BUIT UN L N DSC IIE BERIGT EN. oer (ijzererts) van de beste hoedanigheid gevonden Men is reeds ijverig in de weer die te delven. Het artikel wordt hier per schuit naar Almelo, van daar per spoor naar Miihlheim getransporteerd. Hier en daar vindt men onder de oer eene laag helderblaauwe klei, tot velerlei einden dienstig, niet het minst tot verbetering van den zandigen grond. Uit Assen meldt men dat de beriglen betreffende de boekweit gunsti ger zijn. De laatste warmte was voor dit gewas zeer welkom. Het maaijen der rogge zal weldra een aanvang nemen. De opbrengst zal goed zijn. Te Groningen heeft men Maandag nacht gelegenheid weten te vinden binnen te dringen in de bchuizinge van T. van der Tuineven buiten de Boteringepoort, door verbreking van het slot der buitendeur, en vervolgens het kabinet opengestoken. De dief heeft zich met eene vrij belangrijke som aan contanten uit de voeten gemaakt, zonder dat het tot heden aan de policie gelukt is hem op te sporen. Zondag avond brak er onder Oud-Gastel nabij Rozendaal een hevige brand uit in de bouwhoeve van den heer Eeman. in weinig tijds was die hoeve, uitgezonderd het woonhuis, een prooi der vlammen, waarmede ook de schuur, met eenig klein vee, gereedschappen en ruim 5(10(0 N. ponden, hooi. Binnen weinige maanden is dit de vijfde bouwschuur, welke in die gemeente afgebrand is. Omtrent de zaak van Land) wordt uit Bristol aan de Middelb. C., dd. 10 Junij het volgende gemeld. Gisteren, Donderdag, werd Lamb voor het geregtshof gebragt, beschuldigd van het verduisteren van meer dan 900 en andere sommen, het eigendom van John Leaker Morris en William James Lamb. Deze zaak veroorzaakte hier de grootste sensatie, en niet alleen de gcregtszaal, maar zelfs de gangen en portalen van het gebouw waren met mensehen opgevuld, waaronder de voornaamste autoriteiten en kooplieden der stad werden opgemerkt. De heer Norris, de advocaat voor de credi teuren, enz.,, deelde mede, dat de vervolging berust op eene wet. welke eerst onlangs in werking gekomen is, en waarbij bepaald werd dat, indien iemand als deelgenoot in eene zaak. of behoorende tot twee of meer per sonendie gezamenlijk de bezitters zijn van gelden of goederen, zich daar van iets op onregtmatige wijze zal toeeigenenzulks zal worden beschouwd als aan derden ontvreemd. De eerste getuige, die in deze zaak werd ge hoord, was mr. John Bond, kantoorbediende der firma Morris en Lamb, die verklaarde, dat de beschuldigde hem op den 2Gslon Junij 11. gelast heeft twee wissels te trekken, een van 945.19 en een van 93 dat die wissels waren betaald en dat de gelden aan Lamb waren overhandigd. Nog eenige andere getuigen werden gehoord om dit en andere feiten te staven. Mr. Mor ris verklaarde, dal er een contract van vennootschap bestaat tusschen hem en den beschuldigde, maar deze daarbij geen regt heeft gelden buiten zijn weten te innen. Hierop werd de zaak acht dagen uitgesteld. 's GRAVENUAGE22 Julij. Door 'Z M. is aan den Europeschen fuselier der infanterie van het le ger in Ned. Indie J. Oehlmann, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens bet met levensgevaar redden van een inlandscben fuselier uil de rivier Barabei-ie (Zuider- en Ooster-afdecling van Borneo) op 4 Maart jl. de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift verleend. Door Z. M. is vergunning verleend: aan jhr. mr. W. M. de Brauw, Nederl. commissaris bij het te St. Petersburg gehouden congres van kruid en tuinbouwkundigente 's Gravenhagetot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus2de kl.aan dr. N. W. P. Rauwenhoff Nederl. commissaris hij genoemd congres, te Botterdam, en aan den heer J. II. Krelage, voorzitter der algemeene vereeniging van bloembollen-cul tuur te Haarlemtot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 3Je kl.hun door Z. M. den keizer aller Russen geschonkenals mede aan G. van de Beek te ilarmelenII. M. Stijllen en J. G. 11. van den Dijck. beiden te Maastricht, S. van der Wal, te Bakhuizen, gemeente Gaas- terland, E. Gustenhoven en T. Horvers, beiden te Tilburg, en G. Oomente Ulvenhorst, gemeente Ginneken, tot het dragen van het kruis fidei et vir- tutien bovendien aan H. M. Stijllen de gouden medaille 3,le grootte, hun door den Paus geschonken. Tot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen voor het aca demiejaar 1869/70 is benoemd de hoogleeraar B. D. lf. Tellegen. Tot plaatsvervangend kantonregter te Groningen is benoemd jhr. mr. P. J. van Swinderenadvocaat aldaar. Aan den heer 1). van Iloytema, vroeger secretaris-generaal bij het dep. van financiën, is een pensioen verleend van ƒ3413. Z. M. de koning heeft zich heden morgen vroegtijdig naar het Loo begeven. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt heeft de heer mr. .1. A. Philipsc. wegens 70jarigen leeftijd en verzwakking van gezondheidzijn eervol ontslag gevraagd als president van het prov. geregtshof in Zuidholland. Op Vrijdag en Zaturdag 29 en 30 Julij zal op het buitenverblijf Zorg vliet een weldadigheids-bazar worden gehouden ten behoeve van hel fonds ter ondersteuning van nagelatene betrekkingen van verongelukte Scheve- ningsche visschers. Op beide dagen zal de muziek der grenadiers en jagers zich in het park van dat buitenverblijf doen hooren. KELGIE. Te Leuven heeft dezer dagen hel volgende plaats gehad: Nadat een der studenten van de katholieke universiteit aldaar, de heer Emile Delva, zich aan eene deputatie van studenten der Brusselsche hoogeschool had aange sloten om eene immortellen-krans op hel graf van een onlangs overleden geneeskundige neder te leggenis hij twee dagen later van de universiteit weggezondenen al de pogingenaangewend om het bestuur op dat besluit te doen terugkomen, zijn vruchteloos gebleven. Deze gebeurtenis heeft aan leiding gegeven tot het aanbieden aan den weggezondene van een adres van 67 zijner mede-kweekeliugenin 'twelk in nadrukkelijke bewoordingen de houding van Delva word! geprezen en over de //onverdraagzaamheid" en de «willekeur" der Leuvensche universiteit de staf wordt gebroken. Dal adres is gevolgd door eene serenade der onderteekenaars aan den ontslagene die echter, ten gevolge van een kabaal der tegenpartij, gedeeltelijk mislukt schijnt te zijn. maar waarbij de politie evenwel de orde heeft bewaard. Den volgenden avond heeft dit echter tot het brengen van eene ketelmuziek door een vijfhonderdtal personen uit den handwerksstand aan den rector der universiteit, den heer Laforèt, geleid. Een liier te lande verblijf houdende Franschman, Bachelery genaamd, is door hel hof van assises te Brussel, wegens beleediging van den keizer der Frausehen in een door hem uitgegeven geschriftveroordeeld lot 6 maan den gevangenisstraf en 200 fr. boete. EIV CJ E I, A jV I>. LONDEN 21 Julij. Door het hoogerhuis is de wet tot uitbreiding van het stemregt der vrouwen bij de stedelijke en plaatselijke verkiezingen aangenomen. Omtrent het oecumenisch concilie heeft de regering, naar aanleiding van de haar gedane vraag, geantwoord dat zij daaromtrent niets bijzonders wist. Het lagerhuis heeft de door de regering gevraagde som van 810,711 tol ondersteuning en bevordering van hel lager onderwijs in particuliere scholen bewilligd. Daarbij is gebleken dal in Engeland van de kinderen der arbeidende volksklasse slechts een vierde of een vijfde deel werkelijk onderwijs geniet. De Engelsche infanterie zal waarschijnlijk gewapend worden met het Martini-Henry geweer, dat de uitslekendste achterlader moet zijn, welke tot nu toe is uitgevonden. Tevens zal eene nieuwe bajonet worden uitge reikt. welke tegelijkertijd als bajonet, als sabel en als zaag dienst zal moe ten doen. Deze zaag-zwaard-bajonet is aan vele proeven onderworpen en schijnt bijzonder geschikt te zijn. In Ierland heeft er weder een moordaanslag plaats gehad, naar men meent uil wrevel wegens de bestaande regeling van den grondeigendom. Een regter, op weg naar de assises zijnde, is daarvan het slagtoffer ge weest. Hij is door een geweerschot ernstig gewond; de dader is onbekend. De steeds voortdurende flaauwe stemming van handel en nijverheid hier te lande trekt algemeen de aandacht, en men vraagt zich af of er moge lijk ook een tijdperk van stilstand is aangebroken. De Spectator meent dat er een maatregel zou kunnen genomen wordendie eenen grooten invloed zou kunnen uitoefenen, om in dien toestand verbetering aan te brengen. Dat middel ziet het blad in het vergemakkelijken van het middel van ver voer. Indien het mogelijk ware, zegt dit blad, alle goederen en alle man nen van zaken door het geheele koningrijk te vervoeren voor een vierde gedeelte van de tegenwoordige vracht, zou dit goedkoope vervoer meer doen voor Engeland dan de ontdekking van een nieuw werelddeel, liet blad geeft als redenen voor deze overtuiging op. dat goedkoop vervoer iederen bestaan- den tak van handel zou uitbreiden, dat het niet alleen den binnenlandschen handel zou verdubbelen, doch dat het honderden nieuwe lakken van nijver heid zou ontwikkelen, welke nu worden belemmerd, of lot enkele dorpen en steden bepaald blijven, door de moëijelijkheid en kosten van hel ver voer. Mannen van groote kunde en ervaring hebben berekend, dal het mogelijk zou zijn dit goedkoope vervoer te verkrijgen, indien de staat al de spoorwegen in eigendom bezat, even als de post en de telegrafen, en deze exploiteerde, niet om daarvan geldelijk voordeel te trekken, maar alleen om de geheele maatschappij te bevoordeelcn door goedkoop vervoer. Tot nu toe heeft men den aankoop der spoorwegen door den staat altijd aangeprezen, opdat men door de winsten de belastingen zou kunnen verminderen. Veel verstandiger is echter het plan om spoorwegenbrievenpost en telegraaf lijnen, door den staat te doen exploiteren, niet om daarmede geld te win nen, maar om, door groote goedkoopheid, van gedachtewisseling en vervoer, de hulpmiddelen van het land zooveel mogelijk te ontwikkelen. Volgens de Globe levert de onderwijs-statistiek een gunstig resultaat op. De kosten zijn aanzienlijk toegenomen, maar daar tegenover staat dat het aantal kinderen, dat onderwijs ontvangt, aanzienlijk is vermeerderd: 12798 scholen ontvangen thans subsidie. In die gebouwen is ruimte voor 1,660,000 kinderenterwijl de scholen gemiddeld door 1,033,000 kinderen ■Worden bezocht. Het aantal der schoolgaande kinderen is in het afgeloo- pen jaar met 7% pCt. vermeerderd, terwijl de bevolking slechts 1 pCt. toenam. Treurig blijft inmiddels de toestand, waarin de kinderen van den werkenden stand ten opzigte van het onderwijs verkeeren. Slechts een vierde dezer kinderen van 6 tot 10 jaren, een vjjfde van 10 tot 12 jaren ontvangen eenig onderrigt. FII AIV It IS IJ It. PARIJS, 21 Julij. In de eerste bijeenkomst van het nieuwe ministerie, onder voorzitting des keizers op St. Gloud gehouden, is. naar men algemeen verzekert, be sloten zich te houden aan het decreet van 12 Julij, waarbij de zitting van hel wetgevend ligchaam tot nadere zamenroeping verdaagd was; volgens geruchten zouden slechts vijf van de ministers, en wel vier leden van het vorige kabinet benevens de heer Le Roux, zich voor de voortdurende ver daging hebben verklaard. De heer Roulier is benoemd tot president van den senaat gedurende de zitting van 1869. -- De onderteekenaren van het voorstel der 116 leden zijn gisteren in een der localen van het wetgevend ligchaam zamengekomen. Zij hebben besloten te verklaren dat zij volharden bij de begrippen en beginselen, die in de door hen voorgenomen interpellatie uitgedrukt zijn. Vervolgens heb ben zij zich verdaagd tot aan de volgende zamenroeping van het wetge vend ligchaam. De meeste leden van het wetgevend ligchaam. zegt de Constitutionnel keeren naar hunne woonsteden terug, sommigen met de verwachting dat de kamer nooit weder zal zamenkomenmaar nog verscheiden maanden verdaagd zal blijvenen vervolgens zal worden ontbonden. Door de regering der Vereenigde Staten is vergunning verleend den Franschen telegraafkabel aan de Amerikaansche kust vast te hechten. - Door het ministerie van landbouw en koophandel is het volgende be kend gemaakt In Sicilië is door den hcerschenden vectyphus de veestapel met ruim 300.060 stuks verminderd. Dientengevolge ontbreekt het er aan de noodige mest voor den landbouw en is de prijs van het vleeseh tol eene buitensporige hoogte geslegen. Te Palermo, eene stad van 200,000 zielen, worden naauwelijks 20 ossen daags geslaglwaarvan nog een gedeelte voor de troepen en de hospitalen bestemd is. Alleen door ruimen invoer kan in de klimmende behoefte voorzien worden, en dc handel kan dus, zoowel voor vee als voor vleeseh op een ruimen en voordeeligen afzet in Sicilië rekenen. In Italië blijven de geruchten aanhouden omtrent plannen, tusschen Victor Emmanuel en keizer Napoleon, tot het verkrijgen van een middel van vergelijk tusschen den II. Stoel en de Italiaansche regering. Men zou gaarne voor de bijeenkomst van het oecumenisch concilie daarmede gereed zijn NPA.VJ E. Naar men verzekert had de in de hoofdstad ontdekte zamenzwering ien doel hel vermoorden van den regent en van generaal Print. Op bevel der regering is aldaar een generaal in hechtenis genomen, alsmede te Valladolid twee brigade-generaals en te Barcelona een kolonel.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3