BUITENLAN DSCIIE BEBIGTEN. Op de landbouw-tentoonstelling, te Kampen gehouden, is aan de boter, die op last van Z. M. den koning van de boerderij in bet Park op het Loo was ingezonden, eenc gouden medaille, als eerste prijs, toegekend. De boter was afkomstig van koeijen van het Alderney-ras. Te Groningen is gisteren morgen ten 10 ure de internationale tentoon stelling van photographiën, natuurzelf- en kleurendruk, welke bij gelegen heid der 92s,e algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid wordt gehouden, in het academie-gebouw geopend. De tentoonstelling is gedurende alle werkdagen geopend, des Zondags van 14 ure. Naar men meldt is dezer dagen te Makkinga een huwelijk gesloten, tot welker voltrekking het armbestuur eenc som van 30 had uitgeloofd, om zich zoodoende van de bruid, zijnde een weduwe met kinderen, wat de armenlast betreft, te ontdoen en dien op de geboorteplaats van den brui degom over te brengen. De regter-commissaris en de officier van justitie van de arrond.-regt- band te 's Hertogenbosch hebben zich dezer dagen naar Nuland begeventen einde onderzoek te doen naar den dood van zekeren de Graaf, landbouwer aldaar, die Zondag avond in beschonken toestand bewusteloos was te huis gebragt, dermate aan het achterhoofd verwond, dat hij aan den weg lig gende was gevonden. In den nacht van 11. Donderdag op Vrijdag is hij aan de gevolgen zijner wonde overleden. De schouwing heeft aan het licht ge bragt dat de wonde moet veroorzaakt zijn door een slag met een stuk hout. De vermoedelijke dader is tot nog toe onbekend. Uit breda meldt men dat het kadetten-kamp op de Teteringsche heide nog in den loop dezer week zal worden opgebrokenen dat daarna de drie studie-jaren achtereenvolgens met groot verlof zullen vertrekken, ter wijl de gekampeerde cavalerie en artillerie naar hare garnizoensplaatsen zal terugkeeren. Gedurende het kauip zijn twee groote manoeuvres uitge voerd, waarvan een op de Tetersche hoogten met infanterie en artillerie, en een op de Molenschotsehe heide met infanterie en cavalerie, waarbij de laatste drie charges deed, welke een prachtig effect opleverden. Voorts heeft men een sleenmijn doen springen, waarna door de artillerie met lichtko- gels werd geworpen en lichtfakkcls ontstoken werden. Tot slot zal er deze weck nog eene groote manoeuvre met cavalerie, infanterie en artillerie plaats hebben. Gedurende het geheele kampement heerscht er, bij een voorbeel dige orde, een uitmuntende geest. Uit Antwerpen meldt men het overlijden van den bekenden Vlaamschen volksdichter Jan van Ryswyck. Door de regering is bij de tweede kamer een wets-ontwerp ingediend tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1869 (marine) en wel tot overschrijving eener som van ƒ40000 van art. 22a op art. 16a. In de toelichting zegt de minister: Zonder vermeerdering van het thans op 'srijks werf te Amsterdam aanwezige personeel is het niet mogelijk, noch in dit en waarschijnlijk ook niet in het volgende jaar, het op de begroo ting van bet loopende dienstjaar voorgestelde riviervaartuig op stapel te brengen. Zoodanig uitstel strookt niet met de belangen der rivierverdedi ging, welke eene spoediger uitvoering vragen. Om die reden en omdat de aanbouw op 'srijksweri slechts geschieden kan ten koste van de aanschaf fing van het overige gepantserde materieelis het noodig voor dien aanbouw de werkkrachten eener particuliere inrigting te baat te nemen. Tot dit einde behoeven geene gelden lot verbooging van het VIJe hoofdstuk te wor den aangevraagd, maar behoort slechts eene overschrijving plaals te hebben van art. 22a op 19a. 's GRAVENHAGE7 Julij. Door Z. M. is vergunning verleend aan P van Boovente 's Graven- hage, A. van den Broek, te Hoeven, en A. Janssen, F. Janssen en J. Se- gers, te Helden, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Aan den heer H. van Sambeek is, op zijn verzoek, eervol ontelag ver leend als burgemeester der gemeente Oerle. De eerste kamer zal heden avond ten 7% ure hare werkzaamheden hervatten. Gisteren middag heeft er op het groot stedelijk badhuis een groot diner plaats gehad, dat door den heer commissaris des komngs dezer pro vincie aan de leden der prov. staten werd aangeboden. Het fraaije geschenkdoor den heer P. Regout aan de prov. staten van Zuidholland aangeboden, en bestaande in een inktkoker van fijn verguld graniet-aardewerk en kristal, het wapen der provincie dragende, was giste ren in de vergaderzaal aanwezig en werd door de leden met veel belang- stéUing bezigtigd. Men verneemt dat gelijke inktkoker aan H. M. de koningin is vereerd. Ook aan den raad der gemeente 's Gravcnhage heeft genoemde fabriekant gelijk geschenk toegezonden. Heden wordt bij het reg. grenadiers en jagers herdacht het 40-jarig bestaan van dat corps. Na de gewone exercitie in de Maliebaan, in dat zelfde veld, waar het voor het eerst in vollen uniform optrad, trok hel re giment onder de bekende defileermarsch de kazerne weder binnen, alwaar op de binnenplaats door het geheele regiment een carré werd geformeerd, te midden waarvan zich de kolonel benevens de andere officieren van ver schillende rangen bevonden. Daarop deed de kolonel, de beer Mac-Leod, de regiments-ordcr voorlezen, waarin gewezen werd op het roemrijk ver leden van het corps en aangespoord op dien weg steeds te blijven voort gaan steeds dien roem te blijven handhaven. Die order werd door het regiment met geestdrift beantwoord. De officieren, voor zooverre zij zich daartoe bereid verklaarden, vereenigden zich in het hotel Bellevue aan een kameraadschappelijken maaltijd. Ook vele onderofficieren kwamen kame raadschappelijk bijeen en de manschappen in het algemeen werden in de gelegenheid gesteld dezen herinneringsdag op eene aangename wijze door te brengen. ENGELAND. LONDEN6 Julij. Naar aanleiding van de belangrijke wijzigingen, die door het liooger- huis in de lersche kerkwet worden gebragtwijst men op de weinige over eenstemming, die er tusschen het hooger- en lagerhuis bestaat. De regering ziet de wet, door het lagerhuis met eene zoo aanzienlijke meerderheid goedgekeurd, door de lords in hare grondbeginselen veranderd. Men is van gevoelen dat het zeer moeijelijk is, dat de wetgevende magt bij voortduring kan blijven berusten bij twee gelijke staatsligcliamendie van verschillende beginselen uitgaan en door verschillende gevoelens gedreven worden, zonder dat vroeger of later eene botsing het gevolg zij. De Spectator maakt zich ongerust over den toestand van Britsch-Indrê, naar aanleiding van de laatste van daar ontvangen berigtcn. Dit blad is bevreesd voor een oproer onder de Mahomedaansche bevolking in Britsch- Indie en raadt der regering aan kolonel Mallison, die juist benoemd is tot Custodian van den Rajah van Mysore, en die een zeer scherpzinnig man is, een wenk te geven, dat het zeer wenschelijk zou zijn dat hij onderzocht wat de Muselmannen in het Zuiden zoo zeer bezig houdt; want men kan zich overtuigd houden, dat zij iets op het oog hebben, hetwelk niet veel goeds voorspelt. Het schijnt in elk geval werkelijk waar te zijndat fakirs den opstand prediken onder de Mahomedaansche bevolking, en zich voor namelijk tot de Sepoys wenden, en dat de Wahabus (eene gevaarlijke secte van dweepers) met verwonderlijke snelheid in aantal toenemen. In berigten uit de Vereenigde Staten wordt de opmerkzaamheid geves tigd op den toevloed van Oosterlingen naar de westelijke staten der Unie. In 1866 kwamen er 2300 menschen uit China en Japan in California; 3300 in 1867; ruim 10000 in 1868; en in het loopende jaar wordt er een nog veel grooter aantal van die landverhuizers verwacht. Den 20,,e" Junij jl. zijn te San Francisco 1250 vrouwen uit China aangekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Julij. Van het indienen van het amendement Du Miral, den vriend van den heer Rouher, is, naar men verneemt, afgezien. Daarentegen zal door de derde partij stellig verlof worden gevraagd tot het doen eener interpellatie betreffende de regeringsbeginselen. Omtrent den tekst van dat amendement is men het thans eens geworden. Hij luidt als volgt: Wij verlangen het gouvernement te mogen interpelleren over de noodzakelijkheid om voldoe ning aan de inzigten des lands te geven, door het op meer afdoende wijze deel aan de leiding der openbare aangelegenbeden te geven. De onmisbare maatregelen tot het bereiken van dat doel zouden onzes inziens zijn: de vorming van een verantwoordelijk ministerie, en bet regt voor het wetgevend ligchaam tot het vaststellen der regelen voor zijne werkzaam heid en voor zijne gedachlenwisseling met het gouvernement. Volgens de mededeelingen van den Constitutionnel heeft de Fransch- Belgische commissie, in zake de spoorvveg-quaesticde regtstreeksche spoor wegdienst tusschen Basel en Antwerpen in het belang der twee landen ge regeld, alsmede de tarieven, die voor de betrokken spoorweg-maatschappijen gezamenlijk gelden. Zij heeft ook de financiële vraagpunten tusschen de Oost-Fransche maatschappij en de Nederl. maatschappij, die den Luik-Lim- burgschcn spoorweg exploiteert, geregeld, alsmede den overlogt der treinen van eerstgemelde maatschappij over het aan den Belgischen staat behoorende deel van laatstgemclde lijn. Ook zijn de ter bevordering van het plaatselijk verkeer wenschclijke bepalingen in die schikking opgenomen, liet is dus geene eigenlijke overeenkomst, die de commissie gemaakt heeft. De beide regeringen wilden de algemeene voorwaarden vaststellen, welke tot grond slag kunnen dienen voor de onderlinge overeenkomsten van spoorweg-maat schappijen wier goedkeuring door de betrokken besturen alzoo bij voorbaat zeker wordt. De regeling van al die punten is vervat in de processen-ver baal van de zittingen der commissie. De heer Léon Béquet, advocaat bij het geregtshof alhier, betoogt in een onzer dagbladen dat de heer Rochefort, door zijne jongste veroordeeling, zijne verkiesbaarheid tot lid van het wetgevend ligchaam niet heeft verlo ren. Hij grondt zich op art. 86 van het C. P., luidende: /'Elk vergrijp jegens den persoon des keizers wordt met eene gevangenisstraf van zes maanden tot vijf jaren gestraft. De schuldige kan te gelijkcr lijd geheel of ten deele van de in art. 42 vermelde regten worden verstoken gedurende een tijdsverloop, gelijkstaande met dat zijner gevangenschap. Dat tijdsver loop gaat in met den dag, waarop hij zijne straf heeft ondergaan." Daar de bij verstek veroordeelde schrijver van la Lanteme zijne straf niet onder gaat, blijft hij, naar de meening van den schrijver, in het bezit zijner bur gerlijke regten. De regtbank alhier zet de behandeling voort der procpssen wegens de jongste onlusten. Vrijdag zijn weder 25 zaken afgedaan. De opgelegde straffen zijn van 3 tot 6 maanden gevangenis. De regtcr van instructie Govet gaat in de gevangenis Mazas nog steeds voort met het verhooren der personen, gedurende de woelingen aangehouden en die beschuldigd worden van zamenspanning tegen de veiligheid van den staat. Verscheidene hunner zijn weder in vrijheid gesteld. Van de onlangs te Toulon ontsnapte galeiboeven hebben er zicli twee tot nog toe aan alle nasporingen weten te onttrekken. Zij moeten zich echter nog altijd in de bosschen van St. Mandier ophouden. Op de galeiboeven, die ontvlugten en weder teruggebragt worden, wordt nog de bastonnade toegepast. Het is nog de eenige straf, die uit het oude tuighuis der lijfstraffen is overgebleven, maar zij moet verschrikkelijk we zen; want de persoon, die te Toulon met de uitvoering belast is, draagt er roem op dat hij met een slag den krachtigsten man buiten kennis kan brengen, en met vier slagen iemand kan dooden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2