LEVDSCIIE COURANT. M°. 84. WOENSDAG 7 JULIJ. STA DS-BER1GTEN. BLNNËNLANDSCHK RKRIGTKN. 1800. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expcditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f 1. iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordening vastgesteld den 24'tcn Oc tober 1807;- Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, is be noemd tot waarnemend Heer der gebuurte n°. 36 of n». 3 van wijk VIII, de heer BERNARDUS VAN DORSTEN Uz. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 6 Julij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 6 Julij. De overgangsexamens van de leerlingen der hoogere burgerschool alhier zijn, wat betreft Donderdag aanst.geregeld als volgt: 9 uur 2« kl. wis kunde, 4e kl. regtlijnig teekenen, 1" kl. handteekenen2 u. le kl. Hoogd. taal, 2; u. 1' kl. natuurlijke historie, 3 u. 3e kl. natuurkunde, 3; u. 3e kl. Engelsche taal. De theologische faculteit te Groningen heeft de schrijvers van nog twee bij haar ontvangen antwoorden op de theologische prijsvraag uitgenoodigd vrijheid te geven hunne naambriefjes te openen, daar zjj van die verhande lingen eene eervolle melding wënschtc te maken. j, Volgens een bij de regering ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indie, gedagteekend 11 Junij zijn de feesten ter herden king van de stichting van Batavia in de beste orde afgeloopen. De Staatscourant bevat het verslag aan den minister van binnenl. zaken, aangaande de werkzaamheden door het kon. meteorologisch instituut verrigt in 1868/69, van de hand des hoofd-directeurs prof. Buys Ballot, benevens eene memorie van den directeur der afdeeling zeevaart, J. E. Cor- nelisscn. betrekkelijk de uitkomsten op practiseh gebied verkregen, bijzon der in verband tot de aanstaande opening van het kanaal van Suez. 1. M. heeft bij besluit van 8 Junij jl. bepaald, dat het tractement van den gouverneur der koninklijke militaire akademie, in den rang van kolonel of generaal-majoorvoortaan zal bedragen ƒ5500 's jaars. L. M. heeft hij besluit van 24 Junij jl. eenige regelen vastgesteld, vol gens welke de begrafeniskosten van onvermogende krijgslieden beneden den rang van officier, in werkelijke dienst en met bepaald verlof, zullen worden gedragen door den staat. Bij circulaire van 9 Junij jl.heeft de minister van oorlog aan alle militaire en administrative autoriteiten van het leger kennis gegeven van het staatsblad van 1869, n°. 67, waarin is geplaatst de wet van 7 April 1869, betreffende de maten, gewigten en weegwerktuigen. De minister heeft die autoriteiten verzocht, voor zoover zulks van haar kan afhangen, de naauwkeurige naleving dier wet door gepaste maatregelen te bevorderen. Om de voorbereiding en den overgang tot die invoering te bevorderen, be staat bij de regering het voornemen, in de van haar uitgaande stukken, waarin van maat of gewigt sprake is, alleen de systematische namen te gebruiken. In verband daarmede is het der regering tevens wenschelijk voorgekomen, dat alle collegien, besturen en personen in 'slands dienst in deze denzelfden weg zullen volgen, dien zij zelve zal inslaan, en dus alleen de systematische namen zullen bezigen in de stukken, welke van hen in hunne qualiteit uilgaan. Ten einde met liet voorschrevene zooveel mogelijk zijnerzijds bevorderlijk te wezen, noodigt de minister de autori teiten uit om, te beginnen met 1 Januarij van hel volgende jaar, zoowel in dienstbrieven, rapporten en aanschrijvingen, als in bestekken, voorwaarden van aanbestedingcontracten enz.kortom in alle stukkenwelke dienst zaken betreffen, uitsluitend gebruik te maken van de systematische namen van maten en gewigten in het boven aangehaalde artikel vermeld, met dien verstande echter, dat, wanneer aan dat uitsluitend gebruik, naar hun oor deel, eenig bezwaar mogt verbonden zijn, de met die namen volgens be doeld artikel overeenstemmende benamingen in pa.renthesi daarnaast gesteld kunnen worden. Gedurende het tiental jaren 18581868 heeft de maatschappij tot Nut van 't Algemeen toelagen ter bevordering van onderwijs aan onderscheidene departementen verstrekt, als: voorbereidend onderwijs ƒ13210; lager, meer uitgebreid lager en herhalings-onderwijs ƒ6945; zangonderwijs 1145; gym- nastiek-onderrigt ƒ10850; teekenonderwijs 2750; handwerken voor meisjes ƒ950 en aan voortgezet onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschap pen ƒ20250. Totaal ƒ56100. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is aan de hh. V. F. J. Boonacker, pred. te Enkhuizen, en J. H. Tersteeg, pred. te Edam, op hun verzoek, tegen 1 Oct. eervol emeritaat verleend. Bij de Ned. herv. gemeente te Doesborgh is tot predikant beroepen d®. Boer te Ouderkerk a. d. IJssel; bij die te Hellouw d'. Langenberg, pred. te Geldermalsenbij die te Dedemsvaart d®. Montagne, pred. te Ter-Aar; bij die te Heinenoord en bij die te Ilerkingen de cand. M. A. de Jongh. Te Delfshaven werd gisteren, in eene kistenmakers werkplaats, een 15-jarigen jongen door eene stoom-zaagmachine een der handen geheel afgezaagd. Aan den Helder had Zaturdag morgen een treurig ongeluk plaats. Bij het binnenvallen van de Noordsche korvet Nomen werd door liet wacht schip het gebruikelijk salut gegeven. Bij het laden van eert der stukken ontbrandde de kardoes, waardoor een matroos in zee werd geslagen en verdronk. Naar men uit Wageningen aan de Arnh. C. meldt, werden aldaar dezer dagen oudé aardappelen verkocht, welke men op het oog niet beter kon wenschen en die ook op tafel goeden sier maakten. Vele ingezetenen die daarvan gebruikt haddenwerden gekweld door buikpijnkramp of neiging tot braken. Of men dit aan het gehruik dier aardappelen heeft toe te schrijven, weet men niet met zekerheid, doch algemeen gelooft men dat, om deze goed le houden en ooglijk te maken (de knol was hard en gaaf) men deze of gene voor de gezondheid schadelijke middelen heeft aangewend. Te Groningen is door eene commissie, bestaande uit den kerkeraad en eenige leden der Doopsgezinde gemeente aldaar, een voorstel ontworpen, ten einde te voorzien in de vacatures der predikantsplaatsen. Dien ten ge volge is besloten: in plaats van twee, een predikant te beroepen, zonder dat het wenschelijk wordt geacht, dat vooraf worde bepaald, welke rigting de te beroepene zal zijn toegedaan, en dien op te dragen, om de 14 dagen eene predikbeurt te vervullen, en jaarlijks 28 vrijbeurten te reserveren ter vervulling door personen, die eene godgeleerde opleiding hebben genoten. Deze zullen door den kerkeraad, tot vervulling eener beurt, moeten worden uitgenoodigd, indien 16 leden der gemeente, zoo mannelijke als vrouwelijke, een daartoe strekkeilden wcnsch hem kenbaar maken. Door dit besluit, met 63 tegen 41 stemmen genomen, is het waarschijnlijk, dat de rigling, die het sterkste is, den predikant zal beroepen, terwijl de regten der minderheden worden erkend en in hare behoefte op eene billijke wjjze wordt voorzien. De in dit jaar door het studenten-corps te Groningen te houden mas kerade zal op den 22"*" September plaats hebben. Volgens officiële statistieke berekeningen bedraagt het gemiddeld aantal reizigers op de gezamenlijke spoorwegen der wereld 3,000,000, en de hoe veelheid goederen 27,000,000 centenaars daags. Gemiddeld worden iederen dag 580,000 telegrammen en 4,000,000 brieven verzonden. De dagelijksche bruto-ontvangsten bij dc spoorwegen bedragen ƒ8:000,000, te zamen bezit ten zij 40000 locomotieven en 1,200,000 wagens, en geven zij aan 1,000.000 menschen werk. - [Ned. Ind.) Heden had alhier de 235lc vergadering plaats van de Nederlandsche Bota nische Vereeniging, onder voorzitterschap van dr. Boursse Wils in de plaats van prof. Oudemans, die zijn wcnsch had te kennen gegeven, om niet weder als voorzitter te worden ingekozen. Uit het verslag van den secretaris bleek dat dc Vereeniging, behalve dc buitenlandsche corresponderende leden, 23 ge wone leden, 6 honoraire leden en 5 donateurs telt; terwijl door zijne zorgen met den druk der laatste verslagen aangevangen is, cn deze vermoedelijk in den loop van het tegenwoordig vereenigingsjaar zullen kunnen worden toegezonden. Tevens geeft hij inzage van het door hem op doelmatige wijze geordend archief der Vereeniging. Over de contributie 1869/70 zal door hem in de maand December worden beschikt. De conservator herbarii deelt mede, dat geschenken voor de bibliotheek ontvangen zijn van de Academie van Weten schappen te Koppenhagen te Christiauia en van Philadelphia, van de Smitho- nian Institution, van de Physic, oecon. Gesellschaft te Königsberg, van hel lid v. d. Sande Lacostc. Namens het corresponderend lid den heer Du-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1