PER TELEGRAAF. «veet, door het huis werd verworpen, waren zeer hevig en in sommig zonderheden beleedigcnd voor de ministers en voor het lagerhuis. Vt ';!r' dc- op den heer Gladstone werden de scherpste pijlen afgeschoten. Dit gaf )<ren Granville aanleiding o. a. te zeggenIndien graaf Grey de waarheid spmzaeer wanneer hij beweert, dal het ministerie niets geeft om de Ierschekerkv ge- maar die slechts heeft voorgesteld, om de lords te ergeren, en cene botsing tusschen de twee huizen te weeg te brengen, dan behoorden wij, de minis ters van II. M.niet op deze zetels te zitten, maar als schuldigen voor de regtbank van het huis der lords te verschijnen. De lord-kanselier zeide, dat hij, als voorzitter van het huis, zich met de grootste moeite bedwon gen had, om stilzwijgend te luisteren naar het beleedigen van een der uit'-11 stekendste mannen van Engeland. In het lagerhuis heeft de minister voor de Iersche zaken zijne tevre denheid betuigd over den vreedzamen afloop der Oranje-leestenmaar tevens de hoop uitgedrukt dat de Ierschc protestanten eindelijk zouden afzien van die half-barbaarsche en kinderachtige gebruikenwaardoor zij de regering telken jare in de noodzakelijkheid bragten 0111 uitgebreide voorzorgmaat regelen tot verzekering van den openbaren vrede in Ierland te nemen. De tunnel ouder de Theems is thans voor voetgangers gesloten. De Oost-Londenschc spoorwegmaatschappij heeft die gekocht voor ruim eene derde gedeelte van de som, die het werk gekost heeft, op 000,000 geschatP Die maatschappij zal hare treinen door den tunnel doen loopen. FRAUKKM K. PARIJS, 22 Julij. ij De prins dc la Tour d'Auvergne heeft aan de Fransche gezanten bij-J de verschillende hoven kennis gegeven van zijn optreden als minister en meti»" bijzonderen nadruk doen uitkomendat zijne benoeming in de betrekkingen van Frankrijk tot de mogendheden en in de vredelievende politiek des kei zers gcene verandering zal brengen. Men verneemt dat in den ministerraad de redactie van het senaatsbc- sluit, waarin de door den keizer toegezegde hervormingen uitgewerkt zul len worden, is opgedragen aan den heer Chasseloup-Laubat, voorzitter van den staatsraaden aan eenige leden van dien raadonder medewerking van den minister Duvergier. - De beweging ten gunste der inachtneming van de Zondags-rust breidt zich alhier meer en meer uit. De Magasins de Nouveautés zijn tegenwoor dig des Zondags schier zonder uitzondering gesloten; de patroons en bedien den beiden verklaren, zich daarbij wel te bevinden. Thans worden door de kruideniers-bedienden en de vleeschhouwersknechts pogingen gedaan, om dezelfde gunst als de bedienden der galanterie-winkels te verwerven. De patroons hebben verklaard dat dit vooreerst onmogelijk was, maar zich be reid verklaard tot eene sluiting des namiddags ten 2 ure, welk voorstel is aangenomen. SPANJE. I11 het noorden des lands moeten zich meer en meer Carlistischc ben den vertoonen. De zaak van Don Carlos moet in den laatsten tijd zoowel bij het volk als bij het leger veld hebben gewonnen. - Het besluit van den afgetreden minister van justitie, betreffende de gevallenwaarin de reglerlijke ambtenaren kunnen worden ontslagenis door een besluit van zijn opvolger, buiten werking gesteld. In de hoofdstad is eene protestantsche dame overleden, die, op last van den lieer Rivero, bij gemis van eene afzonderlijke begraafplaats voor de leden dier nieuwe gemeente, op een der katholieke kerkhoven is ter aarde besteld; ook omdat liet, uithoofde der heerschende typheuse koort sen en buitengewone warmte, ongeraden was. de begrafenis lang uit te stellen. Dat feit heeft veel opschudding veroorzaakt en zelfs tot protesten aanleiding gegeven. PRIJISSEN. BERLIJN, 22 Julij. Van regeringswege is medegedeeld dat graaf von Bismarck voor den lijd van zijn verlof volledige opheffing van alle bemoeijenis met de aangele genheden van het koningrijk heeft ontvangen. Daarbij wordt gevoegd dat zijn geest in den ministerraad heerschend blijft. De Voss. Zeit. deelt het volgende voorval mede. dat onlangs in Mec klenburg plaats had. Een landeigenaar te Grubow, de heer Bade, hield zijn jonggeboren zoon ten doop. Op het oogenblik dat de predikant de gebrui kelijke woorden tot verbanning van den duivel wilde uitspreken, verklaarde de heer Rade zich tegen de voortzetting der aangevangen plegtigheid en verliet de kerk met zijn kind. Onmiddellijk wendde hij zich tot den opper- kerkeraad te Schwerin, aan welken liij schriftelijk de vergunning vroeg om den voorgenomen doop te doen voltrekken door een predikant, die geene duivelsbezwering bij den doop voegde; hij verklaarde dit verzoek lot hem te rigten op grond, dat de bezweringsformule aan den doop was toegevoegd in strijd met het besluit, door de Stenden van liet groothertogdom dien aangaande genomen; dat hij niet geloofde aan het bestaan van een wezen, dat men duivel noemde, en het geen noodzakelijk vereischte was daaraan te geloovenwilde men zich het regt toekennen van belijder der christelijke godsdienst, enz. Het hierop ontvangen antwoord bevatte eene afwijzende beschikking. De heer Bade zal zich nu wenden tot den opperbisschop, dat is de groothertog. PARIJS, 22 Julij. De Moniteur zegt, dat de bijeenkomst der linkerzijde geen resultaat heeft opgeleverd en dat deze vereeniging er slechts toe heeft geleid om de scheuring grooter te maken tusschen de ledendie het parle mentarisme voorstaan en die, welke de democratische beginselen huldigen. LONDEN, 22 Julij. Lords Cairns heeft in het Jioogerhuis verklaard, dat hij met lord Granville eene conferentie heeft gehadwaarin beiden het vol- gende vergelijk betreffende de wet tot afschaffing der staatskerk in Ierland hebben aangenomen: de bepaling nopens het surplus zal veranderd worden, ten einde het parlement in de gelegenheid te stellen, een gedeelte der fondsen aan te wenden tot leniging van nood. Het hoogerhuis heeft ver volgens dit vergelijk goedgekeurd en de discussie alstoen geëindigd. NEW-YORK, 21 Julij. Volgens de laatste berigten uit Japan hebben de troepen van den Mikado Ilakodadi ingenomen. i MADRID, 22 Julij. De verschijning van Don Carlos in het noorden des lands is officieel bevestigd. In Catalonië heersclit beweging. Er zijn troepen daarheen gezonden. Te Madrid zijn eenige geestelijken in hechtenis genomen. WEENEN, 23 Julij. De Neue Freie Presse meldt in een hoofdartikel, dat de onderkoning van Egypte met het huis Oppenheim te Parijs een leening van 60 millioen heeft gesloten ter bestrijding van uitgaven voor krijgstoerustingen. Mustapha-Fazyl-pacha is den 19Je» door Weenen gereisd, op den weg naar Konstantinopelom aldaar de hem aangewezen plaats in het Ottomanische kabinet in te nemen. LONDEN, 22 Juiij. Heden middag ten 12 ure bevond de Scanderia zich op 123 mijlen afstand van Duxbury; 620 mijlen kabel waren uitgevierd en men had een afstand van 583 mijlen afgelegd. MADRID, 22 Julij. De ministers hebben geen latere berigten betreffende de bewegingen der Carlisten ontvangen. Maatregelen zijn genomen ter ver zekering van de orde. Aanwinsten van liet Kabinet van Pleisterbeelden, Tee- keningen en Prenten van dc lloogcscliool te Leyden, over 18G8—1869. Vervolg 6°. Portretten: van de hoogleeraren J. A. Bennet, J. C. Broers. J. F. van Oordt, F. A. W. Miquel en F. J. Domela Nieuwenhuis, lilhographiën van J. Erxleben, A. J. Ehnle, L. de Kouingh en anderen; van B. van den Brocck lith. van J. L. Cornet; van den Duitschen kruidkundige K. F. Ph. von Mar- tius, lith. van Er. Correns; van Willem Carel Hendrik Friso, Erfstad houder der Vereenigde Nederlandenen Anna van Brunstoyk Lunenburg, Princesse van Oranje, beide gegraveerd naar G. Sanders door P. Tanjé; twee portretten van prins Willem V, gravuren van R. Vinkeles naar J. Schroder en van Beauvarlet naar G. van Nijmegenbenevens een portret der gemalin van Willem V, Wilhelmina, naar D. Chodowiecki door J. Ilonbra- ken; zes portretten van Willem I, koning der Nederlanden, gegra veerd door W. van Senus, L. Benoist, B. Taurel en anderen, benevens dat zijner gemalin, door L. Portman naar Schroder; Napoleon (1810) en Napo leon in 1815, litgraphiën, de eerste door II. Grevedon, de tweede door Marin Lavigne nagr Horace Vernet; General Sir ChaJ. Napier G.C.E., gravure van M. J. Skelton naar eene daguerreotype; II. Witsius, door P. van Gunst naar G. lloet; W. Chr. van Manen, door J. C. Bendorp; R. de Piles, door B. Picart; J. Hallius, door W. Dclff; W. J. Hofdyknaar A. J. Ehnle door TV. F. Wehmeyer; mr. J. A. van der Chijs, lithographie van J. P. Berg- haus; Suwarow, zwartekunst, door If. S. Goed naar G. J. Kalichew, bene vens eene gravure van een onbekende naar het standbeeld van P. P. Rubens te Antwerpen. 7°. Prenten van geschiedkundigen aard, als: TGerecht van 's Graven- hage en D'Arminiaensche uytvaert met verzen, beide gegraveerd door Claes Janszoon Visser, alsmede Souvenirs de Waterloo, Album contenant douse vues et un plan de la Bataille, publié par H. Gérard a Bruxelles. 8°. Boekwerken: Peinture-scnlptnre les Nations rivales dans F art An- gleterre, Belgique, Hollande, Bavière, PrusseEtats du Nord, Danemark, Suède et Norvège, llussie, AutricheSuisse, Espagne. Portugal, Italië, Etats Unis d'AmériqueFrance 1'art Japonais de I'influence des expo sitions internationales sur l'avenir dc l'art, par Ernest Chesneau, Paris, 1868; George Kaspar Nagler, Verfasser des allgemeinenKünsller-lexicons tend der MonogrammistenErinnerungsblatter von Dr. Rudolf Marggraff, Miinchen, 1868; van hel werk van den overleden Nagler, Die Monogramis- ten door Marggraff voortgezet, de all. 9 van band IV; Histoire de la pein- ture Flamande depuis ses debuts jusqu'en 1861, par Alfred Mich iels Paris 1868, 6lle deel; Gedachten over cene Akademie van beeldende kun sten, Amsterdam, 1868; Rembrandt Harmens van Ryn, sa vie et ses oeuvres, par C. Vosmaer, La Ilaye, 1868, en Rembrandt et l'individua lisme dans l'art, par Ath. Coquerelfis, Paris, 1869. Door tusschenkomst van heeren Curatoren ontvingen wij van het ministerie van binnenl. zaken het prentwerk in groot-lolio: Oeuvres de P. P. Rubens et de A. vanDijck, ou recueil desprincipaux tableaux des ces deuxpeintresgravées par Schelte et Boelius de Rolswert, Luc. Vorsterman, Paul Pontius et au tres cèlèbres artistes, avec un précis historique et raisonné sur le mé rite et 1'execution de ces différens chefs-d'oeuvre, Amsterdam, 1808, eene uitgave indertijd door C. II. Hodges bezorgd, in wiens handen de oude koperen platen gekomen waren. Aan het ontvangen exemplaar ontbreekt echter nog tot ons leedwezen het op den titel vermelde précis. Van dezelfde zijde ontvingen wij voorts nog de 2,le all. van het belangrijk werk: Curio- sités du cabinet d'estampes d'Amsterdam, facsimile d'estampes de mailres inconnus du 15e siècle, gravés par les élèves de l'école de gravure a f Académie Royale des beaux-arts a Amsterdam et édités par le direc teur de cette école. J. W. Kaiser. Van de academische bibliotheek werd ons toegezondeneene teckening met de pen en O. I. inkt van de stads-waag alhier, hebbende lot onder schrift: Met alle eerbiedighcyd opgedrage aan de Edle IJeere Curatore van 's Lands univerzityd door rny haar hoog Edle onderdanige Dienaar Jan van Reynooy 1779. op welke teekening, die goed is uitgevoerd, vlak onder het bas-relief in den voorgevel later een strookje papier geplakt is, waarop Collegium Chirvrgicnm, het opschrift, hetwelk, volgens F. van

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2