LE1DSCHE COURANT. ZATIJRDAG 7 AUGUSTUS. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. Nw. 111. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. He', verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 6 Augustus. De commissaris des konings heeft aan heeren burgemeesters der ge meenten in deze provincie de volgende circulaire dd. 3 Augustus gerigt: Het heeft den koning behaagd brj besluit van den 24slen Junij 11., n». 23, den heer minister van oorlog o. a. te magtigen, om, tegen den llden Au gustus a. s.de miliciens-verlofgangers der ligtingen van 1866 en 1867 bij het regiment grenadiers en jagers en de acht regimenten infanterie, voor zooveel zij niet langer dan vijf maanden in werkelijke dienst hebben door- gebragt, onder de wapenen te roepen, met bepaling dat zij, vóór of den 8lti° September daaraanvolgende, weder in het genot van onbepaald verloi zullen worden gesteld. Verder behelst zij een aantal bekende voorschriften, instructiën en bepa lingen omtrent de wijze van oproeping en verzameling. Zoo als reeds gemeld is. zullen alle miliciens der ligting van 1865, be- hoorende tot het wapen der infanterie, in de eerste dagen van September aanst. bij hunne korpsen in activiteit worden opgeroepen om hoogstens dertig dagen geoefend te worden. Den beurtschipper van Zutphen op Rotterdam is eergisteren namiddag, hij de heenreis, op den Vliet, een droevig ongeluk wedervaren. Terwijl het schip aan de lijn, alles in orde was en de schipper rustig een slaapje deed, geraakten beide knechts van het schip aan het stoeijenten gevolge waar van zij gezamenlijk over boord stortten. De jongste knecht wist spoedig van de achter aan het schip verbonden bool een touw te grijpen en in de boot te klimmen, waarop aanstonds hulp werd geboden om den oudsten, een jougman van 26 jaren, te redden. Nadat deze verscheidene minuten beproefd had zich boven water te houden en men hem te vergeefs eene roei spaan had toegestoken, zonk hij in de diepte weg. Hierop werd hij wel spoedig met eene haak uit het water gehaald, maar de levensgeesten waren hem reeds ontvloden. De verongelukte was een oppassend persoon en strekte zjjne oude moeder tot grooten steun. Ook in denzelfden namiddag is op de kleine meer van eene met vlas geladen en uit de Haarlemmermeer komende schuit de schipper over boord geslagen en verdronken. Eene vrouw met 5 kinderen verliezen in hem een zorgend man en vader. De commissie voor de tentoonstelling van voorwerpen tot hulpverple ging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, in September te 'sIlage te houden, heeft den tijd van opgaaf der inzendingen verlengd tol en met 10 Augustus aanst. -- Bij kon. besluit zijn in verband met de bepalingen der wet van den 15Je» Julij 1869, tot verstrekking van rijkspaarden aan officieren niet tot de corpsen behoorende, regelen vastgesteld, volgens welke niet alleen de daarbij bedoelde officierenmaar ook in het algemeen al de ofiicierendie tot het houden van dienstpaarden verpligt zijnvan 's rijkswege in de gele genheid worden gesteld, zich van dienstpaarden te voorzien. Voorts heeft de minister van oorlog ter uitvoering van bedoelde wet en dit besluit eenige bepalingen vastgesteld omtrent de aanvragen van officieren zich van dienstpaarden te voorziende wijze van betaling en het houden van controle van de paarden waarvan de officieren zich uit krachle van bovenstaande maatregelen hebben voorzien. De minister van oorlog heeft goedgevonden zijne aanschrijving van den 24stc° Junij 1868 omtrent het verleenen van titulaire graden zoo danig te wijzigen, dat de kommanderende officieren der corpsen infanterie voortaan, vooral met het oog op de wetenschappelijke opleiding der onder officieren tot officier, zooveel sergeanten titulair kunnen aanstellen, als zich daartoe bij hun onderhebbend korps geschikte stof aanbiedtmits zulks niet in strijd zij met de belangen van de dienst. Indien het bij bui tengewone omstandigheden'wenschelijk wordt geacht een hoogeren graad toe te kennen, dan die welke aan de betrekking, door den belanghebbende vervuld, verbonden is, zal zulks aan het departement van oorlog moeten worden voorgesteld. De beide hli. officieren van der Escli en Wentzel, van het reg. grena diers en jagersaan wie bij het scherpschutters-concours te Loosduinen de beide eereprijzen ten deel vielen, hebben aan het centraal comité' voor den nabij Utrecht te houden ngtionalen wedstrijd eene prachtige echt bronzen groep toegezondenom bij dien wedstrijd tot prijs te dienenonder bepa ling dat hij aHeen zal kunnen behaald worden door eea lid van eene der vcreenigingen voor Neêrlands weerbaarheid, doch geen officier zijnde van het leger of van de schutterijen. Als een voorbeeld van spoed in regtszaken meldt men dat in de vorige vveek te Vlaardingen eene zaak voor het kantongeregt behandeld is, wegens een feit. dat op 18 Augustus van het vorige jaar heeft plaats gehad, ofschoon beklaagde en getuigen zich steeds in het rijk bevonden. Eergisteren morgen is een sloep van het ramtorenschip de Buffel, waarin een adelborst en 14 schepelingen zich bevondenop de reede van Texel door eene hoogloopende zee omvergeslagen. De manschappen wisten zich zoolang aan het vaartuig vast te houden, totdat zij door twee sloepen uit het dreigend gevaar werden gered en aan boord gebragt. Het zesde zendingsfeest op het landgoed Middachten, daartoe afgestaan door mevr. douair. gravinne Bentinck van Middachten heeft, gelijk reeds ge meld is, eene talrijke menigte uit verschillende plaatsen derwaarts doen stroomen. Met de spoortreinen kwamen duizenden feestgenooten aan het station de Steeg aan, terwijl ook door particuliere rijtuigen vele bezoekers werden aangebragt. De temperatuur, door wat regen in den morgen afge koeld was niet drukkendzoodat de wandeling van het station naar Mid dachten zeer aangenaam was. Van de sprekersdie op het programma wa ren vermeld, werden enkele gemist. Treffend was het gezang, onder geleide der muziek; door de splitsing in twee partijen, begroette men elkander van de hoogte en nlt de diepte. Een zeer goeden indruk maakte het, toen al de wandelaars zich voor het kasteel van de gravin begaven, dat met vlag gen versierd was. Hp de stoep van het kasteel was de gravin met de haren. De commissie bedankte haar en daarna ging de muziek voor en stemden de aanwezigen in, met het zingen van een paar toepasselijke gezangen. De gravin was zeer ingenomen met deze blijken van erkentelijkheid. De vele fraaije gezigtspuntendie het landgoed aanbiedtwerden door de feestelingen in opgeruimde stemming bezocht. Het geheel liep naar wensch af en men verliet over het algemeen zeer voldaan het feestterrein. Het getal bezoekers van Middachten op dien dag begroot men tusschen de 10 en 12000. - Te Havelte. nabij Meppel, is gisteren een zware brand uitgebarsten, ten gevolge van het broeijen van hooi. Het uitgestrekte goed Oersinge van den heer dr. Kymmell is geheel afgebrand. Men was bij het afzenden van het berigt den brand nog niet meester. Maandag 11. heeft zich over Gaasterland een zwaar onweder ontlast. Zonder dat er een bliksemstraal werd waargenomen was de donder hevig en aanhoudend. Dergelijk verschijnsel heeft zich meer noordwestelijk iets vroeger op den dag vertoond. Onder dezelfde omstandigheden sloeg te Wor- kum de bliksem in een hooizolder, verbrijzelde een zwaren balk over eene lengte van ongeveer drie voet tot splinters, draaide een ijzeren bout van 2% a 3 duim dikte tot eene spiraal en verliet het huis, zonder dat er verder iets te bespeuren viel dan liet genoemde en dat een weinig hooi ge schroeid is. Te Winschoten is Zondag 11. een persoon van ruim 30 jaren, tijdelijk aldaar gevestigd als goudsmidsgezel, overleden onder al de vreeselijke ken- teckenen van watervrees. Uit Sprang meldt men het volgende: fn den vorigen winter logeerde hier iemand, die in Noord-Amerika woonachtig was, en vandaar o. a. drie bijzonder groote aardappelen had medegebragt. Hij gaf die den heer Kien, korenmolenaar alhier; deze pootte ze in den tuin en nu is het een lust om te zien, hoe weelderig die drie Amerikanen hier tieren; hun loof is grof, tot nog toe vrij van alle ziekte; hunne knoUen zijn reusachtig groot en buitengewoon talrijk. Volgens berigt uit Batavia van 18 Julij zijn aldaar aangekomen de volgende schepen: Herman de Ruyter, kapt. Bolskoning; IVillem II, Bes- seling; G. II. Bctz. Schaafsma. De Ned. Indische bladen deelen mede dat de schrijver van Mas Have- laar, de heer E. Douwes Dekker, bekend onder den naam van Multatuli, met 1 Julij is opgetreden als medewerker aan de Locomotief. De Arnst. C. deelt den volgenden brief mede. geschreven door een dei- matrozen van de Amstel, die deel heeft uitgemaakt van de bemanning der sloepdie op de kust van Guinea is omgeslagen. Hij luidt woordelijk als volgt:

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1