millioen II. aau Oostenrijsclie londsen geconverteerd. Daartoe heeft Amster dam het belangrijkste contingent geleverd; de tweede plaats bekleedt, vol gens de Weener bladen, het bankiershuis Oppenheim te Keulen. Op de classicale vergadering van Middelburg is verworpen een voorstel van den heer J. H. L. ltoozemeijer. pred. te Middelburg, hetwelk hiertoe strekte, dat de classicale vergadering in een adres aan de synode den wensch uitsprekedat het synodaal reglement ter uitvoering van art. 23 van liet algemeen reglement, sedert 1 Maart 18G7 in werking, door de synode in dien zin worde gewijzigd, dat na het verstrijken van den tentlijn van vier jaren, door art. G van dit reglement gesteld, de beroeping van predikanten worde opgedragen aan de kerkeraden. De vaderlandsehe wetenschap heeft een groot verlies geleden door den dood van dr. Gerbrand Vissering, leeraar bij de doopsgezinde gemeente te Wormer-Jisp. Zelden werd voor het eere-doctoraat gelukkiger keuze gedaan, dan loen (wij meenen) de Utrechtste faculteit Vissering benoemde tot doctor in de godgeleerdheid, honoris causa. Onvermoeid was zijn streven naar de waarheid, met ecne zeldzame trouw doorvorschte hij het gebied, dat hij tol het hijzonder terrein zijner studiën gekozen had, de N. Testamentische philologie en kritiek. Wij lalen het anderen over, zijne verdiensten in het licht te stellen, en aan te wijzen, hoe Vissering den weg gebaand heeft tot een met den eiscli der wetenschap overeenkomstige Nederduitsche bijbel vertaling. Toch onthouden wij ons, bij het graf van den eenvoudigen leeraar niet, van hem te getuigen, dat hij een voortrefFelijk geleerde was, dien geen ijdelheid of roemzucht dreef, maar alleen de hartstogt voor waarheiden de begeerte, om door het licht der wetenschap den godsdienst en het heil der menschheid te bevorderen. (iV. 11. C.) De aardebaan voor den spoorweg van 's llage naar Gouda is gereed. Men zal eerstdaags een begin maken met het leggen der dwarsliggers en rails. Te Schiedam had Vrijdag 11. een treurig ongeval plaats. Een 7-jarig meisje had zich gezet op een sleperswagen, met het noodlottig gevolg, dat zij van den wagen viel en een der achterwielen haar hoofd bijna van het ligchaam scheidde en zij op de plaats dood bleef. Uit Amsterdam meldt men dat de lib. Labouchère c. s.wier bezwaren tegen de beroeping van ds. Valès tot predikant bij de Waalsche gemeente, aldaar, door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken ongegrond waren verklaard, van deze beslissing in hooger beroep komen bij de alge- meene synode der Ned. herv. kerk. De werkstaking onder de typographen in de hoofdstad begint te vermin deren. Gaandeweg keeren er weder tot de patroons terug om het werk te hervatten. Eene ongehuwde dame, K. M. ten Brink, dezer dagen te Meppel over leden, heeft aan onderscheidene personen en inrigtingen aldaar de som van p. m. 20000 vermaakt; waaronder aan het op te rigten burgerweeshuis ƒ3000, het armhuis 2000de zondagschool en de diaconiebeide van de herv. gemeente, ieder ƒ1000, enz. Zaturdag avond is in genoemde plaats eene afschuwelijke misdaad gepleegd. Zekere Harm ten Kate, schipper, uit Hoogeveen afkomstig, is in de nabij* beid van zijn vaartuig door zekeren K. T. overvallen en met een mes zoo danig in den buik gestoken, dat de ingewanden zijn uitgestort. De onge lukkige is reeds Zondag overleden. De commissie van landbouw in Groningen heeft eene prijsvraag uitge schreven, over de aanwending der voortbrengselen eener gasfabriek als mest stof, voor gras en bouwland, op de onderscheidene gronden dezer provincie. Geen der twee ingekomen antwoorden is der bekrooning waardig gekeurd. Aan den schrijver echter van het antwoord, met de spreuk: /'Cessante causa cessat effectus" is ƒ150 aangeboden als erkentenis van het vele goede en nuttige, daarin vervat. 's GRAVENIIAGE. 5 Mij. Aan den Oost-lndischen ambtenaar A. Cupaerus, laatstelijk l5,e" onder wijzer aan de gouvernements- derde lagere school te Samarang, thans met verlof hier te lande, is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit'slands dienst; voorts is aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië B. G. H. L. F. Trompholler, we gens ligchaamsgebrekeneen eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Door den minister van marine is bepaald dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitocienen als volgt: de commiesen 3,le kl. C. S. Hein, ten postkantore te Utrecht; J. W. Vorster, ten postkantore te Amsterdam; de surnumerairs J. R. Gos- telie, ten postkantore te Amsterdam; N. Schuit, op het spoorweg-post- kantoor AmsterdamEmmerikBentheim; J. ten Cate, op het spoorweg postkantoor AmsterdamEmmerikBentheimJ. Esserten postkantore te Amsterdam; C. van Ghert, ten postkantore te Nijmegen; W. F. Viëlor, ten postkantore te Leeuwarden; C. C. Vrendenberg, ten postkantore te 'sGravenhageA. Burkens, ten postkantore te Haarlem; J. A. H. A.Jansen, voorloopig ten postkantore te Sittard; W. E. Carp, ten postkantore te Mid delburg; jhr. H. M. E. baron van Absbeck, in de bureaux van de afdeeling posterijen bij het dep. van financiën; G. IJssel de Schepper, ten postkan tore te Goes. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. -In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde de j voortzetting der beraadslagingen over het wets-ontwerp tot regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie te Breda. Onderscheidene artikelen werden behandeld. Art. 2 werd aangenomen, nadat eene wijziging door den minister van oorlog was overgenomen van den heer Thorbecke, om aan de kadetten de i gelegenheid te geven, overeenkomstig het verlangen en de keuze der ouders, onderwijs in de godsdienst te ontvangen. Art. 7 gaf tot langdurige discussie aanleiding. Het luidt: Hij die tot kadet wordt toegelaten, verbindt zich, met toe stemming zijner ouders of voogden, om den staat als militair gedurende den lijd van tien jaren te dienen, enz. Een voorstel van den heer de Bieberstein om den verbindingstijd op vijf jaren te brengen, werd door den minister overgenomen en daarop het arti kel met 29 tegen 24 stemmen goedgekeurd. In art. 15 werd op initiatief van den heer de Roo van Alderwerelt door de minister eene verandering gebragt, waardoor de werkkring en de be voegdheid van den gouverneur den directeur der studiën en den raad van toezigl, zoomede de inwendige regeling der akademie, binnen drie jaren na de inwerkingstelling der wet bij algemeene verordening wordt bepaald. Het oorspronkelijk artikel sprak van geen tijdstip en liet die regeling aan de regering over. Voorts werd nog een amendement van den heer de Roo aangenomen, strekkende om den gouverneur der akademie als directeur der studiën niet toe te voegen een hoofd-officier, maar een officier. Er had ook een langdurig debat plaats over de geldelijke bijdragen van den kadet. Alle amendementen werden verworpen en de som is bepaald gebleven op ƒ600. In eene heden avond te houden zitting zullen de beraadslagingen voort gezet worden. Heden wordt alhier met de gebruikelijke plegtigheden de verjaardag gevierd van H. K. II. prinses Maria, tweede dochter van HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. Tegen den middag had er eene groote parade van het garnizoen plaats in de Maliebaan. Op het Huis de Paauw werd heden middag groot diner gehouden, waar ook de overige leden van het koninklijk gezinin de residentie aanwezigzich hebben vereenigd. In de zitting van het geregtshof van Zuidholland, de laatste die gewijd was aan de behandeling van het regtsgeding van de Vletter, verleende de voorzitter het woord aan den beschuldigde, echter met aanmaning zich bij de punten der beschuldiging te bepalen en niet in herhalingen te treden. De beschuldigde hield daarop eene improvisatie, die 1 y2 uur duurde. Hoe meesterlijk zijn raadsman ook gesproken bad, zoo was het dezen, zcidehij, onmogelijk geweest in alle fijne nuances te treden en alle zaken in 't hel derst daglicht te stellen. Hoezeer niet gewoon op eene zoo achtbare plaats het woord te voerengaf de overtuiging van een vrij geweten hem de kracht en den moed te spreken om zoo mogelijk den regter te overtuigen. Over zijn karakter en gedrag zon hij niet verder uitweidendeed hij dit, dan zou hij eerder een smet op zich werpen. Nu had zijn raadsman gezegd dat hij geen oproermaker was; daartegen moest hij protesteren, maar het was de vraag, welke soort van oproermaker hij was. Hij geloofde dat dit uit het getuigenverhoor voldoende was gebleken. Hij vreesde niet de bur gers onbewimpeld de waarheid te zeggen als zij hun heil in glas of flesch zochten; dan wee$ hij naar de lombard, het armhuis, het gasthuis en het schavot: dan waarschuwde hij dat, als men onder het glas jenever gebukt ging, dit erger was dan eene cellulaire gevangenis. Was het te doen om de regten der burgers te handhaven, dan liet hij zich daarvan niet afbren gen gedachtig aan het gezegdeliever vrijheid door strijddan slavernij door vrede. Hij vroeg, of bet zijne schuld was, dat hij bij het volk geliefd was? Mogt hij in zijne jeugd feilen begaan hebbenen wie was daarvan vrij, dan vleide hij zich dat zijne goede handelingen hem in de toekomst tot vrijbrief zullen strekkenindachtig aan het woordzoo veel ge aan den minsten mijner broederen gedaan hebt, zal u worden toegerekend als aan mij gedaan. Daarop vestigde hij er de aandacht op, dat zoo menigeen bier te lande en daar buiten als oproermaker in de gevangenis werd geworpen, omtrent wiens gedragingen de geschiedenis toch anders uitspraak heeft ge daan. Zoo had b. v. O'Connell, die zich in Ierland aan het hoofd der be weging steldeniet tot geweld opgezetmaar aangespoord den wettigen weg tot herstel te betreden. In deze stad prijkten twee standbeelden voor hem, die te regt de vader des vaderlands werd genoemd. En zoude men dan nietin den tegewoordigen tijd tegen kleine tyrannenof hen die zich liberalen noemen mogen spreken? De geest des volks was te vergelijken bij een onderaardsch vuur, dat, hoe langer het voortduurt, des te erger wordt. Dit verklaarde hij: door wien het oproer ook is aangezet, liet is niet geschied door hem. Integendeel, heeft hij tot het volk gezegd: wees toch niet onzinnig. Als er oproer komt van schrijven tegen wetten, veror deningen of autoriteiten, dan had Gijsbert Karei graaf van Hogendorp reeds in 1824, in zijne geschriften, reeds het oproer aangestookt. Dan had mr. Schooneveld, die de woorden van den graaf wereldkundig heeft ge maakt, dubbel straf verdiend. Vervolgens trad besch. in de uiteenzetting van de gebeurtenissen op 30 en 31 October jl.maar bepaalde zich tot enkele punten. Daarbij toonde hij aan dat sommige getuigen over het hoofd gezien hebben wat zij hadden kunnen zien en aan den anderen kant dat, wat zij hehben vreklaarddikwerf door andere get. werd wedersproken en ontze nuwd. Hij eindigde met dank te zeggen aan het hof voor het geduld en de opoffering van tijd bij de behandeling zijner zaak aan den dag gelegd, en besloot met een gerust gewetenmet de woordejn van Racipedat welke ook de uitslag van dit geding mogt zijnhij aan de voorzienigheid de be slissing overliet. Zaturdag II. heeft in de akademie voor beeldende kunsten alhier van stadswege een concours plaats gehad voor de betrekking van solo-violist in den kon. Franschen schouwburg. De jury bestond uit de heeren wethou ders Vaillant en van der Duyn, de heeren Nicolaï, Verhulst en Jahn. Van het drietal adspiranten werd gekozen de heer Baijer, artist in het orcliest van den heer Stumpf te Amsterdam. BUITEN LA N DSCÏlE BEÜIGTUN. EVttBLAVD. LONDEN, 4 Julij. Ilct hoogerhuis heeft eene beslissing genomen ten opzigte van het door den heer Cleveland gedane voorstel betreffende de lersche kerkbill. Bat

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2