COURANT. LE108CUE N". 96 WOENSDAG 21 JULIJ. STADS-BERIGTEN. PATETVTBIeADEN. miNNKNLANDSCHli: liKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. UER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren hij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te «oren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En «orden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor de buitenwijk, van den 21 tot den 23 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 27 Mei 1869. v. D. BRANDEI,ER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTERHoofd vau het Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen dat de ingevulde patentbladen, over het diensljaar 1869 en 1870, voor al de IVijkenbij het Collegie van Zetters, in eene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uit zondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 17 Juljj 1869. STOFFELS, Weth'. 1. B. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag 22 Julij 1869, 's namiddags te twee uur. Onderwerpen 1°. Benoeming van eene Regentesse voor het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. 2°. Benoeming van drie leden, buiten den Gemeenteraad, in het Bestuur over het Werkhuis. 3». Benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de openbare bewaarschool in de Baaihal. 4°. Voordragt omtrent, den afstand der tienden onder Leyderdorp, over den jare 1869. 5°. Voordragt loL overname van eene verzameling van geschreven stukken enz., uit den boedel van wijlen den heer S. van der Paauw. 6». Voordragt tot verkoop van hoornen buiten de voormalige Rijnsburgerpoort. 7". Rekening, dienst 1868, van a. het Gereformeerd Minnehuis; b. het Werkhuis. LEYDEN, 20 Julij. Bij kon. besluit van den 18en dezer zijn tot 2dc" luitenant bij de dd. schutterij alhier benoemd mr. C. H. P. Klaverwijden11. T. P. van Wensen en H. J. Hamaker, allen sergeant. Tot inlevering van stembriefjes voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad zijn opgekomen: uit de lc aid. 414 kiezers van de 682 kies- geregtigden, uit de 2e afd. 429 kiezers van de 797 kiesgeregtigdenin hel geheel 843 kiezers van de 1479 kiesgeregtigden. De commissie tot ontvangst van werklieden op de internationale ten toonstelling te Amsterdamgedurig aanvragen ontvangende tot opzending van entrée-billettenheeft bekend gemaakt dat entrée-billelten voor werklie den (a 10 cents) niet door haar naar buiten worden verzondenmaar te Amsterdam uitgereikt worden aan de werklieden of hunne geleiders, op vertoon der daartoe regtgevende kaart hun door de plaatselijke commissie of door burgemeesters verstrekt. De plaatselijke «immissiëndie bedoelde kaarten verlangen, moeten zich tot het hoofdbe?' .ur te 's Hage wenden. Naar aanleiding van de te Amsterdam gehouden wordende tentoonstel ling, is uitgegeven «Overzicht van de regeling van het middelbaar onderwijs ■voor den handwerksland in de Nederlanden, gevolgd van een kort verslag van het teekenonderwijs in die scholen." in de Nederlandsche en Fransche talen op de algemeene landsdrukkerij gedrukt. In korte trekken wordt de hoofdinhoud der wet op het middelbaar onderwijs medegedeeld, waarop volgt een kort overzigt van de voornaamste inrigtingen van onderwijs voor den handwerkstaud. De jaarlijksche reünie der afgevaardigden van de Waalsche kerken zal dit jaar den 19en Augustus geopend en in eene der zalen van het Buitenhof gehouden worden. De openingsrede zal worden gehouden door ds. Collins, pred. te Rotterdam, en de vergaderingen zullen worden geleid door den president der Waalsche commissie, d'. Kronenberg, pred. te Arnhem. Bij het centraal comité van den Nederl. weerbaarheulsbond zijn van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden de vijf volgende reeds vroeger toe gezegde prijzen ingekomen: Een marmeren inktkoker met zilveren herte- kop; een paar zilveren kandelaars; een zilveren bouillon-kop en schotel; een kristallen bokaal met zilveren voet en deksel; een doosje met zilveren theelepels. Gisteren morgen is aan den Zeedijk te Kralingen de bliksem geslagen in de woning van A. van der Wiel. De straal heeft zich een weg gebaand door het woonvertrek heen en is in den schoorsteen uitgegaan. De vrouw des huizes is aan het hoofd ligt gekwetst geworden; de andere nog al tal rijke huisgenooten zijn er met den schrik afgekomen. Aan de voorzijde van het huis zijn een geheel raam, stijlen enz. verbrijzeld. Onder Schiedam is eene koe in de weide doodelijk getroffen. Te Rotterdam werd Zondag 11. in de voormiddag-godsdienstoefening der Ned. lierv. gemeente bekend gemaakt dat bij hh. regenten der diaconie scholen de 12000 ontvangen waren nog ontbrekende aan de vroeger toe gezegde ƒ30000 voor het bouwen eener nieuwe diaconie-school. De onbe kende edele gever of geefster had er ƒ1000 bijgevoegd ten behoeve der diaconie. Uit Brielle meldt men dat aldaar weder een buitengewoon aantal vreem delingen vertoeftter bijwoning der plegtigheden ter nagedachtenis van de Gorkumsche martelaren. Uit Hoorn meldt men dat de hooibouw, in die streken afgeloopen, bijna het dubbele van het vorige jaar heeft opgebragt. Zalurdag 11. is op de lijn Bommel-H edel de machinist, op den trein komende van Hedel, nabij het station van de locomotief gevallen en er onder geraakt, waardoor hem vijf wagens over den hals reden; hij was I dadelijk een lijk. De ongelukkige laat eene vrouw met kinderen na. Te Deventer is Zaturdag 11. de jaarlijksche vergadering gehouden van het genootschap van leeraren aan de Nederlandschen gymnasièn en hoogcre burgerscholen. De vergadering werd door een veertigtal leden bijgewoond. De vergadering heeft besloten, aan dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Groningen, en aan dr. Thicbout, aftredend rector te Zwolle, het hono raire lidmaatschap aan te bieden. Het 40-jarig bestaan van het genootschap zal in het volgende jaar, met eenige feestelijkheid, te Zutphen gevierd wor den. Dr. 11. J. Matthes, rector aldaar, werd tot president en dc heer J. 11. Meyer, te Deventer, tot thesaurier benoemd, nadat dc tegenwoordige the saurier uitdrukkelijk verzocht had, bij de benoeming niet weder in aan merking te komen. Den 16acn Julij werden te Kampen met gunstig gevolg geëxamineerd tot leeraar der Christelijke afgescheiden gemeente de navolgende heeren: Bos. van Balen, Bcrgsma, Engelbrecht, de Jong, Koppe, Miedema, van Me- chcleii, Steeketee en Vos; terwijl een voldoend examen werd afgelegd voor de talen door de heeren: van Ankum. Brouwer, Bussemaker, de Brtiin, Douwsma, Duurzeaa, Mulder, Meulink van Mandgem en Tolsma. Uit Frederiksoord meldt men dat de stand der veldgewassen en tuin vruchten over het geheel reden lot tevredenheid geeft. De aardappelen en haver, die door de koude en natte weêrsgesteldheid in de vorige maand achterlijk blevenzijn in de laatste warme dagen zeer bijgekomen. Ofschoon niet zoo vroeg als andere jaren, voorzien thans toch allerwege de nieuwe aardappelen weder den middagdisch. Voor de stok- en stamboonen is het een ongunstig jaar; die hebben in Mei en Junij te veel van de koude gele den. Van de vrnchtboomen zal om genoemde reden mede weinig komen; alleen peren beloven iets. De hooibouw, die zich in de vorige maand on- gunstig liet aanzien, mag thans vrij gunstig genoemd worden. Naar aanleiding van een brief van den minister van binnenl. zaken aan hh. ged. staten der prov. Groningen, waarbij de minister te kennen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1