BUITEL N l)S<HE BEHIGTIJN lie wieg, alsmede de gordijnen van de bedstede vlam vatten. Gelukkig werd het kind spoedig door den vader uit de wieg genomen, zoodat het geen let sel bekomen heeft. Te Steenwijk heeft een zekere S. in eene herberg twist gekregen met i een ander persoon, waarbij hij zijne tegenpartij met eene schaar zoodanig in het onderlijf stak, dat het leven van den verwonde in gevaar is. De Vereeniging tot bevordering van land- en tuinbouw te Maastricht heeft besloten bij gelegenheid der kermis in het gebouw der voormalige Augustinuskerk te houden hare 7de buitengewone, internationale tentoon stelling. van land- en luinbouw-voortbrengselen, groenten, graangewassen, pluim- en ander liofgedierle, fruiten, bloemen, planten, tuingereedschappen en meubelen en voortbrengselen van vischteell, welke van 12 tot en met 15 September e. k. voor het publiek zal zijn geopend. Men verwacht eene buitengewone deelname aan deze tentoonstelling, waarvoor reeds 73 zilveren vergulde, 102 zilveren en 88 bronzen medailles, benevens eene groote gou den zijn uitgeloofd, terwijl nog andere, voor voorwerpen, die buiten mede dinging zijn ingezonden, door den jury kunnen worden uitgeieikt. Te Kleinhaasdalgemeente Schimmert (Limburg), beeft het volgende ongeval plaats gehad: G. Lahay, knecht van den landbouwer Lemmens, met een kar met klaver geladen huiswaarts keerende, zat volgens gewoonte boven op den klaver, en liet het paard zachtjes voortstappentoen eensklaps_ op een gcringen afstand van de woning zijns meesters het paard aan liet" hollen ging. Lahay, schielijk van den wagen willende springen, had het on geluk onder het voertuig te komenzoodat het wiel hem over hals en borst ging, en hjj kort daarna onder de hevigste pijnen overbed. 's GRAVENHAGE, 21 Mij. Z M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer P. J. Werden, kanunnik en pastoor bij de r. k. gemeente te Breda. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer S. W. Ruyssenaerscon sul-generaal der Nederlanden te Alexandrie, tot het dragen der versierselen van groot-officier met de ster der Medjidié-orde, en aan den referendaris bij het ministerie van oorlog jhr. mr. II. P. van Karnebeek tot het dragen der versierselen van officier van die orde, hun door den Sultan van Turkije geschonken. Tot plaatsvervangend kantonregter te Sneek is benoemd de heer m'. R. L. A. llamerstcr Dijkstra, advocaat en burgemeester aldaar, en aan den lieer F. A. van Boelens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kan tonregter te Beetsterzwaag. Als consul van Frankrijk te Rotterdam is erkend en toegelaten de heer A. Darimon. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: lot2lfn luit. bij bet wapen der infanterie: bij het lstc rcg., de kadetten II. D. Ivlazinga. A. W. van der Sluys en G. F. van Muiken; bij het 3dt reg.de kadetten J. A. Roelolïs, C. 11. van Dijk en A. J. F. van Overstraten; hij het 4de reg., den kadet C. G. van Hees; bij het 5lle reg., den kadet G. A. Pitlo; bij het Gde rcg., de kadetten J. C. Buytcndijk en J. B. van Florensteinbij het 7dc rcg.de ka detten D. Vinkhuyzcn en P. A. van der Muelen; bij het 8,,e reg., de kadet ten II. J. E. Nierstrasz en W. J. J. J. Ledcl; lot luit. bij bel wapen der cavalerie: bij het lsle reg. huzaren, den kadet II. L. Erzey; tot 2den luit. bij het wapen der artillerie: bij het 2de reg. vesting-artillerie, de kadetten J. S. Theunissen en S. J. Drooglecver; bij het 3dc reg. vesting-artillerie, den kadet J. A. Lehmann; tot 2de" luit. bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs: de kadetten W. Cool, C. J. Polvliet en J. Hemkes; tot 2dtn luit. hij het leger in Oost-Indië: bij het wapen der infanterie, de kadetten C. II. F. Ricsz, II. D. II. Bosboom, W. C. NieuwenhuyzenG. B. Hooijer, G. A. de Wit, L. L. A. MaurenbrecherP. van Lawick van Pabst, J. T. J. van Rijen, P. A. van der Loeff, E. J. T. GobeéII. F. 0. van Cattcnburch en II. W. Yroesom de liaan; bij het reg. Oost-Indische cavalerie, den kadet J. Mulder; bij het wapen der artillerie, de kadetten W. Doetje, C. P. Lieve- goed, A. W. Segboer, J. 'N. Kramer, D. Crok en H. P. A. de Wilde; bij het corps der genie en sapeurs, de kadetten J. J. Staal en C. W. Hoffmann, allen herkomstig van de kon. militaire akademie. Voorts zijn benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landinagt, tot officier van gezondheid 3" kl.de studenten voorde genoemde dienst J. G. Rolandus Hagedoorn (in J. M. Vorst. ENGELAND. LONDEN 20 Mij. Ingeval het hoogerhuis mogt volharden bij het door de regering en door het lagerhuis verworpen besluit om de bestemming van hel overschot der lersche kerkgoederen niet dadelijk, maar bij eene latere wet te bepalen heeft lord Russell het voornemen aangekondigd om aan dat besluit de vol gende bepaling toe te voegen: //Doch indien, nadat de bedoelingen dezer wet geheel bereikt zijn en hiervan aan H. M. kennis is gegeven door eene verklaring der commissarissen voor de verevening, het parlement een jaar laat verloopen zonder de bestemming van het overschot te bepalendan zul len die commissarissen het overschot hunner liquidatie overdragen aan de staats-commissie voor het nationale schoolonderwijs in Ierland, dat is voor de staatsscholen tot lager onderwijs voor kinderen van de onderscheiden kerkgenootschappen in Ierland, ten einde het door deze commissie worde besteed tot vermeerdering van de bezoldiging der schoolmeesters en der onderwijzeressen; tot het bouwen en onderhouden van schoollocalenen tot het bouwen en onderhouden van woningen voor de onderwijzers en onder wijzeressen in de nabijheid der schoollocalen." Sedert het begin der vorige maand houdt zich alhier een bewoner van Bi'itsch-Indie op, die de aandacht zeer tot zich tr'ekt. Ilij heet Saïd Ahmad- Khanis opperregler te Gharipoor en heeft zich door verscheidene geleerde en andere belangrijke geschriften, o. a. door eene beschrijving van de monu menten van Delhi en door een commentaar van den bijbel, naam gemaakt. Dit laatste strekt, gelijk men doel opmerken, ten bewijze, dat de bijbel ook door de Muzelmannen in Indië gelezen en gewaardeerd wordt. Saïd- Ahmad heeft in zijne vaderstad een letterkundig genootschap en een in het Ilindostansch geschreven wetenschappelijk en letterkundig weekblad opgerigt. Hij wordt door twee zijner zonen vergezeld en zal, alvorens naar Indië terug te kecren, ook eenige weken te Parijs vertoeven. De berigten omtrent het vermoorden van den heer Powell, zijne vrouw en bedienden, iu Abyssinië, worden nader bevestigd. De heer Walter Po- wel is dezer dagen uit Alexandrie teruggekomen, werwaarts hij vertrokken was om een door hem verkregen firman van den onderkoning over te bren gen, welke inhield, dat aan zijnen broeder, den lieer Henry Powell, en aan den heer Jenkins, die nasporingen omtrent het gebeurde zijn gaan doen, een militair geleide zou worden gegeven. Genoemde heer Walter Powell heeft de tijding gebragt, dat zijn broeder en diens reisgezelschap door den Teka-stam zijn aangevallen en omgebragt. De Bezan-stam had daarna de moordenaars overvallen, en hen gedwongen hunnen buit en de lijken hunner slagtoffers al te staan. De Bezans hadden de lijken vervol gens aan de Zweedsche zendelingen afgestaan, en deze hadden voor eene behoorlijke begrafenis gezorgd. Men verneemt dat het zoo goed ais gedaan is met de oester- en mos- selen-visscherij iu de baai van Wash, die aan Engelands oostkust tusschen de graafschappen Norfolk en Lincoln gelegen is. Duizenden vonden tot voor weinige jaren een ruim bestaan door deze visscherijendie thans door te groote hebzucht vernietigd isaangezien men de jongste oesters en mosselen met karrevrachten wegvoerde om te dienen voor bemesting. Den 5"'" Mei jl. is te Santiago, in Chili, door den president der repu bliek de internationale iandbouw-tentoonstelling geopend. Er waren 561 werktuigen en werktuigelijke toestellenmeestal uit Engeland243 paarden runderenschapengeiten en varkenswaaronder eenigen uit Engeland en Frankrijk en 900 producten van het veldbedrijf, waaronder eenige uit Frankrijk, tentoongesteld. De proefneming was vrij wel geslaagd. FBAVKRM K. PARIJS, 20 Julij. De zamenstelling van het nieuwe ministerie blijft natuurlijk nog het onderwerp, waarmede de dagbladen zich bezig houden. Voor de liberale bladen in het algemeen is het eene teleurstelling dat er een ministerie is tot stand gekomen zonder voorzitter en zonder eenig lid van de derde partij het beste wat zij er van willen zeggen is dat het een overgangsministerie is, hetwelk enkel moet dienen om de zaken te brengen op den weg tot een meer parlementair stelseldoch hierop wordt de aanmerking gemaakt dat het opstellen van'" het senaatsbesluit ter verwezenlijking der in 's keizers boodschap van 11 Julij toegezegde veranderingen een deel der taak van dit ministerie is en beslissenden invloed op den verderen loop der zaken zal hebben. L'Univers zegt: Het nieuwe ministerie is het oude, maar ontdaan van een deel van zijn invloed en talent; het is eene nieuwe uitdruk king van het persoonlijk gouvernement, maar verstoken van de redenaars gaven, die thans weder een onmisbaar vcreiscluc geworden zijn. De Ind. Beige erkent dat voor bet buitenland de keuze van den nieuwen minister van buitenl. zaken geruststellend is, daar de lieer de La Tour d'Auvergne als een staatsman van vredelievenden geest wordt beschouwd; doch zij heeft tegen die keuze eene bedenking, namelijk dat hij gunstig voor den Roomschen Stoel en niet voor het koningrijk Italië gestemd is. Zij erkent ook dat de nieuwe minister van onderwijs, de heer Bourbeau, zich tijdens de republiek in de wetgevende vergadering als een man van liberale begrippen heeft doen kennen. Doch zij klaagt dat het linker-centrum uitgesloten is, niet door eigen schuld, maar omdat liet geene ernstig •Ge meende aanbiedingen had ontvangenenalles te zamen genamenis het naar de meening van dat Belgische blad //een ministerie Rouher zonder Rouher." Volgens le Public worden er groote veranderingen in de inrigting des senaats beraamd, inzonderheid in zijne bevoegdheden, in den gang zijner werkzaamheid en in de benoeming van senaatsleden. Het zouden verande ringen van liberalen aard zijn, strekkende om de parlementaire rol der hooge vergadering meer te doen uitkomen. Naar men verzekert zou in den ministerraad besloten zijn het welle vend ligchaam niet voor October bijeen te roepen. Naar men verneemt beeft de linkerzijde drie interpellatiën gereed om die in de eerstvolgende zilling der kamer in te dienen. Zij betreden de onlusten, die in Junij op de algemeene verkiezingen volgden, de binnen- en de buitenlandsche staatkunde van het nieuwe bewind. In de tweede inter pellatie zullen bepaaldelijk vijf punten worden verlangd, namelijk: verkie zing der maires door de bevolking; afschaffing der officiële candidaturen; vrijheid om ambtenaren wegens ambtelijke handelingen in regten te vervol gen zonder verlof van den staatsraad; regtspraak der gezworenen over alle misdrijven van politieleen aard; de ministeriële verantwoordelijkheid. De keizerin heeft zich dezer dagen naar Berck sur Mer begeven, om een hospitaal te bezigligen, dat het gemeentebestuur daar heeft doen op- riglen voor kinderen, lijdende aan scrofulosa. In 1861 werd, bij wijze van proefneming, een klein hospitaal opgerigt voor kinderen, 50 jongens en 50 meisjes. In 1864 bezocht de keizerin, die de weezen en behoeftige kin deren onder hare bijzondere bescherming heeft genomen, het kleine hospi taal. Na 6 jaren proefneming, welke goed slaagde, heeft het bestuur be sloten, een definitief hospitaal op te rigten voor 700 kinderen. De instelling is thans gereed en heeft 2% ntillioen fr. gekost. Zij bevat 14 slaapzalen van 36 bedden, scholen, eetzalen, eene kapel, eene infirmeriewerkplaatsen, slagterijbakkerij, eene kleine gasfabriek, enz., eene overdekte wandelplaats van 500 ellen lengte, een vijver met zeewater gevuld, om gedurende het strenge jaargetijde het gebruiken van baden te kunnen voortzetten eene

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2