LEÏD8CHE COURANT. ZATURDAG 14 AUGUSTUS. STADS-BER1GTEN. BIN N EN LA N BSC! 1E BE RIGTEN. N\ 117. Dc Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaars, buiten dc expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f I.iedere regel meer 25 cents. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat ingevolge art. 14 en 15 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), de verkiezing van eén lid voor den Ge meenteraad ter vervulling der openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag door Dr. C. W. II. VAN KAATHOVEN, die in 1871 moest aftredenen het niet aannemen der op hem uitgebragte benoeming door Prof. J. DE WAL, zal geschieden op Dingsdag den 17Jfn Augustus aan slaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 7 Augustus 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 13 Augustus. Als vervolg op het berigt omtrent de steurharingvisscherij te Katwijk, voorkomende in n". 113 dezer courant, vernemen wij nog, dat het plan is gemaakt ééne schuit voor de gewone visscherij te bezigen, waardoor de aanvoer van verschen viseh wel is waar beperkt zou zijn, maar daaraan kon worden te gemoet gekomen door aanvoer van schuiten te Noordwijk cn Zandvoort. Een deel der schuiten is reeds uitgezeild, het overige en grootste deel staat gereed, bij gunstigen wind en bedaard weder, zee te kiezen. Het belang om thans zooveel vroeger met de llaringvisscherij te beginnen weegt op tegen het voordeel dat met de versch-vissoherij wordt behaaldte meer omdat de eerste het vorige jaar hoogst voldoende uitkomst gaf met uitgebreide verzendingen. Van wege het ministerie van binnénl. zaken is bekend gemaakt dat het tarief voor de verzending van telegrammen naar Noord-Amerika langs den Iersch-Amcrikaanschen kabel via Valentia, voor de kanioren op het eiland Cuba met 12 gulden, voor die in de Vereenigde Staten met 6 gulden per enkelvoudig telegram verminderd is. Boven de seinkosten tot Londen wordt dus voor een berigt, dat met inbegrip van adres en onderteekening slechts 10 woorden bevat, geheven, naar: Boston en New-York ƒ18, Balti more en Philadelphia ƒ19.50, SanFrancisco ƒ27, de kantoren op Cuba ƒ37.50. De Staatscourant bevat het verslag betreffende den aanleg der staats spoorwegen van 1 Januarij tot 30 Junij 1869. Z. M. de koning heeft het voornemen het geweer, waaraan bij den wedstrijd voor Nederl. geweermakers de gouden medaille zal worden toe gekend, aan te koopen en voor den schietwedstrijd van 1870 beschikbaar te stellen. Naar men verneemt hebben eenige onderwijzers in Friesland zich ver- eenigd om de openbare onderwijzers in ons land uit te noodigen, zich tot den minister van financiën te wenden, met verzoek, de wet op de pensioe nen derwijze te wijzigen, dat ook hunne weduwen en minderjarige kinderen van het pensioenfonds zouden mogen genieten. Door eene commissie, ten vorigen jare in de algemeene vergadering der maatsehappij tot Nut van den Javaan benoemd, om een overzigt te geven van den toestand van het inlandsch onderwijs op Java. is een uitvoerig rap port uitgebragt, dat in de eerstdaags te houden algemeene vergadering der maatschappij in behandeling zal komen. Volgens dat rapport is de toestand van dat onderwijs hoogst ongunstig. In 1868 vond men op Java slechts 58 scholen en van de 13 millioen Javanen ontvingen ruim 5000 eenig on- derrigt op de gouvernements-scholen. Op de begróoting van 1868 zijn ech ter gelden aangevraagd voor 86 scholen. Ten einde verbetering in dien toestand te brengen stelt de commissie voor: een beroep te doen op het Nederlandsche volk om een schoolfonds ten behoeve van het inlandsch on derwijs bijeen te brengenoin van wege dc maatschappij uit te geven een schoolatlas en schoolprenten voor dc Indische scholen, om geïllustreerde schoolboeken te doen vervaardigen of reeds bestaande te doen herdrukken, en verder zoodanige middelen lot bevordering van het ouderwijs onder den inlander op Java te beramen, als binnen het bereik der maatschappij vallen, zoo mogelijk in overleg met de regering en met den heer inspecteur van het inlandsch onderwijs op Java. Wij vernemen, zegt dc P. G. C., dat bij de regering het voornemen beslaat tot opheffing van het gesticht voor weezen, vondelingen en verlaten kinderen te Veenliuizen, op grond van dc gedurige afneming der bevolking van dat gesticht, waardoor het voor den staat een lastpost is geworden; terwijl bovendien hel doel dier inrigting, de opvoeding van zulke kinderen, ook naar de beginselen der armenwet, geen onderwerp van directe staats zorg is. Het tijdstip dier opheffing zou welligt worden bepaald op 1 Oc tober aanst. De tentoonstelling te Amsterdam is gisteren bezocht door HH. KK. HI1. prins en prinses Hendrik en hun broeder Z. H. den hertog van Saxen- Weimar. Naar men uit Rotterdam meldt zal het lOOjarig bestaan van het Ba- taafsch Genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte aldaar op 17 en 18 September aaiist. feestelijk worden herdacht. Te Amsterdam werd gisteren de 545tB algemeene vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap gehouden, onder voorzitting van den heer mr. C. T. baron van Lyuden van Sandenburg, die, in den loop des vorigen jaars tot voorzitter gekozenin eene toespraak den leden zijnen dank bragt voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij sprak ook een woord van hulde aan de nagedachtenis van den hoogleeraar Domcla Nieuwenhuis, een man.aanwien liet genootschap zoo veel verpligting had, en wees voorts op de verflaau- wing in de zaak van het genootschap, die de leden tot beschaming en tot vernieuwde krachtige belangstelling moest aanzetten. liet bleek toch dat het Britsch-Buitenlandsch bijbelgenootschap in het laatste jaar in Nederland niet minder dan 24700 hijbeis had verspreid, terwijl het Ned. bijbelgenoot schap op dit haar terrein er slechts even 13000 kon verspreiden. Het ver heugde hem, dat de bezwaren van vele menschen zouden worden wegge nomen door eene nieuwe uitgave der staten-vertaling van 1657, waartoe in 1865 was besloten en die hij ter tafel bragt, met verzoek aan de afdeelin- gen, die naauwkeurig te onderzoeken en voor Julij 1870 daarover hare aan- of opmerkingen aan het hoofdbestuur mede te deelen. Ook wees hij met genoegen op de nieuwe uitgave ecner Maleische bijbelvertaling van het Nieuwe Testament. Hij eindigde met een krachtig woord van opwekking en gebed. Daarna droeg de secretaris, de heer J. van Leeuwen, het verslag voor. Tot vice-voorzilters werden gekozen prof. J. G. de Hoop Scheller en ds. 11. A. G. Brumund en lot leden van het hoofdbestuur de bh. mr. G. II. de Marez Oijens, J. Nachenius Bz.A. A. Stuart, C. \V. Stemler, G. J. Vinke, jhr. mr. W. Roell en prof. J. Tideman. Voorts werd, na discussie, besloten aan het Barmensch zendelinggenootschap voorloopig voor den tijd van 2 jaren een subsidie van ƒ1800 's jaars te verleenen, ten behoeve van den zendeling Denninger, wiens speciale taalkennis in de toekomst voor de bijbelvertalingen van groot nut zou kunnen zijn. Later zou men beslissen of men dezen heer voor goed aan hel genootschap zou verbinden. Dit voor stel van het hoofdbestuur werd o. a. krachtig ondersteund door den afge vaardigde uit Leyden, prof. A. Kuenen. De N. Winsch. C. bevat het volgende: In deze environs heeft men een nieuwen tak van zwendelarij begonnen, waaraan wij ons verpligt ach ten publiciteit te geven, mei verzoek, dat, in hel belang van fabrikanten, magazijnhouders en groothandelarenalle Hollandsclie dag- en weekbladen zulks zullen overnemen. Op listige en met overleg geschrevene brieven wor den door die lieden bestellingen gedaan of monsterstukken aangevraagd, soms met opgaaf van iuformatie te kunnen nemen bij de grootste concurrenten dergenen, aan wien de bestelling geschiedt. Het schijnt, dat die lieden een adresboek van de Nederlanden bezitten, daar het hun om het even is, naar welke artikelen zij aanvraag doen. Wij weten dat reeds Tilburger en Twentsche fabrikanten, Amsterdamsche en Rotterdamsche groothandelaren in diverse artikelen schade gehad hebben, door zonder te informeren goe deren af te zenden. Zij, die het ontbieden, zijn arm, bederven den eerlij ken koopman zijne zaken, en de afzenders ontvangen geene betaling. Jus titie of policie hebben zij niet te vrcezen, daar het ieder vrijstaat te crediteeren, al dan niet. Zij, die in Nederland brieven mogten ontvan gen en zich voor schade willen vrijwaren, kunnen zich informeren franco, met insluiting van een 5 ets. postzegeltje, onder letter Z, bureau Nieuwe Winschoten Courant, welke die brieven-zal opzenden aan een harer correspondenten, welke alle mogelijke inlichtingen geven zal. - Te Rotterdam is men gisteren nacht ingebroken in eene kraam, waarin parfumeriën en andere artikelen verkocht worden. De kraam was aan de voorzijde overdekt met een dubbel zeil, hetwelk met een scherp werktuig is doorgesneden, waarna het glazen deksel eener kast met porte-monnaies blijkbaar aan stukken is gestompt, met liet gevolg dat een aantal porte-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1