ËËÏDSCUE COURANT. 18ü9. N°. 83. DINGSDAG 6 JULIJ. De CouratU verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de erpcditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. STA DS-BER IG TEN. HEK - UH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS v*it LF.YDEN, herinneren hij deie den inge/.clenen deter gemeente hunne verpligling, tot liet doen der her-ijken van al de bereids te toren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En «orden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde ;nalcp en gewigten, wel schoon gemaakt en gemoerd, aan liet lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VII, van den 6 tot den 14 Jul ij telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. En tal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letdex, 27 Mei 1869. v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vak LEYDEN, Gezien liet adres van Corxeeis van Haasteden, melkverkooperwonende alhierwaarbij hij toestemming vraagt tot het plaatsen van een fonrnuis- keteltje, achter in zijn huis op het Levendaal, wijk III n'. 215; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrieken en tralieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et meommododoor Burtfeuieester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 8sl"> Julij aanst. 'svoarmiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, z\j gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden 5 Julij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, lloold van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 22,ten der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentregt, dienstjaar 1869 en 1870, eerste gedeelte, houdende aanslagen voor kramers, schippers, slijters, tappers, kroeg- en koffijhuis- houders; terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaal den voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 5 Julij 1869. v. d. BRANDELER. HINlNlhNLANDSCHIi BtiMGTEN. LEYDEN, 5 Julij. In de maand Junjj zijn binnen deze gemeente geboren 110 kinde ren, als: 58 zoons en 52 dochters. Overleden 78 personen, als: 17 man nen, 15 vrouwen, 23 zoons en 23 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Voltrokken 31 huwelijken. Door den breeden kerkeraad der Remonslrantsch-gereformeerde ge meente alhier is tot predikant bij die gemeente beroepen de heer II. C. Rogge, alhier, na vooraf het drietal lot een tweetal gebragt te hebben, dat was zamcngesteld uit de hh. II. W. Ivalfï', van Amersfoort, en II. C. Rogge. De overgangsexamens van de leerlingen der hoogere burgerschool al hier zijn, wat betreft Woensdag aanst., geregeld als volgt: 9 uur 4' kl. Fransche taal, 3C kl. regtlijnig teekenen, 2'' kl. handteekenen9i u. 4e kl. Nederl. taal, 10 u. 4C kl. Engelsche taal, 10; u. 4' kl. Iloogd. taal, 11 u. 3' kl. Nederl. taal, 11' u. 3C kl. staatsinrigting2 u. le kl. Engelsche taal, 2 j u. 2e kl. Engelsche taal3i tl. 2C kl. Hoogd. taal. Gisteren morgen is aan het Plantsoen een man uit het water gehaald, die, ofschoon hij er slechts korten tijd in gelegen had, reeds overleden was. Misbruik van sterken drank moet aanleiding tot dit ongeval gegeven hebben. liet kind dal Zalurdag avond bijna levenloos uit het Rapenburg werd ge haald, bevindt zich thans vrij wel. Men schrijft ons uil Katwijk aan Zee, dd. 5 Julij: Bij eenen ruimen aanvoer blijven alle vischsoorten zeer hoog in prijsmeestal ter verzending «aar Duitschland en België. Nog wordt besteed voor groote tarbot 5 ii f 6tongen 20 centsper stukvoor droogschol 7 a 8 scharren 9 per mand. De vroege duinaardappelen staan niet voordcelig, zoodat er nog weinig kunnen gerooid worden. Volgens eene officiële opgave zijn in de eerste zes maanden van 1869 voor de eerste maal de Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 50 schepen, metende 7643 lasten, waarvan 43 binnen 'slands en 7 buiten 'slands zijn gebouwd. In de eerste zes maanden van 1868 bedroeg het aantal dier sche pen 47, metende 2149% lasten, waarvan 36 binnen 'slands en II buiten 's lands waren gebouwd. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van de militaire offi cieren der zeemagt, die zich op non-activiteit bevinden, dat zij door het centraal comité van den Nederl. Weerbaarheidsbond zijn uitgenoodigd tot deelneming aan den nationalen schietwedstrijd, die van 16 tot 21 Augustus aanst. te Utrecht zal gehouden worden. -De Staatscourant bevat het volgende: Wij zijn door het dep. van marine in staat gesteld omtrent het gebeurde met eene sloep van Zr. M". schroefstoomschip de Amstel, gestationeerd Ier Kuste van Guineade na volgende bijzonderheden mede te deelen. Op den 26"cn Mei jl. was de Amstel ten anker gekomen voor Commen- dah, een krom waarvan de bevolking, vroeger onder Engelsche heerschappij doch sedert de laatste grensregeling aan het Nederlandsche bestuur toege wezen, nog steeds eene vijandelijke houding tegen dat bestuur aanneemt. "Eene sloep met twee officieren, en wel de luitenants ter zee der 2dt kl. J. Vricmoet Drabbe en F. Zegers Veeckens, benevens een onderofficier, de 2de schiemansmaat J. C. van Es, en acht gewapende roeijers, zijnde de matrozen der lste kl. D. de Vries en lv. P. C. de Bazelde matrozen der 2'le kl. A. Ballemeijer, L. .1. de Rijke, J. 11. Zurburg en J. Garcet, alsmede de matrozen der 3dc kl. W. Greve en W. F. Drioel, vertrok op verkenning naar den wal, waar de bemanning door negers overrompeld en gevangen gemaakt werd. Na gehouden overleg met den gouverneur ter Kuste van Guinea, en ook ingevolge den raad van den gouverneur der Engelsche be zitting Gape Coast, die nog ecnigen invloed op de bevolking van Com- mendah schijnt uit te oefenen, besloot men voor alsnog geene middelen van geweld te gebruiken om heil tot het uitleveren der gevangenen te nood zaken. De beide gouverneurs, bekend met de zeden en gewoonten der in- landsche bevolking, waren overtuigd dat deze mits niet in het naauw gebragt aan blanke gevangenen uit eerbied het leven zoude sparen, en men vond het dus geraden, eerst door den gouverneur van Cape Coast po gingen te doen in het werk stellen om de uitlevering der gevangenen te verkrijgen. Volgens de laatste berigten zou de uitlevering op den 10llcn Junij plaats hebben, doch volgens geruchten zouden er intusschen reeds eenige der gevangenen bezweken zijn; met zekerheid was daarvan echter niets bekend. Er blijft alzoo hoop bestaan op hun behoud, te meer daar de be rigten, dat reeds een luitenant, de onderofficier en vijf matrozen zouden zijn omgekomen, zich alleen gronden op geruchten, die bij het afzenden van de officiële rapporten nog door niets bevestigd zijn. De minister van marine heeft het echter noodig geacht onverwijld twee zee-officieren, en wel de luitenants ter zee der 2de kl. P. F. baron van Heerdt en F. W. Htidig, met de Engelsche mail naar de Kust van Guinea uit te zenden, als waarborg om, indien onverhoopt deze noodlottige geruchten mogten bewaarheid wor den in de dienst aan boord van het stoomschip te voorzien. Volgens het Hbl, is bij den raad van state aanhangig eene herziening der bestaande wetgeving op het krankzinnigenwezen. Alle leeraren in de staatswetenschappen bij hel middelbaar onderwijs zijn uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering, den 2dc» September aanst. te Utrecht te houden, liet doel dier vergadering zal zijn om verschillende belangrijke onderwerpen, dit onderwijs betreffende, onderling te bespreken, omdat daarvoor de tijd heeft ontbroken op de laatste vergadering der ver- eeniging van leeraren aan inrigtingen van middelbaar onderwijs, in het voorjaar te Arnhem gehouden. De theologische faculteit aan de hoogeschool te Groningen heeft voor de prijsvraagover de christologie van den brief aan de llebreën, de gouden medaille toegekend aan den heer T. Cannegieter, candidaat in de theologie te Groningen. Volgens den Sled. Financier is tot heden voor een bedrag van 800

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1