LMDSCHË COURANT. MAANDAG 12 JULIJ STA DS-RER I G TEN. BI NiN EN LA N DSCIIE UK BIGTEN. BUJTENL \NDSCUE BE BIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlitin is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. IIER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren bij dete den ingezetenen dezer gemeente li «mie verpligtingtul liet doen der her-ijken tan al de bereids te voren geijkte lengte en inhoudsmaten en gewiglenhenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den Ijk, op de Breéstrautin het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VII, van den 6 tot den 14 Julij, telken dage van de» morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezondeid de Zondag. Kn wordt wijders door deze ter kennis v®n de belanghebbenden gebrpgl, dat lot jaarletter gedurende 1868 voor den ijk der malen en gewigten bepaald is de letter A. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester pn Wethouders voornoemd, I.eyden 27 Mei 1869. v. D. RRANDEJ.ERBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 10 Julij. liet getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 111 tot 132 volwassen personen en 58 tot 71 kinderen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat op een nader te bepalen tijdstip, aan het locaal van het dep. van ma rine te 's Gravenhage, een vergelijkend examen zal plaats hebben van jon gelingen, die tot scheepsklerk bij de Nederl. zeemagt wenschen benoemd te worden, liet getal der open plaatsen bepaalt zich tot zes. Ouders of voog den, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op den 31s,en Julij aanst. een op zegel geschreven' verzoekschrift aan den minister van marine indienen. Alleen worden zoodanige jongelingen toegelaten, die op den lslen Januarij van dit jaar het 15,lc levensjaar reeds en het 17d« nog niet zijn ingetreden en dus die geboren zijn in de jaren 1853 en 1854 en bij het vooraf te ondergaan geneeskundig onderzoek voor de zeedienst zijn goedgekeurd. Naar men verneemt is de kapt.-luit. ter zee B. D. van Troijen benoemd tot kouimandant en tie luit. ter zee lsle kl. 1'. ten Bosch tot lste officier aan boord van het stoomschip V ice-admiraal Koopman, welke bodem naar de Kust van Guinea zal vertrekken. Ter vervanging van den zoo ongelukkig omgekomen kouimandant vaa het te Curacao gestationeerde, stoomschip Soembing is benoemd de luit. ter zee lsle kl. Bowier, die bereids per mail derwaarts is vertrokken. De uitslag van het examen A voor Oost-Indisch ambtenaar is geweest als volgt. Van de 43 candidatendie ziclt hadden aangemeldis een niet opgekomen. Van de overigen zijn 28 .toegelaten, t. w. de lib. A. A. van Delden, C. J. C. Wijnaendts, E. C. Swcerts de Landas, J. C. Dirksen, K. Turk, K. F. van Swielen, B. L. Repelius, L. G. J. Mansfeld, J. Vijzelaar. A. J. llaaxman, K. A. Schneider, P. F. Filz, I'. C. van Vrijberghe de Co- ningh, M. F. J. A. Keus, M. II. van Hansel, D. K. A. van Loïhem, I. Ko ning, W. K. L. Kraft, J. H. F. Ter MeidenG. Stok. H. J. van der Pias, J. W. C. van Sleeden, W. van Aken, G. J. Harrebome'e, II. E D, Engel hard, J. Turk, K. R. Rookmaker, W. Reyerinck. Be Zaanl. Cour. wil weten dat in de wijziging der armenwet, door den minister van binnenl. zaken ontworpende verblijfplaats als het domi cilie van onderstand wordt aangewezen. Naar men uit Nietiwveen meldt staat in de Nieuwkoopsche en Zevcn- hovenschc polders de rogge, de tarwe en de haver uitmuntend te velde. De aardappelen lieten veel te wenschen over. liet vlas, dat eerst door den velen regen was neergeslagen, staat thans weder schoon in bloei. De zui- vel-productie was buitengewoon gunstig, zoo zclfs-dat, een landbouwer ver klaarde datgedurende 40 jaren dat hij de melkerij had uitoefendzijne koeijen nimmer zooveel mejk hadden gegeven als in dil jaar. Gisteren is te Vlaardingen de tweede haringjager aangekomen. Men verneemt dat regenten van het krankzinnigengesticht te Delft eene nieuwe regelintr van de geneeskundige dienst in dat gesticht aan den ge meenteraad hebben voorgesteld. Daarbij zou dr. Ramaer, hoewel te 's Gra venhage practiseerendcals consulerend geneesheer bij het gesticht werk zaam blijvenom met zijne veeljarige ondervinding den geneesheer-directeur, ter vervulling van welke betrekking de lieer dr. van der Gilijstweede ge neesheer bij het krankzinnigengesticht te Zutphen, en dr. van der Swalme, tweede geneesheer bij dat van Delft, zijn voorgedragen, ter zijde te staan. Te Rotterdam had gisteren cene bijeenkomst plaats van ingezetenen, ten einde te spreken over de voor den handel zoo belangrijke quaeslie be treffende de oprigting ecner directe stoomvaart tiisschen Rotterdam en New- York. Over het algemeen was men van liet hooge belang der zaak ten volle •overtuigd. De hh.door wie de uitnoodiging tot het houden dezer verga dering was uitgegaanzijn als commissie benoemd tot het ontwerpen van een bepaald plan, en deze heeren zullen zich daartoe eenige deskundigen assumeren. Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogerc bur gerschool te Amsterdam is benoemd de heer N. W. Posthumus, institiUeur te Bemmel. Een korporaal der infanterie, te Nieuwedicp in garnizoen, ontving dezer dagen de tijding van het overlijden van zijn oom. Dit berigt ging echter gepaard met de mededeelingdat hij door dit overlijden bezitter was geworden van een vermogen van ƒ80000 en twee Arabische paarden. De korporaal moet nog 11 maanden in dienst blijven. Gisteren nacht werd te Utrecht de bevolking uit haren slaap gewekt door het blazen van den torenwachter en het ratelen der nachtwachts. Het geroep van brand was zoo dringenddat in één oogenblik de geheele brand weer op de been was. Een gedeelte van de brandweer begaf zich met de spuiten naar het terrein van den staatsspoorweg, een ander naar de vitri- oolfabrick, weer een derde en vierde naar de buitenwijken, maar na een uur te hebben gedraafd en gezocht, was men niet wijzer geworden. Ner gens was brand te ontdekken. Later heeft de zaak zich opgehelderd. De torenwachter had wel degeljjk vlam gezien; in een kalkschip was brand uitgebarsten; men had dat schip dadelijk lateh zinken, zoodat er zeer spoe dig vlam noeh rook meer te zien was. Uit Wijhe meldt men dat de kersen aldaar zoo overvloedig zijn dat zij voor 8 tot 10 ets per Ned. pond worden verkocht, en soms moeijelijk af te zetten zyn. Te Maastricht had een treurig voorval plaats. Twee jongeliedenby den lieer Regout werkzaamgingen na afloop hunner werkzaamheden in de Zuidwillemskom baden. De een, zeer verhit zijnde, sprong, zonder de noo- dige voorzorg te nemen, onmiddellijk in het water en kwam niet weder boven. Zijn vriend sprong hem terstond na, maar het mogt dezen niet ge lukken den drenkeling te redden, üok hij verkeerde spoedig in levensge vaar, doch door aangebragte hulp kwam hij nog behouden aan wal. Dewijl de verdronkene een geoefend zwemmer was, moet dit ongeluk aan eenige noodlottige omstandigheid worden toegeschreven. Als een waarschuwend voorbeeld deelt de Held. C. het volgende mede Woensdag kwam iemand met den spoortrein te Schagen aanwiens bedoe ling geweest was aan het station te Amsterdam een kaartje te ontvangen voor 'sHage; de commies aan liet station had verstaan een kaartje voor Schagen. 's GRAVENHAGE. 10 Julij. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: bij het lsle rcg.lot kapitein 3'le kl. den lslc" luit. J. A. Kruyt, van het 7lle rcg.; hij het 5,lc reg.lol kapitein 3,le kl. den lstc0 luit.-adjudant J. R. de Plóiinies, van het 3I<! reg.; en tot l,lcn luitenant den 2J|,° luiL. O. G. H. Heldring, van het corps. In de zitting van de eerste kamer van lieden zijn tegen Maandag aan de orde gesteld verschillende wets-ontwerpenwaaronder die betreffende de afschaffing der octrooijen en de onteigening voor den spoorweg Rotter dam^ Dordrecht. Met cene onbeschrijfelijke spanning werd de uitspraak verwacht, die door het prov. geregtshof van Zuidholland heden zou gedaan worden in de zaak van de Vletter. Het geheele Binnenhof was bezaaid met nieuwsgieri gen die geen toegang meer in de geregtszaal konden verkrijgenen die geduldig van 10 tot half 12 ure die uitspraak afwachtten. De Vletter ver scheen ten 10 ure bedaard en kalm, gelijk hij zich steeds had betoond. Uit het breedvoerig arrest bleek dat het den hove niet regtens was geble ken dat er verband bestond tusschen de woorden door den beschuldigde ge sproken en de feiten van den bewusten Zatnrdag avondals ook niet het verder hem ten laste gelegdedat hij de ingezetenen tot het begaan van misdaad zou hebben uitgelokt en opgeruid of van medepligtigheid aan de misdaad van aantasting en hij dus daarvan moest worden vrijgesproken. Dat het daarentegen wettig en overtuigend bewezen is, en dit ook niet is ontzenuwd, door de getuigen a décharge, dat de besch. heeft gevoerd de redenen op openbare plaatsen, die hem ten laste zijn gelegd, en die de ge volgen hebben opgeleverdbij de acte van besehuldiging daaraan toegeschreven. Mitsdien heeft het hof Jacob de Vletter schuldig verklaard aan het, door redenen in openbare plaatsen gevoerd, opzetten tot wederspannigheidwelke daarop is gevolgd, ten eerste, door meer dan 20 personen zonder van ge weer te zijn voorzien en anderdeels door meer dan 20 gewapende personen. En hem tè dier zake, op grond van artt. 217 al. 1.201 en 210 strafregtart. 2 van de wet van 29 Junij 1854 en artt. 102 en 207 strafvord. veroordeeld tot confinement in een tuchthuis voor den tijd van 10 jaren. De voorzitter gaf den veroordeelde te kennendat hij den lijd van drie vrije dagen heeft, om tegen dit arrest te komen in cassatie. ENGELA1TB. LONDEN 9 Julij. De Daily News acht de lersche kerkbiil in hare tegenwoordige ge daante onaannemelijk voor het lagerhuis en voor de natie. De Times wei-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1