LËÏRSCHË COURANT. 180!). 104. VRIJDAG 30 JULIJ STADS-BER1GTEN. FATEHTBLADEN. UINNENLANDSCIJE BKIÏIGTEiN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydcn, doet te weten dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, bjj het Collegie van Zetters, in cene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zjjndagelijks, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den laalslen Julij eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de on afgehaalde patentbladen aan de deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegevendie voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden24 Julij 1869. STOFFELS, Weth'. 1. B. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag 31 Julij 1869, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen 1". Benoeming van eciie lc hulpondcrwijzercs der 2C klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse, voor meisjes. 2°. Benoeming van ecne le hulponderwijzeres der 2e klasse aan de opeubare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2e klasse, voor meisjes. 3». Adres van D9. 11. C. Rogge, waarbij deze tegen den lsleD September de zes jaars liet ontslag verzoekt uit zijne betrekkingen aan het gymna sium en de hoogere burgerschool, alsmede aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs der lc klasse, voor meisjes. LEYDEN, 29 Julij. Bij kon. besluit van den 26st™ dezer is aan de commissie uit de sta ten van Zuidholland en Noordholland, belast met het onderzoek van het plan tot opheffing der ambachten in Rijnland, magtiging verleend om na de sluiting der zomer-vergadering van de stalen der beide provinciën hare werkzaamheden voort te zetten. De minister van financiën, gevolg gevende aan eene daaromtrent ont vangen mededeeling van de Britsche postadministratie, heeft bekend gemaakt, dat de dienst der pakketboolcn van Liverpool naar de Westkust van Afrika nader is geregelden in het vervolg driemaal per maand zal plaats vinden. De verzending der brievenmalen uit Londen geschiedt den 3,l,n, 13J™ en 23"™ van eiken maand. Men verneemt, dat de hoofdprijs in de verloting der tentoonstelling van landbouw enz. te Haarlem, zijnde een rijtuig met twee paarden, geval len is op een der nommers. geplaatst door het bestuur der afdceling Woer den van de Holl. maatschappij van landbouw. Uit Rotterdam wordt gemeld dat de voorbereidende werkzaamheden, vereischt voor den spoorweg over en. door die stadmet kracht worden doorgezet. De voornaamste opinetingen hebben, gelijk men weet, reeds plaats gehad. Thans wordt aan de onteigening gewerkt. Hel personeel der ambtenarenonder leiding van den ingenieur Michaëhs aldaar werkzaam zal eerlang èenc uitbreiding ondergaan. - De gemeenteraad van Dordrecht heeft den lieer mr. G. A. van Hamel, op zijn verzoek, ontslag verleend als leeraar in de staathuishoudkunde enz., aan de hoogere burgerschool aldaar. Te Haarlem is gisteren namiddag in ecne tapperijnabij het spoorweg station, een twist ontstaan tusschen twee zich aldaar tijdelijk ophoudende zeelieden, die zich naar het Nicuwe-Diep zouden begeven, en is daarbij ée'n hunner door den anderen met messteken zeer zwaar gewond in de dij en in de lendenen. De gewonde is, nadat hem zeer spoedig op de plaats zelve heelkundige hulp was toegebragt. naar bet gasthuis vervoerd en bevindt zich in zeer zorgeljjkcn toestand. De dader is onmiddellijk in hechtenis genomen. Wij zijn in staat, zegt liet Hbl, eene zaak mede te deelcn, die voor zoölogen niet zonder belang is. Tot heden was het niet uitgemaakt, of de zwarte en de gevlekte luipaard variëteiten waren eener zelfde- soortdan wel twee verschillende soorten vormden. Een der zwarte luipaarden echter, in het bezit van het genootschap N. A. M. alhier, heeft dezer dagen twee jon gen geworpen, e'én gevlekt, één zwart, zoodat thans aangaande dit punt twijfel onmogelijk is. Aan den Helder had dezer dagen een voorval plaats, dat cenige men- sclienlevens had kunnen kosten. Een zevental knapen, waarvan de oudste 13 en de jongste 7 jaren telde, vermaakten zich in een paar vletten met spelevaren; zij waagden zich buiten de haven en werden door een harden stroom tot binnen de Zuiderzee gevoerd. Gelukkig werden zij door een schipper van Texel opgemerkt, die hen aan boord nam en naar Texel voerdewaar zij 's nachts verbleven. Den volgenden morgen werden zij met de stoomboot naar hunne ouders teruggebragt. Zonder hulp van den schip per zouden zij waarschijnlijk zijn omgekomen. Door den gemeenteraad van Kampen is tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer Boeke, van Amster dam, op cene bezoldiging van 1800, en tot leeraar in de staathuishoud kunde aan die instelling de heer R. G. Philipson, van Zwolle, tegén eene tegemoetkoming van 600. Uit Assen meldt men dat weldra bij den raad der gemeente Rolde eert voorstel in behandeling zal komen, om grond aan te koopen, opdat de touristen, die de Hunnebedden aldaar bezoeken, die steeds gemakkelijk zul len kunnen bereiken. Thans gaat het pad door de Escli; van daar dat de Hunnebedden soms moeijelijk bereikt kunnen worden. Te Oosterhout had dezer dagen He heer S.zich bezig houdende met het schieten op musschende onvoorzigtigheid zjjn geladen geweer op den rug te dragen. Door cene niet bekende oorzaak ging het schot af en w-erd hij zoodanig aan het hoofd getroffen dat hij op de plaats dood werd gevonden. 'sGRAVENHAGE, 29 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan C. Huljens, G. H. Stappers en G. Vorsterftians te Grubbenvorst-, en aan J. Schrijen en A. Janssen te Sittard, J. Hérmkens te Blerick, en G. Nieuweteég te IJsselstein, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Aan den heer S. G. van Weideren baron Rengers is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Sloten (Friesland)ook is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. van der Laan, als pro cureur bij de arrond.-regtbank te Heerenveen. Na afgelegd eindexamen zijn de navolgende kweekelingen van 's rijks veeartsenijschool tot veeartsen bevorderd: I). F. van Esveld, uit Amersfoort; M. J. Hengeveld, uit Utrecht; W. J. P. van Oppenraay, uit Bemmel; M. I. P. II. Thomassen, uit Gronsfcld; G. W. V. Arntz, uit Bemmel, en J. Ths. van der Loeff, nit Wildervank. De luit. ter zee l',e kL II. Dyserinck, officier-instructeur bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatsten Augustus aanst. eervol van die betrekking ontheven én op non-activiteit gesteld; ter wijl, ter zijner vervanging met den lsl™ Sept. daaraanvolgende, bij gemeld instituut worden geplaatst de luit. ter zee 1"« kl. W. L. A. Gericke. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De nieuw benoemde secretaris-generaal bij het dep. van binnenl. zaken, mr. llubrecht, heeft onder geleide van een der hoofdambtenaren de verschil lende bureau x bezocht en de ambtenaren aan zich doen voorstellen. In de gisteren gehouden eerste zitting der algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap, vatte, alvorens de aan de orde gestelde punten in behandeling kwamen, de voorzitter, de heer A. van Otterloo.het woord op. Hij gaf te kennen dat het genootschap meer en meer de belang stelling boeide en daarvan ook een nieuw bewijs gevonden werd in de pleg- tige ontvangst in deze stad; zou men die waardig blijven, dan moest men voortgaan op den weg waar het zwartepunt gelegen was, 11.L werkzaam zijn ter bevordering van de nationale school. In dien zin heeft het bestuur dan ook niet geaarzeld vragen aan deze vergadering voor te stellen, nu het een feit is dat zich meer en meer belangrijke vraagpunten van opvoeding en onderwijs opdoen. Het bestuur hoopte daardoor tot de waarheid te ge raken. Vooral moest het de taak van deze vergadering zijn, het groote vraagstuk van den dag, waarvan de politiek zich meester had gemaakt, de onderwijsquaestieterug te brengen op het gebied der paedagogiek, afgeschei den van bel politiek terrein. Werd die uitslag verkregen, dan was liet doel van het Ned. onderwijzers-genootschap bereikt. De president riep voor deze mocijelijke taak eene verdubbelde mate van welwillendheid in en hoopte dat, bij verschil van inzigten, eenheid van streven en doel mogten voorzitten;

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1