VRIJHEID EN ORDE. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. De senaat en het wetgevend ligchaam hebben het regt van interpellatie aan de regering en kunnen cene gemotiveerde orde van den dag aannemen tot verzending der interpellatie aan de bureaux. De gemotiveerde orde van den dag zal worden toegelaten, wanneer de regering dit verlangt. Geen amendement kan in behandeling worden genomen, wannneer het niet ver zonden is geweest aan eene commissie en niet medegedeeld is aan de rege ring. Wanneer de regering het niet aanneemt, kan het wetgevend ligchaam vervolgens daaromtrent beslissen. Voor de begrooting van uitgaven zal over elk hoofdstuk afzonderlijk ge stemd worden. SPAVJE Het regeringsblad bevat twee kolommen, vol adressen van gouverneurs en van gewestelijke besturen en gemeenteraden, die aan de regering hunne verontwaardiging over de gewelddadigheden der Carlisten in La Mancha be tuigen en hunnen bijstand tot stuiting dier oproerige beweging aanbieden. Men is hier te lande zeer ontevreden over de Fransche autoriteiten, onder wier oogen de zamenzweerders ongehinderd hunne aanslagen tegen Spanje gesmeed hebben en tot uitvoering bragten. De Carlistische en Isa- bellistische agenten liet men ongemoeid van Parijs naar de grenzen en terug reizen, geld opnemen, wapens koopen, manschappen aanwerven, enz. De Spaansche gezant en de consuls kwamen toen met vertoogen voor den dag, en daarop werden bevelen gegeven, om de bedoelde agenten eene vaste ver blijfplaats in Frankrijk aan te wijzen. Doeli een paar dagen later ging de zaak weer denzelfden gang. PRUISSE1V. BERLIJN, 2 Augustus. Op last der regering wordt sedert eenigen tijd, door middel van bo ring, onderzoek gedaan naar de dikte eener zoutlaag in de nabijheid van Speerenberg. Men heeft thans relatief eene diepte van 1900 voet bereikt en voortdurend zout van dezelfde goede qualiteit aangetroffenals aan het bo vengedeelte der laag. Het onderzoek naar de werkelijke dikte der zoutlaag wordt met ijver voortgezet. Tc Weimar is op 14 Julij eene groole volksvergadering gehouden, waaraan burgers uit alle oorden van het groothertogdom deelnamen. Het doel dezer vergadering wasaansluiting der protestantsche bewoners aan het Wormser protest tegen de strekking van het aanstaande concilie. OOSTEIR IJ K. In de JVien. Zeit. wordt bekend gemaakt, dat de minister van bin- neul. zaken, in overleg met de andere hierin betrokken ministers, de sta tuten heeft goedgekeurd der Oostenrijksche-Nederlandsche bank. In een schrijven uit Weenen wordt aan de Pesther Lloyd het volgende gemeld: De minister van eeredienst zal de bisschoppen in de Cisleilhaansche landen uitnoodigen tot eene grondige visitatie van alle kloosters over te gaan en hem eene opgave te zenden van hetgeen daarin te verbeteren valt. Dit is deeenige weg, dien de minister voor het tegenwoordige in kan slaan; j tegen eene algemeene huiszoeking in de kloosters, gelijk de dagbladen ver langen, verzet zich de wet, die eene huiszoeking niet dan op een gemoti veerd rcglerlijk bevel toelaat, terwijl aan den anderen kant de wet op de vereenigingen naar de uitdrukkelijke bepaling van haar 3,lc ait. niet op de kloosters van toepassing is. Men hoopt dat de bisschoppen in het belang der kerk zoowel als der kloosters aan deze uitnoodiging des ministers be reidvaardig zullen voldoen; want ook hun moet er aan gelegen zijn om door eene onbewimpelde blootlegging van den staat der zaken de gemoede ren, die door het gebeurde te Krakau verontrust zijn, weder gerust te stellen. Te Graz in Stiermarken is eene openbare volksvergadering gehouden, waaraan omstreeks 4000 menschcn deelnamen en in welke eene resolutie is aangenomen, houdende protest tegen de strekking van het oecumenische concilie en verklaring van sympathie voor een gelijktijdig met die vergade ring te Napels belegd concilie van vrijdenkers. OOST-INDIE. BATAVIA, 19 Junij. Tot 3C" subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia is benoemd de ambtenaar W. A. Brill, en tot subst.-griffier bij den raad van justitie te Samarang de ambtenaar mr. H. van Dissel Sz. Alhier is aangekomen de Fransche fregat-kapitein Caillet, door den admiraal Ohier, gouverneur van Cochin-China, afgevaardigd om aan de Ne- derlandsche autoriteiten de dankbetuiging van Z. E. over te brengen, we gens de aan de Fransche marine bewezen hulp in de zaak van de Tamaris De hoofdaanlegger der te Tamboen plaats gehad hebbende ongeregeld heden Bapa Ramais op de grens der afdeeling Tangerangnabij het post station Besing, gevat. Uit Samarang meldt men dat reeds in de volgende week per spoor koffij zal aangevoerd worden van een op 10 paal van Solo gelegen onder neming, en dat allerwaarschijnlijkst in de maand Julij de weg voldoende gereed zal zijn tot Solo zelf voor het overbrengen van producten. Het be gin van de geheele exploitatie der lijn Samarang-Solo wordt tegen October verwacht. Naar men uit Bantam meldt is in de districten Sadjirah, Lebak en Waroeng-Goenoeng der afdeeling Lebak, de cholera van epidemischen aard geworden; vooral in de dessa's Sadjirah en Lebak woedt zij in hevige mate. DRESDEN, 2 Augustus. In eene steenkolenmijn Ie Burg zijn door het in slaan van den bliksem 200 personen omgekomen. NEW-YORK, 2'Augustus. De minister van financiën heeft last gegeven tot den wekelijkschen aankoop van twee millioen aan honds. Een millioen zal om de andere week in Augustus worden aangekocht, in overeenstem ming met de wet op de amortisatie. Men begroot de vermindering der openbare schnld gedurende dc maand Julij op 7 '4 millioen. PARIJS, 2 Augustus. Dc senaat zal Donderdag aanst. bijeenkomen om eene commissie van tien leden te benoemen belast met het onderzoek van het senatus-consult. MADRID, 2 Augustus. De Impartial berigt, dat don Carlos zou hebben afgezien van zijne plannen en aan zijne aanhangers gelast zich te ver wijderen, daar het land blijk heeft gegeven met de beweging niet ingeno men te zien. INCtEZONDEN. De stemgerechtige leden der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden worden in deze week opgeroepen tot het inleveren van stembriefjes, ter verkiezing van 18 Notabelen, volgens het nieuwe reglement op het beheer der Kerkelijke fondsen en goederen, toebehoorende aan die gemeente. De taak van die Notabelen komt grootendeels overeen met die der leden van een gemeenteraad, zij benoemen ook een collegie van dagelijksch be stuur, dat de titel draagt van gemeente-commissie en aan hen verantwoor ding schuldig is of in bepaalde gevallen van hen goedkeuring behoeft op sommige handelingen van beheer. De jaarlijksche begrooting en de jaarlijk- sche rekening en verantwoording, het vervreemden of belasten van bezit tingen, het voeren van rechtsgedingen, het heffen van hoofdelijke omslagen en nog meer wordt aan de goedkeuring van Notabelen onderworpen. Maar de keuze van Notabelen is gewichtiger, omdat het hooger toezicht, dat van Gedeputeerde Staten bij de grondwet ingesteld op de gemeentebe sturen, hier wordt gemist. De Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden heeft bij overgroote meerderheid van stemmen beslist, dat zij geen hooger toezicht boven haar verlangt, maar dan moet zij ook zelve waken en toe zien, dat zij voor Notabelen een goede en verstandige keuze doe. De vereischlen van Notabelen zijn. dat zij moeten wezen stemgerechtigd, gedurende twee jaren ingezeten, 23 jaren oud, buiten bloed- of aanver wantschap tot in den derden graad. Overigens bekwaam, om zelfstandig te kiezen leden der gemeente-commissie, grondig te beoordcelen wat aan hunne goedkeuring wordt onderworpen, zooals: hegrooting, rekening, hoofdelijke omslag, herstelling en onderhoud van de kerkgebouwen, beheer en bestuur der drie begraafplaatsen en wat niet al behoort tot de voorgeschreven plichten. 't Is dus geheel wat anders dan gemachtigde te! zijn in het Kiescollegie ter verkiezing van ouderlingen en diakenen en tot het beroepen van predikanten. Voor lid van den gemeenteraad kiest men zonder onderscheid van gods dienstige gezindheid; voor Notabelen komt geen verschil van richting in aanmerking. Die kennis en veerkracht bezit, die weet wat hij moet weten om goed te oordcelen en te beslissen en dat ook doet, hij heeft de eerste aanspraak op benoeming, of liever, 't is het belang der gemeente, dat alleen dezulken verkozen worden. En dan is het niet twijfelachtig wie. Het is pligt en belang, dat de bestaande gemeente-commissie met het be heer belast blijve en in dc toekomst de weg voor hare leden opensta, om op nieuw te doen blijken van de getrouwheid van hun beheer, gelijk dat werd onderzocht door prof. A. II. van der Hoon if/esch. mr. P. G. flu- brecht, dr. G. IV. II. van Kaal horen. P. II. Baron Taets van Amerongen en ziedaar reeds vier, die aanbeveling verdienen. Het is noodzakelijk, dat ook bij Notabelen elementen van kennis gevon den worden ten aanzien van gebouwen en begraafplaatsen: wij hebben in onze gemeente ledendie daarvan in verschillende betrekkingen bij het be stuur der gemeente blijken gegeven hebben, als: mr. C. IV. flubrechlJ. van Lith, S. A. BeerburgJ. IV. Schaap, II. P. C. Stoffels. Maar onmisbaar is het, dat het rechtsgeleerde element in het collegie van Notabelen wordt vertegenwoordigd en daarvoor mogen wel worden aanbe volen: mr. 11. T. Bijleveld, mr. F. B. Coninck Liefsting, mr. J. de IVa! mr. A. JH ijnstroom. Nu ontbreken nog de cijferaars, de boekhouders, de mannen, die theo retisch en practisch ontwikkeld zijn op'het gebied der comptabiliteit. En behooren dan niet in aanmerking te komen de leden der gemeente: A. van Uriel, H. C. liartevelt, li. F. Krants, A. de Mare, C. van Venetie, P. II. IVestdijk, F. C. OnnekinkJ. van Toorn? Langs dien weg kan men komen tot een verstandige, beredeneerde, doel treffende keuze. Of zal men van partijkeuze beter uitkomst kunnen hopen? 31 Julij 1869. M..„ De Ondergeleekende verzoekt bij deze beleefdelijk van alle verkiezingen verschoond tc blijven. GEVERS. Leyden, 3 Augustus 1869. ALGEMEENE VERGADERING op Woensdag V Augustus 1869, des avonds ten 8% ure, te houden in het Gebouw tot Nut ran't Algemeen. Namens het Bestuur. A. IIARTEVELT Jz.Secretaris.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3