ALGEMEEN BELANG. BUITEN-SOCIETEIT AMICITIA. PER TELEGRAAF. föurgctrlijkc is t a tt d VD VERTENTI E,\. J. VAN HEUKELOM Junior, Mr. P. C. LEZWIJN, W. PLEYTE, en H P. J. YAY WENSEN, Dr. G. W. A. PLAAT. anders dan inlegering van sterke detachementen troepen noodig geweest om i uitbarstingen der hartstogten tegen te houden. Het gebeurde moet be- I schouwd worden als een blijk van den geest, die de Slavische bevolking tegenover de Duitschers bezielt. 00§T-IM»IE. ItATAVIA, 11 Junij. Op den 2Cste" dezer heelt Z. Exc. de gouverneur-generaal, in tegenwoor digheid van den alhier aanwezigen resident van Soerakarta aan Pangeran j Adipati Ario Mangkoe Negoro, mededeeling gedaan van de aanwijzing van regeringswege van zijnen oudsten zoon Raden Mas Soemito tot zijnen even- j tuelen opvolger, als hoofd van het Mangkoe-Ncgorosche huis en diens ver heffing tot Pangeran Ario Praboe Prang Wedonoen zoowel dien prins als zijnen genoemden zoon met deze hooge onderscheiding geluk gewenscht. Door deze mededeeling getroffenbetuigde de Pangeran Adipati Ario Mangkoe Negoro aan Z. E. in warme bewoordingen zijne erkentelijkheid voor dit nieuw blijk van toegenegenheid der Nederlandsche regering jegens zijn per soon en geslacht. Met erkentelijkheid wordt gewag gemaakt van de milddadigheid van den Pangeran Adipati Ario Mangkoe Negoro, die aan den adjudant van den gouverneur-generaal, intendant der gouvernemcnts-hotels, J. I). J. van der Heggen Spies, eene som van duizend gulden heeft ter hand gesteld ten be hoeve der liefdadige gestichten te dezer plaatse. De verdeeling dezer som is aan den resident van Batavia opgedragen. Op den lsteD dezer overleed alhier, in den ouderdom van circa 68 jaren, een oud en hraaf Javaan, de te dezer plaats algemeen bekende, gewezen boodschapper bij het dep. van oorlog Aliediegedurende ongeveer een halve eeuw, de achtereenvolgende kommandanten van het Indische leger met de meeste trouwstipte eerlijkheid en zeldzame toewijding heeft gediend. Reeds in 1865 werd hij, op zijn verzoek, eervol ontslagen met een onderstand van 6 'smaands; maar zich niet aan een stil leven kunnende wennen, ver zocht hij weder in dienst te treden, hetgeen hem werd toegestaan. Bij het vertrek van generaal Andreson legde hij zijne betrekking voor goed neder en liij mogt dus slechts gedurende eene maand van de hem verleende rust genot hebben. Uit Samarang meldt men dat de koortsepidemie aldaar aan het afne men was; daarentegen hadden zich hier en daar sporadisdh wederom cho leragevallen voorgedaan, een verschijnsel, dat in de maanden Mei en Junij meer is opgemerkt. Van bestuurswege zijn maatregelen genomen om deze ziekte zooveel mogelijk te keer te gaan. INGEZONDEN. Hoe gekozen is! De uitslag der verkiezingen voor den gemeenteraad is in menig opzicht belangrijk. Van de 1479 kiesgerechtigden kwamen 843 ter stembus, zoodat meer dan een derde deel zich van de deelneming onthield. Ofschoon 17 kan didaten openbaar waren aanbevolen, werden nog op 180 daarbuiten stemmen uitgebracht en wat bij de openbare stemopneming voor het talrijk publiek niet onopgemerkt kon blijven, hoe groot was het aantal stembillettendie afweken van de Lijst der aanbevelingen of het bewijs leverden van een keus uit de verschillende en van tegenovergestelde richtingen afkomstige strooi- billetten. Meer dan 380 stemmen kunnen als verloren worden beschouwd en de openbaar gemaakte processen-verbaal duiden aandoor welke hartstog ten de kiezers zich laten beheerschen als zij zich zetten tol de invulling hun ner stembilletten en geen menschelijk oogwaarvoor zij zich welligt schamen zouden, die handeling gadeslaat. Gelukkig, dat bet. een geheime stemming is en dat slechts enkele stembilletten het kenmerk dragen van het onedel en laaghartig, lichtzinnig en beginselloos karakter van den kiezer, die ze ter stembus bracht. Van de 843 blauwe stembriefjes waren 19 van onwaarde en 41 ingevuld met andere namen dan van de beide aanbevolen kandidaten. Oningevulde stembriefjes staan gelijk met niet ingeleverde; die buiten de aanbevelingen stemt kan nog tot een herstemming medewerkenofschoon de beslissing dezelfde blijft. In beide gevailen doet. de inlevering van zulke stembriefjes geen nut. Ijverige deelneming aan de overleggingen en beslissingen der kiesvereeni- gingendie onderscheidene richtingen vertegenwoordigen, kan het meeste nul slichten. Bij gemeenteraadsverkiezingen wordt niet meer gelet op staat kundige kleur; maar men zoekt en vindt een punt van verschil, dat de ver kiezing beheerschen zal en maakt dat tot een onderwerp van algemeen be lang, openbare gemengde of openbare secteschool bijv. De kandidaten wor den verschillend gekleurdmaar de kiezers versieren soms toevallig het stembriefje met onderscheidene kleuren en daardoor wordt menigmaal een verkiezing bij volstrekte meerderheid verkregen. De kiezers houden zich niet getrouw aan de aanbevelingen der kiesver- eenigingen, omdat slechts een luttel aantal daarvan leden zijn. Van de 843 witte stembriefjes verkregen de kandidaten der drie kiesvereenigingen niet zooveel stemmen als die voor het blauwe stembriefje en daarentegen die van de twee antibehoudende meer. Ik. I'laat had slechts 368 stemmenprof. Goudsmil c. s. verkregen 418, 411, 388, 372, 356, 298. Mr. J. de Wal had 415 stemmen, not. Dercksen c. s. 399, 393, 324, 281. De ingeleverde stem briefjes leveren het bewijs, dat geen staatkundige richting of invloed der kiesvereenigingen bij de verkiezing van gemeenteraadsleden het overwicht geeft, maar persoonlijke sympathiën of antipathiën daarop beslissend wer ken. Op 20 Maart 1866 werden gelijktijdig verkozen de hh. mr. C. Cock en J. van Ileukelom Jr.laatstgen. met 406 stemmen, thans nog met 411. Alleen door de strenge wetstoepassing van het bureau van stemopneming werd bij de laatste verkiezing een ander kandidaat benoemd, waar anders nog een herstemming had moeten plaats vinden. Men kan en mag uit den loop en den uitslag der laatste verkiezingen geen gevolgtrekkingen maken, ten aanzien der gedragslijn, die de kiezers willen gevolgd zien. De verkozen raadsleden kunnen niet zeggen, dat zij door een staatkundige richting de volstrekte meerderheid verkregen en zoo nog iets aan het afdoend bewijs daarvoor ontbrak, 't is genoeg te wijzen op de vier raadsleden die de meeste stemmen verkregen bij de volstrekte meerderheid. Ook prof. Goudsmit heeft aan zijne talenten alleen zijne verkiezing te dan ken, want de meerderheid, die besliste, gaf geen acht op het shibboleth der openbare school. Zoo moge het nu en steeds zijn en blijven. Als iedereen stemde, alsof het geen geheime stemming betrof, men zou geen stembrieljes zien die in bierhuizen of kroegen schijnen ingevuld te zijn. Zulke stembriefjes dragen den stempel van zedelijke onwaarde en bezwaren niettegenstaande den smet der zedeloosheid het cijfer der volstrekte meerderheid, 't Zijn gelukkig maar weinigen die alzoo uit de stembussen te voorschijn komen, te vies bijna oin ze aan te raken, 't Bewijst nog niets tegen de uitbreiding van het kies recht, want die zijn stembriefje invult met de namen der meestberuchte fransche democraten van onze dagen, behoort niet lot de onontwikkelde kiezers, al begaat hij ook een dwaasheid. Bij de uitoefening van het kiesrecht komt veel meer hartstocht dan be slistheid en getrouwheid van beginselen in het spel. Bij de aanstaande her stemming moge het blijken dat de keuze vrij worde gemaakt van allen nood- lottigen partijijver en dat niet onopgemerkt bleef hoe zich reeds een meer derheid heeft verklaard, die veel beteekenend is. M. MADRID, 27 Julij. Er zijn zeer geruststellende tijdingen ontvangen. De Carlistische benden, die zich in la Mancha hebben vertoond, zijn ten eenen- male verstrooid geraakt, het getal der sterkste is tot op vijftig man ge smolten. De beweging kan als mislukt aangemerkt worden. Tan 33 tot en met 38 .tulij 1869. BEVALLEN: II. Kwik, geb. lloefsmit, D. J. Singerling, geb. Dool, D. M. C. Brands, geb. Boelee, Z.L. J. van Lindengeb. Reuther. Z. S. H. van Wijk, geb. Berkhout, D. N. Melet, geb. Wagemaker, Z. C. Berkhout, geb. Bodijn, D. M. C. Janssen, geb. Teljeur, Z. E. Seriier,geb. van As, Z. A. Kost, geb. Idema, D. J. M. Poelman, geb. van Ingen Schenau, D. M. Kiel, geb. van der LindenD. A. van der Lucht, geb. Wanna, Z. A. Hartwijk, geb. MeursD. C. Broekhuizengeb. ZwartD. C. Los, geb. van RijnD. C. Ilarrasgeb. de Beunje, Z. S. D. Üotmar, geb. van AmerontZ. GEHUWD: A. Vergunst, jm. en M. Selier, jd. C. Nieuwenburg, wedr. en P. Slegtenhorst, wede. H. Vijlbrief, jm. en H. C„van der Velden, jd. W. Olivier, jm. en S. Barendse, jd, G. Oudshoorn, jm. en A. A. Riebeek, jd. D.Slagt. jm. en A. M. de Jong, jd. J. Brittijn, jm. en S. A. D. de Ridder, jd. G. M. Royaards, wcdr. en J. M. D. Aarzier, jd. II. J. van Wijk, jm. en J. C. Visser, jd. P. de Jongjm. en G. J. G. Ie Poole, jd. OVERLEDENG. B. J. Bruning, Z.,5m. W. F. Poptie, Z.3 m. A. Jong bloed, 49 j. F. C. Huivenaar, Z., 3m. C. Barendsen, wed. J. Verhoeven 77 j. M. T. S. TaylorD.4 m. C. van der MeerD.5 m. E. M. van den Berg, geb. van Doornen, 34 j. J, van HeusdenZ.1 j. A. M. Nykamp geb. Smit, 57j. M. C. LamanZ.3 w. I). B. Anakker, Z.7 m. J. A. Rodbard D.3 w. C. Ramak, wed. J. Gressi, 64 j. Getrouwd: A. J. JONGMANS en Den Haag, 28 Juli 1869. M. S. W. MADLENER. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon C. J. A. BRUMMEL- KAMP TOORENS. Leiden, 27 Juli 1869. Overleden mijne innig geliefde en zoo algemeen geachte jongste Dochter MARTIJNTJE KNIPPENBERG, in den jeugdigen leeftijd van ruim 18 jaren. Leyden, 26 Julij 1869. J. W. KNIPPENBERG. Commissarissen der Sociëteit Amicilia maken de Leden bekend, dat op Vrijdag den 3«,le" Juli), des namiddags- ten 3 ure, NIATINiÉE MUSICALE en Zondag den 1tcn Augustus, des avonds ten 7 ure, 801RÉE III NILAI.U zal gegeven worden. Namens Commissarissen, Toegang voor al de Leden. J. L. A. DESERTINE, Secretaris. De Iviesvereeniging het Algemeen Belang heeft besloten bij de herstem ming ter verkiezing van vier Leden voor den Gemeenteraad, 0]> Dingsdag 3 Augustus aanst.aan te bevelen de Heeren (LVlt stembriefje) en bij de mede op Dingsdag 3 Augustus aanst. te houden verkiezing van één Lid voor den Gemeenteraad (Ulaaun stembriefje) Namens de Iviesvereeniging B. F. KRANTZ, Voorzitter. A. J. WIJNSTROOM, Secretaris.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3