PER TELEGRAAF. Tc Lurgan, in het Iersche graafseliap Ulster, is een gezelschap Oranje mannen, die van een feest terugkeerden, met stcenen begroet; uit wraak zijn 17 huizen van Roomsch-katholijken geheel vernield, en van de meube len een vreugdevuur ontstoken. In het dorpje Comric in Schotland en in de omliggende streken heeft men jl. Woensdag, omstreeks ten 5 ure namiddags, een vrij gevoeligen schok van aardbeving gevoeld. De trilling van den grond was echter minder merk baar en, als gewoonlijk het geval, scheen ook ditmaal de schok te komen van het zuid-westen en zich naar het noord-oosten te verspreiden. Sedert dien dag heeft men gedurende den nacht verscheidene ligte schokken ge voeld, die allen gepaard gingen van een gedruisch, dat veel overeenkomst had met dat van een spoortrein of een donderslag in de verte. Wel opmerkens waardig is het dat, sedert tal van jaren, schokken van aardbeving gedu rende de maand Julij gevoeld worden, ofschoon dit natuurverschijnsel ook meermalenvooral in genoemde strekenin andere jaargetijden wordt waar genomen. Omtrent de tegenwoordige gesteldheid van Candia zijn in het lagerhuis door den heer Otway, onder-secretaris van staat voor de bnitenl. zaken, gunstige berigten medegedeeld. De Porte heeft stappen gedaan 0111 aan de christenen van Candia burgerlijke en godsdienstige regten te verzekeren dooi de invoering van het zoogenaamde Vilajet-stelsel. Onder dit stelsel van be stuur werd er een algemeene raad of volksvertegenwoordiging verkozen, die tot taak had het aan directe belastingen op te brengen bedrag om te slaan over de gouvernementen waarin liet eiland verdeeld is; de inning dei- indirecte belastingen te regelen; toezigt op de algemeene inkomsten en uit gaven te houden, en maatregelen van bestuur te toetsen. De eerste zitting van dat ligchaam was dezer dagen gehouden. -- De Isthme de Suez zegt, dat te New-York een maatschappij gevormd is met een kapitaal van 30,000,000 doll., om eene stoomvaart in het leven te roepen tusschen de Vercenigde Staten en zuidelijk Europa, door hel Kanaal van Suez, met Indie en China. De beer Mcchi, een bekend landhuishoudkundige, geeft eene beschrij ving van een werktuig lot het droogen van gras en granen, dat hij'sinds twee zomers gebruikt en dat aan ondernemende landbouwers de grootste voor deden belooft. Zoodra liet gras gemaaid is, wordt het van liet veld ver voerd, en blootgesteld aan den invloed van een stroom licele lucht, welke door een groolen waaijer wordt in beweging gebragt. De lucht wordt door een oven, met coke gestookt, verwarmd, en wordt door den waaijer, welke hetzij door stoom hetzij door paarden kan bewogen worden, in de schuur, waar liet gras ligt, gedreven, dewijl anders de lucht door den schoorsteen ontsnappen zou. In ongeveer tien minuten wordt het vochtige gras in hooi van de beste qualiteit veranderd hetgeen door den heer Mechi en eene me nigte andere landbouwers stellig verzekerd wordt, waar te zijn. Deze uit vinding maakt den landbouwer geheel onafhankelijk van het weder en de som gelds is ontzaggelijk groot, welke zij aan heiland kan besparendoor, in plaats van beschadigd hooi, goed hooi te leveren. -- De dagbladen behelzen de volgende heruiten uit Hongkong van 24 Junij: Eene proclamatie vol haat tegen de buitenlanders is door geheime genootschappen in onderscheiden plaatsen aan Yangtserivier verspreid. Te Hankow is een gezelschap buitenlandsche heeren en dames, hetwelk voor genoegen een uitstapje deed, door eenen volkshoop aangevallen en wegge dreven, onder voorwendsel dat zij gekomen waren met het doel om kinde ren te koken en op te eten. Te Foochow is eene zamenzwering ontdekt, die ten doel had eene nieuwe beweging, gelijk aan den voor eenige jaren gedempten opstand der Taïpings, te bewerken; de zamengezworenen zijn, naar gezegd wordt, 50000 in getal. Naar gemeld wordt hebben verscheiden Chinesche hongs (of gilden) zich vereenigd 0111 gezamenlijk een agentschap te Londen te vestigen. FKANKRIJ K. PARIJS, 19 Julij. Omtrent de zamenstelling van het ministerie laten de dagbladen zich natuurlijk zeer verschillend uit. Teleurstelling kunnen de meesten niet ont veinzen. De Constitutionnel zegt: Het is onze overtuiging dat de zaak der parlementaire magt enkel voorstanders in het nieuwe ministerie heeft. Wel bevat het vooralsnog geen lid van het linker centrum; doch het moet ver trouwen inboezemen aan degenen die constitutionele en liberale hervormin gen hebben gewenscht. Intusschen hangt het van het ministerie alleen af, vaste ondersteuning bij het wetgevend ligchaam en bij de publieke opinie te verwerven. Wanneer het de toegezegde hervormingen onbekrompen verwe zenlijkt, zal het weldra het meerendcel der oppositie voor het keizerrijk winnen. Minder tevreden is het Journ. des Déb.: Misschien hebben wij nog geen ministerie, zegt dit blad, maar wij bezitten althans ministers. Onderhen is maar één voor het publiek nieuwe naamde heer Bourbeauvoor naam advocaat te Poitiers, aldaar als officieel candidaat tegenover den heer Thiers gesteld en gekozen, en die de 'interpellatie der 116 onderteekend heeft. Het nieuwe ministerie vertegenwoordigt den geest van de regter zijde, en wel van haar meest conservative deelterwijl alleen de heer Bour beau tot het regter centrum schijnt te behooren. Het Journ. Off. meldt, dat de keizerin, hoogst verwonderd over de j gèringe ontwikkeling der geographische studiën in Frankrijk, besloten heeft een nationalen prijs van 10,000 frs. uit te schrijven, welke jaarlijks door het geographische genootschap zal worden toegekend aan een Franschman en wel voor de reis, de ontdekking, het werk of de verhandeling, welke gebleken zal zijn, nuttig te zijn geweest voor de bevordering of uitbreiding der geographische wetenschap, of voor de buitenlandsche handelsbetrekkin gen van Frankrijk. PRUISSEN. BERLIJN. 19 Julij. Uit de omstreken van Trier is dezer dagen een gezelschap van 60 personen vertrokkenom zich in Noord-Amerika bij de secte der Mormonen aan te sluiten. Gezamentlijk namen zij een kapitaal mede van ruim 100,000 th. Er zijn er nog die een gelijk voornemen hebben opgevat. De werkstaking te Leipzig begint, wat betreft de timmerlieden, ten einde te loopen. Met de sigarenmakers is dit minder het geval. Op zeer weinige uitzonderingen na, blijven de fabrikanten volharden bij hun voor nemen, thans geene verhooging van loon toe te staan; zij verlangen, dat de gezellen eerst het werk op de oude voorwaarden zullen hervatten. De helft der sigarenmakers, die Leipzig hadden verlaten, om elder» werk te zoekenis reeds teruggekeerdnergens was het hun gelukt voldoende bezig heid te vinden. Een paar honderd man van hen loopt nog ledig en moet ondersteund worden uit de giften, die van elders inkomen, terwijl anderen voor eigen rekening //strike-sigaren" maken; beider toestand is onhoudbaar. Op nieuw hebben groote overstroomingen het Berner Oberland geteis terd. Bij Meiringen heeft eene wolkbreuk plaats gehad, terwijl ten gevolge daarvan bij llrienz, aan liet meer van dien naam gelegen, de Aare tien voet boven het gewone peil steeg, en de Brünig-straalweg naar Lucern onbruik baar gemaakt werd. De regering te Bern heeft eene compagnie sappeurs derwaarts gezonden, om de schade te herstellen. OUSTENKIJK. Te Brunn hebben eenige inhechtenisnemingen plaats gehad. De zaak van den bedelaar schijnt evenwel niets anders te zijn geweest, dan een voorwendsel tot de reeds lang voorbereide agitatie. In het hospitaal bevin den zich thans naar officiële mededeclingen, 2 dooden en 6 gewonden. Van deze laatsten werden echter velen in huizen opgenomen; hun verblijfplaats is niet of nog niet bij de overheid bekend. -De IJoug. Lloyd berigt dat de kardinaal Rauscher, aartsbisschop van YVeenen, een schrijven aan den Paus gerigt heeft, waarin hij de denkbeel den van den heer von Beitst gedeeltelijk ondersteunt, met de betuiging dat liet zijn vurigste wensch is, vóór zijnen dood eene verzoening en schikking tusschen zijn vaderland en den H. Stoel tot stand gebragt te zien. Het blad voegt er bijdat de kardinaal-aartsbisschop ten gevolge van dit schrijven eene uitnoodiging ontvangen heeft om zich zoo mogelijk in persoon naar Rome te begeven. PARIJS, 19 Julij. Naar men verzekert, is in een heden gehouden minis terraad besloten, het wetgevend ligchaam eerst in October bijeen te roepen. ST. PIERRE ,,19 Julij. De ingenieur Clark telegrafeert, dat men weer 321 mijlen kabel met goed gevolg heeft laten zinken. WEENEN, 19 Julij. De minister van Financiën in het Cis-Leithaansche kabinet gaf, daartoe uitgenoodigd door de commissie der delegation, een kort overzigt van den toestand der financiën over dit jaar, voor zoover dit thans mogelijk was. Uit zijne mededeeling bleek, dat de ontvangsten in het tegenwoordige jaar vermoedelijk 6 a 7 millioen meer zullen bedragen dan de raming was. Wanneer die gunstige omstandigheden voortduren zal waarschijnlijk het tekort in 1870 in ronde cijfers 26 millioen be dragen, waarvan 22 millioen gedekt zullen zijn, zoodat het geheele tekort slechts 4 millioen zal bedragen. Het Duitsche congres voor spoorwegen is heden alhier geopend onder voorzitterschap van den geheimraad Foumier. De aanstaande algemeene vergadering is bepaald op 10 November 1871als wanneer het 25-jarig feest van het bestaan der spoorweg-vereeniging zal worden gevierd. PARIJS, 20 Julij. Het Journ. Off. meldt dat de keizer aanstaanden Donderdag en de volgende Donderdagen te Saint-Cloud geen receptie zal houden. BERN, 19 Julij. De regering van het groothertogdom Baden heeft ver klaard zich te zullen doen vertegenwoordigen op de conferentie, die door den Zwitserschen bondsraad hier belegd is, om over de aangelegenheid van de Gothard-baan te beraadslagen. Aanbeveling: aan Huismoeders. Sedert twee jaren wordt de ijzerhoudende Kammenas-Siroop van GRIMAULT C". trapsgewijze steeds meer en meer gebruikt, in plaats van de Levertraan. Bovenal geeft zij bij genezing van kinderen opmerkelijke resultaten. Alleen te Parijs wordt zij ieder jaar aan meer dan 2000 kinde ren toegediendhetzij tegen de opzwelling van de keelklierenhetzij tegen de bleekheid en de slapheid van het vlecsch, berg op het hoofd en uitslag in het gelaat, gebrek aan eetlust enz. liet middel is. om zoo te zeggen, eene behoefte in het huishouden geworden, en elke moeder, die voorzorgen wenscht te nemendient er den kinderen in de lente en herfst twee of drie flacons van toe. Op die wijze worden ziekten voorkomen en de ontwikke ling bevorderd. Dépötte Amsterdam li. ULOTH. I G t Z O I» E Een lid van //het Algemeen Belang" heeft in de Nieuwe Rolterdamsche Courant en de secretaris dezer kiesvereeniging in de Leydsche Courant mijne goede trouw en waarheidsliefde trachten in verdenking te brengen, omdat ik had medegedeeld, wat mij was verteld door een zeer geloofwaar dig en vertrouwen verdienend man, betreffende de vergadering dezer kies vereeniging. Maar wat nu onjuist of onwaar is, zou eerst zijn gebleken, als door beiden of een van beiden was opgegeven het aantal stemmen, dal uitgebragt is in het geheel en op ieder. Daarop komt het aan, om te beoordeelen door hoeveel en op welke wijze kandidaten zijn aanbevolen of voorgesteld, om al of niet te worden herkozen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3