LEfUSCIlE COURANT. fSÏ>9, N\ 99. ZATURDAlf 24 JULIJ. STA D S- B E R I (i T E i\. PATENTBIADEN. Leïden, 17 Jul ij 1869. STOFFELS, Wethk 1. B. lïli^iNENLANDSCIIE BERIGTEN. BUITENL\NDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. ')e piijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35f\,nco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaant, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke notnmers der CouraiI zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 rj els f 1.—, iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden. doet te weten dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 18G9 en 1870, voor al «le Wijken, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrek ken van hel Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn. dagelijks, met uit zondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, LEYDEN, 23 Julij. Bij kon. besluit van 21 dezer is lot hoogheemraad van Rijnland op nieuw benoemd de heer A. van Stralen. - Op den 18^" October aanst. zal aan 's rijks munt te Utrecht gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van handels-essayeur. Zij die daartoe wenschen toegelaten te worden, moeten daarvan vooraf schriftelijk kennis geven aan het muntcollegie te Utrecht en zich op genoemden dag, 'svoormiddags 10 ure, ter raadzaal van dal collegie aanmelden. De minister \an financiën heeft bepaalddat in geval van overlijden de tractementeu van: a. de rijksveldwachters, daaronder begrepen die, be paaldelijk belast met het toezigt op de jagt en visschcrij; b. de beambten bij de gevangenissen; c. de opzigters bij 's rijkswaterstaat; d. de bakenmees- ters en hulp-bakenmeesters, slechts worden uitbetaald over de volle maand, waarin het overlijden heeft plaats gehad en die van de leden van gedep. staten niet verder dan lot en met den dag van het overlijden. De beurzen of toelagen, toegekend aan kweckelingen bij normaallessen, rijkskweekscho len en instellingen tot opleiding van onderwijzeressenzijn mede niet ver der betaalbaar, dan tol en met den dag van overlijden van de daarmede begiftigden. Eene reductie van 50 pCt. op den gewonen vrachtprijs der plaatskaar- ten 3,lc kl. wordt, voorloopig lot het einde van dit jaar, in locaal verkeer op de staats-spoorwegen verleend aan vlaswerkers, grasmaaijers en hooijers, mits zij reizen in gezelschappen van minstens tien personen. Door den gemeenteraad van Delft is tot lecraar in de staatswetenschap pen aan de stedelijke instelling tot opleiding van Indische ambtenaren be noemd de lieer J. Spanjaard, Lot heden waarnemend leeraar in die vakken, in de plaats van wijlen den lieer Koorders. Op een bij dien raad ingekomen adres strekkende om ook ongevaccineerde kinderen op de openbare school toe te laten is besloten eene commissie te benoemenen deze te belasten met het onderzoek der zaakzoowel wat de openbare als de bijzondere scholen betreft. Door burgemeester en wethouders van Rotterdam zijn de volgende aan bevelingen opgemaaktvoor de benoeming van een leeraar in de geschiede nis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool: de hh. S. Wagenaar, leeraar aan liet gymnasium te Assen, en J. Zelling, candidaat in de letteren te Leyden; voor de benoeming van een leeraar in de Ncderl. taal en letter kunde en in de geschiedenis des vaderlands aan het gymnasium: de hh. dr. Jan ten Brink, leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage, en dr. 11. J. Polak, leeraar aan het gymnasium te Leyden. In de tweede zitting der jaarvergadering van het Nederl. zendelingge nootschap te Rotterdam zijn gekozen: tot secundus redenaar ds. B. J. Adriani, van Amsterdam, (primus: A. Drost, van Delft), tot tertius voorzitter d\ W. Francken Az.van Rotterdam, (primps: II. Brouwer, van Zwolle, secundus J. Craandijk, van Rotterdam). Uit de rekening van den thesaurier, die werd goedgekeurdbleek dat belangrijke giften waren ingekomenvooral voor de zending op Java en voor de uitbreiding van die in de Minahassa naar Bolaang-Mongondou. Bij de disenssiën over het behoud van de zending- posten op Java werd onverdeelde instemming betuigd met de motiven daar voor bijgebragt; doch eenige sprekers drongen zeer aan op groote voorzig- tigheiddaar zij niet gerust waren omtrent de vermeerdering van vaste inkomsten, die toch gevorderd werd, wilde men op den duur een goeden grondslag hebben voor de vaste werkzaamheden, zoowel op Java, als in de Minahassa. Op nieuw verbonden zich al de leden der talrijke vergadering tot liet inspannen van al hunne krachten, en zoo werd dan met nagenoeg algemeenc stemmen tot de voortzetting van de Java-missiën besloten. Voorts ontvingen de drie zendelingen J. W. Roskcs, J. Kreemer en M. Brouwer hunne instruction. In de derde zitting werden als leden van het hoofdbe stuur herkozen de aftredende bb. W. Francken Az.W. Th. van Griethuysen J. H. de Ridder, C. W. van der Pot en D. Wachter. De eveneens aftredende oud-director II. Iliebiuk had verzocht niet meer in aanmerking te komen. De vergadering besloot hem het eerelidmaatschap van het hoofdbestuur aan te bieden, op grond van de groote diensten, door hem vroeger en ook laat stelijk aan liet genootschap bewezen. In zijne plaats koos zij ds. B. J. Adriani van Amsterdam. Een voorstel door den heer F. A. Mceten te Hui- zutn bij de Friesche afdceling ingediend, tol het aangaan van eene leening. ter verkrijging van een vast kapitaalwerd afgestemd. De zending-leeraars J. W. Roskes, J. Kreemer en M. Brouwer hebben in de Remonstrantsche kerk een openlijk afscheidswoord uitgesproken. Naar men uit 's Gravendeel meldt, heeft zich daar bjj de verkiezing van leden voor den gemeenteraad het feit voorgedaan dat twee dames ieder eene stem hebben bekomen. De namen dier dames zijn door de stemopne- rners in het proces-verbaal opgenomen. Te .Gorinchem ontstond dezer dagen in de Fonteinstraat een oploop van volk, door het geroep: «er is een kind van den majoor in het water gevallen en verdronken;" echter kon niemand zeggen het gezien te hebben, noch met zekerheid bepalen waar, doch allen bleven op één pnnt staan kijken, hetgeen ten gevolge had, dat d sergeant-majoor, wiens kind be doeld werd, uit de kazerne kwam vliegen en op aanwijzing van hel alge meen gerucht zich in het water stortte, gevolgd door een tweetal soldaten, terwijl er nog een vijftal bezig was zich spoedig te ontkleeden om even eens te water te gaan. Op dat oogenblik werd er geroepen, dat zij op de verkeerde plaats aan hel zoeken waren, hetgeen ook bleek, daar het her baalde dompelen der soldaten niets dan modder boven bragt, hetgeen hen besluiteloos maakte; plotseling komt daarop uit de kazerne een berigt, dat de kleine gezond en wel in huis speeldehetgeen zich bij onmiddellijk in gesteld onderzoek bevestigde. Uit verschillende plaatsen in Gelderland luiden thans de berigten om trent de veldgewassen zeer gunstig. Uit de omstreken van Breda zijn dezer dagen per staatsspoorweg naar Rotterdam verzonden vier volgeladen waggons met kersen, om verder naar Engeland te worden gezonden. 'sGRAVENHAGE, 23 Julij. Men verneemt dat de koning-groothertog benoemd heeft tot ridders der orde van de Eikenkroon de hh. G. Valckenier, maj.-comm. der dienstd. schutterij te Harlingen, en A. de Jong, laatstelijk kapt.-comm. der dienstd. schutterij te Workumthans kapt. van de rustende schutterij. Tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Brielle is benoemd de heer mr. II. P. de Kanter, procureur bij die regtbank. Tot ontvanger der registratie enz. zijn benoemd: te Groenlo de heer J. de Graag, thans te Rhenen, en te Rhenen de heer F. L. Sypkens, thans surnumerair. De inspecteur van administratie J. A. L. den Ouden, gedetacheerd bij het dep. van marine, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den inspecteur van administratie A. Polkyn. Het prov. geregtsliof in Zuidholland heeft lieden in eene zitting met gesloten deuren behandeld de zaak tegen P. L. v. B. te Dordrecht, beschul digd van feitelijkheid tegen de eerbaarheid van een meisje beneden den ouderdom van 15 jaten met gewelddadigheid ondernomen en uitgevoerd. Bij de uitspraakdie wet in het openbaar behoort te geschiedenis hij daaraan schuldig verklaard en veroordeeld tot een confinement in een tuchthuis voor den tijt^van 5 jaren. ENGELAND. LONDEN22 Julij. De beraadslagingen in het hoogerhuis over den considerans van de Iersche kerkwet, waarin het beginsel der wet vervat is, en die,gelijk men

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1