gebrast. De vermoedelijke dader, iemand van buitengewoneligcliaamskrach- ten, die bij de policie zeer slecht aangeleekend staat, is met behulp van 4 man terstond gevangen genomen. Wat hem tot het plegen der vermelde daad bewogen heelt is niet bekend. Nabij Borger in Drenthe is onlangs een eikenboom geveld, waaronder een pot met een 50-tal geldstukkenter grootte van ruim een rijksdaalder voorzien met het jaartal 1613 en 1623 gevonden is, terwijl men op eene andere plaatsbij het uitroeijen van eiken boomstammendaaronder urnen vond, die gevuld waren met bijna tot stof vergane beenderen. Vrijdag 11. heeft de trein van 5.38 van Heerenveen naar Leeuwarden bij het station Wirdnm gestooten op een aldaar aanwezigen met kolen geladen wagenmet dat gevolg dat de locomotief van voren geheel is verbrijzeld even als zulks ook het geval is met den kolenwagen, welke bovendien, na nog meer dan 60 ellen te zijn voortgeduwd, ondersclioven van de rails in het water is geworpen. De machinist en de stoker zijn beiden van de loco motief geslagen, en een der passagiers is uit een wagon gesprongen. Ge lukkig zijn deze drie personen er met ligte kneuzingen afgekomen; de overige passagiers hebben geen letsel gekregen. Na oponthoud van ruim een uur heeft de trein zijne reis kunnen voortzetten met eene locomotief, die uit Leeuwarden was ontboden en waarmede de directeur en ander personeel was aangekomen. De oorzaak van dit ongeval moet aan het verkeerd plaatsen der wissels worden toegeschreven. L'Ind llelge berigt, dat de overeenkomst omtrent de gemengde dienst op de Belgische spoorwegen, waarvan de grondslagen door de Fransch-Bel- gisclie commissie zijn aangewezenDonderdag jl. tusschen liet bestuur van den Belgischen staatsspoorweg en dal der Fransche Ooster-maatschappij is geredigeerd; en dat de Nederlandsclie regering hare goedkeuring heeft ge schonken aan de door gemelde commissie ontworpen overeenkomst tot rege ling der betrekkingen tusschen laatstgenoemde maatschappij en die tot. ex ploitatie der Nederlandsche staatsspoorwegen. 's GilAVENIIAGE, 26 Julij. Z. M. heeft aan den heer 11. M. van Voorthuysen vergund zijne stand plaats als notaris van Loenen over te brengen naar Beekbergengemeente Apeldoorn, onder bepaling dat de standplaats Loenen niet zal worden vervuld. Aan den heer mr. B. I'. baron van Verschucr is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regler-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Arnhem. Aan den heer J. baron Sloet is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur der registratie enz. in Overijssel; voorts is de directie der registratie in Overijssel vereenigd met die in Friesland, en is als direc teur der registratie in Friesland en Overijssel benoemd de heer H. Beek- kerk. thans directeur in Friesland. -Tot ontvanger der directe belastingen te Geldrep c. a. is benoemd de heer J. H. A. Modderman, thans te Bleskensgraaf. Ten gevolge van het op L3 Julij 11. gehouden vergelijkend examen zijn tot 2den klerk bij de algemeene rekenkamer aangesteld J. Doorman en W. de Lorm, te 's Gravenhage, en H. I'. Burck, te Delft. Gisteren avond had bij het naar de schijf schieten van de tirailleur compagnie der dienstd. schutterij alhier, in het duin nabij deze stad, een treurig ongeluk plaats. Een jong gezel uit den arbeidersstand, die zich gewoonlijk daarbij bevindt met het doelde kogels weder op te sporen had, door het menigvuldig bijwonen van de schietoefeningen, zekere onver schrokkenheid verkregen, die in roekeloosheid en veronachtzaming van het gevaar ontaard was. llij plaatste zich wel in de observatie-kuil, maar had de vermetelheid nu en dan zijn hoofd op te rigten om er overheen te zien. Dikwijls is dit goed aigeloopen, maar toen hij die daad gisteren avond her haalde, trof hem bij ongeluk een schot. Dadelijk snelden dr. Zandvliet, officier van gezondheid, en de verder aanwezige officieren en manschappen toebij onderzoek bleek hetdat de kogel door het linkeroog in en door het regteroog uitgegaan was. Dadelijk werd de getroffene opgenomen, ver bonden en verpleegdeerst in het Zwitsersche huisje van den lieer Korpers- hoek, van waar hij naar het gemeente-gasthuis alhier is overgebragt. liet mag wel verwondering baren, dat de man niet dadelijk doodelijk werd ge troffen, dat hij integendeel zijne geestvermogens heeft behouden; maar dit neemt niet weg dat hij in gevaarvollen toestand verkeert enmogt hij her stellen beide oogen zal verloren hebben. Vechtpartijen schijnen onafscheidelijk te zijn van kermisvreugde. De Rijswijksche kermis, bekend als eene boertige en kluchtige feestelijkheid, evenwel soms niet vrij van uitspattingen, levert daarvan op nieuw het be wijs. Tusschen vier Hagenaarsdie zich Zondag 11. derwaarts hadden begeven ontstond, na de pret, en vrij verhit door sterken drank, op weg naar luiis eene hevige woordenwisseling. Over en weder werd getwist, tot dat men ten laatste een vergelijk scheen te hebben getroffen. Althans tot den Lu- therschcn burgwal viel er niets voor dan hetgeen men van vier vrolijke gasten kon verwachten. Daar echter geraakten de poppen weder aan het dansen, met het gevolg dat een van hen, zekere v. D.een ander, P. ge naamd, onverhoeds een steek met een mes in de onderbuik toebragt. De verwonde verkeert buiten gevaar. De dader is in verzekerde bewaring genomen. BUITKiN I, VNDSCH15 BKBIGTKN ENGELA X LONDEN 26 Julij. De Iersche kerkwet, zooals die ten gevolge van het vergelijk tus- j schcn de regering en het hoogerhuis thans was geamendeerdis door het lagerhuis onder onstuimige toejuiching aangenomende opgewondenheid was zoo groot dat eene stemming overbodig werd gerekend. Vooraf had lord Gladstone een hoog ernstig woord gesproken, dat met de meeste aandacht werd gehoord. De minister wees op de groote verantwoordelijkheid van alle partijen gedurende dit plcgtige tijdstip der Britsche geschiedenis en hij dankte God, dat de constitutie weerstand had kunnen bieden aan de zorg wekkende spanning, door partijstrijd en godsdienstige verdeeldheid ontstaan, llij gaf het huis der lords alle eer voor zijne voorzigtigheid en wijsheid, en wees er op, dat de concessie, welke hij nu het huis der gemeenten aanbe val. noodig was, om eend ragt te bewaren tusschen de twee huizen. Hierop gaf hij een kort overzigt der wet, zoo als zij nu was aangenomen, en eindigde met op vurige wijze Gods zegen al te suieeken voor de nu vrije protestantsche kerk in Ierland, hopende, dal in rijke mate haar die manne lijke hoedanigheden mogten geschonken wordenwelke zij noodig hebben zouom krachtig uit de tegenwoordige crisis te geraken. In het lagerhuis heeft lord Bury de belangen der Europesche kolonis ten in Nieuw-Zeeland met vuur bepleit, en betoogd dat de regering vcrpligt was de kolonisten tegenover de oproerige inlanders bij te slaan. De rege ring blijf daartoe ongezind, meenende dat de kolonisten best in staat zijn de inlanders in toom te houden; de kolonisten toch zijn vijfmaal sterker dan de oproerige inlanders, maar onderlinge verdeeldheid houdt alle krachts ontwikkeling tegen. De zaak van den heer Lamb diende Donderdag jl. op nieuw bij de Bankruptcy Court te Bristol. De beschuldigde weigerde de gewone verkla ring te teekenen en op vragen, hem door den regter gedaan, te antwoor den. llij werd daarop naar de stads-gevangenis teruggevoerd. F RA5IRRIJ H. PARIJS, 26 Julij. De groote staf des legers, op den voet van vrede uit 580 officieren van onderscheiden rangen bestaande, wordt voor den slaat van oorlog niet tal rijk genoeg geacht. Uit dien hoofde zijn bij een besluit des keizers van den 19(len dezer bepalingen gemaakt, ten doel hebbende eene reserve voor dat corps aan te kweeken. -- De heer Charles Robert, thans lid van den staatsraad en vroeger secre taris-generaal bij het dep. van openbaar onderwijs, heeft van den keizer den last ontvangenom zich naar het dep. der Loire te begeventen einde in de kolen-districten de oorzaken van de werkstaking na te gaan. De staat van zaken aldaar moet in den jongsten tijd niet verbeterd zijn. De onderscheiden gedeelten van den kabel der Fransch-Atlantische telc- graaph-maatschappijdie te zamen eene lengte van 3330 mijlen uitmaken, zijn ter proefneming aaneen gehecht; de uitkomst was dat de aan de eene zijde van den oceaan gegeven seinen in een oogenblik aan de andere zijde, volkomen juist en duidelijkaankwamen. Er heeft eeif hevige brand plaats gehad in de uitgestrekte magazijnen van de compagnie des petites voitures, in de straat Notre Dame des Camps. De werkplaatsen beslaan eene oppervlakte van omstreeks 15000 vierkante meters. Het was onmogelijk de magazijnen te reddenzij zijn dan ook met al wat zij bevatten afgebrand. Eenige belendende huizen hebben door den brand schade geledenvijf werklieden en een agent van policie zijn ligtelijk gekwetst De boeken en de kas zijn gered, 200 rijtuigen, die gereed in de magazijnen aanwezig waren, zijn verbrand. De schade wordt door sommigen op 600,000 fr.door anderen op 1 en door sommigen zelfs op 2 millioen fr. geschat. In deze magazijnen waren 400 arbeiders werkzaam. De dienst zal geene stoornis ondervinden, vermits in de negen overige ma gazijnen der maatschappij een genoegzame voorraad aanwezig is om hierin te voorzien. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men uil Konstantinopel meldt zou men aldaar nog ten stelligste rekenen op de komst van de keizerin. Ijverig worden er toebereidselen ge maakt om haar op eene luisterrijke wijze te ontvangen. SPANJE. De reeds vervallen of in onbruik geraakte wet van 1821, ter instand houding van de openbare orde, is weder op nieuw afgekondigd. Vrees voor eene mogelijke onderneming van Don Carlos heeft daartoe aanleiding gege ven. De hoofdbepaling dier wet is dat alle personen, die de openbare orde en veiligheid aanranden eu met de wapenen in de hand .worden gegrepen, voor den krijgsraad gebragt en naar het militaire regt gevonnisd zullen worden. De republikeinen beschouwen het land daardoor reeds in staat van beleg gesteld. 22 leden dier partij in de corles hebben reeds tegen het in werking brengen der wet geprotesteerd. PREISSEN. BERLIJN, 26 Julij. Uit Oldenburg meldt men dat de werken tot beveiliging der kusten van Pruissen en van den Noord-Duitschen bond tegen vijandelijke aanvallen on afgebroken en met kracht worden voortgezet. liet stedelijk bestuur van Frankfort heeft aan den raad dier gemeente het aangaan eener leenins van 4 millioen fl. voorgesteld, ten,einde de stad te voorzien van een volledig rioolstelsel. De hoogleeraar Hengstenbergonlangs overledenheeft eene som van 36000 fl. gelegateerd aan de Evang. Vereeniging alhier. Bij herhaling is reeds melding gemaakt van rustverstoringen te Krakau van het plegen van gewelddadigheden tegen een kloostergesticht aldaar. Daartoe heeft aanleiding gegeven eene nog niet lot klaarheid gebragte klooster-geschiedenis. Wakker gemaakt door naamlooze aangiften en met magtiging van den bisschop drong het geregt er een nonnenklooster bin nen, deed er huiszoeking, en vond er eene vrouw naakt, uitgeteerd tot op het gebeente, opgesloten in eene voor huisvesting van mcnschen gansch on geschikte kluis; zij was aldaar wel reeds twintig jaren als begraven ge weest. De bestuurderes van het klooster zeide dat die vrouw aldaar wegens razende krankzinnigheid opgesloten was. De bisschop voegde haar toe, dat hij zelf in zulk een verblijf krankzinnig geworden zou zijn, en hij betuigde zijne verontwaardiging over de behandeling, welke die vrouw had onder-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2