Burgerlijke Jafaub. ONDERTROUWD: C. Iloegen.jm. 25 j. en M. J. M. Hcfftrich, jd. 26 j.J. IL W. Grundemannjm. 22 j. en M. J. C. Schlatliman u jd. 18 j. C. A. Schaffêr. jm. 23 j. en A. C. E. van den Emster, jd. 25 j. A. Imininkwedp. 44 j. en J.Stui- venga, jd. 34 .j. P. Overdijk, jm. 28 j. en S. Lut, jd. 30j. J. Kloek, wed1'. 45 j. en M. van Weeren.jd. 35 j. L. T. van der Laken, jm. 25 j. enj.van Wens, jd. 24 j. P. J. Ivooreman, jm. 22 j. en B. H. M. Vaesen jd. 21 jJSchellart wedr. 45 j. en M. E. Biencn jd. 45 j. T. M. W. Tijssenjm. 26 j. en P. J. van dei- Peet, jd. 27 j. I^cliouflcn Verkooplng vaai «m-oeretuSe goederen in het Ilecren-Logement aan den Burg, Zaturdag 14 Augustus. Notaris P. Muller. Een Huis en Erf met Tuin, aan de noordzijde van de Hoogewoerd. wijk III, n°. 393, Ivad. Sectie D, n". 33. Kooper N. van Rossen qq. ƒ4520. Een Winkelhuis en Erf, aan de westzijde van de lange Koornbrugsteeg, wijk VII, n°. 941, Kad. Sectie I, n°. 60. Kooper J. M. 1'. de Graaf, ƒ3000.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3