ontsnapping te voorkomen, naauw aan elkander geketend. Zoo moeten zij de lange reis, uit het binnenland naar de kust, maken, en bij hunne aan komst scheert men hun het hoofd kaal, om hen te onderkennen. De Ara bische kooplieden gaan volgenderwijze te werk: zij komen van Kilwa met ammunitie en calicots bij de stammen der Waigon's of der Ajawa's, en zeggen, dat zij slaven noodig hebben. Dadelijk vormen zich daarop benden stroopers, die, met hunne vuurwapenen, zich zonder moeite van de onge wapende en goedaardige bevolking meester maken. Zijdie aan zulk een drijfjagt ontsnappen, komen gewoonlijk van honger en ellende om, na de plundering en het verbranden hunner dorpen. Wie weigert mede te gaan, wordt door de jagers aan een boom gebonden en sterft een Afgrijselijken dood. De slaven worden te Kilwa aan handelaars van Zanzibar, Pecuba, Mont-Bassa, Lemo enz. verkocht, en óf naar Zanzibar, óf naar de havens aan de golf van Perzië. óf naar Madagaskar verscheept. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Julij. Naar men verneemt heeft de keizer, bij de beraadslagingen in den mi nisterraad over de senaatsbesluiten ter verwezenlijking der toegezegde ver anderingen, herhaaldelijk verklaard dat die veranderingen onbekrompen en in den meest liberalen geest verwezenlijkt moesten worden. Prins Napoleon heeft door een der ministeriële dagbladen doen herinneren dat hij geen zitting in den hofraad heeft en geene raadsvergaderingen der regering bijwoont. De linkerzijde van het wetgevend ligchaam is er tot heden nog niet in geslaagd tot overeenstemming te komen omtrent de door haar te volgen gedragslijn. Over de redactie van een door haar uit te geven manifest be staat de grootste verscheidenheid van inzigt. Verschillende concepten, ook dat door den heer Thiers opgesteld, zijn verworpen, Het kamp bij Lannemezan, in het departement der Boven-Pyrcncën, is den 15den Julij betrokken geworden en zal den 15de» September worden opgebroken, liet bestaat uit 9000 man, waaronder 6500 man infanterie, en wordt gecommandeerd door den divisie-generaal Picard, die drie brigade generaals onder zijne bevelen heeft. Te Toulon heeft een hevige brand gewoed in de nabij het dok gelegen steenkolenpakhuizen. Deze brand was van eenen schrikverwekkcnden aard, want in de onmiddelijke nabijheid bevindt zich het artillerie-park, waarin de patronen voor de Chassepot-geweren worden vervaardigd en een groote voorraad kruid aanwezig is. De brandweer en de militairen hebben won deren van moed en zelfopoffering verrigt; men heeft door een deel der ge bouwen op te offeren en onder den voet te halen getracht het verspreiden der vlammen tegen te gaan, hetgeen ook gelukt is. Na eenen krachtvollcn arbeid van eenige uren was men het vuur geheel meester. La Turquie, een Fransch dagblad van Konstantinopelschrijft aan den onderkoning van Egypte het stellige plan toe om zich bij de eerste voor komende gelegenheid van den Sultan onafhankelijk te maken, en dringt op zijne afzetting aan. Aan zijne betuigingen van trouw en onderdanigheid mag, volgens dal blad, niet het minste vertrouwen worden geschonkën. PRUIS SEN. BERLIJN, 23 Julij. Door den stedelijken raad is besloten dat er, ter nagedachtenis van Humboldt, een park onder den naam van Humboldt-Hain zal worden aan gelegd. Aldaar zal onder anderen een botanische tuin en een gebouw opge- rigt worden, bestemd ter bevordering van wetenschappelijk onderzoek voor ieder, die daarvan verlangt gebruik te maken. De metselaarsknechts in deze hoofdstad hebben thans, hooger loon vorderende, den arbeid gestaakt. Er heeft cene bijeenkomst plaats gehad van 4000 dezer werkliedenwaarin ten krachtigste werd aangedrongen op volhouden, maar tevens vooral ook op een rustige en ordelijke houding, opdat de openbare autoriteit geene aanleiding zou vinden om zich in de zaak te mengen. Ten einde de werkstaking algemeen te maken, hebben zelfs zij, wier meesters zonder bedenking hel loon tot het geëischte bedrag hadden verhoogd, zich bij de beweging aangesloten en het werk nedergelegd. RUSLAND. Te Warschau is een keiz. besluit afgekondigdstrekkende om de Pool- sche hoogeschool aldaar in eene Russische universiteit te veranderen. Het besluit zegt dat te Warschau, in de plaats der bestaande hoogeschool, ecne keizerlijke universiteit gevestigd en met het aanstaande akademiejaar ge opend zal worden, ingerigt op denzelfden voet als de andere hoogescholcn van Rusland. a Te Lcyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. 4

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6