BIJ VOEGSEL, behoorencFe tot de Leijdsehe Courant van Maandag H6 July ó869Jv°. óOO. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Maandag aanst. zal te Utrecht de heer H. van Ewyck, bisschop van Camalo, in de kathedraal als zoodanig gewijd worden door den aartsbis schop Schaepmaugeassisteerd door de hh. Wilmer, bisschop van Haarlem, en Kistemaker, gewezen vicarius-apostolicus van Curacao. Gelijk bekend is, heeft het bestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw, afdeeling Haarlem en omstreken, hetwelk reeds in vorige jaren pogingen in het werk stelde ter bevordering van den bloei der Ilaarlemsche zomer-paardcnmarkt, dit jaar getracht, door het houden eener verloting van paarden, rijtuigen en harnachementen en van eene afdeelings-lentoon- stelling van paarden, vee en landbouw-werktuigenop den dag der markt, in denzelfden geest werkzaam te zijn. Men verneemt daaromtrent nader, dat het bestuuralles in het werk willende stellen om een en ander naar wensch te doen slagen, besloten heeft de tentoonstelling van werktuigen en die van inzendingen voor de markt van rijtuigen, zadelmakers-werk en dergelijkebeiden op het Hazepatersveld aan den Dreef, reeds Zondag-namid dag den 25slen dezer te 1 ure open te stellen. Des avonds van dien dag zal een concert in de Hertenkamp gegeven worden. Des Maandags, den eigen lijken dag der markt, zal de tentoonstelling van vee enz. reeds te 10 ure geopend zijn en te 12 ure door de muziek der stedelijke schutterij worden opgeluisterd. Des avonds zal weder een concert in de Hertenkamp, gevolgd door eene fête de nuit met illuminatie en bal, plaats hebben. De verloting van paarden en rijtuigen zal Dingsdag 27 Julij op het raadhuis alhier ge schieden. De tentoonstelling zelve belooft zeer goed te zullen slagen, te oordeelcn naar het belangrijk aantal der ingekomen opgaven van inzenders. (H. C.) Te Rotterdam hadden gisteren op het Engelsche schip Barma, welks equipage zich aan het overmatig gebruik van sterken drank had overgege ven, twee ongelukken plaats. Terwijl het schip nog in de Boompjes aan de palen lag, sprong een ligt matroos, door den drank opgewonden, over boord, met het gevolg dat hij op den kant eener aldaar liggende roeiboot te regt kwam en zwaar aan het hoofd gewond werd. Twee uren later, toen het schip in beweging was en door een sleepboot getrokken werd, sprong op de hoogte der Pottebakkerssteeg een tweede matroos over boord, mede in door den drank verhitten toestand. Niettegenstaande pogingen tot zijne redding werden aangewendis hij in de diepte verdwenen. Op de tentoonstelling te Amsterdam bevindt zich een schrijfboek van een 9-jarigen knaap, die, geheel lam, geleerd heeft met den mond zeer dui delijk te schrijven. Te Arnhem had eergisteren een treurig voorval plaats. Een rijtuig, waarin de heer J. M. baron lluyssen van Ivattenilijke, met den stalhouder Rutgers en een knecht was gezeten, kwam nabij den tweeden viaduct in aanraking met het wiel van een mestkar. Ten gevolge daarvan kantelde het rijtuig, beide heeren vielen er uit, de lieer Rutgers brak zijn been en de heer van Kattendijke viel met het hoofd op de steenen. Laatstgenoemde is des nachts aan de gevolgen overleden. De knecht, die achter in het rijtuig zat, is ongedeerd gebleven. Nabij Steenwijk zag eergisteren een niet al te ruim met aardsche goe deren gezegend landbouwer zijn kindertal (9) met 3 dochters vermeerderd. Onder Schoterland in Friesland geraakten Dingsdag 11. twee arbeiders aan het stoeijen in de nabijheid van een pas gescherpte zeis; een van hen sloeg met den voet in de zeis, waardoor de spieren geheel werden door sneden, en zulk een geweldig bloedverlies plaats had, dat de man, hoewel men spoedig geneeskundige hulp heelt ingeroepenreeds in den avond aan de gevolgen overleed. Uit Sellingen wordt aan de Gron. Ct. gemeld: Eene, naar het schijnt, zonderlinge ongesteldheid eener arbeidersvrouw alhier trekt dezer dagen veler aandacht. Deze vrouwin de meening zijnde door de lint- of band worm taenia intestina) gekweld te wordenriep de hulp van twee genees- lieeren inwelke haar onderzochtendoch verklaardendat naar hun oor deel de oorzaak van deze ongesteldheid in iets anders gelegen was. In plaats van die geneesheeren te volgenging men hulp zoeken bij eene vrouw teWeener, die den naam heeft uit de urine van een patiënt te kunnen ver klaren, welke de kwaal is, waaraan de patiënt lijdt, en veelal worden door haar middelen daartegen aan de band gegeven. Bewuste arbeider be gaf zich voor eenige dagen derwaarts en vernam van deze vrouw, dat de patiënte eene menigte slangen, meer dan 25, in zich zoude hebben, waar legen niet alleen twee dure dranken (van 3 Pruiss. thl.) werden gegeven, maar waarbij tevens de oorzaak werd genoemdwaardoor die vreeselijke kwaal was ontslaan. Die oorzaak zou namelijk in niets anders gelegen zijn, dan dat de patiënte betooverd was en dat alleen de bewuste dranken waarschijnlijk alles zouden kunnen herstellen. De dranken werden toege diend; en wat ook de natuurlijke oorzaak dezer ongesteldheid wezen moge, waarheid is hetdat na het gebruik der dranken de lijdëPes eenige uitwerp sels heeft ontlast, die oogensclnjulijk meer naar slangen dan naar lint- of andere wormen gelijken, waaronder ter lengte van voet, van welke men één op spiritus heeft gezet. De vrouw gevoelt zich thans ccnigzins verligt, doch de zeldzame kwaal schijnt nog op verre na niet geweken, weshalve bedoelde arbeider heden ten tweedemaal op reis naar Weener is gegaan om aldaar verder raad en hulp voor zijne vrouw in te roepen. Het zou in het belang der geneeskunde zijn. dat deze ongesteldheid en de natuurlijke oorzaken daarvan naauwkeurig werden onderzocht; niet en kel om het bijgeloof, dat hier wordt gevondentegen te gaanmaar ook om de wetenschap zelve. Dat allerlei verbalen door de ligtgeloovige wereld hierbij worden gevoegdligt voor de handzoodat men daardoorhelaas weèr ruimschoots voedsel weet te geven aan looverijen en al wat bijgeloof heetcn kan. Uit Asten word gemeld: Dezer dagen vertoonde zich binnen deze ge meente een Belg, gekleed als korporaal der zouaven, die zeidc met verlof te huis en uitgezonden te zijn lot het werven van jongelingen voor de pauselijke dienst; dat hij reeds 44 jongelingen had geëngageerd en er gaarne 50 hebben zoude. Na hier een paar jongelieden tot het dienstnemen over gehaald en van een paar bouwlieden eenige gelden, naar men gist zoo wat vijftig gulden, ontvangen te hebben, heeft hij zich met gemelde jongens naar Deurne en vervolgens per spoor naar Helmond begevenalwaar hijvolgens zijn zeggennog een oud-zouaaf wilde medenemen. Terwijl bedoelde jongens even in Helmond bij hunne bloedverwanten vertoefdenmaakte de korporaal van deze gelegenheid gebruik, om per spoor van Helmond naar Venlo te sLoomen en liet beide jongelingen achter; de oud-zouaaf in Helmond, bij wien zij zich vervoegdenbegreep dadelijkdat zij met een opligter te doen hadden. Vervolgens stoomden beiden naar Eindhoven en keerden naar hunne haardsteden terug; de twee geldschieters waren familie van de in dienst zijnde zouaven; eten, drinken en huisvesting heeft de opligter niet behoe ven te betalen, want men rekende het zich eene eer een pauselijken zouaaf in huis en aan tafel te mogen ontvangen. 's GRAVENHAGE, 24 Julij. De luit. ter zee 2de kl C. A. Woldringh is op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van justitie is de heer lluyskes, di recteur in de strafgevangenis bij Doetinchemverplaatst naar Alkmaar en de directeur Ruigrock van daar als zoodanig naar Doetinchem. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De commissie tot afneming van het examen voor hen, die als vroed vrouwen wenschen te worden toegelaten, heeft in hare dezer dagen gehou den vergadering negen adspiranlen geëxamineerd, waarvan zeven voldoende bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven en dientengevolge zijn toegelaten. BELGIË. Te Antwerpen heelt een hevige brand plaats gehad in de gebouwen van liet voormalige klooster der Witte Zusteren, thans in gebruik bij de vereeniging van den 11. Vincentius de Paulo in de Kammenstraat. De brand openbaarde zich door eene hevige ontploffing, op een kanonschot gelijkende, en vernielde twee pandendie tot scholen voor de leerlingen dienden. Door spoedig aangesnelde hulp mogt het gelukken, de vlammen tot deze gebou wen te bepalen. Ongelukkig zijn later, tengevolge eener instorting aan den linkervleugel van het gebouw, drie personen van de brandweer onder het nog brandend puin bedolven. Wel werden zij er vrij spoedig uitgehaald, doch zwaar verwond. Dezer dagen is te Brussel een man overleden, die in der tijd eene ze kere beruchtheid had verworven, namelijk Pierre Joseph Cantillon, die in 1815 beschuldigd werd, een aanslag te hebben gepleegd op het leven van den hertog van Wellington. Vermits echter geen genoegzame bewijzen voor zijne schuld konden worden aangevoerd, werd hij vrijgesproken. Het is om de kosten van het proces te dekken, dat Napoleon op St. Helena aan Can tillon een legaat van 10,000 frs. had vermaakt, welke hem in 1823 dooi den heer Laffitte zijn betaald. Cantillon was te Havre in 1788 geboren en trad in 1807 bij het Fransche leger in dienst. Na den slag van Wagram werd hij als sergeant opgenomen bij de grenadiers van de garde. Hij ver liet de Fransche dienst na de capitulatie van Parijs. ENGELAlt». LONDEN23 Julij. Reeds is gemeld dat betrekkelijk de Iersche kerkbill tusschen de rege ring in het hoogerliuis een vergelijk is tot stand gekomen, strekkende tot opheffing van de voornaamste geschilpunten tusschen de beide huizen ten opzigte van bedoelde wet. Thans heeft er tusschen den lieer Ball, een invloedrijk lid der conservative partij in het lagerhuis, en eenen van de be windslieden, den sollicitor generaal voor Ierland, eene conferentie plaats gehad; de uitkomst daarvan geeft grond om te denken dat een vergelijk tot vereffening der geschilpunten betrekkelijk de zaak der Iersche staatskerk in het lagerhuis gelijk als in het hoogerliuis zal tot stand komen. In het lagerhuis heeft een der ledenmet het oog op de wijzewaarop in het hoogerliuis bij de behandeling der Iersche kerkbill over het ministerie en het lagerhuis werd gesproken, de volgende vraag tot den voorzitter ge- rigtKan er in dit huis naar zijne regeling voldoening of herstel worden gevorderd van eenen pair, die in het hoogerliuis woorden heeft gesproken, welke beleedigend zijn voor den president-minister als leider eener grootc partij, en inbreuk op de waardigheid van het huis der gemeenten maken? De voorzitter gaf hein te kennen dat eene dergelijke vraag niet geoorloofd was. Het eene huis had niet te onderzoeken wat er bij de discussièn in het andere huis voorviel. Uit Wigan, in Lancashire, meldt men dat in de kolenmijn der heeren Evans Zonen, in de nabijheid der stad, eene ontploffing heeft plaats ge had, waarbjj 48 mijnwerkers zijn omgekomen. 52 anderen, die zich in dezelve bevonden, zijn met moeite uit de met stikdamp gevulde mijn ont komen, doch ee.i van hen is sedert bezweken. Men meent, dat nog meer slagtofïers in de mijn zullen worden gevonden. Volgens geloofwaardige berigten wordt op de oostkust van Afrika nog een uitgebreide slavenhandel gedreven. De voornaamste markt is Ivilwa, op het grondgebied van den sultan van Zanzibar. Ongeveer 30000 slaven worden er jaarlijks aangevoerd uit de omstreken van het meer Nyassa. Om dit getal te verkrijgen moet het dubbel worden opgeligt. Geen beschrij ving, hoe sterk gekleurd ook, kan eenig denkbeeld geven van het lijden, dat de slaven op de reis te verduren hebben en later aan boord der Ara bische vaartuigen. Zij worden letterlijk in geraamten veranderd, door de behandeling, of liever mishandeling, die zij ondergaan. Zij worden, om

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5