BIJVOEGSEL, behoevende tot de Leydsche Courant van Maandag 2 Augustus d869N'\ d06. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Bij de regering is voorloopig berigt ontvangen omtrent eene interna tionale maritime tentoonstelling, welke in de lente des volgenden jaars te Napels zal worden gehouden. In afwachting van meer uitvoerige beriglen daaromtrent wordt voorshands het volgende medegedeeld: Deze tentoonstel ling zal omvatten: 1". de verschillende constructièn tot den scheepsbouw be trekkelijk; 2°. de in den handel gebruikelijke toestellen om de hoedanigheid der koopwaren te onderzoeken en bedrog te ontdekkenvoorwerpen voor de verpakking, en de werktuigen in de havens gebezigd; 3°. voortbreng selen van de visscherij, visschen, schaaldieren, schelpen, planten, ingezouten en verduurzaamde visch, oliën, bewerkte koralen, en in het algemeen alle nijverheids-voortbrengselen, waarvan de grondstof aan het water is ontleend; 4°, de gereedschappen voor de visscherij; 5°. handschriften, boeken, ver handelingen, en in het algemeen alle geschriften, die op de scheepvaart, de vischvangst en kunstmatige vischtcclt betrekking hebben. De geneeskundige faculteit te Groningen heeft eene zilveren medaille toegekend aan hem, die zich bekend maakt als schrijver van het ant woord op de prijsvraagonder het motto //die Aufreibungwelche jede Tha- tigkeit der Bewegung" etc. Ook zullen door de faculteit der wis- en natuurkunde zilveren medailles worden toegekend aan ben, die zich als de schrijvers bekend maken van de verhandelingen ingezonden onder de motto's //Nil sine magno vita" etc, en //prima sequenlem honestum est" etc. Door gedep. staten van Gelderland is tot archivaris dier provincie be noemd de heer m'. J. E. van Persynsecretaris der gemeente Brummcn. De persoon, die dezer dagen te Haarlem bij gelegenheid van eenen twist zwaar verwond werd, is aan de gevolgen overleden. De verslagene laat eene vrouw en 7 kinderen na. Hij woonde aan het Nieuwe Diep en bad met verscheidene andere zeevarenden en sjouwerlieden een vaartuig naar Engeland gebragt. De twist was ontstaan over eene kleine geldsom. Uit Amsterdam meldt men dat van de 2G geëxamineerde adspiranten om te worden toegelaten als studenten voor de militaire geneeskundige dienst, 18 voldoend examen hebben afgelegd. 1 Te Utrecht is men bezig aanstalten te maken voor de aanstaande schietwedstrijd-feesten. In verschillende wijken worden reeds aannemingen gedaan voor groenmaken en illuminatiën. Maandag 16 Augustus worden de feesten geopend met een plcgtigen optogt naar het stadhuis, waar de schutters door den burgemeester zullen ontvangen worden, waarna zij per extra-trein naar het kamp vertrekken. Van Dingsdag tot Vrijdag heeft de wedstrijd plaats, en Zaturdags de uitdceling te Utrecht der prijzen door Z. M. in .persoon bij welke gelegenheid algcmecne illuminatie en vauxhal en vuurwerk in Tivoli enz. zal plaats hebben. Te Buitenpost in Friesland kwam Woensdag avond by den logement houder S. een vreemdeling vernachten. Al spoedig wist hij een gesprek aan te knoopen met een koopman in manufacturen uit Bolsward, en kreeg hij genoegzame zekerheid, dat de laatste behoorlijk van geld was voorzien. Beiden bleven den nacht doorbrengen, in nog al van elkander verwijderde vertrekken. Niet weinig ontsteld was echter de laatste, toen hij den vol genden morgen, bij zijn ontwaken, eene som van ƒ130 en nog eenige za ken vermiste, llij vervoegde zich dadelijk bij den logementhouder, en nu bleek bij onderzoek, dat ook van dezen eenige kleedingstukken en andere voorwerpen waren ontvreemd en dat de vreemdeling verdwenen was, met achterlating van een ouden broek. Er werd onmiddellijk van de zaak aan gifte bij de justitie gedaan, die er in mogt slagen, den dader aan bet spoorweg-slalion in handen te krijgen. Ilij was nog in het bezit van het gestolcnc. Zondag 11. had aan de sluis n°. 10 der Zuid-Willemsvaart een treurig ongeval plaats. Een zeer hardhoorig man, ruim 70 jaren oud, uit de ge meente Lierop, stond vlak nevens de brug aan de linkerzijde tegen een ijzeren leuning en een liardsteenen paal te leunen om naar het visschen met den hengel te kijken, toen de brug voor een schip moest worden opge haald en hij tusschen den paal en den zwaren balansboom der brug zooda nig geklemd werd, dat hij een half uur later overleed. Uit een brief van den luit.-ter-zee Zegers Veeckens, den 24i,cn Junij te Cape Coast, ten huize van den gouverneur, geschreven, blijkt omtrent het gebeurde met een gedeelte der bemanning van de Amstel, dal het doel, waarmede de sloep van boord werd gezonden, dit was, dat men wilde trachten, eene rivier te vinden, die op de kaart was aangewezen, maar van boord door de kijkers niet gevonden werd. Na verhaald te hebben, hoe de sloep ten gevolge der hooggaande zee was omgeslagen, hoe liij zelf en vier matrozen zwemmende het strand hadden bereikt, en hoe de gered den besloten haddente trachten langs het strand het Hollandsche fort Cham te bereiken, toen het opdagen van een troep negers hun belette, dat voor nemen ten uitvoer te brengen, vervolgt de schrijver-aldus: //Ik zag den vijand op geene twintig pas van ons. Ik wenkte met de hand, dat wij niet zouden schieten en dat zij moesten ophouden met vuren [in den aan vang hadden de negers geschoten en daardoor een der matrozen in den arm gekwetst]; waarop ik den matrozen toeriep, geene vijandelijkheden te ple gen, en regt op den vijand toeliep. Twee ol drie mannen pakten mij, even als anderen den matrozen deden, aan, rukten mijn pistool uit de hand en al mijne klecöeren van het lijf, zoodat ik in een ondeelbaar oogenblik ge heel naakt voor hen stond. Daarop liepen zij met ons de struiken in, brag- ten ons voor eene rivier en voerden ons in kano's naar den anderen oever, waarna zij ons in hun krom voerden, onder groot krijgsrumoer, en ons dreigden met den hals af te snijden. Wij dachten ook niet anders dan dat ons laatste oogenblik gekomen was. In hun krom gekomen, werden wij (voornamelijk door vrouwen) met klappen in het gezigt begroet en daarop i> in het huis van het hoofd van het krom gevoerd. Zij zetten ons naast el kander op den grond, doch in plaats van vijf waren wij nu slechts vier. 1 Later vernam ik, dat de ontbrekende had willen vlugten en, toen hem dat onmogelijk was, tegenslribbclingen had gemaakt, toen zij hem wilden me devoeren, waarop zij hem op den grond hadden geworpen en het hoofd afgesneden haddenWij waren alzoo met ons vierenals boetvaardige zondaars geheel naakt voor eenige hoofdpersonen gezeten. Van het strand BELGIE. J De plegtige opening der tentoonstelling voor fraaijc kunsten heeft Donder dag, in tegenwoordigheid van den koning, plaats gehad. Onder de Neder landsche inzenders munten uit de hh. Bisschop, Bles, Springer, Verve Blommers, Bakker Korf en Stortenbeker. In het geheel zijn 1800 doel?/ 1 tentoongesteld. Het lokaaldat in den botanischen tuin is opgetrokken voldoet uitermate en vormt met de omgeving een prachtig geheel. ENdELANlIi. LONDEN, 30 Julij. In het lagerhuis is weder door den heer Gilpin een wets-voorstel tot i afschaffing der doodstraf gedaan. Het is door den minister van binncnl. zaken, den lieer Bruce, bestreden en door het huis met eene groote meer derheid, met 118 tegen 58 stemmen, verworpen. Dat de doodstraf op zich i zelve regtvaardig was en tevens een nog onmisbaar, een doelmatig en in j zeer vele gevallen een afdoend middel van afschrikking, werd door den heer Bruce staande gehouden; en dit woog te zwaarder bij hem, daar de een- zame opsluiting, welke de doodstraf zou moeten vervangen, naar het oor deel van deskundigen hoogstens twee jaren lang zonder gevaar voor de redelijke vermogens van den veroordeelde kon worden toegepast. Door de regering is in het lagerhuis erkend dat er nog wegens geenen van de agrarische moordensedert eenige maanden in Ierland voorgevallen eene schuldigverklaring verkregen was. De groote moeijelijklieid was, aan wijzingen tot ontdekking der schuldigen en getuigenissen toereikend tot schuldigverklaring te verkrijgen. Een rapport van den kapitein Tyler omtrent de verbeteringen in het verkeer over het Britsche kanaal is dezer dagen van regeringswege aan het lagerhuis medegedeeld. De onderscheiden geopperde plannen van overbrug ging van bet kanaal acht hij onuitvoerbaar; de uitvoerbaarheid van het plan van een tunnel zon hij met proefnemingen wenschcn te zien uitmaken. In- tusschen wordt verbetering der havens aan, en der stoombootdiensten in liet kanaal door dien ingenieur aanbevolen. Oe Daily-News geeft eene beschrijving van liet leggen van den Fransch- atlantischen kabel, van de hand van iemand die zich aan boord van de Great Eastern bevond. Daaruit blijkt ten volle hel moeijelijke van eene dergelijke onderneming. Door het stooten van het schip, gedurende een orkaan op den laatsten Junij, brak de kabel. Met moed en behendigheid werd een louw vastgemaakt aan den kabel, die op slechts 200 voet afstands van den steven gebroken zijnde, toen alle tegenstand was weggenomen, met ongelooflijke snelheid over het groote rad snorde, en binnen weinige secon den in de diepte verdween. Het touw werd uitgevierdeen boei aan liet einde bevestigd, en toen de storm bedaard was, werd de kabel weder uit de diepte opgehaald. De orkaan was zoo hevig, dat de golven eene kleine gaanderij op het dekwelke meer dan 30 voet boven de oppervlakte der zee uitstak, aan stukken sloegen. De Great Eastern was bijna op het diepste gedeelte van den Atlantischen Oceaan, dat wil zeggen waar de kabel moest gelegd worden op eene diepte van 2700 vademen of 3 Engelsche mijlen. Om zich een begrip van deze diepte te maken, bedenke men, dat indien men de Mont Blanc aldaar in de zee kon doen zinken, de top van Europa's hoogste berg zich nog 1000 voet beneden de kiel van het schip zou hebben bevon den. Toen men ontdekte, dat ergens een gebrek in den kabel schuilde, werden eenige duizenden ellen wederom met het grootste gemak ingehaald en werd het gebrekkige gedeelte uitgesneden. Een ander maal noodzaakt een hevige storm den kabel af te snijden, om den volgenden dag weder opgehaald te worden. Op slechts ée'n dagreize afstands van St. I'icrre brak de kabel op nieuw en verdween in de diepte, vóór dat men er een touw aan had kunnen binden. De dreggen werden uitgeworpen en in den tijd naar het krom gevoerd wordende, had ik mij in het Engelsch tot iemand j gewend om hem te zeggen, dat wij door een ongeluk op strand gegooid I waren en geene vijandelijkheden wilden plegen. Deze zelfde man diende als tolk tegenover het hoofd en eenige grooten, en toen ik hun alles zoo naauw- keurig mogelijk had meêgedeekl, verzocht ik hen, ons niet te dooden, daar het Hollandsche gouvernement wel geneigd zou zijn, een losprijs voor ons i te betalen. Daartoe schenen zij over te hellenzij stelden ons wel in 1 't minst niet gerust, doch ik begreep, dat wij dien dag gespaard zouden blijven." De tijd heelt den schrijver ontbroken om het overige zijner lot gevallen mede te deelen. HC.) 's GRAVENHAGE31 Julij. j Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kantongeregt te Gelder- malsen de heer mr. F. Pleyte Jz., advocaat te 's Hertogenboschen tot griffier bij het kantongeregt te Zalt-Bommel de heer jhr. mr. G. Mollerus, advocaat te Apeldoorn. Voorts is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer II. Budde, als plaatsvervangend kantonregtcr te Groenlo. Aan den heer N. D. Dijkstra is vergunning verleend zijne notariële standplaats over te brengen van Terschelling naar Oosthuizen. Door Z. M. is aan den kapelmeester van het muziek-corps der diensld. j schutterij te Utrecht, den heer C. Coenen, verleend de personele rang van 2Je" luitenant bij die schutterij. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5