Nloonilioot V 1 li n r <1 i is Uit de hand te Koop ONTVANGEN De Verkiezing voor den Gemeenteraad. VOORWAARTS ADVERTENTIE*. Zondag 2o Julij a. s. langs de HAARLEMMERMEER naar AMSTERDAM. Mieris, op een houten hord voor het gebouw geplaatst was, bevestigd aan de twee duimen, die nog alleen overig zijn, gelijk thans ook gemist wor den de op de teekening, evenals op de afbeeldingen der stads-waag in de Beschrijving van Leyden door S. van Leeuwen en in Les Délices de Leijde voorkomende wapens van (mr. Willem) Paedts, (Jan Pietersz) van der Maar- sclie, (mr. Arend) Wittens en (Rippert) van Groenendijk, die vroeger de ba- j semcnten van de vier pilasters der bovenverdieping versierden en welligt, even als zoovele andere wapens, in 1795 verdwenen. Van de academische bibliotheek ontvingen wij mede: eene gravure van P. van Gunst naar eene teekening van H. Howard, een rond schild, waarop, volgens het Latijnsch onderschrift, afgebeeld is de inval van Brennus in Rome; het zeldzame por tret van P. P. J. Quint OndaatjeA. L. M.Ph. D. et JU. D.gra vure door Chretien, uitvinder der physionotracenaar teekening van Fou- quet, en eene photographic van F. Gutekunst, Public ledger building, S. corner Sixth and Chestnut Streets, PhiladelphiaU. S. A., Opened June 20, 1867y George LP. Childs, Proprietor. Slot in een volgend nommer.) IKCEXO\DEX. Ik moet eens uitspreken wat mij op 't hart ligt. Het is mij vreeselijk tegengevallen van mijne Leidsche medekiezers, dat zij het aftredend lid mr. J. van Ileukelom Jr. niet terstond met eene overgroote meerderheid herkozen hebben. Een man, die altijd getoond heeft zijne stad lief te hebben, die zich tijd noch moeite bespaart om alles te bevorderen wat Leiden ten goede kan komen, die rijk aan verstand en ervaring is en dus de beste wegen weet te kiezen om dat doel te bereiken, die eindelijk ten minste nog een paar jaar geleden zoo algemeen getierd en bemind was, dat toen wij den waardigen Siegenbeek verloren, stellig de groote meerderheid der bur gerij hem tot opvolger wenschte. Die man is niet herkozenEn waarom niet? Is er iets gebeurd, daardoor v. II. het vertrouwen en de achting der kiezers minder waardig is geworden? Heeft hij in de laatste jaren niet altijd even trouw op zijn post gestaan als vroeger, is hij minder edel en onafhankelijk voor onze belangen opgetreden Ik heb er nooit van gehoord, en de drie kiesvercenigingendie zijne herkiezing hebben tegen- gewerkt, hebben er ons nooit iets van gezegd. Waar moet het heen, als j izulk een man aan ellendige partijschap wordt opgeofferd Over den verderen uitslag der verkiezingen wil ik slechts een enkel woord zeggen. Er zijn eandidaten van de drie kicsvereenigingen, die ik hoogacht en die ik niet gaarne zou deprecieeren. 't Heeft mij echter verwonderd, dat zij van den invloed, dien zij daar schijnen te bezitten, geen gebruik hebben gemaakt, om den geest van bekrompenheid en kleingeestigheiddie daar blijkbaar overheerschend is, te bestrijden. Het eerste beginsel, dat bij de keuze van eandidaten voor den gemeenteraad behoort te leidenis dat het brave, verstandige, onafhankelijke menschen moeten zijn. Die een dezer drie eigenschappen mist, kan geen goed vertegenwoordiger van onze belan gen zijn. Die ze bezit, zal noch, volgens de leer van sommige dagblad schrijvers, al het oude al breken omdat liet oud is, noch het nieuwe ver- oordeelen omdat het nieuw is. Maar dan verder moeten wij vragen wie van dezen geacht moeten worden de behoeften der gemeente liet best te kennen, wie het meest getoond hebben dat zij liefde voor hunne stad heb ben en voor den bloei der stad tijd, geld en moeite willen geven. Wan neer de drie bovengenoemde kiesvereenigingen in dien geest hadden gewerkt en de kiezers zich door deze beginselen hadden laten leiden, dan zou niet gebeurd zijn, wat ik en velen met mij diep betreuren en als eene schande voor onze stad beschouwen, dan zou van Heukelom met zeven- a achthon derd stemmen herkozen zijn. Medekiezers! herstelt wal er misdaan is. M. J. DE GOEJE. 't Zal ongeveer 38 jaren geleden zijn, dat dit woord werd uitgesproken bij den aanvang van eenen veldtogttot handhaving der rechten van Vader land en Oranje en er werd een strijd gestreden en een zegepraal bevochten die een roemrijke bladzijde vult in de geschiedenis van Nederland. Dezer dagen werd dit woord binnen Leiden uitgesproken en het geldt een strijd voor de verkiezing van gemeenteraadsleden. Maar waartegen en met welk doel dat Voorwaarts! wordt uilgesproken, is moeijelijk te raden. Geldt het ook een strijd vóór de vrijheid en het recht tegen dwinglandij en hecrschzucht Neen, aan de zijde van de partij, die het Voorwaarts! uitroept, wil men onderdrukken de vrijheid van het onderwijs en van het geweten. Of is het niet zoo, dat men wil bemagtigen het monopolie van het lager onderwijs voor den Staat, of liever voor een ontzaggelijke meerderheid in den gemeenteraad, die de koorden der beurzen van de belastingschuldigen in handen heeft, om de middelen te vinden, die strekken kunnen tot be kostiging van het openbaar onderwijs, en de krachten van het bijzonder onderwijs verlammen. Dit de overvloedige opbrengst van den jeneveraccijns zijn openbare scho len gesticht, die nimmer waren opgericht als daartoe geldleeningen hadden moeten gesloten of gemeentebezittingen verkocht moeten worden. Maar de jaarlijksche kosten van onderhoud bezwaren toch den hoofdelijken omslag en heeft nu het Voorwaartsten doel dien weg verder op te hollen en, zon der tot een bedaard nadenken even stil te slaan, voort te streven op een weg, die zeer gevaarlijk is, dan is het noodig zich twee- en driemalen te bedenken of men de hand zal reiken aan een partij die blindelings Voor waarts snelt en geen acht geeft op het einde. Op liet einde. 't Betreft een gewigtig beginsel, dat in onzen maatschappelijken toestand diep ingrijptof de Staat d. i. de burgerlijke Overheid alleen de hand reikt of op elk gebied hulp en steun verleent waar de bijzondere krachten falen of te kort schietendan wel onverschillig omtrent hetgeen bestaat de zorg voor alle belangen op zich neemt, zich toeeigent. De Staat schoolmeester, godsdienstleeraar, industrieel, handelaar, armver- zorger enz. Op dat beginsel rust bet programma; uit dat beginsel spruit de leus voort, waarmede de Kiesvereeniging «het Algemeen belang" hare kandidaten hij elke verkiezing aanbeveelt; «Voorwaarts" op den weg van het Staatsalver- mogen, dat in belastingheffing een uitermate dienstig middel vindt. Weg met de bijzondere scholengemengd of positief. Christelijk of con fessioneel, 't zij gesticht door kerkgenootschappen, vcrecnigingen of hoofd onderwijzers. De openbare school de ecnige instelling voor lager, middel baar en hooger onderwijs, geslicht en onderbonden uil de openbare kassen, die door belastingheffing wordt gevuld. Grondwetsherziening, wel noodig om sectcseholen te verkrijgen, niet noodig voor het monopolie van het openbaar onderwijs. Het begin van een niet te overzien noodlottig einde, waarbij vrijheid wordt vervangen door gewetensdwang en men terugkeert lot de midden eeuwen. Dat is het «Voorwaarts," waartoe de kiezers worden opgeroepen en aan gespoord; maar op gezag van anderen dan wel op grond van een overtui- ging, waarvan men rekenschap geven kan? In een carrousel gaat men ook Voorwaarts; maar 't is toch iels anders dan voorwaarts te gaan in kennis, deugd, godzaligheid lot de volmaakt heid; een oude en beproefde voor altijd gepaste levensregel. Een pessimist. De Redactie, ofschoon erkennende dat liet niet altijd aangenaam is voor den schrijver van een ingezonden stuk gehouden te wordenwanneer men de schrijver daarvan niet is, acht zich echter niet geroepen de kolommen der courant voor elk particulier belang open te stellen en alzoo bet schrij ven van v. d. S. op te nemen. OPGAVE VA\ BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Junij door hel postkantoor te Leyden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: W. Eebeltjes, J. Schoor, A. Falter, J. J. Bonman, L. Gerards, J. Pierze, J. D. W. Koch, allen te Amsterdam; J. Mulder, te Assen; mej. J. H. Roelofs, te Delft; C. Gozijn, voor Mietje Cozijn, te Goudsche Sluis; van Kuik, Loojerstein, H. E. Tennissen, allen te'sGraven- hage; van der Burg, te Hardenberg; A. Versluis, te Harlingen; mej. S. Mes- quita, te HellevoetsluisH. v. d. llenst, te Leeuwarden; Timp, te Leiden; ,M. van Leeuwen, huisvr. van K. Boon, te LeidschendamC. Leupe, te Nieuwe Diep; C. Raaymakers, te Nijmegen; S. J. de Jong, te Oude Zijl; S. Verwey Azn., te Overschie; M. W. Verschueren. idem, te Tilburg; Weijer, J. Godefroy, te Voorschoten; wed. Puntmann, te Zutphen. Ondertrouwd Mr. L. G. VERVER, van Leeuwarden, Leiden, 23 Julij 1869. en Receptiedagen 8 en 9 Augustus. J. C. L. VAN WENSEN. Overveen, 22 Juli 18G9. Onze geliefde Rroeder Dr. L. J. F. JANSSEN, laatst Directeur van het Munt- en Penningkabinet te Leiden, overleed he den te Rotterdam op 62jarigen leeftijd. A. J. C. GRONEMEIJER -- Janssen. J. J. JANSSEN. een Pianino, 7 octaaf, Palisander kast, met BouUonneurs, voor 165, alsmede een Orgel, Seraphin, voor 120. Te bezichtigen bij J. J. SLEYSER, Roek- en KantoorhandelHoogewoerd. eene schoone Collectie Pianino's, van het huis REMY. 7 Octaaf, Palisan der kasten, van 225, 250, 325, 35« en AOO, PLEYEL ERARD, 1IERZ, BERNHARDT en anderen, legen zeer civile Prijzen, in het Piano-Magazijn van C. C. BENDER, Hoogewoerd. Vertrek van Ley «Ion 'smorg. ten Gy2 uur. Amsterdam 's nam. 6 van den Overtoom. RETOURBILLETTEN dagelijks verkrijgbaar aan het Kantoor Haven. 1' 1(1.o.so. 2' O.GO. DE DIRECTIE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3