BIJVOEGSEL, bchoorencte lol de Leydsclie Courant van Dluundag d9 Julij JS69Ju. 94. BUITENL MNDSCHE BERIGTEN. 's GRAVENHAGE. 17 Julij. Z. M. beeft aan II. J. F. Robijns, J. R. Raadt, A. G. F. van Dijk, M. W. Huising en G. Vollaerts, te Amsterdam P. Spanjaart, te Rerkhout; P. de Ruiter, te Ilpendam; J. Komen, te WervershoofW. Fabré, le Hilversum, i en M. van 'tRood, te Enkhuizen, vergunning verleend tot het dragen van hel kruis fidei et virtuti, en aan A. G. F. van Dijk bovendien van de gou den medaille 3de kl.hun door den Paus geschonken. Door Z. M. is W. J. Jung, ontslagen als directeur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te Zwolle; en benoemd tot directeur van ge noemd huis van verzekering W. F. Treub, thans commandant der strafge vangenis voor jeugdüe mannelijke veroordeelden nabij Doetinchem. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Katwijk c. a. is benoemd de heer 11. F. van de Poll, thans in die betrekking te Bergambacht. Z. M. de koning is heden middag ten 64 ure van het Loo in de resi- dentie teruggekeerd. HH. KK. HH. Prins Frederik, HD. gemalin en dochter j prinses Maria reisden Z. M. tot Utrecht te gemoet, waarheen HD. zich met i den spoortrein die ten 12.45 te Voorschoten aankomt hebben begeven, om 11a van Z. M. afscheid te hebben genomen de reeds vroeger aangekondigde buitenlandsche reis te doen. Het verblijf van Z. M. in de residentie zal naar men verzekert van korten duur zijn en heeft voornamelijk ten doel eenige nieuw benoemde gezanten te ontvangen, die hunne geloofsbrieven zullen aanbieden. AMSTERDAM, 17 Julij. Het diner, dat Donderdag avond, bij gelegenheid van de opening der ten- toonstelling in het Park, plaats had, werd met de tegenwoordigheid van Z. K, 11. prins Hendrik vereerd. De eerst daaromtrent gedane opgave was onjuist. Ongeveer 200 personen namen aan dien maaltijd deel, waaronder de Relgische gezant, de ministers van binnenl. zaken, financiën en justitie, de burgemeester der hoofdstad, de gedelegeerden en commissiën van de ten toonstelling, vele leden van den gemeenteraad, een aantal andere civiele en militaire autoriteiten, vele inzenders en andere belangstellenden. De ruime parkzaal was eenvoudig, maar smaakvol gedecoreerd en prijkte met de Ne- derlandschc en Oranjevlaggen en die van verscheidene andere natiën. Ten j ruim 6 ure verscheen de prins en werd door de commissie van regeling ont vangen enterwijl het parkorkest het volkslied speeldenaar zijne plaats l geleid, liet geheel leverde een zeer fraai gezigt op. Z. K. II. prins Hendrik begaf zich nog na den afloop van den maaltijd naar het Paleis voor Volksvlijt, alwaar het aangekondigde feest een tal van bezoekers, 7000 a 8000, had bijeengebragt. Toen de prins ongeveer ten half tien ure in het palcis kwam, werd een schitterend vuurwerk afgesto ken, dat algemeen voldeed. Ook hier gaf het orchest van den heer Coencn inzonderheid hij de uitvoering van de door dien heer voor deze gelegenheid gecomponeerde fantaisie op alle volksliederenveel genoegen. De algemecne catalogus der tentoonstelling is verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van 50 cents. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst hield Donderdag alhier hare 27ste jaarlijksche algemeene vergadering. Itlijkens het verslag telt de maatschappij 966 leden. Afdeelingen der maatschappij zijn gevestigd te Am- terdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Delft, Zwolle, Arnhem en Leyden. Met de uitgave der boek- en plaatwerken is geregeld voortgegaan. De toestand der geldmiddelen is gunstig. De maatschappij en eenige harer leden hebben, door inzending van teekeningen van arbeiderswoningenbouwhoeven en volksscholen, deelgenomen aan de internationale tentoonstelling. Ter be schikking van den jury van beoordeeling bij deze tentoonstelling is door de maatschappij gesteld een gouden medaille ter waarde van 150, om te wor den toegekend aan een voorwerp behoorende tot de l"e klasse (huisvesting en opvoeding van den ambachtsman). Het uitschrijven der prijsvragen heeft den volgenden uitslag gehad: Eerste prijsvraag: een vervoerbaar gebouw voor muziekuitvoeringen; prijs niet toe gewezen doch twee premiën zijn toegekend200 met getuigschrift aan het ontwerp van den heer J. A. van der Kloos, architect te 's Gravenhage, en 150 met getuigschrift aan dat van den heer A. L. van Gendt, bouw en werktuigkundige bij de staatsspoorwegen te Alkmaar. Tweede prijsvraag: eene openbare burgerschool 2'le kl.prijs en premie niet behaald; maar toe gekend zijn: 50 en getuigschrift aan het ontwerp van den heer L.Arnold, bouwkundige te 's Gravenhage; 50 en een getuigschrift aan dat van de hh. J. L. Springer en J. F. van Hamersveld, bouwkundigen te Amsterdam; een getuigschrift aan dat van den heer J. G. Evers, bouwkundige te Arnhem. Derde prijsvraag: een voorgevel van een winkelgebouw; de uitgeloofde prijs toegekend aan het ontwerp van den heer J. L. Springer bovengenoemd; premie, een getuigschrift, aan dat van den heer J. H. van den Drink, te Driebergen, tijdelijk te Weenen. Er bestaat plan in de maand September te Luik eenen internationalen schietwedstrijd te houden, tot bijwoning waarvan Engelsche, Fransche, Pruissische, Nederlandsche, Zwitsersche en andere vreemde scherpschutters zullen uitgenoodigd worden. EDiGELASID. LONDEN16 Julij. In hel lagerhuis heeft zich reeds eene stem doen hooren voor de vol ledige scheiding van kerk en staat in Schotland. De Schotsche bladen zijn met dat streven niet ingenomen. De heer Stapleton heeft aan het huis kennis gegeven van zijn voornemen om de zaak van het oecumenisch concilie ter sprake te brengen; hij zal tot de regering de vraag riglen of zij schriftelijke of andere mededeelingen kan doen betrekkelijk die zaak. In het lagerhuis is meermalen geklaagd dat de aanvoer van arbeids lieden uit eilanden der Stille Zuidzee naar de Australische koloniën in slaven handel ontaardde. Thans is er berigt uit Melbourne ontvangen dat in de maand Mei jl. een Engelsch handelsvaartuig, hetwelk 100 zoodanige arbeids lieden tegen hunnen wil overvoerde, door een Rritsch oorlogsschip aange houden en opgebragt is. De prijs van 250 door de koningin bij den schutterswedstrijd te Wimbledon uitgeloofd, waaraan tevens verbonden is eene gouden medaille, is behaald door zekeren Cameronkorporaal van een der Schotsche vrijwil- ligers-regimentcndie ook in I860 een dcrgclijken prijs won. Volgens herigt uit Australië zijn de Engelsche troepen door de opstan delingen bij overrompeling aangetast en hebben zij een verlies van 13 dooden geleden. Te Northwoolwich is eene tentoonstelling van zuigelingen, van twaalf maanden oud of jonger, geopend. Er zijn ook prijzen voor drielingen en tweelingen uitgeloofd. Van eerstgenoemden bevat de catalogus twee inzen dingen, doch er was slechts één drietal tegenwoordig, liet gczamentlijke getal nommers klimt tot 31)0 kinderen. De berigten omtrent de uitkomsten van den oogst luiden algemeen gunstig. Men verwacht een overvloedigcn oogst van granen en veevoeder, en diensvolgens groote vermindering in de prijzen van boter, kaas en vleescli. Onder de beursbeschouwingen van de 'limei vindt men omtrent den handel op Nederland gunstige berigten. Daar wordt gezegd, dat gedurende liet afgeloopen jaar de handel steeds in een gezonden toestand verkeerde. De voornaamste invoerartikelen gingen grif van de hand; de markt was nooit overvoerd en de orders werden geregeld uitgevoerd. De Times verdedigt het beginsel, dat Cuba aan Amerika behoort te worden verkocht, en meent dat de Spaansche regering de bewoners van Cuba moet toeslaan door eene stemming over de quaestie uitspraak te doen. FRANHRIJ H. PARIJS, 16 Julij. La France zegt dat het nieuwe ministerie denkelijk nog in den loop dezer week zal tot stand komen, en dat het wetgevend ligchaam in dat geval zijne zittingen reeds in het begin der volgende week zal kunnen hervatten. Men verneemt verder dat de leden der zoogenaamde derde partij zwarig heid maken zitting te nemen in het kabinet, uit vrees dat er gezegd zal worden dat eerzucht hunne drijfveer was, dat zij hunne populariteit en hunne vrijheid op het spel zullen zetten en dat de vast te stellen verande ringen beneden de verwachting des publieks zullen blijven. Sommige dag bladen vermanen die leden hunne persoonlijke bedenkingen in het belang der zaak ter zijde te stellen. Onderscheidene personen zijn dezer dagen bij den keizer op St.-Cloud ontboden. Nen noemt de hh. Drouyn de Lhuys, de Chasscloup Laubat en Rehic, alsmede de hh Gilardin, eerste president bij het keiz. geregtshof, en Grant-Perretprocureur-generaal. Van de derde parij is de heer de Ségris de eenige die ontboden is. Het voorloopig geregtelijk onderzoek in de zaak der oproerige bewe gingen in het kolendistrict van de Loire loopt ten einde. Men verwacht dat een 60-tal personen te dier zake in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. De onderkoning van Egypte is van hier naar de badplaats les Eaux- Ronnes, in de Neder-Pyreneën, vertrokken. Hij heeft een langdurig bezoek gebragt aan de vermaarde werktuigen-fabriek der heeren Cail C°.op de Grenelle-kade alhier, en bij die gelegenheid 0. a. het materieel bezigtigd, hetwelk aldaar in aanmaak is voor twee suiker-fabrieken, die in Opper- Egypte zullen worden opgerigt. SPANJE. Den 18d™ dezer zal in de hoofdstad eene vergadering worden gehou den van voorstanders eener eedgenootschappelijke republiek uit alle deelen van Spanje. Die zamenkomst wordt door de republikeinen het eedgenoot- schappelijk congres genoemd. De republikeinsehe partij blijft dus zeer werk zaam Te Barcelona is van hare zijde eene proclamatie verspreid, met het opschrift: "Oorlogsverklaring aan Madrid." De regent is door Pruissen, hel eerst van al de mogendheden, als het hoold des staats erkend. ITALIË Graaf Gabriël Mastaï Ferretti, broeder van Paus. Pius, is te Sinigaglia, ten gevolge van een val, in zijn 90slc jaar overleden. Hij was het hoofd der familie Mastaï. -- Het geschrift van den heer Renan over den apostel Paulus is door de congregatie voor den Index veroordeeld. «OSTENRIJH. In het Roode Bock, verzameling van officiële bescheiden, door de re gering dezer dagen openbaar gemaakt, komt een belangrijk stuk voor be- BELGIE. Te Hodimont nabij Verviers heeft een zware brand plaats gehad. Vijf gebouwen, fabrieken en woonhuizen zijn in de asch gelegd, waaronder de spinnerij van de gebroeders Wegnez en de lakenfabrieken en het woonhuis van den heer Mathieu Lahaye. Des nachts ten 1 ure brak de brand uit en eerst ten 7 ure was men dien meester. De schade door dien brand veroor zaakt schat men op 700,000 a 800,000 frs.slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. Gelukkig dat er bijna geen wind was, anders waren de gevolgen onberekenbaar geweest. Het was een verschrikkelijk gezigt, het luchtruim scheen in vuur te staan en een regen van vonken verspreidde zich over de geheele plaats.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5