FR AXKRIJ K. PARIJS, 2 Julij. Zestig leden van liet wetgevend ligchaam hebben reeds geteekend op een aanzoek tot vergunning voor eene interpellatie van dezen inhoud: <<Dc ondergeteekenden vragen de regering te mogen interpelleren over de nood zakelijkheid om het land op meer volledige en meer afdoende wijze deel in de leiding der openbare aangelegenheden te doen nemen." Het aantal onder teekenaren van dit aanzoek zal denkelijk tot ruim 80 klimmen. Ook is besloten tot eene interpellatie over de laatstelijk alhier voorgevallen onlus ten; zij zal door 123 leden worden onderteekend. Het Journ. des Déb. is van gevoelen, met het oog op de door den heer Rouher in het wetgevend ligchaam gehouden rede, dat de regering de beteekenis der laatste verkiezingen in gecncn dcele miskent en gezind schijnt zich naar de duidelijk uitgesproken wenschen der kiezers te schikken. De Ind. Beige maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de keizer voornemens zou zijn door eene algemeene volksstemming de vraag te doen heslissen of het tijdstip voor eene herziening der constitutie in vrijzinnigen geest was aangebroken. Het blad schenkt echter weinig geloof aan dit gerucht. Men verzekert ten stelligste dat de heer de Ranneville, onze gezant te Rome, steUige instruction gekregen heeft om met den H. Stoel te onderhan delen over de voorwaarden, waarop Frankrijk in het oecumenisch concilie vertegenwoordigd zou worden. Hij moet o. a. te kennen hebben gegeven dat Frankrijk vooraf het programma, waarover de beraadslagingen van het concilie zullen loopen, wenscht te kennen. De Paus moet de openingen van den gezant goed opgenomen, maar overigens verklaard hebben, dat hij nog niet in staat is een volledig antwoord te geven. De correctionele regtbank alhier heeft weder 16 personen, die betrok ken waren bij de ongereldheden van de eerste dagen van Junij, veroordeeld tot verschillende gevangenisstraffen, van 8 dagen tot 6 maanden. Een werd vrijgesproken. Ook de correctionele regtbank te Nantes heeft uitspraak ge daan in de zaak der betrokkenen bij de jongste oproerige bewegingen in die stad. Zij zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen voor den tijd van vijf tien maanden, een jaar en minder. De alhier gevestigde Ligtte de la Paix heeft besloten eene poging te doen om, door een algemeen petitionnement tegen den oorlog, Europa van den ondragelijken staat van gewapenden vrede te verlossen. Zij vraagt daartoe verklaringen van instemming uit alle landen der wereld. De berigten omtrent de stoornisdie zich in het leggen van den atlan- tischen kabel heeft voorgedaanzijn thans opgehelderd. Er was een storm opgestoken en daardoor was men genoodzaakt geworden den kabel af te kappen en aan een boei te bevestigen. Toen het weder beter was heeft men den kabel weder opgevischt. De luchtballon de Noordpool, die Zondag 11. op het Champ de Mars opsteeg, is te Aulneau bij Chartres in goeden staat nedergedeeld. Uit Nimes meldt men dat in eene mijn te Ressèges eene uitbarsting heeft plaats gehad, ten gevolge waarvan 8 mijnwerkers zijn gedood en 13 gekwetst; men koestert echter de hoop, dat eenigen hunner behouden zul len blijden. Gevaar voor verdere onheilen bestaat niet meer. De Constitutioneel berigt dat koningin Isabella dezer dagen, op raad harer generaals en tegen het advies harer burgerlijke raadslieden, be sloten heeft niet ten behoeve van haren zoon te abdiceren. PR1JISSE1V. RERLIJN, 2 Julij. Op 29 Junij zijn te Leipzig bijeengekomen gedelegeerden der voor naamste Israëlitische gemeenten in de verschillende staten van Duitschland. Het doel is, te beraadslagen over de gemeenschappelijke aangelegenheden der kerk, zoomede over de vraag, welke wijzigingen en hervormingen be lmoren ingevoerd te wordenmet het oog op den tegenwoordigen toestand der maatschappij. Uit Trier meldt men dat op 24 Junij een treurig ongeval heeft plaats gehad op den spoorweg tusschen Saarbruck en Trier. Tusschcn de stations Reckingen en Mertzig is, ten gevolge van het openlaten van een afsluitings hek, een spoortrein in botsing gekomen met een rijtuig met drie paarden bespannen. Op het voorste paard was een jongen gezeten en in het rijtuig zalen een man en zijne zuster. Het rijtuig werd geheel verbrijzeld, en van de daarin zittende personen werden alleen de vleeschklompen gevonden. De jongen is, met het paard waarop hij zat, genoegzaam ongedeerd gebleven. De beide andere paarden zijn mede op de plaats doodgebleven. Omtrent Lubiensky, den Poolsehen bisschop, die op reis naar Siberië, zijn verbanningsoord, te Novogorod overleed, herinnert men, dat hij niet alleen als bezadigd man bij den laatsten Poolsehen opstand de regering steunde, maar de bijzondere vriend van den landvoogd van Polen, graaf Rerg. was nadat hij lang de geestelijke raadsman was geweest van gravin Berg en hare dochters. Hij werd verbannen, omdat hij eerst op aandrang van den directeur der vreemde eerediensten in Muchanow een gedelegeerde had gezonden ter Petersburger synode, of, zooals het heet het R. K. col- legie. Op nader bevel uit Rome moest hij den gedelegeerde terugroepen. Dit veroorzaakte zijn vonnis. Gen. Moller werd belast hem naar Perm te geleiden, maar liet hem in eens door, tot Grodno in een kar, en verder per spoor, een moeijelijken rid van 300 uren. naar Novogorod voeren. Op den derden dag kwam men daar aan, maar toen stierf ook de bisschop. OOSTENRIJK. Te Pesth is thans een katholiek congres bijeengekomen, zamengesteld uit de aartsbisschoppen en bisschoppen des lands en een 100-tal wereldlijke afgevaardigden uit de onderscheidene bisdommen. Dit congres heeft slechts eene voorbereidende roeping, daar zijne werkzaamheden zich moeten bepa len tot het vaststellen van een reglement voor een nader bijeen te roepen congres, hetwelk over eene nieuwe organisatie der katholieke kerk in Hon garije zal moeten beraadslagen. Het doel der nieuwe organisatie is om aan de leeken een belamelijken invloed op de kerkelijke aangelegenheden te ver zekeren. TURKIJE. Te Smirna is een provinciaal concilie gehouden, bestaande uit bis schoppen der kerkelijke provincie Griekenland, die, onder voorzitter van mgr. Spaceapietra, aartsbisschop van Smirna, zich vereenigd hadden ter plaatse waar de zetel van den Lalijnschen ritus in Azië gevestigd is. Het concilie was belegd met het hoofddoel de twee kerken, orthodoxe en katho lieke, tot elkander te brengen; doch de uitkomst der discussiën heeft velen teleurgesteld in de verwachting van een einde te zien komen aan de bestaande scheiding. 269sle $taats-Lioterij. Trekking der Vijfde Klasse. 17de en laatste Trekking. N°. 7629 een prijs van ƒ1500 en de premie van ƒ30000. N°. 8470 niet, maar premie voor het laatste lot 3000. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6