van vijf uren was de kabel weder van den bodem der zee opgehaald. Den volgenden dag waren Amerika en Europa door een nieuwen draad verbonden. Twee gouddelvers in Australië, die reeds een paar jaren lang slechts met moeite in hun onderhoud hadden kunnen voorzien, John Deason en Diehard Oates genaamd, hebben onlangs in de mijnen van Moliague, op acht mijlen afstand van Dunolly, op het onverwachtst een monster-goudklomp op gedolven, die 2268 oneen, 10 wigtjes en 4 korrels zuiver goud bevatte, en waarop hun door de bank van Dunolly terstond een voorschot van 9000 is verstrekt. FRAlïKItIJ K. PARIJS, 30 Julij. Aan de beurs is sprake van eene algemeene vergadering van aandeel houders van het Suez-kanaal, welke den 2den Aug. zal worden gehouden en waarin hun zal worden medegedeeld, dat men tot voltooijing der werkzaam heden nog eene som van 32 milliocn noodig heeft, welke men zich op de volgende wijze wil verschaffen. De onderkoning van Egypte heeft eenige voordeelen van de maatschappij afgekocht en heeft daarvoor gedurende 25 jaren de coupons afgestaan van de 126,300 aandeelenwelke hij bezit. Men is nu voornemens, door de uitgifte van 120,000 obligatiën, welke de som uitmaken, door die coupons vertegenwoordigd, in het hezit der 32 millioen te geraken. Daar de straat d'Argenteuil te Parijs, ten behoeve van den aanleg der Avenue Napoleon, zal worden weggebroken, zal Parijs eerlang een zijner historische huizen verliezen, dat namelijk, waar Corneille 1 October 1684 is overleden. Thans staat op de plaats van het huis het met lauweren ge kroonde borstbeeld des dichters, in eene soort van kapel. SPANJE. Behalve de Carlistische beweging in het noorden des lands, is er ook eene beweging van republikeinsche strekking in het zuiden te verwachten. Veel zal er afhangen van de houding des legers, men durft daarin echter geen onbepaald vertrouwen stellen. De Gaceta meldt, dat de oproerige benden nog voortdurend de wijk nemen naar de gebergten, waarheen zij vervolgd worden door de troepen, wier geestdrift voor de liberale zaak toeneemt. Volgens berigten uit Cuba begint de regering onder het krachtige hc- 'n°,id van den generaal de Rodas het verloren terrein meer en meer te her winnen. PRÜISSEN. BERLIJN, 30 Julij. Op den 3'Jcn September e. k. zal de algemeene vergadering der roomsch- kalholieke vereenigingen in Duitschland te Dusseldorp worden geopend. Prof. Böhm, beroemd oogarts, ligt zeer gevaarlijk ziek; bij eene ope ratie is bij door opgenomen smetstof vergiftigd. In Zwitserland is van regeringswege een onderzoek ingesteld naar den arbeid der kinderen in de fabrieken, waarvan het rapport thans bij den nationalen raad is ingediend. Hieruit blijkt dat er ruim 9500 kinderen in de fabrieken van Zwitserland werken, waarvan 488 beneden de 12 jaren zijn. De werktijd klimt in verscheidene fabrieken tot 14 uren daags; in de meeste fabrieken van het kanton Zurich tot 13 uren. In de meeste kantons werken de kinderen, die overal verpligt zijn tot hun llde of 12dc jaar de school te bezoeken, nog in de fabrieken, nadat zij reeds 10 uren daags in de school doorgebragt hebben. OOSTENRIJK. De Wien Zeit. meldt dat lvruizburg, aan de Werra, voor een groot gedeelte door brand is vernield. Op 24 dezer was de-langs de rivier gele gen wijk der stad een puinhoop, en waren alle pogingen om de vlammen meester te worden vruchteloos gebleven. De brand zou door liet onvoor- zigtig behandelen van lucifers ontstaan zijn. Te Krakau duren de gevangennemingen voort. Thans is ook de biecht vader des kloosters in verzekerde bewaring genomen. Voor het overige heerscht rust, ofschoon nog talrijke patrouilles de stad onophoudelijk door kruisen en de militaire magt de verschillende kloosters hezet houdt. Door den procureur-generaal is aan den officier van justitie last gegeven alle bouwstoffen voor eene spoedige en volledige instructie omtrent het gebeurde in het nonnen-klooster bijeen te verzamelen, met inachtneming van het standpuntdat geenerlei uitzondering op de bepalingen van het wetboek van strafvordering zal mogen plaats hebben. Van wege het ministerie van jus titie is de procureur-generaal gelast, berigt omtrent den voortgang der zaak in te zenden, terwijl aan den president van bet geregtshof de verwachting is te kennen gegeven, dat de zaak ten nadrukkelijkste met spoed en met slipte en volledige naleving der wet vervolgd zal worden. De non Barbara Ubryk, die zich in het hospitaal bevindt, is zeer kalm. Zij vraagt steeds om voedsel, dat men haar slechts met kleine hoeveelheden durft toedienen. Kloosterzusters kan zij niet onder de oogen dulden. INGEZONDEN. Verkiezing van Raadsleden. Bij de laatste verkiezingen voor den Raad heeft zich een verschijnsel ver toond, dat wel de aandacht verdient. Tot nog toe gold het bij liet meerendeel der bezadigde ingezetenen als een vaste regeldat men bij de verkiezingen voor den stedelijken raad meer op karakter, bekwaamheid en plaatselijke kennis moest letten, dan dat men uitsluitend het oog moest hebben op de politieke partijwaaronder men de candidaten rangschikte. Laatstelijk schijnt een groot deel der kiezers op jammerlijke wijze van den ouden goeden weg te zijn afgedwaald. Op den verdienstelijken fabriekant J. VAN IIEUKELOM Jr. werd niet liet voldoende getal stemmen uitgebracht, om hem bij volstrekte meerderheid zijn zetel in den Raad te doen behouden. Voorwaar een sclioone triomf voor hendie op allerlei wijze den venijnigsten partijstrijd trachten op tc wekken door het uitstrooien van allerlei verzinsels, waardoor men de ver dienstelijkste leden uit den raad tracht te weren. Als men aan de waarheid getrouw bleef, zou men dan een enkel feit kunnen aanvoerendat de heer J. van Ileukelom Jr. zich of door zijn levensgedrag of door gebrek aan belangstelling in de Leidsche belangen zijne plaats in den Raad onwaardig heeft gemaakt? Op die vraag zal men wel altijd het antwoord schuldig blijven. Wij weten dan ook, dat onder lien, die niet in alle maatschappelijke vra gen met den heer van Heukelom overeenstemmenmenigeen gevonden wordt die de manoeuvres om hem te weren, heeft afgekeurd. Zij, die gewoon zijn hunne consciëntie te raadplegenen die zich niet als werktuigen willen laten gebruiken van eene partijzucht, die niets ontziet, zullen niet mede werken om zulk een nauwgezet man met zulk een helder doorzicht en ken nis van aUe behoeften der stad onzer inwoning uit den Raad te bannen. De kiezers moeten wel weten, wat zij doen. De heer van Ileukelom zal er hoegenaamd niets bij verliezenzoo men hem niet verkiest. Ilij zal win nen aan tijd en aan rust; maar de stad zal verliezen, als zij zijne voorlich ting en zijn onbevangen oordeel bij behandeling harer belangen mist. Dit inzicht zal misschien aan sommigen vreemd schijnen. Onder de val- sche voorstellingendie door de verkiezings-agenten aan de woningen der ingezetenen worden uitgekraamd, behoort ook, dat men dezen of genen tot raadslid kiezen moet, omdat hij wel eens wat in de hoogte mag gehe ven worden. Ons komt het voor, dat men liever die personen, die wat in de hoogte moeten gestoken wordenlate blijven waar zij zijnen dat men liever kieze mannen, als de heer van Ileukelom, zoolang zij lijd en arbeid aan dc stedelijke belangeS wijden willen. Zal hij gekozen worden? Zullen bij de stemmingen van 3 Augustus aan staande in het algemeen gekozen worden mannen, die bekwaam zijn, om voor alle belangen der gemeente op te komen met voorbijgang van lien, die in de hoogte moeten gestoken worden? Dat zal vooral afhangen van de Leidsche burgerij. Is het deze ernst, om ook in Leiden hare oude onderdanigheid af te leggen en krachtig en zelfstandig op te tredenzooals Burgerplicht in de Hoofdstad het loffelijk voorbeeld gaf: dan zal er geen vrees behoeven te zijn. Dan zal dc stembus voor den raad leden opleveren, die het hunne zullen bijdragen, om Leidens welvaart voorwaarts te bewe gen. Mannen van Voorwaarts, ook u heeft men in het vorige nommer dezer courant verdacht willen maken, alsof gij in verstandeloozen ijver zoudt handelen en uwe vereeniging voor verkiezingen van staatsrechtelijken aard in bekrompen geest dienstbaar zoudt willen maken aan eene kerke lijke partij. Doch gij zult u door zulk eene verdachtmaking niet vervaard laten maken. Ilij, die uw streven, dat vrijheid en het welzijn van allen beoogt, gaat belasteren, toont door die daad, dat hij uwe kracht vreest. Mannen van Voorwaartslaat u daardoor niet afschrikken, maar gaat on bezweken voort, de Leidsche belangen met ijver tc behartigen, en gij, Leidsche burgers, die u nog niet hebt aangesloten, blijft niet langer wer keloos en draalt niet langer mede te werken tot de verhooging der Leid sche burgerkracht, die zich in onze stad nog te weinig doet gelden. Leiden 31 Juli 1869. Een onpartijdig kiezer. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J..C. DRABBE,

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6