Z0MERZ0RG. ZO UIER-CONCERT EN, PER TELEGRAAF. De Candidatuur van Doctor FREi\AY. ADVERTENTIES. en aan de nageblevenen der verongelukten geschonken, en is er in ge- slaagd, den voortvlugtigen wachter te achterhalen en in handen der justitie over te leveren. FRA1VKR IJ K. PARIJS, 13 Augustus. Het officiële blad deelt achtereenvolgens de benoemingen mede door den keizer gedaan ter gelegenheid van het feest van den I5den. Onder de gede coreerden met het ridderkruis van het Legioen van eer komt voor Louis Nesme, de eerste machinist van de verongelukte pakelboot General Abba- tucci. hoor democratische bladen wordt op de talrijke benoemingen bij het Legioen van eer, die zij roode-lintjes-regen noemen, menige schampere aanmerking gemaakt. liet besluit betreffende de amnestie wordt met ongeduld te gemoet gezien. Naar men zegt zullen eeltige liberale leden van den senaat voorstellen, dat niemand meer dan één salaris van den staat zal mogen ontvangenzoo dat hooge ambtenarendie reeds groote salarissen hebbenvoortaan niet lio\endieit 30000 fr. per jaar zullen ontvangen voor het zitten in den senaat. Maarschalk Vaillant, die ongeveer 300,000 fr. aan verschillende salarissen ontvangt, wordt altijd als een schrikwekkend voorbeeld aangehaald. Men verneemt dat eene commissie uit de hoofdstad zich naar Londen heeft begeven om den heer Ledru Rollin de candidatuur voor het wetgevend ligchaam aan te bieden, lte heer Ledru Rollin had de zaak in bedenking gehoudenin afwachting wat er zal worden van de aangekondigde dooi den keizer te verleenen amnestie. SPANJE. De onlangs weder in het leven geroepen wet van 17 April 1821 wordt slecht nageleefd ten aanzien der gevangen genomen Carlistenverscheiden van dezen zijn op staanden voel, zonder onderzoek, gefusilleerd, terwijl zij naar die wet voor den krijgsraad hadden moeten worden gebragt. In Portugal, en wel te Vizella, Roriz en Santo-Thyrso. heeft men Za- turdag 7 Aug. eene ligte aardbeving waargenomen. ITALIË. Volgen een schrijven uit Rome zou de Paus in een gesprek met eenen aartsbisschop zich dezer dagen nagenoeg aldus uitgelaten hebben: »0e lieden van de wereld en de staatkundigen, die zooveel van vrijheid spreken en zoozeer vrijheid voor hunne parlementaire discussiën begeerenzullen uit de beraadslagingen van het concilie zien dat de Paus die vrijheid in ruimere mate geeft dan eenig ander souverein; het is mijn wil dat er volkomene vrijheid van discussie op het concilie zij, en dat ieder bisschop zijn gevoe len. hoe het ook luide, kunne uitspreken; daardoor juist zal het blijken dat al de bisschoppen met den Paus eenstemmig zijn." PRÜISSEN. BERLIJN, 13 Augustus. Men verzekert thans, en wel volgens mededecling van eene wel on- derrigte zijde, dat het door sommige dagbladen gegeven bcrigt. volgens hetwelk bij den aanstaanden rijksdag een suppletoir erediet van 5 millioen voor oorlog aangevraagd zou worden, van allen grond ontbloot is Het getal der mijnwerkers, die bij de gas-onlbranding in eene kolen mijn nabij Platten omgekomen zijn, wordt thans officieel opgegeven. Het bedraagt 279; zij laten 221 weduwen en 650 kinderen na. De Ostsee-Zeit. meldt, dat dezer dagen in Siberië is overleden Johan Gorbaezeffskide laatst overgeblevene der veroordeelden wegens deelneming aan den opstand ten jare 1825. Hij was destijds 2de luit. in het reg. Tscher- nichoff en was een der werkzaamste leden van de zamenzwering. In 1826 deswege ter dood veroordeeld, wijzigde keizer Nicolaas dat vonnis in levens langen dwangarbeid in Siberie. De keizer schonk hem gratie, nadat hij ge durende 15 jaren zijne straf had ondergaan. Gorbaezeffski bleef tePetroffsk, waar hij zijn straftijd had doorgebragt, ten einde zoo veel doenlijk mede te werken tot verzachting van het lot zijner vroegere medegevangenenwaar toe hij inderdaad veel heeft toegebragt door den invloed, welken hij in de stad zijner inwoning, zelfs op den Russischen gouverneur, had verworven. In 1850 verkreeg hij verlof, om met zijne medeveroordeelden vrij naar zijn vaderland terug te keeren. In Polen aangekomen, vond hij vriend noch maag in zijne vaderstad, ten gevolge waarvan hij vergunning aan den keizer vroeg, naar Siberië terug te gaan. Dit werd hem veroorloofd en gedurende vele jaren heeft hij aldaar zijn invloed gebezigd tol verzachting van het lot zijner landgenooten, die wegens staatkundige misdrijven naar Siberië wa ren verbannen. Dezer dagen zijn Noorwegen en Schotland met elkander in telegra fische gemeenschap gebragt, door middel van een van Ekersund naar Pe terhead gelegden onderzeeschen kabel. OOSTENRIJK. De bisschop van Brixen is door de regtbank te Feldkirch veroordeeld tot eene boete van 1000 11. Dit vonnis werd geveld, na herhaalde weige ring van den kant des gedaagden om de onder hem berustende huwelijksac- ten uit te leveren. De bisschop heeft de som betaald, maar de documenten verscheurd. Te Triëst hebben bij de loling voor de militie ongeregeldheden plaats gehad. Reeds bij het trekken van het vierde nommer werd de bus door de menigte neergeworpen en moest de lotings-commissie een goed heenko men zoeken. Onder het plegen van nog andere baldadigheden ging de menigte uiteen. 13 personen zijn in hechtenis genomen. WEENEN, 13 Augustus. De delegatie uit den rijksdag heeft de algemeene beraadslagingen gehouden over het budget van oorlog. De heer von Benst heeft een beroep gedaan op de vaderlandsliefde der natie, waardoor de hand having van den vrede gemakkelijk zou worden gemaakt, wanneer de weer baarheid des rijks onveranderd bleef. PARIJS, 14 Augustus. De keizer heeft aan 82 veroordeelde militairen en zeelieden gratie verleend en van 69 anderen de straffen verminderd. KONSTANTINOPEL13 Augustus. De groot-vizier heelt in een brief de grieven opgesomd die bij de Porte bestaanvoornamelijk maakt hij gewag van de reis des onderkonings van Egypte in Europa, en van de onderdruk kende regeringswijze in Egypte. Hij vraagt categorische ophelderingen en verklaart dat hij vast besloten is de firman te handhaven. G K O N D I-: 3 Deze Candidatuur is een schoon antwoord van de beide Kiesvereenigingen Nederland en Oranje en Vaderland en Oranjegegeven op de ongegronde aantijging, voorkomende in het Leidsch Dagblad, kort na de laatste verkie zing voor den Gemeenteraad, alsof deze beide Kiesvereenigingen minder trouw aan hun woord waren geweest dan Algemeen belang. Nu verzaakt deze laatste Kiesvereeniging het liberale beginsel tegenover de Catholieken geheel en al. De billijkheid toch had haar thans er toe moeten leiden op nieuw een Catholieken Candidaat te stellen. Immers, slechts twee leden van den Raad zijn Catholiek. De plaats van wijlen den heer Ten Sande is nog door geen Catholiek vervuld. De beide andere Kiesvereenigingen daarentegen zijn houw en getrouw jegens hunne Catholieke stadgenootcn. Zij tooneu het opregl gemeend te hebben toen zij de eerste maal den heer Sanders lot Candidaat stelden. Het was hun blijkbaar niet te doen een welwillend figuur te makenwant sedert het gebleken is, dat de heer Sanders bij de kiezers niet populair genoeg is, stellen zij nu in zijne plaats een mandie door alle partijen stellig in meer dere of mindere mate zal gewaardeerd worden. Het is genoemde Kiesver eenigingen kennelijk te doen, niet alleen om een blijk van welwillendheid te geven, maar om werkelijk een Catholieken Candidaat in den gemeente raad te brengen. Heeft dan doctor Frenay veel kans benoemd te worden? Ja, hij toch is een man, die, hoe men ook overigens over hem denke, zelfstandig over zaken een eigen oordeel heeft, een oordeeldat vaak ver rassend is. llij is ontegenzeggelijk een oorspronkelijk man, naar wien men steeds aandachtig luisteren zal. ook dan nog, als reeds ieder ander zijn ad vies heeft gegeven. Als allen uitgesproken hebbenvindt hij in het bespro ken onderwerp nog eene onopgemerkte zijde. Wordt er ooit uit hoffelijk heid iets aan de waarheid te kort gedaan, men kan er op rekenen, dat doctor Frenay's woordenboek zulke hoffelijkheid niet kent. In dat opzigt gelijkt zijn geest op dien van het voormalige raadslid J. van der Hoeven, wiens natuurlijke eenvoudigheid en waarheidsliefde in den Raad in zegenend aandenken zal blijven. Maar heeft doctor Frenay ook nu nog kans van slagen, nu hij in de Leydsche Courant verklaard heeft niet in de schaduw van den heer Lezwyn te kunnen slaan, wat bekwaamheid betreft, en homogeen met dezen te zijn wat beginselen (voor zoover hem bekend) betreft? Zijn zedige uitval over bekwaamheid zal die kans niet verminderen. Bluffen ware erger geweest. Maar, de overeenstemming van beginselen? Gelukkig voegt de heer Frenay er voorzigtig bijvoor zoover mij bekend is. Dat bijvoegsel geeft regt tot een humane critiek van de woorden des doctors. Zij is deze: Overeenstemming van beginselen. Welke beginselen komen bij het ver kiezen van een raadslid in aanmerking? De hoofdzaak is het onderwijs. Wat willen de anti-radicale Kiesvereenigingen Opheffing van de openbare of staatsschool? Neen, en nog eens neen! Daarin moge de heer Frenay homogeen zijn met den heer Lezwyn, wij zijn het ook. Maar, waarin de heer Frenay niet homogeen is met den heer Lezwyn en wij ook niet, dat is in de hoofdzaak, althans in den Raad hoofdzaak, en deze is vrije con currentie tusschen de openbare en de bijzondere school, zoodat aan deeersLe niet zooveel mogt gegeven worden, dat de tweede er onder bezwijken moet. Toen dan ook deze hoofdzaak in eene nuts-vergadering besproken werd, in den vorm van de neutrale schooltoen stond de heer Lezwyn lijnregt over tegen den heer Frenay en onze overige geestverwanten op dat punt. Daar huwde dr. Frenay openlijk ons shibboleth. Onze geestverwanten kiezen dan onbeschroomd doctor FRENAY. X. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen Dochter M. E. ASBREDE, geliefde Eclitgenoote van Leyden, 13 Augustus 1869. J- W. IIOOGENSTRAATEN. Eenige en algemeene kennisgeving. Op den I0den dezer overleed te Utrecht, tot ons aller diepe droefheid, na eene korte ongesteldheid, onze hartelijk geliefde Zuster en Behuwd-zuster, Mejufvr. ALIDA GODEFROY, in den leeftijd van 31 jaren. 11. DE NIE, M. GODEFROY. Leyden, 12 Augustus 1869. S. LEEFLANG, L. M. GODEFROY. N. M. SLEYSER, A. GODEFROY. I. GODEFROY. J. GODEFROY, G. LE CLERCQ. Algemeene kennisgeving. J. GODEFROY. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het afsterven van mijnen diep betreurden [Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, mijnen welgemeenden dank. Leiden, 12 Augustus 1869. Wed.-KROS, Faded. De Ondergeteekende betuigt door deze zijnen innigen dank, voor de vele blijken van belangsteling en deelneming, betoond gedurende de ziekte en bij het overlijden zijner geliefde jongste Dochter M. KNIPPENBERG. Leyden, 14 Augustus 1869. J. W. KNIPPENBERG. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nala tenschap van wijlen den Heer J. A. T. SC1ARONE, zich ook genoemd heb bende SARONI, laatst zonder beroep, gewoond hebbende te Leiden en aldaar op den 6dfn Juli dezes jaars overleden, worden verzocht daarvan vóór 1 September a. s. opgaven of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. VAN LEEUWENop de Breedestraat te Leiden. BEN EN DERTIGSTE JAAR. DINSDAG 17 Augustus 1869, HET LAATSTE DER ACHT onder directie van den lieer II. YÖLLMAR. Aanvang des avonds te half zeven ure. NB. Alleen Kinderen van Leden hebben toegang doch worden niet toegelaten dan in gezelschap en onder loezigt hunner ouders.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2