BUITEN L VNDSCHE BERIGTEN. langt iemand bezwaren in te brengen aangaande de belijdenis, den wandel en liet vervullen der ambtspligten van één zijner medeleden en dat deze vraag alleen gedaan zal worden bij de personele kerkvisitatie, om de schrif telijke slechts te doen strekken tot het inwinnen van statistieke opgaven. Het stoomschip Vice-admiraal Koopman, naar de Kust van Guinea bestemd, heeft Zaturdag 11. de reede van het Nieuwe Diep verlaten. 's Lands middelen hebben over de zeven eerste maanden van 1809 op- gebragt 41,395.025.38, zijnde 2,034.13G.03 meerder dan in dat tijdvak van 1868. De raming bedroeg 41,259,957.08. Op 26 Augustus aanst. zal aan het ministerie van marine de aanbeste ding plaats hebben van de levering van 25000 kilogram Delftsche komijn-kaas. De Staatscourant bevat het volgende: In de London Gazette van den I0d™ Augustus jl.zijn verschillende orders in Council opgenomen, betref fende den invoer in Engeland van vreemd vee. waarbij o. a. de voorwaar den worden bepaald, waaronder vreemd en Brit.sch vee in de haven van Londen kan verkocht worden. Daar de beperkende bepalingen, welke daarbij zijn vastgesteld, ook op uit Nederland aangevoerd vee van toepassing zijn, wordt de aandacht van belanghebbenden daarop gevestigd. Onder anderen is bepaald dat vreemd vee niet ontscheept mag worden dan ter plaatse, op de wijze en op den tijd als van wege de Engelsche regering zal worden aangewezen, en dat het binnen 10 dagen na de ontscheping moet geslagt worden Men verneemt, dat de klassen-jury's voor de internationale tentoon stelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den hand werksman deze week hare werkzaamheden zullen eindigenmaar dat de taak der hoofd-jury nog verre van voleindigd is. Daar nu de klassen-jury's slechts voordragten doen ter bekrooningmaar de bekrooningen zelve door de hoofd-jury worden toegewezen, zoo zal het nog wel eenigen lijd duren voordat de bekrooningen voor goed zullen worden vastgesteld. Bij de regering bestaat het voornemen aan de benoeming van predi kanten voor Ned. Indië en de inrigting der daarvoor bestaande commissie een meer kerkelijk karakter te geven. Bij de Ned. herv. gemeente te Leimuiden is tot predikant beroepen d®. Knotnerus, pred. té Exmorra; bij die te 'sGraveland ds. Montagne, pred. te Ter-Aar; bij die te Uitwijk d'. Kan de Beer, pred. te Vrouwepolder; bij die te Anjum d». Kijlstra, pred. te Scharnegoutumbij die te Wierden ds. Im- mink, pred. te Lent; bij die te Herbuymn de cand. G. M. Braak; en bij die te Engwierum de cand. W. Klercq. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland zijn als candidaten tot de h. dienst toegelaten de hh. J. van 'tHooft en J. A. Bruins, th. dr.door dat van Overijssel de lih. N. Kamp en W. E. Noordink; door dat van Gel derland de hh. E. W. HcineckenA. II. L. de BelH. A. E. HeineckenA. G. J. van Charante, II. G. Kist en J. A. J. Claassen; door dat van Utrecht den heer P. S. Niemeyer. Tot conrector aan het gymnasium te Brielle is benoemd dr. L. Beins, praeeeptor aan het gymnasium te Groningen. Te Delfshaven is in de vorige week uit de r. k. kerk aan de Coolsche- straat een kroonkandelaar van het altaar ontvreemd geworden en wel, naar men vermoedt, door een onbekend manspersoon, die aldaar een ge- ruimen tijd, schijnbaar met grootc devotie, had zitten bidden. Te Schiedam is in de haven drijvende gevonden het lijkje van een kind, naakt en waarschijnlijk pas geboren. Vrijdag morgen is aan den Schalkwijkcrweg nabij Haarlem een zoo genaamd hooihuis, met eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, ten gevolge van broeijing van het luatste, een prooi der vlammen geworden. Uit Utrecht meldt men dat de stad reeds een feestelijk aanzien heeft; overal is groen aangebragt cn ook de illuminatie belooft schitterend te zijn. Naar men verneemt zullen 150 koloniale militairen van Bronbeek, vergezeld van hun muziekcorps, het scherpschutters-kamp bezoeken. liet U. IJ. meldt; Sinds een paar dagen reeds was het hier ter stede bekend, dat Z. M. de koning zijn denkbeeld had opgegeven, om reeds Maandag middag op de Neude de opgekomen leden van de scherpschutters- vcrcenigingen in oogenschouw te nemen; daar er nog op de mogelijkheid gehoopt werd, dat het eerste denkbeeld bleef, hebben wij gewacht met dit berigt mede te deeien. Het is echter bepaald, dat Z. M. de koning Maan dag eerst ten 4 ure binnen Utrecht komt, en dat Z. M. dien dag dus noch op de Neude komt ter inspectie, noch op het stadhuis om den eerewijn aan te nemen. Z. M. dineert Maandag bij Z. Exc. den commissaris des konmgs. Na hel diner zal Z. M. echter nog hel kamp bij de Bilt bezoeken. Zon dag. 22 Aug.. des morgens ten 10 uur, keert Z M. naar het Loo terug. Men meldt uit Leeuwarden: Den ll(len dezer is te Oostrum overleden de heer D. M. Mellemalandbouwer aldaar. Door eigene oefeningzoowel als onder de leiding van den voortreffelijken Worp van Peyma, had deze overigens maar eenvoudige man eene veelzijdige kennis opgedaan in water staatszaken. Dat hij werd gewaardeerdbewijst genoeg zijne jaren lange bekleeding van betrekkingen bij de waterschaps-collegiën van Oost- en Westdongeradeel en van Oostdongeradeel en zijn lidmaatschap van den raad van laatstgenoemde gemeente en dat der staten van Friesland. De eerste treinDonderdag 11. van Nieuwe Schans naar Winschoten rij dende. is door de waakzaamheid van machinist en stoker aan een groot gevaar ontkomen. De brug over de Rensel was bij het naderen van ge noemden trein niet behoorlijk overgehaald, en dus niet te passeren. Door sloppen en remmen is de trein, vóór dat hij de opening van de brug had bereikt, kunnen blijven staan. Had dit niet kunnen gebeuren, de gevolgen zouden vreeselijk geweest zijn. Te Vlissingen is overleden de gepens. binnenloods bij het Ned. loods wezen Martinus van de Velde. Hij was een der weinige overgeblevenen, welligt de laatste, van de bemanning van de Nederlaudsche kanonneerboot, onder bevel van van Seypk, die bij het in dc lucht springen van genoemde hoot zich aan boord daarvan bevond en als door een wonder aan de alge- I» meene vernieling ontsnapte. Onder de gemeente Kerkwerve in Zeeland is in de vorige week een werkman dood gevonden; waarschijnlijk is hij door den bliksem getroffen geworden. 's GRAVENHAGE. 16 Augustus. Gisteren middag heeft bij den Franschen gezant, den heer Baudin, bij gelegenheid van den Napoleonsdag een diner plaats gehad, waaraan o. a. de Fransche leden der hoofdcommissie van de internationale tentoonstelling te Amsterdam, zoo mede het senaatslid Duruy, gewezen minister van het on derwijs in Frankrijk, deelnamen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Voor den hoogen raad der Nederlanden zijn Vrijdag II. in eersten aan leg de pleidooijen gevoerd in zake de Verecniging tot landverbetering, ge vestigd te Dordrecht, eischeresse, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde. De cischt strekt tot veroordeeling van den staat om het aangevangen werk, zijnde het aanleggen van een dwarsrib om te dienen tot afdamming over dwars of stopping van de rivier het Scheur in hare gansche breedte ten be hoeve van den in aanleg zijnde nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee, te staken en het reeds verrigte weg te ruimen, met magtiging op de eische resse om zich bijgestaan door de gewapende magt tegen de voortzetting van het werk te verzetten en het reeds gestichte te doen wegruimen, met schadevergoeding, als zullende deze werken zijn aangevangen op landen de eischeresse in eigendom toebehoorende. Van wege den staat werd hierop voorgesteld de exceptie van onbevoegdheid des regters, uithoofde van het onderwerp des geschilsdaar toch volgens het 9,le hoofdstuk der grondwet, han delende van den waterstaat, de koning het oppertoezigt heeft over alles wat den waterstaat enz. betreft, cn zullende daarom de regterlijke magt onbe voegd zijn dat oppertoezigt te deelen veelmin om werken den waterstaat betreffendedoor het oppertoezigt bevolen en noodzakelijk geoordeeldwan neer die zijn aangevangen, te doen vernielen door de militaire magt. Voor den staat traden op de beide landsadvocaten m". A. de Pinto cn G. M. van der Linden, terwijl de advocaten mrs. P. L. F. Blussé en W. Wintgens de exceptie bestreden en de vordering der eischeresse nader adstrueerden. De advocaat-generaal Karseboom zal den 17deD Augustus a. s. in deze belangrijke zaak conclusie nemen. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding van 17000 illu mineerglazen was de minste inschrijver de heer J. Wolff alhier, voor /4.80 de 100 stuks. BELGIE. Over Brugge^ en omstreken heeft Dingsdag 11. een allerhevigst onwedcr gewoed, ten gevolge waarvan te velde staande vruchten vernietigd en boomen ontworteld zijn De bliksem is op onderscheidene plaatsen ingeslagen cn heeft de sclioone kerk te St. Andries in den asch gelegd. Niets dan de vier muren zijn daarvan overgebleven. Men betreurt daarbij vooral het ver lies van het hoofdaltaar dier kerk, een kunstgewrocht uit dc 14,le eeuw, alsmede van het orgel, dat wijd cn zijd vermaard was. Dc torenklok werd half gesmolten. ENGELAND. LONDEN, 15 Augustus. Te Glasgow hebben van de katocnvcrwersdie den arbeid badden ge staakt, 1200 het werk weder hervat, zonder dat aan hunne cisehen is toe gegeven. Terwijl zoo vele industriële ondernemingen door werkstakingen getroffen zijn, zijn de steenkolenmijnen der heeren Briggs steeds geëxploi teerd kunnen worden. Deze firma heeft het cooperative systeem ingevoerd en de winsten worden in gelijke verhouding tusschen de meesters en de werklieden verdeeld. Volgens het verslag van het laatste halfjaar, werd aan de aandeelhouders 5 pCt. uitgedeeld en de overblijvende 6800 werden g gelijkelijk tusschen de werklieden en de directeuren verdeeld. De aandeel houders hebben in het gehecle afgeloopene jaar 13'/a pCt. ontvangen, cn onder het werkvolk is 3462 verdeeld. In het kanaal heeft eene noodlottige botsing van schepen plaats gehad. De schoener Vary BoUcooth, komende van Dieppe, i's op de hoogte van Hastings aangevaren door de stoomboot Deutschlandkomende van Bremen en bestemd naar Southampton, met dit gevolg, dat de schoener in tweeën is gebroken en onmiddeiijk gezonken. Alleen de kapitein, die zich op het dek bevond, is door de stoomboot gered; de overige opvarenden, zijnde twee volwassenen en een jongen, zijn in de golven omgekomen. De lichten der stoomboot waren door den schoener gezien 20 minuten voordat de bot sing plaats had, maar, overeenkomstig de wet, had zij het aan de stoom boot overgelaten, haar te ontwijken. Door den kapitein der stoomboot i wordt beweerd, dat de lichten van den schoener niet zigtbaar waren, voor- I dat de aanvaring onvermijdelijk was. -- Volgens berigten uit de Vereenigde Staten, is de hitte daar te lande buitengewoon groot. In het zuiden staan het graan en de katoen zeer goed. In die berigten wordt melding gemaakt van het volgende voorval, dat op 1 eene Mississippi-stoomboot heeft plaats gehad. 150 houtvlotters hadden te Rock-Island en Dcvenport plaats genomen op eene stoomboot. Een neger- matroos werd, toen de stoomboot van wal ging, op het dek geplaatst, om te zorgen dat ieder een voor een het plaatsbillet overhandigde. Toen hij aan een der houtvlotters deu toegang op het dek moest weigeren, werd hij onmiddeiijk aangevallen en met 5 andere negers in de rivier geworpen. De vlotters wierpen hen toeu zoo lang met stukken steenkool tot zij verdronken. Een andere neger werd uit de dameskajuit gehaald en insgelijks over boord geworpen. De vlotters namen toen bezit van de boot, die te Hampton had stilgehouden, en dwongen den kapitein met de boot de rivier op te sloo- men, doch voordat hij van wal ging, had hij gelegenheid gevonden het gebeurde te telegraferen aan den sheriff van Rock-Island. De sheriff verza melde een grooten troep welgewapende vrijwilligers en ging per extra-trein

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2