[iUI IIM.\NI)SCIIE BUmGTRN. mortier, die een aantal afdrukken van door hem uitgegeven geschriften ter distributie onder de leden had ingezonden, worden deze aan de aanwezige leden uitgereiktterwijl de overigezoover de voorraad strektdoor den secretaris bij het verslag zullen worden toegezonden of op aanvraag van hem kunnen worden ontvangen. Planten zijn ingezonden door de heeren de Bruyn en van der Sande Lacoste, waarbij Ruïner scutatus c' hastifolius door den eerstgenoemde bij ZutphenCirsium acaule, door laatstgenoemden in Limburg verzameld. De heer Abeleven bracht exemplaren van Polystichum cristatumvan een nieuwe groeiplaats, hij Nijmegen, en Erodium pim- pinellifotium ter tafel, en besprak de botanische kenmerken van deze soort. i)r. van der Sande leverde eene belangrijke bijdrage over nieuw indigene Musci frondosi: Phascum curvicollum Hedw. Gyomostomum tenue Schrad. Seligeria trislicha Prodr.) beide van Valkenburg in LimburgTrichosto- mum flavo-virens Bruch. Barbula inclinata Prodr.) uit de Hollandsche duinen, Barbula cavijolia Schimp, van Schinnen, Webera cruda Schimp, van dezelfde en andere plaatsen in Limburg, Bryutn torquescens Br. et Seh. non Prodr.) van Valkenburg, Bryum pallescens Schleich, van Beek, Philonotis capillaris Lindb. (mas) van Schinnen en BeekFontinalis graci lis Lindb. van Maartensdijk, Lescuraea striata Br. et Seh. van Valkenburg Hypnum filegans Hook, van de Grebbe, Hypnum Sommerfeltii van Valken burg, Milium roslratum Schw. van Valkenburg, Encalypta streptocarpa lledw met vrucht van Valkenburg; vervolgens de Hepaticae: Targionia Michelii Corda en Sphaerocarpus Michelii Bell. van Schinnen. Van deze soorten worden voorwerpen toegezegd voor het herbarium der Vereeniging. De heer Suringar beschrijft een nieuw genus en species van parasitische Algen: Drepanothrix cingens, op Spirogyra quinina bij Leiden ontdekt, en vertoont eene lijst der inlandsche wierenals begin van eene revisie van dit deel onzer flora. Vervolgens deelt hij, op verzoek van de aanwe zige leden, eenige bijzonderheden mede aangaande de japansche wieren en daaruit vervaardige voedingsmiddelen en andere producten, met welker determinatie en beschrijving hij zich in den laatsten tijd heeft bezig gehou den, Eindelijk werden door de leden verschillende monstrueuse vormen, die uit een morphologisch oogpunt belangrijk zijn, in afbeelding vertoond en besproken, o. a. een tricarpellaire vrucht van Lunaria biennis, en Fuchsia- bioemen met geheel of gedeelLelijk lot den gewonen hladvorm teruggekeerde kelkbladen. Na afloop der vergadering had de gemeenschappelijke maaltijd plaats, ter wijl tot plaats voor de volgende bijeenkomst werd gekozen Almelo. nP Leiden, 2 Juli 1809. Th. II. A. J. ABELEVEN. 'sGUAVENHAGE, 6 July. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Breskens is benoemd de heer II. C. Koster, thans commies te Rotterdam. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot lslCD luit.-kwartiermeester, bij het 2de reg. vesting-artillerie, den 2dcn luit.-kwartiermeester W. F. A. Sehoevers, van het corps; bij het 3le reg. vesting-artillerie, den 2llcn luit.- kwartiermeester J. T. I. de Jong, van het corps; lot lsleD luit.-administra- teur van kleeding en wapening, bij het reg. veld-artillerieden 2lle0 luit.- administrateur van kleeding en wapening J. Bogaerts, van het corps; tot 2den luit.-kwartiermeester, hij het lste reg. infanterie, den sergeant F. W. Horstman, van het lsle reg. vesting-artillerie; bij het 2de reg. infanterie, den sergeant J. S. Oudraad, van het 7de reg. infanterie; bij het 4de reg. infanterie, den wachtmeester K. Dorsman, van het Islc reg. huzaren, en den wachtmeester-titulair E. G. Le Rutte, van het 2le reg. huzaren. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Z. K. II. prins Hendrik heeft heden ochtend vroegtijdig deze residentie verlaten, ten einde zich naar Harlingen te begeven ter bijwoning van de zeil- en roeiw cdstrijd aldaar. II Ds. gemalin vertrekt heden middag naai Soes td ijk. -Advocaat-gen. Smits heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad conclusie genomen in de zaak van P. J. Bosman c. s.tegen een arrest van het hof in Zuidholland, betrekkelijk het eerste regtsgeding der Rotlerdamsche ongeregeldheden. Adv.-gen. heeft geconcludeerd tot ver werping van het beroep, zoowel wat het incidenteel als het eind-arrest betreft. Uitspraak IR dezer. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed de levering van 1050 riem drukpapier, basterd-formaat machinaal. Daarvoor waren 15 billetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer T. van Looluiizen, te Faassen, voor ƒ2.77 per riem. In de gisteren avond gehouden zitting van de tweede kamer is de behandeling van het wets-ontwerp tot regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie voortgezet en ten einde gebragt. Artt. 16—20 wer den achtereenvolgens goedgekeurd. Alleen bij art. 17 had eenige discussie plaats, over het al of niet plaatsen van het rapport van de tot inspectie der inrigting benoemde commissie in de Staatscourant. Het ontwerp in zijn geheel werd aangenomen met 38 tegen 14 stemmen. Voorts was aan de orde de discussie over de conclusie van het rapport der commissie over de inlichtingen op het adres van den heer P. Regout, houdende klagt over de afsluiting van den rijksweg van Maastricht naar Nijmegen, ten gevolge van den spoorweg van Maastricht naar Venlo. Daar omtrent werd besloten bet verslag in afschrift mede te deelen aan den minister van binnenl. zaken, met dringend verzoek dat aan de regtmatige bezwaren mogt worden tegemoet gekomen. Daarna heeft de vergadering zich zonder discussie en zonder stemming vereenigd met de conclusiën van verslagen van bijzondere commissien, in wier handen gesteld zijn onderscheidene mededeelingen der regering, versla gen enz.en een comité-generaal gehouden tot vaststelling van de begrooting der huishoudelijke uitgaven der kamer voor 1869. Na goedkeuring dier raming is de zitting heropend en brengt de commissie voor de verzoekschrif ten nog eenige rapporten uit. Hierop nam de voorzitter het woord en zeide hoofdzakelijk het volgende: "Mijne Heeren! Alvorens uiteen te gaan wensch ik voor de laatste maal van deze plaats nog een woord le spreken. Ik heb gedurende tien jaren het voorzitterschap van deze kamer waarge- i nomen en dankbaar herdenk ik de vele bewijzen van vertrouwen, van den 1 koning, de opvolgende ministers en u, mijne geachte medeleden, gedurende dit tijdperk ondervonden. Heden avond, waarschijnlijk de laatste bijeenkomst voor dit zittingjaar, wensch ik u allen mijn dank te betuigen voor de betoonde vroegere en tegenwoordige hulp, ondersteuning en ook voor de getrouwe hulp van den griffier. Die bewijzen van welwillendheid zullen mij nooit uit het geheugen gaan en hebben mijn taak zeer gemakkelijk gemaakt. Ik eindig met den opregten wensch dat de tweede kamer der staten- generaal nog lang nuttig werkzaam moge zijn voor het vaderland en ik smeek Gods besten zegen af voor den koning, het vaderland en u allen. Mijne heeren, hiermede wordt de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden." Heden is de zomervergadering der provinciale stalen van Zuidholland geopend. De in de plaats van de hh. mr. F. W. N. Suringar en mr. A. Jong- kindt Coninck benoemde hh. mr. H. M. Barendregt van Charlois en J. Her- rewijn Jz. hebben, na het onderzoek hunner geloofsbrieven, de gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen. Na de mededeeling der sedert de laatste bijeenkomst ingekomen stukken heeft de trekking en zamenstelling der afdeelingen plaats. Vervolgens bragt de voorzitter ter tafel onderschei dene ingekomen stukken, missives, adressen enz., die in handen van commissiën worden gesteld, ter lezing gelegd of aan gedep. staten ten fine van onderzoek worden verzonden. Een adres van den raad der gemeente Woubrugge, houdende voorstel tot het verleenen van een subsidie tot het aanleggen van een grindweg loopende van de brug over de Noordwatering tot aan den beslaanden grindweg te Iloogmade, en een adres van de hh. J. A. van Dijk c. s. te Leyden, om subsidie ten behoeve van de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, werden in handen van commissiën gesteld. Een voorstel van gedep. staten om eene som van 1000 ter beschikking te stellen van de prov. commissie in Zuidholland voor de te Amsterdam te hou den tentoonstelling, ten einde van die som naar gelang van behoefte gebruik le maken, om het bezoek van arbeiders en handwerkslieden le bevorderen, werd ter lezing gelegd cn aan de orde gesteld. De voorzitter deelde nog mede dat was ingekomen eene missive van den heer P. Regout te Maastricht, waarbij de voorzitter is verzochl de vergade ring aan te bieden een inktkoker van fijn verguld granietaardewerk en kristal, het wapen^der provincie Zuidholland dragende, en in de fabrieken van genoemden heer vervaardigd; en om aan de staten tevens inzage te geven van een gelijktijdig ontvangen, voor den voorzitter persoonlijk be stemd, album, bevattende de afbeeldingen der fabrieken, buitengoederen en andere eigendommen dcu heer Regout toekomende. Men besloot dit geschenk aan te nemen en den voorzitter werd verzocht, namens de verga dering, genoemden heer voor die aanbieding te bedanken. Overgaande tot de benoeming van een buitengewoon lid van gedep. staten, wordt als zoodanig met 54 van de 63 stemmen herkozen de heer S. A. van Hoogstraten. Op voorstel van den voorzitter werd besloten morgen zich met het onder zoek der begrootingsontwerpen in de afdeelingen bezig te houden, en Don derdag weder eene zitting te houden in de zaal der tweede kamer, daar de ecrsle kamer Woensdag-avond bijeenkomt en hare zaal, die gewoonlijk door de staten gebruikt wordt, dan niet beschikbaar is. BELeiK Zoodra het gevoelen der le Parijs Ier zake der spoorwegquaestie ver- eenigde commissie in eene internationale conventie zal vervat zijnzal de heer Frère de kamers zamenroepen om haar met de uitkomst der onderhan delingen bekend te maken. Voor den krijgsraad van Henegouwen stonden dezer dagen te regt twee broeders van fatsoenlijke familie en gunstige antecedenten, de eene tweede luitenant en de andere eerste luitenant van het reg. jagers, beschuldigd de eerste, van op verschillende tijdstippen in het koffijhuis, alwaar hij zijn intrek had genomen, geld uit de lade in de gelagkamer te hebben gestolen en de tweede van zijn broeder daarin bijgestaan en de wacht gehouden te hebben. De eerste beschuldigde is te dier zake tot eene gevangenisstraf van 1 jaar veroordeeld, alsmede tot eene opsluiting van 14 dagen in plaats van boete, en vervallenverklaring van den militairen stand, terwijl de tweede is vrijgesproken. Eene ontzettende menigte woonde de teregtzitting bij en de uitspraak bragt een diepen indruk te weeg cn deed den veroordeelde in tranen uitbarsten. De veroordeelde heeft onmiddellijk appèl aangeteekend tegen dit vonnis en zijn broeder heeft eene actie tot schadevergoeding inge steld tegen de eigenares van het koffijhuis, op grond dat deze hem valsche- lijlc heeft beschuldigd. -De goederentrein op den spoorweg van Namen naar Brussel is nabij Gembloux buiten het spoor gegaan. 21 wagens zijn daarbij geheel of ge deeltelijk verbrijzeld, doch gelukkig zijn er geene andere ongelukken voor gevallen. ENGELAND. LONDEN, 5 July. In eene redevoering bij de katholieke hoogeschool te Dublin heelt de kardinaal Cullen, de primaat der R. K. kerk in Ierland, gezegd, dat het hoogerhuis op weg scheen te zijn om de Iersche kerkbill te verminken en te bedeivcn. maar dat dit hem niet bezorgd maakte, want dat, zoo die bill door het hoogerhuis onaannemelijk voor de natie wierd gemaakt, weldra

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2