LEYDSCHE COURANT. iV. 108. 1800. WOENSDAG 4 AUGUSTUS. ST A DS-BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 18 der Wet van den 14ic° September 1866 Staatsblad n". 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het on derhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverancienvoor 's Ko- nings legers ot vestingen gevorderd Doen te wetendat de lijstbevattende de namen der inwonersdie door het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. IiEYDpN3 Augustus 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 3 Augustus.' Bij de op heden plaats gehad hebbende inlevering van Stembriefjes, ter verkiezing van leden voor den gemeenteraad, zijn opgekomen: uit de vier eerste wijken (le afd.) 419 kiezers van de 682 kiesgeregtigdenuit de vijf overige wijken (2e afd.) 445 kiezers van de 797 kiesgeregtigden; in het ge heel 804 kiezers van de 1479 kiesgeregtigden. Op 20 Julij 11. werden 843 stembriefjes ingeleverd. Het verslag van den staat der kweekschool voor zeevaart alhier over het jaar 1868, uitgebragt in de algemeene vergadering der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van haren bloei, op 13 April jl.ziet thans het licht. Daaruit blijkt dat het lédental der vereeniging weder iets is ver meerderd; de aanwinst van leden en begunstigers blijft gelijken tred houden met de uitzetting van den kring harer werkzaamheden. Tot lid der hoofd commissie was, ter vervanging van den heer Wolfson, gekozen de heer dr. K. A. Rombach, die zich die benoeming had laten welgevallen, en de heer Fichet had de plaats van den heer Gobée, als geassumeerd lid, volgaarne willen innemen. Het getal der sub-commissién was met een vermeerderd, met die te Tholen. Bij de equipagie der kanonneerboot had cenige mutatie plaats gehad; van vier matrozen van het detachement had men de vervan ging noodzakelijk geacht. In het kader der instructeurs was thans opge nomen een voormalig kwcekeling der inrigting, dat voor de jongelingschap niet zonder heilzamen invloed kon blijven. In hem, een flink matroos der eerste klasse, mogt men een toonbeeld zien van wat er uit het in de school gestrooide zaad kon groeijen. Ook de sergeant-schrijver, met het onderwijs belast, was door een ander vervangen. Ten einde de opleiding der jonge lingen degelijker te doen zijn, was de hoofdcommissie er in geslaagd het getal der oud-kweekelingendie, nadat zij tot dienstneming waren aange nomen, tot verdere opleiding, op de boot worden gedetacheerd, verhoogd te zienen wel van 20 op 36. Het kon niet anders of het langer verblij ven der jongeliedenals gedetacheerdcn op de bootmoest voor hunne vor ming vruchtbaar zijn. Voortdurend werden pogingen aangewend om het onderwijs steeds meer doelmatig in te rigten. en met dankbaarheid wordt, als daartoe strekkende, melding gemaakt van het geschenk eener prachtige vlaggekaart, die eene der sub-com missiën voor hare rekening had doen ver vaardigen, alsmede van het geschenk van het ministerie van marine, t. w. eene kaart van Neerlands Oost-Indische bezittingen. Het gedrag en de vlijt der kweekelingen wordt in het algemeen lofwaardig genoemd. Van de 125 sollicitanten, die zich op de gewone keuringen hadden aangemeld, wa ren 73 goedgekeurd. Gedurende het geheelc jaar waren er 72 in dienst getreden als scheepsjongen of als ligt matroos, en het getal kweekelingen bedroeg thans 45. Aan de school waren tot nu toe 788 jongelieden tot hunne bestemming gebragt. In 'October werd bij het afscheidnemen der oud- kweekelingen aan J. J. Dekkerwegens buitengewone pligtsbetrachtingeen zilveren horologie met toepasselijk opschrift uitgereikt. Moesten zijne mak kers erkennen dat hij deze onderscheiding ten volle verdiend had, op hen maakte deze uitreiking een goeden indruk. Het materiëel, de kanonneer boot en de gebouwen der inrigting, werden in goeden staat onderhouden. Op last der regering was men in liet bezit gesteld eener scheepsbrandspuit met toebehooreneen branddie in de nabijheid der school had plaats ge had, en waarbij de kweekelingen zich uiterst loffelijk hadden gedragen, had geleerd dat menkon de boot hier niet door storm of klip vergaan op brandgevaar moest bedacht zijn. Eene overweging van de vraag, of aan het gebouw der kweekschool eene uitbreiding zou gegeven worden, had ge leid tot het besluit om hiermede te wachten tot dat men door de groot moedigheid der leden en begunstigers daartoe zou worden in staat gesteld; wel kon uit de hoofdkas daartoe iets worden afgezonderd, maar wilde men de zaak royaal tot stand brengen, dan zou de uitgaaf wel tot ƒ3000 klim men waartoe menal stonden de financiën goedmeende nog niet te moe ten besluiten; zoo mogelijk moest er een appeltje voor den dorst overblij ven. Officiële bezoeken, in den loop des jaars ontvangen, waren commis sarissen hoogst welgevallig geweest, en werkten goed op den militairen geest der kweekelingen. Met aanbeveling van deze philanthropisch-nationale instelling in aller belangstelling wordt het verslag besloten. Bij koninklijk besluit van 1 Augustus is aan de commissie uit de sta ten van Znidholland tot onderzoek en rapport van het voorstel van gedep. statenbetreffende de verhooging van het subsidie uit de provinciale fondsen in de kosten van afdamming der Kous en doorgraving der Ruige Plaat voor Delfshaven, magtiging verleend tot voortzetting harer w erkzaamheden na de sluiting der zomervergadering dier stalen. Den 24slen Augustus zal te 's Ilagc een vergelijkend examen worden gehouden over degenen, die als onbezoldigd surnumerair wenschcn geplaatst te worden bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Zjj die genegen zijn aan dit examen deel te nemen, moeten zich vóór of op 10 Augustus, met franco-brief wenden aan den secretaris der maatschappij. De candidaten, die aan het examen zullen hebben voldaan, ontvangen bin nen 8 dagen daarna eene voorloopige acte van toelating als surnumerair bij de maatschappij, houdende aanwijzing van hunne standplaats, alwaar zjj onmiddelijk zullen worden in dienst gesteld. De surnumerairs zullen, na 6 maanden dienst, een tweede examen afleggen, loopende over de verschil lende vakken van de spoorwegdienst. Wanneer zij aan dit examen voldoen, zullen zij eene definitive acte van aanstelling als 3Jcrl klerk bij de maat schappij ontvangen en aanspraak hebben Op bezoldiging; indien zij evenwel blijken geven van de gevorderde kennis niet te bezitten, zal de voorloopig verleende acte van toelating worden ingetrokken. De bevolking van de onderscheidene steden dezer provincie op 31 De cember des vorigen jaars was als volgt: Brielle 4206, Delfshaven 7602, Go- rinchem 9299, llellcvoetsluis 4233, Maassluis 3842, Schoonhoven 3636, Vlaardingen 8283, Woerden 4121, Delft 22280, Dordrecht 24878, Gouda 15776, 'sGravenhage 90058, Leyden 39294. Rotterdam 118837, Schiedam 19325. De bevolking der provincie bedroeg 692154. Te Katwijk aan Zee is op 31 Julij in den ouderdom van 58 jaren overleden dr. S. A. Buddingh, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, kom- mandeur der orde van de Eikenkroon, ridder der Leopolds-orde van België, van de Poolster van Zweden en Noorwegen en van de Ernestinische Huis orde van Saksen. Zaturdag heeft zich te Dordrecht aan boord van het schip Kosmopoliet, gezagvoerder J. de Groot, naar Batavia ingescheept een detachement sup pletie-troepen, sterk 125 man, waaronder 6 onderofficieren, onder het bevel van den luit,-kolonel der infanterie van het O. I. leger P. F. L. van Hom- bracht. Te Amsterdam is Zaturdag 11. een schuitje, waarin zich drie beschon ken militairen bevondenin de vest tusschen de Muider- en Weesperpoor- ten omgeslagen. Na veel moeite en inspanning van onderscheidene personen gelukte het, hen aan den wal te brengen. Twee hunner konden zich, na eene doelmatige geneeskundige behandelingin tamclijken welstand naar de kazerne begeven, doch de derde is schijndood naar de garnizoens-ziekenzaal vervoerd. Te Bunschoten, aan de Zuiderzee, zijn in dit saizoen door de aldaar gevestigde visschers ingelegd 3500 ankers ansjovis, voor binnen- en buiten- landsch verbruik. Een anker bevat 32 a 3500 ansjovis en weegt 50 kilo. het vat medegerekend. Bij provinciaal blad is door gedeputeerde staten van Friesland den burgemeesters iu de onderscheidene gemeenten der provincie aanbevolen de noodige voorzorgen te nemen tegen de invoering van buiten 's lands van schapen, die aan schurft of andere besmettelijke ziekten lijdende zijn. Aan leiding lot liet nemen van dit besluit ontstond door een schrijven van den provincialen veearts, die daarbij te kennen gaf van goede zijde vernomen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1