BIJVOEGSEL, behoorencte tot de Leydsche Courant van Maandag 5 Julij .J86.9ft0. 82. BUITENL NI)SCIIE BIEBIGTEN. Voor de te Groningen te houden tentoonstelling van photographiën natuur- en zelf-druk zijn zoo vele voorwerpen ingekomen dat alle zalen van het akademiegebouw aldaar zullen gevuld zijn. Er zijn uitgeloofd 7 gouden, 25 zilveren en 20 bronzen medailles, benevens eervolle vermeldin gen. De verst verwijderde bekroonde inzender ontvangt voor schadeloosstel ling van onkosten in elke der drie afdcelingen eenc vergoeding van ƒ50. Naar wij vernemen, zegt de Gr. C.heeft dezer dagen iemand, die als arts volgens de wet van 1 Junij 1865 geëxamineerd is, zich bij adres tot den minister van binnenl. zaken gewend om na verdediging van eene dissertatie te mogen promoveren tot doctor in de geneeskunde. De minister heeft dit verzoek van de hand gewezen, waarschijnlijk uitgaande van de stelling, dat academische graden alleen na voorafgaande volledige academi sche examens kunnen worden verkregen. Examen C volgens de wet op het middelbaar onderwijs is voldoende afgelegd door de lib.II, E. van Berckel, H. van Capellen, H. P. Gutteling, J. A. Roessingh van Iterson, A. Kcurenaer, H. G. Levert, J. Mulder, G. Oosting, H. J. Rink, C. B. Schuurman, J. R. M. Wiegel, N. W. Nachenius, H. van Heumen, H. J. W. Jonker, H. A. Mansfeldt. Naar men verneemt lniden de berigten van de haringvloot niet gunstg. De vangst was onbeduidend, ten gevolge van het gnre en soms uiterst koude weder. Het stoom transportschip Java is, komende van Batavia, te Nieuwe Diep aangekomen. Naar men verneemt is de kommandant van het Ncd. stoomschip Soem- bing ter reede van Jamaica, met de giek naar boord teragkeerende, ver dronken, doordien een rukwind het vaartuig omverwierp. Zijn lijk is op plegtigc wege te Jamaica begraven. liet bestuur der vereeniging tot verbetering der volksgezondheid te Utrecht wil pogingen aanwenden om de kermis aldaar een minder voor de gezondheid nadeelig volksvermaak te doen zijn. Het heeft daarom een adres bij den gemeenteraad ingediend, waarbij het den raad in overweging geelt te besluiten: 1". dat de herbergen alhier gedurende de kermis op den gewo nen tijd, des avonds ten elf ure,gesloten moeten worden; 2°. dat de ten ten, draaimolens enz. op verschillende van elkander verwijderde pleinen zul len moeten worden opgeslagen, opdat de aantrekkingskracht van het Vree burg daardoor gebroken worde; 3°. dat aan het betere gedeelte van het volk een minder tot uitspatting leidend vermaak zal worden aangeboden; b. v. door eiken avond gedurende de kermis muziekuitvoeringen in de Malie baan te doen plaats hebben4°. dat de policie tegen elke verstoring der openbare orde, zonder aanzien des persoons, zal moeten waken. Naar men uit Dordrecht meldt beginnen in die streken de winteraard appelen over het algemeen zich meer en meer te ontwikkelen, zoodat op ruimer oogst gerekend mag worden, dan aanvankelijk verwacht werd. De tarwe staat uitmuntend, haver werkt zeer bij. De hooioogst overtreft, wat quantiteit betreft, de verwachting; ook de qualiteit valt mede. Uit Wolvega meldt men het volgende. Terwijl de huisgenooten op de boerderij van de wed. Bos, te Terldzerd, naar de R. K. kerk waren en de knecht zich alleen te huis bevondwerd deze door twee onkenbare personen aangevallen en verwond, waarna zij hem bewusteloos lieten liggen, het ka binet losbraken en daaruit 65 aan contanten en eenige zilveren voorwer pen ontvreemdden. Te Groningen is in 74-jarigen ouderdom overleden Hendrika van dei- Beek, geb. te Sluis in Zeeland. Zij maakte als marketenster onderscheidene veldtogten mede en woonde als zoodanig het beleg van Delfzijl bij. Omtrent het gebeurde ter Kust van Guinea deelt het D. v. 's Gr. o. a. het volgende uit een particulieren brief mede. "Den 24sUn Mei is door het stoom schip de Amstel, dat ter reede van het dorpje Commenda lag, eene sloep, bemand met 2 officieren1 onderofficier en 8 matrozenvan boord gezon den om uit zee eene verkenning op het strand te doenmet het verbod om aan wal te gaandaar die plaats vijandig tegen het IJollandsche gouverne ment en tegen Elmina is, en halsstarrig weigert de vlag aan te nemen. Door den sterken wind en den stroom afgedreven, was het hun onmogelijk zich uit de branding der zee te houden, de sloep kwam vol water en werd op het strand geworpen. Doch naauwelijks was dit gebeurd of een 1000-tal negers kwamen gewapend aanloopeu en sleepten allen met zich mede (over- magt doet wijken); allen werden gebonden en weggevoerd. Het is wel te begrijpen dat de Europeanen zich niet maar zoo spoedig lieten bindendaar door ontstond eene worsteling met dat gevolg dat aan 3 van de 11 het hoofd werd afgesneden en de anderen naar het binnenland gevoerd. Dat hoofd afsnijden gaat met een bot mesgij kunt dus wel begrijpen hoe dat afgezaagd wordt. Het oorlogschip, met nu nog 64 man, kon verder niets doen; er is losgeld geboden door tusschenkomst van bet Engelsche gouver nement, doch men heeft geweigerd het aan te nemen. Gij kunt nu wel begrijpen wat dat voor eene gevangenis is voor die ongelukkige menschen." Blijkens de verklaring, door den minister van koloniën gisteren in de tweede kamer afgelegd, was er omtrent het vermoorden van drie der man schappen niets met zekerheid bekend. 's GRAVENHAGE, 3 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan graaf C. van Bylandt, Ncd. ge zant bij het hof van Pruissen en den Noord-Duitschen bond, tot het dra gen der versierselen der orde van den Rooden Adelaar lsle kl., hem door den koning van Pruissen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Amersfoort de heer mr. C. A. van der Leeuwadvocaat aldaartot subst.- griffier bij de arrond.-regtbank te Middelburg de heer mr. P. R. Tak Ez., advocaat aldaar; tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Groningen de heer mr. H. C. A. Tliieme ACz.thans officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Middelburg: tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Middelburg de heer mr. J. R. A. Engelenbergthans subst.-griffier van jus titie bij de arrond.-regtbank te Utrecht; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Utrecht de heer mr. A. F. L. Gregory, thans subst.- officier bij de arrond.-regtbank te Alkmaar; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Alkmaar de heer mr. T. A. van Bommel, thans subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Haarlem; tot subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Haarlem de heer mr. II. W. de Bas, thans griffier bij het kantongeregt te Zalt-Bommel; tot regter-plaatsvervanger in de arrond.- regtbank te Tiel de heer mr. J. ten Bosch, advocaat aldaar. Tot notaris te Enschedé is benoemd de heer A. Ai D; E. Ilooglandt, cand.-notaris te Arnhem. De heden gehouden zitting van de tweede kamer was geheel gewijd aan de behandeling van artt. 5 en 6 van het wetsontwerp houdende rege ling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie (art. 24 waren aan gehouden). Op aanraden van den heer Thorbecke heeft de minister van oorlog het toelatings-cxamcn geheel gelijk gesteld met het eindexamen van de hoogere burgerschool. Het amendement van den heer Heemskerk Az., tot beperking der eischen van bekwaamheid voor dekadets, werd verworpen met 37 tegen 22 stemmen. Het amendement van den heer de Roo van Alderwerelt c. s. om het diploma eener hoogere burgerschool als verpligt vereischte te stellen tot toelatingwerd verworpen met 43 tegen 16 stemmen. De redactie van de regering werd aangenomen. Maandag voortzetting. In de zitting van het prov. geregtshof van gisteren heeft de verdediger van Jacob de Vletter, aan het slot zijner uitvoerige pleitrede, waarin hij de houding van den beschuldigde bij de bekende Rotterdamsche ongeregeldhe den naar zijne overtuiging in het ware licht stelde, zich aldus over dien persoon uitgelaten. Men zal mij vragen, of ik dan alles in hem goedkeur. En mijn antwoord is neen; al dat schelden (vloeken doet hij nooit) heb ik hem verweten op eene plaats waar God alleen getuige was van hetgeen daar voorviel. Maar bij dit alles had hij eene groote deugd, die in Nederland bij zoovelen gemist wordt, namelijk: hij streed met open vizier. Wat er dus slecht in hem was heeft hij voor de gansche wereld geopenbaard. Maar I is dit slechte niet te reglvaardigcn Eens professor blijft professor; eens school meester altijd schoolmeester. Gewoon als de Vletter was 24 jaar lang kin deren te onderwijzen en nooit door zijne heerlijke leiding tegenspraak of tegenwerping van de kinderen te hebben ondervondenkon hij zich in zijn later leven daaraan ook niet gewennen en bleef die geest van te gebieden bij hem bestaan. Voeg daarbij iets sarcastisch en pedants in zijn karakter en men kan zich zijn gedrag zeer goed verklaren. De grootste ondeugd van Jacob de Vletter was dus pedanterie. Verjaag hem daarvoor naar het tucht huis. Dit zou allerminst regtvaardig zijn. Regterszoo eindigde spr.uwe taak is eene verhevene. Wij vragen geen gunst, maar regt, al zou uwe uitspraak ook in overeenstemming zijn met de wcuschen eener gekrenkte policiemagt. "La cour rend des arrêts et non pas des services." Deze zaak heeft verkeerd onder den indruk van het oogenblik. Die indruk is welligt nog niet geheel geweken, maar eenmaal komt de tijd van kalm oordeel, wanneer ook uwe uitspraken aan kritiek zullen worden onderworpen. Dat zal ook het geval zijn met uwe uitspraak in deze zaak. Moge die ook later den toets kunnen doorstaan! En dit zal zoo zijn, indien zij eene vrij spraak van Jacob de Vletter inhoudt. In de heden door het hof gehouden zitting is de behandeling van het regtsgeding afgeloopen. De hh. mr. Terpstra, advocaat-generaal, de heer mr. Bergsma en de Vletter zelf hebben nog breedvoerig bet woord gevoerd. De uitspraak is bepaald op Zaturdag 10 Julij, des morgens ten 10 ure. Heden morgen ten vijf ure begaf zich de matroos Willem van Zaanen naar het strand, om, op de hoogte van de naald, een anker, dat aldaar was achtergelaten, uit zee te halen. Hij zou.na verloop van een half uur bij zijne vrouw, met welke hij eerst kort geleden gehuwd was, terugkeeren. Deze wachtte hem te vergeefs! De oppassende visscher, die slechts 22 jaren telt, was bij het halen van het anker hoogstwaarschijnlijk in een zooge naamde trekmui geraakt en noodlottig verdronken. Ofschoon hel worstelen van den drenkeling met den dood door menschen op het strand werd ge zien, was er toch geen mogelijkheid om hulp aan te brengen. Het lijk spoelde een uur na het ongeluk voor het vuurbaken aan. ENGELAND. LONDEN2 Julij. Hier te lande is men voornemens het voorbeeld te volgen van de Ver- eenigde Staten, om door wettelijke bepalingen het publiek in staat te stel len te beoordeelenof de verzekerings-maatschappijbij welke de kostwin ners hun leven of hunne goederen verzekerd hebben, soliede is en alle ver trouwen verdient. Het publiek is bevreesd geworden, toen de statistiek mededeelde, dat in de laatste 25 jaren 272 nieuwe assurantie-compagniën zijn opgerigt, van welke 152 hare betalingen gestaakt hebben, en 44 met andere zijn zamengesmolten, zoodat nog slechts 76 van de 152 thans be staan. De verontwaardiging van honderden huisvaders, die dus gedurende vele jaren voor niet hunne premiën betaald hadden, is niet zonder invloed geweest op de wetgevende magt, welke het beginsel van vrijheid zoo lang mogelijk vasthoudt. De groote nooderspoorwegmaatschappij is door de regtbank veroordeeld tot uitbetaling van 1500 aan mej. Warren, daar zij in April 1868, door dien haar voet in een gat van het tapijt der wachtkamer haakte, derwijze viel dat zij de ruggegraat en borst bezeerde, en hare broodwinning, die in dans-onderwijs bestond, aan een ander moest overdragen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5