LKIDSdi: 'COURANT. 1861». MAANDAG 16 AUGUSTUS De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.83. He', verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meet; 25 cents. BIN N E N LAND SC HE BE BIG T E N LEYDEN, 14 Augustus. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 1)7 tot 125 volwassen personen en 57 tot 0G kinderen. Naar ons uit Leydcrdorp gemeld wordt, heerscht in die gemeente en omstreken de bekende varkensziekte. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 13 Aug.: De afvaart der haringschuiten wordt zeer belemmerd door het ongunstige weder, zoodat slechts 4 vaartuigen van hier zijn vertrokken. Tot predikant bij de herv. gemeente alhier is beroepen ds. F. A. van Loe- nen, pred. te Wolsum in Friesland. Tot directeur van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Zwolle is benoemd de heer W. F. Treub, kommandant der gevangenis te Woerden. De officier van justitie te Nijmegen verzoekt, wanneer wordt aan geboden een bankbillet van ƒ1000, uitgegeven 1 April 1859, lilt. C., n°. 7521 nieuw model, dit aan te houden en deswege onmiddellijk, te berigten, ver mits bij hem is aangegeven dat het sedert 9 Aug. jl. wordt vermist. Het bezoek van de tentoonstelling te Amsterdam wordt meer en meer drukker. Op den 7den dezer werd zij door 7000 personen bezocht. Reeds 4000 personen uit de arbeidende klasse hebben van de vergunningom de tentoonstelling voor 10 cents te bezigtigen, gebruik gemaakt. Te Rotterdam heeft, naar men van daar meldt, tot heden toe ge durende de kermis geen enkel geval van ongeregeldheid plaats gehadhoe wel er, zooals Donderdagavond, op alle brandpunten eene ontelbare men- seherimassa op de been was. Te Rotterdam is in den nacht van Zondag op Maandag de persoon van J. W. Peskens, bode van een begrafenisfonds, op de Hoogstraat nabij de r. k. kerknaar men vermoedtin twist geraakt met eenige personen en daarbij aan het oog verwond. Door agenten van policie kort daarna aan de Weezenbrug ontdekt, is hij naar het bureau van policie overgebragt, ge neeskundig behandeld en vervolgens naar zijn logement in de Nieuwstraat gebragt. Hij is in den avond van Maandag in hel ziekenhuis opgenomen en Woensdag daaraanvolgende overleden. De justitie heeft zich de zaak aan getrokken. De persoon, die te Dordrecht, eenige dagen geleden, wegens vermoe den van brandstichting, in hechtenis werd genomen, is weder op vrije voeten gesteld. Uit Slolerdijk meldt men dat ten gevolge van het onsluimige weder de Zomer Kadijk aan hel IJ aldaar op drie plaatsen is doorgebrokenwaardoor de landerijen daaraan gelegen geheel overstroomd zijn. De schade daardoor veroorzaakt moet nog al aanmerkelijk zijn. Nabij Texel benoorden het dorp de Koog is gestrand de Hollandsche kof Titia Susanna, kapt. Potjes, van Petersburg met tarwe naar Londen bestemd. Wegens de hevige stortzeeën moest de bemanning haar behoud in den mast zoeken; later, toen zij elk oogenblik het verbrijzelen van het schip te gemoet zagen, ontdeden de manschappen zich van hunne kleederen. ten einde zich zwemmende te redden. Gelukkig was dit niet noodig, want de reddingsboot kwam nog juist tijdig genoeg bij het schip aan om de on- gelukkigen op te nemen. Zij werden behouden aan wal gebragt en in hunne behoeften werd voorzien. Te Hellevoetsluis moet men berigt ontvangen hebben van het vergaan van eene Engelsehe schoener en van eene Engelsche brikvan beide .was de equipage omgekomen. Uit Vollenhove meldt men dat de persoon van J. J. aldaar, die voor een paar jaar in hechtenis werd genomenbeschuldigd van moord op een 18jarige jonge dochter, welk feit alstoen niet is bewezen, thans gisteren wederom naar Zwolle is overgebragt, onder beschuldiging van een dergelijk feit op een nog jeugdiger meisje te hebben gepleegd. Uit Frederiksoord meldt men dat de aardappelziekte, die het vorige jaar weinig of niet waargenomen werdnu weder een treurig aanzien heeft gegeven aan eenige naast elkander gelegen bunders late aardappelen op de hoeve Koning Willem 111. Sedert eenige dagen is het loof van friseli en bloeijend groen voor een groot gedeelte in stengels met slap hangende zwarte en gele bladeren veranderd. De vele regen schijnt de ziekte zeer te bevorderen. Te Harlingen wjerd'Donderdag nacht biand'ontdekt in een huis. waarin ligt ontvlambare stofl'en waren opgeslagen. Spoedig was hij gebluscht, maar daarbij kwam men tot de ontdekking dat er lucifers op eenig vlas lagen en dat er petroleum op de goederen was gestort, waardoor het vermoeden van brandstichting werd opgewekt. De bewoner is dientengevolge aangehouden. Dat de verbetering van de haven te Harlingen noodzakelijk is, bewijst o.a. het feit dat, om niet van vroegere jaren te gewagen, in 18591868. derhalve gedurende de laatste 10 jaren, niet minder dan 69 schadevaringen aan de havenwerken aldaar hebben plaats gehad, waarvan de herstellings kosten hebben bedragen de niet onbelangrijke som van f 10333.32;. Uit Groningen meldt men: Dingsdag overleed, na langdurig lijdeneen onzer geachte stadgenootende heer inr. I. L. Schaap, procureur bijhetprov. geregtshof en de arrond.-regtbank alhier en corresponderend lid van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten in Nederland. Gedurende zijn werkzaam leven vervulde hij onderscheidene betrekkingen ten nutte zijner medeburgers. Ilct kerkgenootschapwaartoe hij behoordeen de Israëlitische gemeente van Groningen hebben groote verpligling aan den overledene. In al de door hem vervulde betrekkingen was iiij ten allen tijde bereid zijne kennis en ervaring, waar die ingeroepen werden, en dat had voortdurend plaats, ten algemeenen nutte aan te wenden. Zijne gedachtenis zal daarom bij zeer velen in gezegend aandenken blijven en zijn naam verbonden aan zoo menige instelling, die, zoolang zijne krachten dat toelieten, in hem een ijverig en welmeenend medelid en voorstander vonden. Bij het onweder van Dingsdag 11. is te Hengstdijk nabij Hontemsse de bliksem geslagen in den toren der r. k. kerk. In het leijen dak is een gat van ongeveer twee el geslagenterwijl een begin van brand veroorzaakt werd, dat echter spoedig gestuit is. Te Boschkapelle is de bliksem geslagen in de woning van den heelmeester A. Geiil, waarin eene groote verwoesting is aangerigt. De vensterramen zijn alle aan stukken, sommige met het kozijn uit den muur geslagen; het muurwerk is gescheurd en de zolder op- geligt. lil de apotheek van dien geneesheer is in de aldaar staande potten en flesschen aanmerkelijke schade veroorzaakt. De bewoners bleven ongedeerd. Volgens berigt uit Batavia van 23 Juin zijn aldaar aangekomen de vol gende schepen: Art/ Sc hefferkapt. J. G. Kunst; Baron van Palland van Roosendaal, D. H. Dietz; Grootmeester Nationaal, A. F. Giesse, Kosmo poliet II, E. M. Chevalier; Tonia, C.- Johan. 's GRAVENHAGE, 14 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den "heet L. Pincofl's, te Rotterdam. Tot burgemeester der gemeeente Brtinssum is benoemd de lieer J. II. Janssen. Tot militie-commissaris in het lsle militie-district van Gelderland is be noemd jhr. A. A. van Neukirchen genaamd Nyvenheim, gep. majoor van het corps mariniers, in de plaats van den gep. luit.-kolonel J. Muschart, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. De luitt. ter zee 2dc kl. B. M. van de Velde en W. C. Böhtlingk zijn op non-activiteit gesteld. Z. K. II. de prins van Oranje is lieden van het Loo teruggekeerd. HD. vertrekt weder spoedig om den nationalen scherpschutterswedstrijd te Utrecht hij te wonen. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Men is te Scheveningen bezig hel gestrande schip, dc Noordsche brik Alfredte onttakelen en men zal vervolgens overgaan dc lading te lossen. Er spoelt tusschen ter lleyden en Loosduiiien veel hout aan van een schip, j dat men zegt voor den Briel te zijn vergaan. daille gegeven tot gedachtenis aan dezen togt. Op den Erie-spoorweg heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Den 14deD Julij, tegen middernacht, is een van New-York vertrokken trein, be staande uil verscheidene met pasaangekomen Duitsche immigranten bezette waggons en uil vier zoogenaamde slaapwaggonsten gevolge van het ver zuim van een spoorwegwachter, die op zijn post in slaap was gevallen, bij Mast-Hope, in Pike-Countietegen een goederentrein aangereden, ten ge volge waarvan een twaalftal personenmeerendeels Duitschersop de plaats dood gebleven en een twintigtal lieden gekwetst zijn. Ondci de eersten behoort een presbyteriaansch predikant. dr. Halleck. die op eene jammerlijke wijze omgekomen is; tusschen het houtwerk van een verbrijzelden waggon ingeklemd, is hij namelijk levend verbrand. De maatschappij heeft zich met de verpleging der gekwetsten belastheeft schadevergoedingen aan dezen BUITENL VNDSCilE BEBIGTEN. ENGELAN». LONDEN13 Augustus. Op den Theems is Woensdag 11. de ketel van eene nieuwe sleepboot gesprongenwaardoor de kapitein en de stoker werden gedood en liet vaartuig zonk. De in de nabijheid zijnde vaartuigen werden aanmerkelijk beschadigd en een man van de equipage der Rottcrdamsche boot Hollandia zoodanig aan het hoofd getroffendat hij spoedig overleed. Gelijk bekend is kan men thans hier met een reusachtigen luchtballon die aan een kabel bevestigd is, togtjes omhoog maken. Zekere vrouw Hogg, die in het oude-vrouwenhuis te Chelsea woonde, en in de vorige week 100 jaren oud is geworden, had, toen men haar vroeg, hoe zij dezen verjaardag wenschte te vierengevraagd om met den grooten ballon in de lucht te mo gen gaan, ten einde de wereld te kunnen zien, in welke zij gedurende eene eeuw geleefd had. De heer Godard, de eigenaar van den ballon, deed alles wat hij kon om het der oude vrouw zoo gemakkelijk mogelijk te maken en in gezelschap van eenige vriendinnen steeg zij op haren verjaardag 2000 voet omhoog. Aldaar werd zij onthaald op wijn en werd haar eene me-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1