LEYDSCHE COURANT. 18GD. WOENSDAG 11 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de cxpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 10 Augustus. De minister van financiën lieeft bekend gemaakt dat behalve met de gesloten brievenmalen, die den 9den, 12lleI1 en 19den van elke maand uit Lon den naar Brazilië, Uruguay en de Argentijnsehe republiek worden verzonden, er mede gelegenheid bestaat tot verzending der correspondentie naar ge noemde landen, door middel van de Belgische pakketbooten, waarvan het vertrek uit Antwerpen op den lsten van elke maand plaats vindt, en deze wijze van verzending met betrekking tot het port, hetwelk 55 cent per 10 wigtjes bedraagt, als de meest voordeelige is te beschouwen. Men meldt ons uit Voorschoten, dd. 9 Augustus: Heden is op de open bare lagere school alhier het onderwijs in vrouwelijke handwerken aange vangen. Dat dit onderwijs op prijs gesteld wordt, blijkt daaruit, dal alle ouders van schoolgaande meisjes hebben verlangd dat deze daaraan zouden deelnemen. De freule Steengracht van Duivenvoordede echtgenoote van den burgemeester en die van den hoofdonderwijzer hebben welwillend op zich genomen eenig toezigt op dat onderwijs te houden. De bevolking van de provincie Zuidholland is in het vorige jaar met 10832 zielen vermeerderd, waarvan 5436 van het mann. en 5396 van het vrouw, geslacht. Zij bestond op 31 December jl. uit 334701 mannen en 357,453 vrouwen, te zamen 692,154 zielen. Het getal geboorten bedroeg 14110 m. en 13506 vr.te zamen 27616; dat der overledenen 9675 m. en 9327 vr.te zamen 19002. 19641 m. en 20180 vr.te zamen 39821 perso nen vestigden zich in de provincie18668 m. en 19000 vr.te zamen 37668 personen, verlieten haar. Het getal levenloos aangegevenen beliep in dat jaar 1419, waarvan 780 van het mann. en 639 van het vrouw, geslacht. 359 tweeling- en 2 drielinggeboorten deden zich voor, Het getal huwelij ken was 5420, waaronder 4257 tussclien jongmans en jonge dochters, 237 tusschen jongmans en weduwen, 612 tussclien weduwenaars en jonge doch ters en 314 tusschen weduwenaars en weduwen. De hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten heeft ter kennis gc- bragt van de Israëlitische kerkbesturen en schoolbesturen in het rijk, dat in dit jaar zijn geëxamineerd en bij het Israëlitisch kerkgenootschap toege laten: a. door het rabbinaal collegie van examinatoren, tot predikanten: A. van Loen, T. Tal, B. van der Velde en J. D. Wijnkoop, allen van Am sterdam; b. door de algemeene commissie van examinatoren voor Israëliti sche godsdienstonderwijzers, tol godsdienstonderwijzer van den hoogsten rang: II. E. Duitsch en A. Greebel, van Amsterdam; tot godsdienstonder wijzer van den middelsten rang: M. Levison, van Culenborg; J. Schnitzler, van RotterdamE. de Wolff, van Arnhemen tot godsdienstonderwijzer van den laagstcn rang: A. Brandon, van Amsterdam; B. Frank, van Hoorn; M. de Haas, van Eysden; J. Kleerekooper, van Maarssen; D. Nordheim, van Amsterdam. II. M. de koningin heeft, gelijk reeds vroeger aangekondigd was, gis teren de tentoonstelling te Amsterdam bezocht. Tc Kralingen werd eergisteren avond laai de aandacht van een per soon, die langs den Oudendijk ging, getrokken door het blaffen en het on rustig springen van een hondhij zag eerst hoe de hond tweemaal achtereen te water ging, en bespeurde daarna dat er iets in het water lag. Bij nader onderzoek vond men het lijk van een manzekeren van den Boste Kralingen woonachtig, die waarschijnlijk in beschonken toestand in het water was geraakt. Aan een der ooren van den verdronkene waren de sporen merk baar van de pogingen, die de trouwe hond had aangewend om zijn meester uit het water te halen. Te Vier-polders zijn dezer dagen de klecderen van een zevenjarig meisje, dat bij het verbranden van een lioop drooge zaadpeulen te digt bij de vlam kwam, in brand geraakt; waarbij zij zoo ernstige wonden bekwam dat zij spoedig daarop overleed. Te Haarlem is in den ouderdom van 89 jaren overleden de heer M. N. Beets, een man, die in zijn werkzaam leven onder de verdienstelijkste inge zetenen dier stad mogt gerangschikt worden. Gedurende 40 jaren was hij lid en secretaris der prov. commissie van geneeskundig toevoorzigt, en ge durende 31 jaren lector in de chemie aan de voormalige clinische school. Door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd hij tweemalen met goud bekrond en de maatschappij van nijverheid, waarbij hij in den loop van 25 jaren vijfmalen de betrekking van directeur had vervuld, schonk hem hare gouden eere-medaille. Bij de teraardebestelling sprak dr. N. Beets, 'smans oudste zoon, een woord tot linlde en dank aan zijnen geliefden vader. Naar men uit Utrecht meldt zal Z. M. de koning zich den l(i'lc" dezer van liet Loo naar Utrecht begeven, waar Z. M. bij den commissaris des konings zijn intrek zal nemen. Dien dag zal de koning de weerbaarheids corpsen inspecteren. Verder is Z. M. voornemens de voormiddagen bepaald in het kamp door te brengen. 20 koninklijke tenten, paardenstal, keu kens, smederij enz. worden reeds opgeslagen. Des Vrijdags, bij gelegen heid van de algemeene illuminatie, zal ook de Domtoren verlicht worden. Iu de vorige week is, naar men uit Leeuwarden meldt, aldaar gevan kelijk overgebragt een jong boerenarbeider uit Jelsum, vermoedelijk schul dig aan zware misdaden. Nadat hij reeds vroeger doch vruchteloos ecne poging tot brandstichting in een hooiberg moet hebben beproefd, heeft hij die poging in den nacht van den ls,e0 op den 2de" dezer herhaald. Men scheen er echter op voorbereid en betrapte hem, toen de snoode daad met behulp van lucifers zou worden volbragt, De tweede misdaad bestaat in niets minder dan eene poging om een regenbak te vergiftigen, ook al door middel van Inciters. Van dien bak werd door drie huisgezinnen, waaronder een tot zijne familie behoorende, gebruik gemaakt, üok deze daad vyerd nog in tijds ontdekt. Wat de aanleiding tot deze handelingen was, is nog niet bekend. Nog meldt men van daar dat eergisteren avond, door welk toeval weet men niet juist, eene jeugdige dienstbode, niet ver van de Prins Hendriks- brug, gelegen over het nieuwe kanaal aan de zuidzijde der stad, in het wa- ter geraakt en levenloos daaruit opgehaald is. In het Naauw is een soldaat in beschonken toestand in het water gevallendoch bij tijds gered. Te Groningen had Vrijdag avond een vreemdsoortig voorval plaats. Een spekslager kwam in opgewonden toestand te huis en gaf, na eenige woor denwisseling, aan zijne vrouw te kennen dat hij haar ging verlaten en dat hij het huisraad, als hem loebehoorendezou inedencmen. Hij had een wa gen medegebragt en eenige vrienden zouden hem behulpzaam zijn om de groote stukken weg te dragen, en werkelijk ging hij daartoe over. De vrouw zag alles eerst bedaard aan, doch bemerkende, dat hij zich niet ontzag zelfs hare kleederen en haar linnen mede te nemenbegon zij zich bij eenige buurvrouwen te beklagen. In een oogenblik tijds was de mare door de buurt verspreid, dat G. zijne vrouw wilde verlaten en alles meênam, getuige de volgeladen wagen. Op het oogenblik, dat de man met zijn voorraad wilde wegrijden, verhief zich eene stem: /'Gooi hem er af." Eene kloeke vischvrouw naderde den wagen, greep den spekslager bij de beenen, zoodat hij van den wagen tuimelde. Nu was het sein gegeven. In een oogenblik was hij omsingeld door honderden vrouwen, die hem krabden, schopten en sloegen, zoodal het hem slechts met veel moeite en met hulp zijner vrien den gelukte aan hunne handen te ontkomen. Oogenblikkelijk werd de wa gen door de hulpvaardige buurvrouwen ontladen en werden de meubelen weêr in huis gedragen. De politie, die inmiddels was toegeschoten en mede de behulpzame hand bood om den spekslager te ontzettenbragt vervolgens hem en zijne vrienden naar het bureau, waarna de scène, die de geheele buurt in opstand had gebragt, een einde nam. Te Onstwcdde is in de vorige week, Woensdag nacht, de behuizing van zekere Vos afgebrand. De bewoners hebben uit het woonvertrek niets kunnen redden; reeds had het vuur de bedstede der kinderen bereikt, en waren de ouders eenige oogenblikken later ontwaakt, dan zou zulks waar schijnlijk een groot ongeluk ten gevolge gehad hebben. Uit de schuur heeft men eene koe en een schaap kunnen redden. Het perceel was verzekerd voor de som van ƒ600. Achter het verbrande perceel heeft men een doosje lucifers gevonden en er bestaan meer vermoedens dat er aan kwaadwillig heid gedacht moet worden. Naar men uit Blokzijl meldt heeft een Engelsch ingenieur aan de zee kust aldaar opmetingen gedaan. De komst van dien ingenieur zou in ver band staan met een ruim 20 jaren geleden door wijlen den heer B. P. G. van Diggelen verkregen eigendomsregt op een vrij aanzienlijk gedeelte der zee. Eene Engelsche maatschappij zou, zegt men, dezen eigendom van de erfgenamen gekocht hebben en voornemens zijn, dat gedeelte zee in te dij ken. door hel leggen van een zwaren dijk in de rigting van Kuinre naar de Voorst, bij Vollenhove, waardoor ruim 200 bunders land zonden worden aangewonnen. 's GRAVENIIAGE10 Augustus. Bij kon besluit van den 5lUn dezer is de betrekking van adviseur voor de werktuig- en scheikunde bij het dep. van binnen), zaken opgeheven en

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1