LiVhsdis; 0 UIIA li T. 18(50. DINGSDAG 10 AUGUSTUS. BUNNENLANDSCHË BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 9 Augustus. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat ter opleiding voor telegrafist bij de dienst van den rijkstele graaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig leerlingen zullen wor den toegelaten tot bet te dien einde aan hente Amsterdam, te verstrekken onderrigt. Zijdie aan het bedoelde onderzoek verlangen onderworpen te worden, moeten zich, vóór of op den 21st™ September 1869, bij het dep. van binnenl. zaken daartoe aanmeldendoor een op zegel geschreven ver zoek met naanwkeurige opgaaf van naamvoornamen en woonplaats en overlegging der noodige bewijsstukken. De adspiranten moeten geboren zijn in een der jaren 1839 tot 1851 ingesloten. In den Anna-Paulowna-poldcrNoordholland, wordt de oprigling van eene nieuwe r. k. parochie voorbereid. Het aantal leeken wettigt niet alleen die afzonderlijke oprigting, maar vele zijn op geruimen afstand van eene kerk verwijderd. Doch daar de meeste onvermogend zijn om tot den bouw van eene nieuwe kerk bij te dragen, zijn van wege monsgr. den bisschop van Haarlem vrijwillige giften verzocht en in de parochie- en succursale kerken des bisdoms reeds ingezameld, om tot de verwezenlijking van het plan te geraken. Den 30attD Julij is van Katwjjk de eerste bomschuit ter haringvisseherij uitgevaren, in den loop der vorige week weder acht en in deze week zul len er bij gunstigen wind nog minstens tien schuiten met dat doel zeewaarts gaan. De gunstige resultaten, welke de hariitgvisscherjj ten vorigen jare heeft opgeleverd, schijnen oorzaak te zijn dat reeders en visschers zooveel spoed maken met de uitrusting hunner schuiten tot bovengenoemd doel. Terwijl de kustvisscherij nog zeer goed gaat, zoodat sommige schuiten in de vorige week nog voor 80 90 aan den wal bragtenhopen vooral zij, die in de verschillende vischsoorlen handelen en daarvan Leydens inge zetenen voorzien, dat de reeders nog eenige vaartuigen tot de vangst van diversen visch zullen blijven bestemmen. - Men meldt ons uit Leeuwarden: In de laatste dagen zijn hier en in de omstreken nog al vele regenbuijen gevallen; soms regende het buiten gewoon en schenenals het warede sluizen des hemels geopend. Overi- j gens hebben wij heerlijk weder. Vele graangewassen liggen tegen den grond, door de zwaarte van het water. De stand dier gewassen is echter over het geheel uitmuntend. Het vlas belooft goed, zoowel wat de slof zelve als het zaad betreft; er bestaat echter nog al wat verschil in de lengte van den stengel. De rogge staat voor het meercndeel best; de aren zijn over het algemeen goed gevuld. Dit is mede het geval met het kanariezaad en de haver. De tarwe staat ook goed, maar daarin wordt hier en daar nog al vrij wat brand (uredo) op gemerkt. De andere veldvruchtenals boouen, erwten, enz. beloven mede een goeden oogst; de cichorei slaat over het algemeen best. De aardappelen leveren buitengewoon op en zijn van puike hoedanigheid; van de bekende ziekte is nog niets vernomen. Deze opgaaf betreft hoofdzakelijk den verhouw ten noorden van deze stad. De verwersknechtdie, onder het verrigtcn van zijne werkzaamheden in eene kerk alhier, van een steiger is gevallen, is aan de gevolgen daar van overleden. Hij laat eene weduwe en een weesje in hulpbehoevenden toestand achter. In de vorige week is te St. Anna-parochie iemand verdwenen, met zich voerende eene jonge deerne en, naar men zegt, een paar duizend gulden, evenwel met achterlating van schuld eneene vrouw met zes kinderen. Men gist, dat hij zich naar Amerika heeft begeven. In 1868 bedroeg de in- en uitvoer van drukletters hier te lande; in voer (waarop een regt van 7 dc 100 pond wordt geheven) 7,359 pond, waarvan uit Pruissen' (tolverbond) 4,554 en uit België 2,594 pond. De uit voer bedroeg 17,213 pond, waarvan naar Java 15,465 pond (3,755 met cer tificaten van oorsprong), naar België 730, naar Suriname 700 pond. De in- en uitvoer van pennen en schachten hier te lande heiiep in 1868: invoer (vrij) onbereide 40.000 stuks, als 30,000 naar Rusland en 10,000 naar Pruis sen; bereide 20,000 stuks (allen naar Pruissen). Uitvoer onbereide, 72,160 stuks, meest naar Portugal, nl. 50,000 stuks; voorts 10,000 naar Pruissen, 6,750 naar Groot Britlannie en 5.210 naar België. Blijkens het kort verslag van de handelingen der synode van de Ned. herv. kerk werdnaar aanleiding van 53 ingekomen adressen ter zake der verklaring van de synode van 1868 over het gebruik der gewone doopsfor- mulein overeenstemming met de conclusie der daarover rapporterende com missie, na ernstige beraadslagingen, door de meerderheid der vergadering besloten, aan de betrokken kerkbesturen voor te stellen, dat art. 14 sub 1° van het synodaal reglement voor de kerkeraden aldus worde aangevuld, dat in het voorschrift over de doopsbediening achter de woorden«op de meest indrukwekkende wijze", worde opgenomen: «met de gebruikelijke formule (Matth. 28, vs. 19)." De synode heeft uitspraak gedaan omtrent de adressen van den heer Gagnebin, pred. bij de Waalsche gemeente te Amsterdam, en van de heeren Labouclière en 12 andere leden der genoemde gemeente, houdende verzoek, om in hooger beroep te mogen komen van eene uitspraak der commissie voor de zaken der Waalsche kerken, gedaan dd. 10 Junij 1869, betreffende bezwaren, door adressanten iugebragt tegen de belijdenis van den tot pred. bij de Waalsche gemeente aldaar beroepen heer II. E. Valès. pred. te Ton- neins, in Frankrijk; welke bezwaren door adressanten geoordeeld werden van dien aard te zijn, dat de genoemde lieer Valès daardoor onbevoegd en ongeschikt was om de evangelie-bediening in de Waalsche gemeente te aan vaarden. De synode heeft, op verschillende gronden, o. a. op grond, dat art. 33 van het reglement voor kerkelijke opzigt en tucht alleen aan hem, tegen wien de toepassing van een der in art. 4 genoemde luclilmiddelen is uitgesprokenvergunt van die uitspraak in hooger beroep te komende adressanten in hunne aanvraag om hooger beroep niet ontvankelijk ver klaard. Bij de Ned. herv. gemeente te Hellouw is tot predikant beroepen d". Bachiene, pred. te Cillaarshoekbij die te Rozenburg ds. Smits, pred. te Hellevoetsluis; bij die te llagestein ds. Bax, pred. te Waarder; bij die te Gendringen d'. Ouwersloot, pred. te Akkrum. Bij het centraal-comilé van den Nederl. wcerbaarheidsbond is ingeko men een 'gift van 300van mr. A. W. R. baron van Tuyll van Zuylenlid van gedep. staten van Utrecht, ter bestrijding der kosten van den wedstrijd. De Midd. Cour. meldt dat de bekende Lamb in Engeland is ontslagen en weder te Vlissingen is aangekomen. Met een enkel woord is reeds gemeld, dat liet plan geopperd is, om te Zandvoort een badhuis voor minvermogenden op te rigten. Dc commissie welke zich gevormd heeft met het doelom die inrigling tot stand te bren gen. heeft thans eene circulaire rondgezonden, waarin zij bijdragen ter be vordering van het door haar beoogde doel aanvraagt. Zij deelt tevens mede. dat de eigenaar der gronden rondom het dorp Zandvoort zich bereid ver klaard heeft, het noodige terrein kosteloos af te staan, en de bad-arts te Zandvoort aangeboden, zijne diensten ten behoeve der inrigting gratis te verstrekken. Voor het oprigten van het badhuis, volgens een reeds opge maakt plan, wordt eene som van ongeveer ƒ18000 gevorderd; reeds zijn giften ten bedrage van ƒ6000 a 7000 toegezegd. In de kosten van onder houd zal voorzien kunnen worden, indien, zooals ontworpen is, voor ge- lieele verzorging van lijders, die op eigene kosten of met bijstand van par ticulieren opgenomen worden, ƒ1 per etmaal betaald wordt, en voor hen, die door liefdadigheids- of andere besturen besteed worden, 50 cents daags. Bij de circulaire is gevoegd de volgende verklaring vail prof. G. B. Tila- nus, te Amsterdam: «De ondergeteekende, overtuigd van het groote nut der zeebadkuur tegen vele kwalen, aan ons land eigen, bij lijders van eiken stand en leeftijd, rekent zich verpligt, zijne instemming uit te spreken met bovenstaand plan. Meermalen moest hij het gemis betreuren van de gele genheid, om de weldaad dier kuur voor behoeftigen toegankelijk te maken, il zooals die in hel buitenland, te lvicl en elders aan de kust der Oostzee, openstaat. Hij aarzelt niet, bij zijne landgcnoolen aan te dringen op mede werking tot een plan, dat vroeger meermalen zonder vrucht is opgeval, maar thans reeds op menige toegezegde bijdrage zijner stadgenooten reke nen mag." De bovengenoemde commissie bestaat uit: de heeren mr. H. S. van hen nep en mr. C. A. Crommelin, te Amsterdam; jhr. 11. G. Barnaart, C. J. G. de Booy en II. A Crommelin, te Haarlem; C. Smit, C. Swalue en C. II. I Enschedé, te Zandvoort. c.) Te Rotterdam heeft gisteren de aldaar gevestigde gemeente der oud- bisschoppelijke clerezy, iu de kerk genaamd het Paradijs, het 150-jarig beslaan van haar kerkgebouw plëgtig gevierd.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1