LEÏD8CHË COURANT. VRIJDAG 9 JULIJ BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 8 Mij. De overgangs-examens van de leerlingen der hoogere burgerschool alhier zijn, wat betreft Vrijdag aanst., geregeld als volgt: 9 uur 4C kl. wiskunde, 2e kl. regtlijnig teekenen, 3e kl. handt eekenen9,; u. 4e kl. me chanica, 10 u. 4e kl. scheikunde, 10,} u. 4e kl. natuurkunde, 11 u. 2e kl. aardrijkskunde en geschiedenis, 2 u. 1» kl. aardrijkskunde en geschiedenis. 2} u. lc kl. cijfer- en stelkunde, 3} u. 4" kl. natuurlijke historie. Voor Zalurdag: 9 u. 3C kl. aardrijkskunde en geschiedenis, 9i u. 4e kl. idem, 10} u. 4C kl. handelsregt, 10} u. 4e kl. staathuishoudkunde, 11 u. 4e kl. kosmographie. Te Zegwaard is gisteren namiddag brand ontstaan in den schoorsteen van eene woningwaardoor de vlam spoedig het rieten dak en ten gevolge daarvan nog twee belendende woningen .aantastte. Niettegenstaande er ter stond veel hulp werd geboden en de brandspuiten waren toegesneld, zijn de woningen, waarvan er in een kruidenierswinkel werd gehouden en twee door huisgezinnen van daggelders werden bewoond, nagenoeg in de asch gelegd. Van de inboedels is het voornaamste gered geworden. Bij de kweekschool voor militaire geneeskundigenaan het athenaeum te Amsterdam verbonden, kunnen ongeveer 60 kweekelingen worden ge plaatst. Naar men verneemt hebben zich slechts 24 adspiranten aangemeld. Te Maassluis heerschte gisteren eene meer dan gewone levendigheid, en zoowel van den toren der gemeente als van vele particuliere gebouwen wapperde de Nederlandsclie vlag. Wat sedert onheugelijke jaren niet was gebeurd, had nu plaats; de eerste Hollandsche haring werd aldaar aange- bragt; de Maassluisgevoerd door schipper van der Zwan, behoorende aan de Nederl. maatschappij de Toekomst, tot exploitatie van zeevisscherijen onder directie van den heer Maas, en als eerste jager der haringschepen van Maassluis bestemdkwam aan uit de Noordzee niet 33 tonnen haring. Onmiddelijk na aankomst werden de gewone presenten aan het kon. huis en verdere hooge autoriteiten verzonden. Te Vlaardingen kwam gisteren middag ten 3 ure de eerste Vlaardingsche haringjager aan, met slechts 6% ton haring. Naar men uit Botterdam meldt blijft de vraag naar aardappelen voor Engeland en Schotland steeds aanhouden; de aanvoer uit het Westland se dert enkele dagen is dan ook groot te noemen, en de prijzen desniettegen staande zelfs rijzende. Sommige stoombooten waren met deze aardvrucht als overladen en moesten ten slotte zeer aanzienlijke partijen achterlaten. Ofschoon men in de Geldersche streken een aanvang heeft gemaakt met het rooijen van aardappelen, blijft de aanvoer daarvan tot nog toe gering. Men schrijft dit toe aan het min gunstige gewas der vroege soortende qualiteit is overigens uitmuntend; zij worden thans gretig van 3.50 lot 3.75 per mud verkocht en ook veel doorgezonden naar de verschillende havens van Engeland en Schotland. Naar men uit Dordrecht meldt wordt in die streken al het oude hooi voor Engelsche rekening opgekocht, liet wordt in pakken van 50 pond opgemaakt en naar Engeland verzonden. Men besteedt tot ƒ15. Men zegt dat in Engeland de hooi-oogst in het drooge jaar 1868 slechts 1/3 heeft opgebragt van een gewonen oogst. Daarentegen is die van 1869 overvloe dig. Doch daar te Londen de stalhouders en anderen, die met paarden om gaan, geen versch hooi wilden voederen, voor na Augustus, getroost men zich duur oud hooi, des noods tot wat minder qualiteit, van elders aan te voeren. Te Lienden had Zalurdag 11. een hoogst treurig voorval plaats: Een jongen van 12 jaren had een pistool geladen, vermoedelijk met kleine stee- Ts nenen wilde het in zijn zak stekenom het misschien later te gebruiken. Waarschijnlijk door het haken van den trekker aan zijn broekzak, ging de haan over en het schot al, zoodat zijne regterhand verbrijzeld werd, die ten gevolge daarvan moest afgezet worden. Ten vorigen jare werd te Enschede' door de zamenwerking van meest alle fabriekanten eene fabriekschool opgerigt met een eigen onderwijzer. In die school ontvangen de kinderen tot 15-jarigen leeftijd, in vijf klassen verdeeld, op vaste uren geregeld en gratis onderrigt. Van het begin van dit jaar af, nam het getal leerlingen met 40 toe en bedraagt thans 352. Hieronder zijn 260, die de lessen dit jaar niet ée'nmaal hebben verzuimd. Door een verzuim van vijf maal zou de toelating tot een feest, dat hun toegezegd was. en dat dezer dagen gevierd werd, verbeurd worden. Slechts 7 kinderen konden om die redenen er niet bij tegenwoordig zijn. Z. K. 'H. prins Hendrik is Dingsdag-avond over Harlingen te Leeuwar den aangekomen en heelt aldaar zijn intrek genomen ten huize van den commissaris des konings. Gisteren is Z. K. H. naar Harlingen teruggekeerd, om, in zijne hoedanigheid van beschermheer der Harlinger zeil- en roeiver- eenigingden wedstrijddoor die vereeniging te gevenbij te wonen. Uit Groningen meldt men dat de heer G. Reindersleeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warfï'um, zich beeft bekend gemaakt als de schrij ver van het antwoord op de prijsvraag der commissie van landbouw, om trent het gebruik van voortbrengselen der gasfabrieken als mest. 's GRAVENHAGE 8 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. Scheepers, B. van Dommelen, A. Dingen en F. Dingen, te Veldhoven, aan J. A. Tulk te Delft, aan P. Iluys te Blerick (gemeente Maasbree) en aan C. Verkley te Nieuwkoop, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Tot lid en voorzitter van den raad van bestuur van het pensioen-fonds voor burgerlijke ambtenaren is benoemd de heer D. van lloytema, eervol ontslagen secretaris-generaal bij het dep. van financiën. Aan den heer M. A. F. M. van der Aa is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als commies der posterijen 3e kl. en is in die betrekking be noemd de heer A. Muller, thans surnumerair. Door Z. M. zijn benoemd: tot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee l',e kl. J. B. Everwijn; tot luitenant ter zee l!tc kl.de luit. ter zee 2de kl. D. M. G. de Swart; en tot luitenant ter zee 2de kl.de adelborst lstc kl. C. R. A. van üsenbruggen. Graaf C. M. E. G. van Bylandt, gevolmagtigd minister van Nederland bij het Pruissische hof, is door Z. M. den koning van Pruissen benoemd tot ridder der Kroonorde lsle kl. De navolgende officieren, allen dienende op het transportschip Java zijn op non-activiteit gesteld, als: de luitt. ter zee lste kl. If. J. S. van der Sloot, lste officier op dien bodem, J. K. L. Gey van Pittius, J. J. Habets en A. baron Collot d'Escury; de luitt. ter zee 2de kl. C. de Klopper, K. A. Stakman Bosse, J. M. Berends, C. Bijleveld, R. H. Jarman, R. E. van der Loeff en H. J. BorgerhofT van den Bergh; de officier van gez. ls,e kl. J. F. G. T. lvluge; de officier van gez. 2de kl. II. L. Reedcr, de officieren van gez. 3de kl. J. J. van Effen en J. van Lith llarrebomée; de officieren van administratie 2,le kl. C. C. M. Beivoets, W. Ilanegraaff, G. D. van Werdt en C. H. S. Pastor; de officier van administratie 3de kl. J. A. II. Huart, en de adjunct-administrateur N. de Ronde Bresser; en de officier van admi nistratie 2dc kl. G. II. C. van Nuys. Daartegen worden op voormeld trans portschip geplaatst: de luit. ter zee ls,c kl. W. Maas Geestcranus, als lste officier; de luitt. ter zee 2de kl. P. J. Zaal, P. Metman, J. II. Cremer en W. A. Kok; de officier van gez. 2,le kl. M. S. T. IIoltzapfFelen de scheeps klerken J. C. van Reyn en O. R. Paehlig; de officier van administratie 2de kl. W. F. Gouwe. Tevens worden nog geplaatst: op het wachtschip te Willemsoord, de luit. ter zee 2de kl. J. A. Willink Ketjen en de officier van gez. 2de kl. II. C. Steenbergen; op het wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2de kl. W. F. Wesselink; op het wachtschip te Ilellevoetsluis, de luit. ter zee 2lle kl. W C. A. Ziegenhirt von Rosenthal; en op het ramschip de Buffel, de officier van gez 2de kl. J. Lamie; op het wachtschip te Wil lemsoord, de officier van gez. 3le kl. M. C. Pannevis; op het wachtschip tc Amsterdam, de officier van administratie 2de kl. J. C. de Vriese; en op het ramschip de Schorpioen, de officier van gez. 2dc kl. G. L. Aalbertsberg terwijl de officier van gez. 2de kl. L. F, Praeger gedetacheerd wordt bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Aan den luit. ter zee ls,e kl. jhr. D. Bowier, thans non-actief, is op gedragen het bevel over het schroefstoomschip Soembing, gestationeerd te Curacao. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor ver- leenen. In de gisteren avond gehouden zitting van de eerste kamer heeft de voorzitter, de heer mr. J. A. Philipse, mededeeling gedaan van de ingeko men stukkeno. a. van verschillende verzoekschriftenwaaronder eenigen uil Charlois, Ivatendrecht en IJsscImonde, houdende bezwaren tegen het ontwerp, betrekkelijk de grensscheiding van Rotterdam enz.; een van den gemeenteraad van Zaandam, tol ondersteuning van hel ontwerp betrekkelijk den spoorweg Zaandam-Amsterdamvoorts adressen uit Roermond en Maas-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1