BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Gisteren zijn van Harderwijk naar Willemsoord vertrokken de voor j de dienst in Ned. Indie bestemde sergeanten der infanterie BellinkTapper, i Bast en van Kalen0111 aldaar over te gaan op het schroefstoomschip Fice- admiraal Koopman en met dien bodem overgebragt te worden bij de mili taire bezettingtot het geven van instructie aan de bij liet Afrikaansche werfdepot aanwezige neger-recrutenom later hunne bestemming naar Indie te volgen. Uit Dordrecht meldt men: Gisteren morgen werd uit de cellulaire ge vangenis alhier een persoon ontslagen. Daar hij, wegens opligterij, aldaar ongeveer iy2 jaar had vertoefd, kan men wel begrijpen dal zijne kleederen niet meer naar den laatsten smaak waren. Zijn eerste werk was dus om zich een pak te doen aanmeten bij den heer S. v. d. K.bij wien hij voorgaf te zijn een kok van een op stroom liggend schipen en passant een horo- logie met ketting te bestellen bij den heer W. G. Daar intusschen kleede ren en horologien geen zaken zijn, die altijd direct gereed zijn, maar het eerste dient gemaakt en het tweede gerepasseerd te worden, zou hij die op den middag komen halen, 0111 alsdan gelijktijdig te betalen. Bedoelde per soon had echter directe behoefte aan een overhemd en das en daar hij die reeds aangedaan had, ten einde die te passen, zou hij die voorloopig aan houden, in afwachting der andere kleederen, hetgeen de heer v. d. K. toe liet. In den loop van den morgen had hij ook zijn diner besteld in een klein logement in de Zakkendragerstraat, maar het schijnt dat de politie, die hem gevolgd was en zijne nieuwe exploiten had gemerkt, hem geen tijd gelaten heeft om dat te gebruiken, daar zij hem reeds weder voor etens- tijd in handen had, en nu voorloopig voor hem zorgt. Te Dordrecht is Zaturdag 11. brand ontstaan bij den broodbakker II. in de Wijnstraat; alleen het achterhuis is uitgebrand. Daar vermoeden van brandstichting was ontstaan, is de bakker voorloopig in verzekerde bewaring genomen. Te Utrecht heeft zich sedert Maandag jl. zekere van B.weduwnaar, klerk bij de maatschappij «Let op uw einde", met achterlating van zijn eenig kind en een tekort in de kas der maatschappijheimelijk van daar verwijderd, met zich voerende de dochter van B.een meisje van 18 jaren. Alle nasporingenwelke men in het werk heeft gesteldzijn vruchteloos geweest; alleen weet men dat zij in den namiddag van den dag van hun vertrek te Maarssen plaats hebben genomen op den spoortrein. Het ver moeden bestaat dat zij naar Amerika zijn vertrokken. Te Leeuwarden is uit Garijp het lijk aangebragt eener 60-jarige ge huwde vrouw, ten einde, wegens vermoeden van vergiftiging, geregtelijk te worden geschouwd. Te Breda had Vrijdag 11. een treurig voorval plaats bij het schijfschieten van de infanterie op de Teteringsche heide. Een korporaal, die op den schijf de geschoten punten moest aanwijzenkwam te vroeg uit zijne schuil plaats, juist op het oogenblik, dat er een schot viel, met het ongelukkig gevolg dat de kogel hem het ligchaam doorboorde. Eenige oogenblikken daarna overleed hij aan de wonde. De getroffene zou juist dien dag met verlof gaan. Het programma voor het internationaal statistisch congres, dat eerlang te 's Gravenhage zal worden gehoudenziet thans het licht. Dat programma bevat de rapporten van de sectiën over de onderscheidene onderwerpen, die ter behandeling opgegeven zijn. De regeling-commissiedoor Z. M. hij achtereenvolgende besluiten benoemd bestaat thans uit de hh. C. Fock, minister van binnenl. zaken, II. van Beeek Vollenhoven, baron L. A. J. W. Sloet van de Bcele, jhr. J. de Bosch Kem per, P. J. Bachiene, baron W. R. van Iloevell, J. A. Jolles, baron J. B. van Hugenpoth tot den Berenclaauw, S. Vissering, M. M. von Baumhaucr, W. A. Verkerk Pistorius, W. T. Gevers Deynoot, J. M. Obreen, A. de Vries, T. M. C. Asser, J. L. de Bruyn Kops, J. F. B. Baert, J. T. Buys, P. N. Muller, P. J. Veth, P. Bleeker, J. A. Boogaard, L. J. Egeling, II. Jacobi en G. II. van Soest. Het congres zal verdeeld zijn in vijf sectiën, waarin de volgende onder werpen zullen worden behandeld: I Sectie, Theorie der statistiek en toepassing der statistieke gegevens. Gren zen der statistiek (rapporteur S. Vissering). Methodologie der statistiek (rap porteur M. M. von Baumhauer). De Graphische methode (rapporteur J. M. Obreen). Het vraagstuk der doodgeborenen, in zijne betrekkingen tot den loop der bevolking (rapporteurs J. A. Boogaard en L. J. Egeling). De wij zen van zamenstelling of de betrekking der tafels van overleving en sterfte (rapporteur Jl. M. von Baumhauer). II Sectie, Burgerlijke en Handelstatistiek. Kostelooze bijstand in regten (rapporteur J. A. Jolles). De doode hand (baron v. Hugenpoth). Faillieten en Bankbreuken (rapporteur A. de Vries). Maatschappijen bij aandeel (rap porteur T. M. C. Asser). Reglerlijke organisatie (J. A. Jolles). III Sectie, Geldmiddelen. Kadastrale statistiek (rapporteur P. J. Bachienne). Grondcrediet (dezelfde rapporteur). Jaarlijksche opbrengsten der natie (rap porteur de Bruyn Kops). Statistiek der belastingen (rapporteur J. de Bosch lvemper). Geldmiddelen der gemeenten enz. (rapporteur Jacobi). Banken van uitgifte en andere instellingen van handelscrediet (rapporteur J. F. B. Baert). IV Sectie, Visscherijen en handel. Statistiek der visscherijen (rapp. J. T. Buys). Statistiek van den buitenlandschen handel (rapp. I'. N. Muller en Verkerk Pistorius. V Sectie, Statistiek van Europesche overzeesche bezittingen (rapp. Bleeker, van Iloevell, Sloet van de Beele, Veth en van Soest). De ontvangst der gedelegeerden van de buitenlandsche regeringen op het statistiek congres zal, zoo men verzekert, alhier plaats vinden op Vrijdag avond 3 September a. s., in het lokaal der Vereeniging, waar de afgevaar digden door den minister van binnenlandsche zaken, in tegenwoordigheid van de daartoe genoodigde autoriteiten, zullen worden verwelkomd, en ver der de avond gemeenschappelijk aldaar zal worden doorgebragt. Zaturdag vergadert het voor-congres. i Maandag, opening van het congres en openbare zitting, in de groote zaal op het Binnenhof, welke zaal met zorg wordt opgemaakt en doelmatig ge decoreerd. De volgende dagen vergaderen de sectiën in de lokalen der staten- generaal. Zaturdag ten slotte weder algemeene vergadering. Voorts vernemen wijdat op Zondag 5 Sept. den afgevaardigden een diner ij zal worden aangeboden in de zaal van het gebouw van den zoölogischen tuin. Jlaandag avond ontvangst der congres-leden in gemelden tuinen Woensdag avond in het tentlokaal in het Bosch, 'twelk alsdan voor een groot deel zal worden verlicht. Donderdag zullen de congresleden zich aan een maaltijd te Scheveningen vereenigen. Zondag, 12 Sept., zal worden bestemd lot een bezoek op de tentoonstel ling te Amsterdam, waarna aan de afgevaardigden een dejeuner dinatoire in de zaal van het genootschap Natura Artis Magistra aldaar zal worden gegeven. 'sGRAVENHAGE, 9 Augustus. Door den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambte-» naren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies 3de kl. A. Jlliller ten postkantore te Leeuwarden; de surnumerairs A. J. A. Eyck ten postkantore te Venlo, en P. C. van Aken ten postkantore te Jlaastricht. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Zaturdag avond is in deze residentie aan het hotel Paulez met gevolg afgestapt, prins Frederik Willem Nicolaas, eenige zoon van prins Albert van Pruissen en prinses Marianne der Nederlanden. Gisteren tegen den middag bragt Z. K. H prins Alexander een bezoek aan den Pruissischcn prins, waarna de beide vorstelijke personen zich naar liet Huis ten Bosch begaven ten einde H. JL de koningin te begroeten. II. JL de koningin heeft gisteren middag ter eere van den prins een diner gegeven. Z. K. II. heeft heden, vergezeld van den graaf van Limburg Stirum. kamerheer van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, het paleis en de buitengoederen van dien prins aan den Leydsehen straatweg bezigtigd. De hier met krijgskundig doel verblijf houdende Russische prins Jlet- chercliy heeft dezer dagen een bezoek gebragt aan Leyden en Delft. In eerstgenoemde plaats heeft hij verschillende musea bezigtigdterwijl hij zich in de laatste plaats gedurende geruimen tijd heeft opgehouden in de daar aanwezige stapel- en couslructiemagazijncn. De prins is thans nog vergezeld van eenen later uit Rusland aangekomen kapitein der artillerie. Het diner, Zaturdag avond op het stedelijk badhuis te Scheveningen door den algemeenen voorzitter der hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam, baron Jlackay, den leden der jury van be oordeeling aangeboden, was zeer luisterrijk. Het werd vereerd met de tegenwoordigheid van den heer minister van financiën, als vertegenwoor diger der Ned. regering. Jlen verneemt dat de gelukkige winner van den eersten prijs uit de loterij van landbouwgereedschappen enz.11a de tentoonstelling te Haarlem gehouden, is een inwoner dezer stad, de heer II. in de l«le Wagenstraat. De prijs bestaat, zoo als men weet, in een fraai rijtuig met een span prach tige paarden en toebehooren. BELGIË De kon. akademie van wetenschappen, letteren en schoone kunsten heeft eenen gouden ecrepenning ter waarde van 600 fr. uitgeloofd voor de beste beantwoording der volgende prijsvraag: «Betoog dal de invloed van den vrede, van de beschaving en van de vrijheid ongunstig voor de uitbrei ding van het grondgebied der staten is. T0011 aandat een tijdwaarin die drieledige invloed boven drijft, de strekking beeft om ten slotte de staten van mindere grootte talrijker te maken en niet om ze te vernietigen." Te Antwerpen heeft de burgerwacht het plan opgevat de Engelsche scherpschuttersdie in September een groot internationaal feest te Luik ko men bijwonen, bij hunne komst hier te lande plegtig te ontvangen en hen uit te noodigen een dag te Antwerpen door te brengen,.om aan een ter hunner eere aan te leggen feest deel te nemen. Te Luik worden mede groote toebereidselen gemaakt. Op 16 Augustus zal te Hoey de onthulling plaats hebben van het ge- denkteeken, hetwelk aldaar is opgerigt ter eere van den hcerLebeau, die een belangrijk aandeel in de Belgische omwenteling heeft gehad en als staats man door alle partijen hoog werd geschat. ENGELAND. LONDEN8 Augustus. In het lagerhuis heeft de heer Watkin-Williams medegedeeld, dat bij in de volgende zitting een voorstel zou doen de staatskerk in Ierland op te heffen en de kerkgoederen te onteigenen. Volgens de Mom. Post is aan het Britsche eskader in de wateren van China bevel gezonden naar de Japansche kust te stevenen en aldaar eenigen tijd te blijven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is tegen een der muren van het parlementsgebouw, terwijl aldaar zitting werd gehouden, een bom of ontploffende stof bevattende bus geworpen. De ontploffing bragt veel ont steltenis, maar weinig schade te weeg. Nabij Tipperary, in Ierland, heeft dezer dagen weder eene aanranding plaats gehad, die met pachtaangelegenheden in verband staat. Het rijtuig van een aanzienlijk landbouwer, den heer Bereton, waarin deze zich met zijne echtgenoote bevond, is door een persoon, met name Slattery, die zich op een eenzaam gedeelte van den weg achter eene heg verborden bad, slaande gehoudenen Slattery heeft daarop den heer Bereton met een steen eene wonde aan het hoofd toegebragt, waardoor een gedeelte van den sche-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2