PER TELEGRAAF. VOLKSFEESTEN. eene andere wet tot opheffing der Iersche staatskerk ingediend en doorge dreven zou worden, en dat deze nieuwe wet zekerlijk meer volledige vol doening aan de regten der katholijke kerk zou geven dan de nu aanhan gige deed. In Ierland, vooral in het noorden des lands, neemt de opgewonden heid zeer toe. Tc Pcrtadownbij Belfast, is de policie met de Oranje-man nen slaags geweest, die ter eere van den verjaardag van den slag aan de Boyne in optogt door de stad trokken en groote vreugdevuren aanlegden. De policie was bevreesddat Roomschen en Protestanten den slag der Boyne in het klein nog eens zouden herhalen, en gelastte den Oranje-mannen uiteen te gaan. Het antwoord was eene hagelbui van steenen, en toen verscheidene policie-agenten zwaar gewond werdenvuurden de gewapende agenten, doodden een paar der Oranje-mannen en van de verwarring, hier door ontstaan, gebruik makende, haanden zij zich in den stormpas met ge veld bajonet een weg door de menigte en verschansten zich in hunne kazerne. Te Lurgan werd dezer dagen eene vergadering in de open lucht gehouden van Oranje-mannen, welke door 5000 personen werd bijgewoond. De aan wezigen werden op alle wijze aangehitst tegen het ministerie en tegen de bisschoppen, welke volgens de Oranje-mannen de heilige zaak van het pro testantisme verraden hadden. Een rapport, door den muntmeester voor den minister van financiën opgemaakt, geeft eenige belangrijke bijzonderheden aangaande de kosten, verbonden aan het uitgeven van goudgeld. Zoodra sovereigns door het ge bruik drie vierde grein in gewigt verloren hebben, ruilt de staat hen tegen nieuwe munt en daar er voor 80 millioen aan goudgeld circuleert en de staat jaarlijks voor 4% millioen aan sovereigns en halve sovereigns aan den omloop onttrekt, blijkt het, dat een sovereign, dooreen genomenslechts 18 jaren oud wordt. Jaarlijks verliest het land 35000 door het slijten van het gouden ruilmiddel, en met de kosten van het munten er bij gere kend maakt dit, dat de kosten voor het uitgeven van elke 100 sovereigns 1 8 s. 1 p. bedragen. Eenige geneesheeren hier te lande vragen der wetgevende magt, om aan de gelegaliseerde vervalsching van snuif een einde te maken. Eene acte van het jaar 1842 verbiedt, op straffe van zware boete, snuif met iets anders te vermengen, dan met water of water met zout of alkalische zou ten of kalkwater. Het gevolg hiervan is, dat de snuif met groote hoeveel heden' salmoniac, soda- en polasch-zoulen vervalscht worden hetgeen ondernemende industriëlen in staat stelt vervalschte snuif te verkoopen tegen zeer lage prijzen. In het medische blad the Lancet, deelt dr. Cameron mede, dat van 28 monsters Iersche snuif, door hem in verschillende win kels te Dublin gekocht, de meeste 60.07 deelen minerale stoffen bevatten. De heer Peabody heelt aan de vereenig ing tot het onderriglen dei- negers in het zuiden der Vereenigde Staten op nieuw eene som van een millioen dollars geschonken. F R A ar K R I.Ï K. PARIJS, 5 Julij. Door den heer Du Miral, een der ondervoorzitters van het wetgevend ligchaam, is, in vereeniging met eenige vrienden, het verzoek gedaan de regering te mogen interpelleren omtrent de noodzakelijkheid om nieuwe kracht aan de instellingen des keizerrijks te geven door ontwikkeling van de werking en het toezigt van het wetgevend ligchaam door middel van: 1». wederinvoering van het antwoord-adres; 2°. eene ruimer en eenvoudiger regeling van het regt van interpellatie; 3'. uitbreiding van het regt van amendement; 4». verkiezing door de kamer zelve van al de personen die haar bureau uitmaken. Men beweert dat het doen dezer interpellatie zou ingeblazen zijn door den heer Rouhcrten einde eener dergelijke interpel latie van de zijde der derde partij af te snijden. De Patrie zegt dat de regering denkelijk zal toetreden tot het programma, vervat in de boven staande interpellatie van den heer Du Miral. Heden zal de overeenkomst tusschen Belgie en Frankrijk betreffende het spoorweg-geschil gelcekend worden. ITALIË. De Paus, besloten hebbende een gedeelte der St. rieterskerk tot ver gaderzaal voor het oekumenisch concilie te doen inrigtenvond eenigen lijd geleden een daarvoor ontworpen plan doelmatig; daarin waren plaatsen voor de vertegenwoordigers der souvereinen aangeduid. Thans blijkt uit eene medcdeeling van de Civilta Catt., dat later een ander plan aan den H. Vader voorgesteld en door hem vastgesteld is. Dit plan is in het jongste nommer der Civilta, het te Rome met allerhoogste goedkeuring verschij nende maandschrift der Jezuitcn-orde, afgebeeld; plaatsen voor de ambassa deurs worden daarop niet gevonden. l'RIIISSEHi. BERLIJN, 5 Julij. Ter eere van Alexander von Humboldt zal in de hoofdstad niet slechts een gedenkteeken worden opgerigt, maar men hoopt uit het overschot dei- bijdragen, door de Duitsche natie, tot verwezenlijking van dat doel bijeen te brengen, een fonds te verkrijgen tot oprigting eener "llumboldt's-Stich- ting, tot het bevorderen van natuuronderzoek en reizen." De heer von Virchow staat aan het hoofd dezer zaak en men verwacht dat de Duitsche natie het beroep, op haren zin voor kunst en wetenschap gedaan, op waar dige wijze zal beantwoorden. De stad Mainz, omsloten door geduchte vestingwerken, heeft sedert lang de behoefte gevoeld aan grondten einde zich te kunnen uitbreiden. Onderhandelingenmet de militaire autoriteiten gevoerdhebben tot den uit slag geleid dat die grond te verkrijgen was; over den prijs kon men het echter niet eens worden. De gemeenteraad heeft thans eene som van 3% millioen beschikbaar gesteld tot den bedoelden aankoop en men meent met grond te mogen onderstellen, dal deze zaak weldra in gunstigen zin zal worden uitgemaakt. Men verneemt nog met betrekking tot deze zaak, dat eene vereeniging van bankiers, enz., het terrein, zoodra het aan de stad behoort, zal overnemen voor eene som van 2 millioen fl. De bedoelde ver eeniging, die eene maatschappij op aandeelen zal vormen, verpligt zich daarbij tot het aanleggen der stratenen het graven der kanalen in het nieuwe gedeelte der stad. De Mennonieten in Oost-Pruissendie, niettegenstaande herhaalde aan vragen om vrijstelling van de militaire dienst, zoowel van het Pruissische ministerie, als van den rijksdag en van den bondsraad steeds afwijzend be schikkende antwoorden op hunne requesten hebben ontvangenhebben dezer dagen voor het laatst hun beklag ingediend bij den koning zeiven, die eveneens, met verwijzing naar de wetten van het land, hun verzoek niet in overweging heeft genomen. OOSTENRIJ H. Als maatregel van bezuiniging heeft de regering hel besluit genomen in den loop van het jaar de groote wapenoefeningen te beperken. -Men verzekert dat de Hongaarsche regering het stellige besluit heeft genomen, aan de bisschoppen des lands de vergunning tot bijwoning van het oecumenisch concilie niet te verleenen, dan onder déze voorwaarde, dat de pauselijke curie vooraf aan de regering bepaalde inlichtingen zal hebben gegeven, met betrekking tot den geest en de rigting van bedoeld concilie. RUSLAND. In de positie van bisschop Maserizak van Kielce is eene belangrijke verandering gekomen. Op het punt staande van gedeporteerd te worden, is bevel uit Petersburg ontvangen, om den bisschop te Warschau in arrest te houden. Men schrijft deze plotselinge wijziging toe aan het berigt van het overlijden van bisschop Lubienski, dat der regering zeer ongelegen kwam. De Warschauer prelaat Zwolinski, die tot nu toe alles deed om de regering te vriend te houden, heeft thans verklaard, wegens gewetensbe zwaren, geen deel meer te kunnen nemen aan de werkzaamheden dezer inrigting. De regering, over deze oppositie vertoornd, heeft daarop den prelaat gelast het land te verlaten. Ilij is nu reeds op weg naar Breslau, zich zclven geluk wenschende, dat men hem niet den weg doet opgaan van Siberië. PARIJS, 5 Julij. Volgens het laatste berigt van de Great Eastern, be vond dat schip zich op 46° 03' NBr., 38" 47' WL. liet had 1397 mijlen afgelegd en 1562 mijlen kabel laten zinken. De signalen werken voldoende. Het gedeelte kabel voor de kast van Saint Pièrre is gisteren gelegd. NEW-YORK, 5 Julij. Caballero heeft op Cuba een aantal politieke gevan genen op vrije voeten gesteld en volgt over het algemeen eene verzoenende staatkunde. Hij reorganiseert de Spaansche strijdkrachten tot een krach- ligen veldtogt, voor het geval dat dit noodig mogt zijn. De oproerlingen worden aangevoerd door generaal Jordan. LONDEN, 6 Julij. Lagerhuis. Door den directeur der posterijen is een ontwerp van wet ingediend strekkende tot den aankoop voor staatsrekening van de telegrafen. De koopsom was aanvankelijk bepaald op 5,715,047 maar de regering vraagt 6,750,000 om de operatie te voltooijen. Hoogerhuis. Op 29 der Iersche kerkwet stelt de aartsbisschop van Can terbury een amendement voor, houdende bepaling dat de particuliere dona- tiën, die sedert 1560, en dus niet sedert 1660, dagteekencnde eigendom der protestantsche kerk blijven. Dit amendement wordt na discussie inge trokken, daar lord Granville bij wijze van bemiddeling 500,000 M aange boden heeft. Vervolgens werden aangenomen 29 en 67, handelende over de vergoeding voor het katholieke collegie Maynooth en over de vergoeding voor de presbyleriaansche leeraren. INCEZONDEN. Velen zullen met genoegen lezen de brochure van mr. R. Vorstman, uitge geven bij Jac. Hazenberg Corn. Zoon, te Leiden, 1869, onder bovengenoem- den titel. Een woord van dank komt den mij onbekenden schrijver van velen toe, en wel verre van in dit geschrift iets beleedigends te zien voor Neêrlands weerbaarheid, zie ik daarin niets dan aanmoediging om vereeui- gingen tot weerbaarheid op te riglen. Onze volksfeesten zijn ontaard, dit toont V. duidelijk aan; maar wij komen terug op den goeden weg, en hij herinnert hoe de schuttersgilden ons land in verschillende tijdperken het grootste nut bewezen hebben, en daarbij echt genoegelijke feesten aan het volk verschaften. Maar! die brochure, zoo gewensclit in veler hand en onder het oog van ware volksvrienden, moet openlijk in korten vorm beoordeeld worden en wedcrlegd. waar de opvatting minder juist is, waarschijnlijk doordien de heer V. geen lid is eener vereeniging en alzoo onbekend met den geest van den weerbaarheidsbond in het algemeen, of wel, dat de geest in de veree niging, waarvan hij lid is, nog niet onberispelijk is. 1°. Waarom zouden de tegenwoordige vereenigingen tot minder nut strek ken dan de vroegere schuttersgilden? Vreest de heer V dat het den leden van den bond aan moed, aan eendracht zal ontbreken. Neen! roept de weerbaarheidsbond, trouw aan Oranje en Nederland! en des gevorderd zal dit bewezen worden. Waarom dan? Oefent men zich niet genoeg, wordt er geen aanmoediging genoeg geschonken? Juist! daar zit de knoop. Onze scherpschutters zijn nog verre van nationaal. Aan wie de schuld? Scherp schutters zijn vrijwillig blijven vrijwillig en mogen niet anders dan door voorbeeld opwekken tot aansluiting en vooral geen dwang uitoefenen. Niet het aantal, maar de kern van warme vrienden van Vorst en vaderland be hoeft de weerbaarheid; daarin zal hare kracht bestaan, en wij twijfelen er niet aan of de scherpschutters zullen, ofschoon gering in verhouding tot de bevolking, wel deugdelijk nationaal genoemd mogen worden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3